Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За планината и въздействията там


Иво

Recommended Posts

:feel happy: Здравейте!Наистина това което дава планината е неописуемо с думи.А красотата и е несравнима и величествена.Наскоро ходих из Родопите-бях удивена от величието и.Пропоръчвам на всички който обичат и ходят по планините български/ и не само/ да прочетат"Училище на планината" на Учителя.Там има невероятни уроци и ти помагат да осмислиш и осъзнаеш планината, да усетиш пулса и и да се възползваш от уроците и най- пълноценно!Мир любов и хармония на всички! :feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Чувствам планината като родно място, като завръщане вкъщи.

За хората с преобладаваща стихия Въздух се препоръчва да живеят или поне да прекарват по-голяма част от времето си при надморско ниво поне 700 м. - в планината, на въздух...

Линк към коментар
Share on other sites

Планината е величествена и красива, неустоим магнит за повечето от нас. И не случайно - тя е носител и трансформатор на мощни духовни енергии, населена с възвишени Същества...

Единствено трябва сме внимателни и будни, когато сме на излет там. Да помнин, че там мислите и желанията се усилват, а ако те са предмно материални, водят до огрубяване на характера на човека.

България е благословена с високи и красиви планини, и е наистина прекрасна всяка разходка там.

Линк към коментар
Share on other sites

Този уикенд бях с голяма група в сърцето на Родопа планина,често посещавана от мен,понеже ми е любима.Бяхме в Пампорово,на Снежанка,качихме се и на кулата горе,за да видим отново морето от върхове,в Девин,Триград-там като излязохме от колите,ни посрещна пееща Родопа-един мъж в родопска носия свиреше на гайда и пееше родопски песни,които се блъскаха в скалите от дълбокото ждрело и отскачаха нагоре така,че цялата планина поемаше песента и я вкарваше в сърцата,влязохме в гърлото на дявола :) - пещерата "Дяволското гърло",не ми се излизаше от там,омагьосана бях от рева на падащата в нея река,исках да се слея с водопада и да видя къде ще ме отведе,но ме дръпнаха,сигурно дълго съм се взирала в тъмните води,после Ягодинската пещера и по път видяхме"вълчия скок","слона"и др.красотии,отбихме се за малко и в Бачковския манастир,където прекарвах повечето лета с приятели преди години.Няма да ви описвам какво ми е свило гърлото вече трети ден,откакто се върнах :( .

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy: Здравейте!Когато за първи път се качих на седемте рилски езера несъзнателно казах-"преди да си дойда ...."После се замислих и наистина установих , че усещам планината като "дом".Ходила съм в повечето планини , но бях пристрасна- обичам Рила.След посещението ми в Родопите -Буйновското ждрело,Триградското ждрело,дефилето на Въча ,Ягодинската пещера и дяволското гърло, разбрах , че не съм виждала достатъчно добре красотата им точно поради пристрастието си.Но на Рила съм имала невероятни преживявания и срещи.Планината говори на всеки-трябва да я усетиш.Но не бива и да забравяме , че преди да се качим в планината трябва да оставим в ниското"раниците си".Трудно е но е възможно .Желая ви магически досег с планините !Мир любов и хармония! :feel happy:
Линк към коментар
Share on other sites

Е, аз съм пристрастна към Родопа. нормално, оттам тръгва едната линия на моите корени, другата линия е също планинска - от сърцето на Средна гора. Никак не е случайно, че съм родена точно на по 110 км от двата източника. Но ме тегли южната топла, женска, пееща Орфеева планина. Казвали са й през Средновековието Кръстатата гора - заради безчетните църкви, параклиси и манастири; наричали са я Славиеви гори - по името на Алекси Слав, деспотът, който е отговарял за тая част на България. Оттам е душата ми, родовото невеществено наследство, песните, които пея; от Средногорието е тялото ми, чувствата и емоциите. В хороскопа ми имам въздух 5, Ето, това са причините, заради които планината ме привлича - идентификация... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Мен лично ме привлича самата атмосфера, въздух, природа, всичко....

Линк към коментар
Share on other sites

Мистичността и необятната красота на природата се срещат и прегръщат в планините. Горските и планинските духове обитаващи скритите и тайнствени местности също ме привличат да посещавам планината когато мога. Феите и самодивите, които съществуват някъде там скрити от човешкото невярващо и скептично полизрение. Душата на самата природа, дивите животни, пищната зелена окраска, потайните пътечки и уханието на диво, на девствено, на прелестно...... :hypocrite: възможността за релаксация и медитация, за писането на стихове и летописи... Всичко, което е недокоснато от човешката ръка, това е обаянието на планината.

Линк към коментар
Share on other sites

Да почувстваш как диша планината,да се разходиш по полите й,или да влезеш вътре в сърцето й ,да разгледаш всички нейни деца, да си поиграеш с хвърлените сенки ,да гониш слънцето и да преструваш на вятър бягайки.

Това нищо друго не може да ми го даде.

И все пак от всички планини ,най-обичам Странджа,можеби ,защото имам баба в Малко Търново ,там планината е девствена ,няма хотели,хижи,лифтове ,дискотеки и

ски. Има просто слънце,пролетта като влезеш в нея навсякъде мирише на теменужки. Пълно е с гъби и билки. Има резерват за диви животни и много соколи.

Веднъж един летя с мен близо половин час , брат ми много се изплаши и плака по целия път до вкъщи. Толкова много случки имам в тази дъхава планина на Зелениката и червената шапчица/това е една горска дървесна гъба/ Огромни хълмове пълни с кукуряк,мъх и иглика. Морски кончета със синьо-зелени крила.

Ех кога ще мога да отида пак .

Странните къщи още от турско робство. Интересно как това място е толкова близо до Турция,почти на самата граница ,но няма нито един турчин. Хората от Малко Търново винаги ги познавам ,в която и точка на света да се видя с тях. Просто знам ,преди дори да ги чуя да говорят ,аз знам това са хората от Дъхавата планина.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Гост_деси_*

Планината дава страхотна възможност да разчупиш сивото ежедневие на работещия в града човек. Дава ти възможност усетиш тръпката от нещо ново и неизживяно на всяка крачка може да очакваш нещо интересно и забавно :dancing yes: липсата на обхват е добра възможност без угризения да игнорираш всякакви излишни дразнители, и да се позабавляваш с приятната компания с която си тръгнал, чистият въздух те кара да се чувстваш изпълнен със сили и енергия :thumbsup: Аз лично се зареждам със спокоиствие и наистина успявам да си отпочина много добре :)

Който не е ходил на планина поне за 7-8 дена е изгубил много според мен...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Планината в България е удивлително красива тя вдъхновява мнозина от нас ,вдъхновява поети и музикални вертуози ,тя е център на природни сили ,приемател на космически енергии, който се генерират там и се предават на земята.Ако отиваш на планина трябва да отидеш с чисто сърце,смирение и любов към природата,към бога,любов към великият космос

ако в теб носиш любовта към всичко което те заобикаля ако ти умееш да прощаваш и си с чисто сърце тогава ще се слееш с планината ще я почувстваш ,като част от теб и този процес ще те обнови и зареди със сили за дълго време,дори само този спомен ще ти донесе спокойствие и смирение,

който са еобходими на човека.

има моменти,който немогат да се опишат с думи а трябва да се осетят, точно тези моменти са истински важните тях трябва да търсим в нашето единение с планината този велик енергиен център на нашата земя.

Желая ви много любов и равновесие :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Мария,

Благодаря ти за споделеното!

Наистина има нещо магично, неуловимо, мистично в планината. Особено когато по-дълго време прекарам на планина, чувствам едно невероятно спокойствие, вътрешно равновесие и свежест. Идват ми нови сили и нови идеи. Всичко изглежда постижимо.

Както каза Ради:

България е благословена с високи и красиви планини, и е наистина прекрасна всяка разходка там.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Рила добре поработи върху мен за тези 8-9 дни, които прекарах сега през август. Преди да замина бях много уморен, даже се чудех имам ли сили да отида. Качих се и станах като нов! Удивително е откъде се взе толкова енергия, всеки ден бродих из планината след паневритмия. Връщах се в лагера едва към 6-7 часа привечер. Не забелязах как и кога изкачих Острец. На слизане в равнината бях отслабнал, чувствах се невероятно лек, зареден с енергия. Сега през деня съм свеж и работоспособен. Има голяма разлика преди и след.

Линк към коментар
Share on other sites

:) В планината ме привлича всичко абсолютно всичко :D но най вече Височината + Чистотата + Тишината :king:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Планината е зареждане. Някъде из форумите прочетох, че е имало екскурзии до Витоша. Много бих искала да дойда ако има такива срещи. Така ще се запознаем. Сега със сина ми ходим само до Драгалевския манастир, защото не познаваме пътеки и хижи. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Най- добре си го е казал Висоцки:

"Лучше гор могут быть только горы

на которых еще не бывал!

...............................................

Луче гор могут быть толко горы,

на которых никто не бывал!"

Линк към коментар
Share on other sites

Когато съм в планината, се чувствам така сякаш се разтоварвам от всичко и ставам по- мъдра, по-добра, по-свободна и въобще сякаш се срещаш с нещо тъй голямо и величествено, което те дърпа като един магнит и сякаш отиваш при любимо същество. :)

Да не говорим, че планините в България са толкова красимви и величествени и въобще природата ни като цяло-страхотна е. В планината има нещо по-мило и по- меко, по-силно и по-чисто отколкото в големия забързан град, който те изсмуква от всякъде....... ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Аз съм от планински град(Троян). Бях свикнала със Стара планина все едно е част от мен и изобщо не си давах сметка как ми действа. Но се преместих да живея в друг град и установих, че не мога без планина. Бях започнала да чета беседите на Петър Дънов. Усетих, че нещо ме тегли към Рила. Не ми се беше случвало такова нещо. Отидох на 7 езера преди една година. Около 19 август. Не съм играла Паневритмия никога. Нито пък съм гледала на живо. Но това което усетих там не мога да сръвня с нищо. В продължение на 2 месеца си мислих само за езерата. Предишните ми проблеми вече ми се струват смешни глупости.

Смея да твърдя, че се промених. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:

Да, на мен планината ми действа особено благотворно. Вчера се върнах от Стара Планина и макар че бях много за малко се чувствам отпочинал. Докато бях там ми дойдоха нови идеи, нов импулс за работа....

А Рила е наистина много мистична!

Линк към коментар
Share on other sites

планината е мястото където човек остава сам със себе си .Там горе задава много неподозирани от него въпроси.Там по някога получава отговори на въпросите си.За мен те не са само планини.От тях започнах и незнам къде ще свърша/има много неща които искам да знам дано да имам времето и късмета да се науча/ докато стигна първоистината.Много мисля за нещата които стават там и мира нямам.Голяма част от мен иска да се пробва,но знам че това на сила нестава.Но там аз получавам истинско задоволство което ме държи до следващото ми посещение.Защо ли ние хората искаме да ги окупирваме и да оставяме неразумния си отпечатък на нащо болно съзнание?Може би за урок на тези след нас.

Винаги съм си мечтала за свят изобилстващ от природа,без следи от цивилизации ,свят равен за всички/българи,турци ,китайци и т.н./ без клеимото което имаме всички сега.Свят където човек ще се насочи към необозримото.Всичко това ми дава планината.Там горе няма значение какъв си всеки се поздравява и там всеки е различен/по сияещ/.Децата са неистово щастливи защото те най-добре разбират и усещат природата.На всичко това бих искала да науча свойте деца.Неискам да засядат и да умират бавно в ежедневните ни простотий. Искам да ги науча на красотата на природата която е източник на голяма мъдрост.Понякога гледам едно цвете или дърво и искам да знам тяхната мъдрост и същност.

Много е за мен ПЛАНИНАТА.Дано успея в този си живот всичко което тя носи, но едва ли това са векове мъдрост.

:angel::angel::hypocrite::v:

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине не са близки РИЛА и ХИМАЛАЙТЕ те са брат и сестра или по-точно ЕДНО ЦЯЛО.ОТ това което съм чела съм късметлийка че съм родена в огромна близост поне до едно от местата.А кой знае може би някои ден ще ни се даде възможност да разберем тяхната връзка.

Това което си мечтая от както прочетох някои книги е да стъпя на Тибетска земя или в Перу.Доста се запалих по пътешествия, но за съжаление това са мечти.Но по важното е не само да стъпя а да стигна до истинските неща/незнам дали се изказах правилно/. :hypocrite::v:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,искам да споделя радостта си от поредното пътуване из нашата крсива страна :) днес бях на Мадарския конник.Сигурно много от вас са ходили там,но аз мисля че е много важно с кой и с каква настройка се ходи.Исках да споделя с вас "Изповетта на гората",която е написана в началото на пътеката към пещерата на нимфите,но се оказа че съм го изтрила , а по памет някак си се губи силата на думите.Ако ходите там минете в забранените места :) , разгледайте много внимателно жертвения камък.Има много важни неща които могат да се видят.Интересно ми стана че точно там където най вероятно са работели "шаманите" е сложена табела че е място с концентрация на положителна енергия.Място където са се извършвали жертвоприношения дали е възможно да излъчват положителна енергия!?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...