Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Промяната


Роси Б.

Recommended Posts

Да, разбира се, че считам, че не само евангелието на Йоан, ами цялата Библия е изпълнена с намеци, алегории, притчи и т.н.

От друга страна обаче ти не си нито Йоан, нито ап. Павел, нито Лао Дзъ и едва ли можеш да достигнеш тяхното ниво на изказване на послания. Аз, като част от аудитория тук, също не съм на нивото примерно на ученик на някой от техния ранг. Ако искаш да бъдеш разбрана тук, в този форум, по-полезно за всички би било да е с думи конкретни и прости.

Освен това, цитатът от Йоан, според мен няма връзка с твоето твърдение след това:

Йоан 3:5

Исус отговори: Истина, истина ти казвам, ако се не роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.

Това си е сериозна промяна. Не бих казала нисши елементи с висши. Направо- с други.

Ако все пак има връзка, моля за по-подробно, изчерпателно и ясно обяснение, каквото бих могла дори аз :3d_104: да вразумея.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, разбира се, че считам, че не само евангелието на Йоан, ами цялата Библия е изпълнена с намеци, алегории, притчи и т.н.

За това има поне две обяснения. Едното е, че си приказват ненужни глупости. Другото е , че принципно няма как да се даде по- подробно и по- конкретно. ти кое обяснение избираш? Всъщност, може и други обяснения да има. От мен - толкова.

От друга страна обаче ти не си нито Йоан, нито ап. Павел, нито Лао Дзъ и едва ли можеш да достигнеш тяхното ниво на изказване на послания. Аз, като част от аудитория тук, също не съм на нивото примерно на ученик на някой от техния ранг. Ако искаш да бъдеш разбрана тук, в този форум, по-полезно за всички би било да е с думи конкретни и прости.

Е, всеки да си следва задачите. И Йоан, и Лао Дзъ, и апостол Павел ... И аз, и всеки... Но ако някой зачерква казаното от всеки друг, освен от него... не че не може всеки да започва паленето на огън от мълнията и триенето на две сухи клечки, ама... И се носи една легенда за хан Кубрат и синовете му, я е верна, я не, но има символика (и конкретика) и в нея- клечките една по една ги чупят...

Не мислиш ли, че би било съвсем, ама съвсем тъжно, точно тук, в този форум, да не може да бъдат разбрани такива неща? Нима учението, което дава Учителя, се състои от рецепти за хранене и процедури за житейско поведение? Не че е невъзможно и такова тълкуване, но на мен все ми се вижда нещо повече. Но човек в какви ли не заблуди изпада...

Освен това, цитатът от Йоан, според мен няма връзка с твоето твърдение след това:

Йоан 3:5

Исус отговори: Истина, истина ти казвам, ако се не роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.

Това си е сериозна промяна. Не бих казала нисши елементи с висши. Направо- с други.

Ако все пак има връзка, моля за по-подробно, изчерпателно и ясно обяснение, каквото бих могла дори аз :3d_104: да вразумея.

Ще пробвам, макар че доста ме обзекуражи. От една страна- защо да обяснявам глупости (ако човек приеме вариантът, че са глупости.) Във втория допуснат от мен случай, повече обяснения биха били обидни за някой, който усеща, че не са глупости. Повече обяснения в този случай са си подценяване.

Та ето какво виждам в думите от евангелието, ще се радвам, ако този, който отхвърли това тълкуване, даде свое. В края на краищата, става ли дума за промяна в тези думи, или става дума за пускане на димна завеса в очите на невежа тълпа, че да изпадне в мистичен екстаз..

Човекът, който чува, или чете тези думи от евангелието, си е роден. Има си тяло, има си и по- тънките тела (които някои считат, че си ги има) Ако му се казва, че трябва да се роди още веднаж, явно всъщност трябва да де случи нещо много сериозно с него. Не така, онака. Промяна. Следва конкретиката (според Диана- нищо конкретно, обаче...) От какво трябва да бъде роден отново? От Вода и Дух?!? Представяте ли си каква липса на конкретика?!? Хора са отивали на страшна смърт, някои дори с песни и радост, заради нещо толкова неконкретно! Как да проумеем защо, какво са виждали, та са се радвали дори на ужасната смърт! (имам предвид първите християни, преследвани жестоко навсякъде, където са се появявали, богомилите,катарите)

Все пак, нека да погледнем "Битие"- в първа глава са известните думи: "А земята беше пуста и неустроена; и тъмнина покриваше бездната; и Божият Дух се носеше над водата." Ето, не знаем какво е Вода, не знаем и какво е Дух, който се носи над нея, но явно това го е имало, преди да има всичко останало.

Това е трагичното. Човек отдавна е престанал да вижда яснота в тези символи. Ще погледнем стенописите в Бачковския манастир и ще видим ... картинки. Най- много- идолопоклонство. А за някои са значели толкова много...

Редактирано от Багира
Линк към коментар
Share on other sites

Наистина ли само тези две обяснения имаш?

Библията не е езотерична книга, напротив, тя е достъпна; написана е да се чете от много хора и да бъде пътеводител в продължение на много години. Иносказателния език и символите в нея са употребени по необходимост, в нея има съхранена информация на много нива. Словото в нея, (както между другото и Словото на Учителя) е било нужно да съдържа както простички и буквални житейски "указания", така и по-сложните и неясни (тогава, пък май и сега :) ) неща, свързани със същността и устройството на света.

Относно втория ти абзац, не можах да разбера защо реши, че искам да зачертна това, което ти казваш.Напротив, зададох въпрос, за да изясниш и конкретизираш.

Тъжно било, че не разбирам. :lol: Ами какво да направим, тя и Силвия след мен каза, че не разбира, явно много е тъжно, но това е положението :rolleyes:

Относно цитата:

Йоан 3:5

Исус отговори: Истина, истина ти казвам, ако се не роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.

Това си е сериозна промяна. Не бих казала нисши елементи с висши. Направо- с други.

Съгласна съм с първото ти изречение. За мен няма пряка връзка посланието на Йоан с твоите второ и трето изречение. Аз в предишния си пост казах, че и с тях бих се съгласила, ако обясниш. Може да е както казваш (и все пак какви други - поне намекни нещо и ти като Йоан, ето той е казал Вода и Дух), а може и да грешиш.

П.П. Лесно е да се каже - вие сте глупави, слепи и т.н. и затова не разбирате, по-трудно е да се обясни.

Като се замисля, те и българските политици точно така говорят за народа си и все неразбрани остават горките :P

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина ли само тези две обяснения имаш?

Библията не е езотерична книга, напротив, тя е достъпна; написана е да се чете от много хора и да бъде пътеводител в продължение на много години. Иносказателния език и символите в нея са употребени по необходимост, в нея има съхранена информация на много нива. Словото в нея, (както между другото и Словото на Учителя) е било нужно да съдържа както простички и буквални житейски "указания", така и по-сложните и неясни (тогава, пък май и сега :) ) неща, свързани със същността и устройството на света.

Супер! Пълно единомислие!

За другото ... Ще си тъгувам. Щом само аз...

Линк към коментар
Share on other sites

Човекът е духа, а не неговите обвивки. Въпреки това, човекът е отговорен за тези обвивки, тъй като те са негово творение. Без тях духът е неспособен да прояви съзнателност, като степента на осъзнатост зависи от това как са организирани тези обвивки и качеството на съставящата ги материя. Човек сам изгражда средствата чрез които може освен да взаимодейства с обкръжаващия го свят и по-пълно да изрази и опознае себе си. Обвивките са отражение на духа според достигнатото ниво на съзнание. Духът разгръща потенциала си, а промяната е само в проявената форма.

"Да се родим в духа" разбирам, да развием принципите съставящи духовната триада на човека (атма, будхи и висшия ум) до степен на функционалност, позволяваща фокусът на човешкото съзнание да бъде пренесен в тях.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Човекът е духа, а не неговите обвивки. Въпреки това, човекът е отговорен за тези обвивки, тъй като те са негово творение. Без тях духът е неспособен да прояви съзнателност, като степента на осъзнатост зависи от това как са организирани тези обвивки и качеството на съставящата ги материя. Човек сам изгражда средствата чрез които може освен да взаимодейства с обкръжаващия го свят и по-пълно да изрази и опознае себе си. Обвивките са отражение на духа според достигнатото ниво на съзнание. Духът разгръща потенциала си, а промяната е само в проявената форма.

Да, човекът е духа, а не неговите земни обвивки. Затова Учителите говорят да се освободим от зависимостта си към земните блага. Но отричането от тези блага да е доброволно, с радостно изживяване, без съжаление или сянка от съмнение, без осъждане на другите, които не го правят.

Да се променим за мен е равносилно на това да се превъзпитаме. А всички знаем, че това е по-трудно от възпитанието. Това, което са ни научили, че е страдание, ние да превърнем в радост. Да подменим омразата с любов, да заменим избухването с търпение и т.н. Да примирим противоречията, но не само външно. Да приемем промяната дълбоко в себе си. Да овладеем себе си, своето физическо аз, да му покажем, че наистина над него и по-висш и по-важен е духът.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

696. (Септ. 9). Приятелю, разглеждай противодействието като уравновесяваща сила на твоят устрем и нарастването по сила на огньовете. Колкото по-голямо е то, по-мощни са нарастващите огньове. Така и вниманието на тъмните се съсредоточава на носителите на огъня повече, отколкото на обикновените хора. Те, тъмните, усилват това противодействие на огньовете. Така въстава с цялата своя сила и все още непобедения древен човек отвътре [т.е. автоматичните, рефлекторни подсъзнателни модели на мислене и реакция – моя бел.]. Духът трябва да преодолее това тройно съпротивление. Чрез това преодоляване духът нараства за да превърне героя в победител над стихиите, тъмните зложелатели и самия себе си. Най-важната от всички е победата над себе си. Принципът на вълнообразното движение е приет от науката: светлинни вълни, радиовълни и т.н. По същия начин и волята може да бъде устремена вълнообразно, но при постоянство на ритъма – напрежение, спад и ново напрежение. Не е възможно тетивата на лъка да се намира през цялото време в напрежение – тя ще отслабне. Така и волята напряга огньовете вълнообразно, ритмично. С това е характерен сутрешния ритъм. Това е ежедневното движение на съзнанието към Учителя, при което в определен момент от цикъла устремът достига своя апогей, принасяйки явни следствия и утвърждавайки близостта до Учителя и общението с Него. Ако това напрежение продължи през целия ден, съзнанието не би могло да издържи. Но, когато човек ежедневно се стреми да усили миговете на общение и близост, може и през останалото време на деня да поддържа нивото малко по-високо, отколкото през предходния ден. Това е и същността на вълнообразния подем на съзнанието и неговото разширение. Главното е духът да не се спуска по-ниско от предходния ден и даже да не остава на същото равнище, но, дори и немного, да се издигне. Трябва зорко да се следи за това падината на всяка последваща вълна, т.е. всеки нов ден, да не е на по-ниско равнище или същото като предходния. Това е неотменно условие за подема. Ако сутринта издигнете духа си, а през деня се спуснете по-ниско от предходния ден, то такава амплитуда на колебание в съзнанието ще го лиши от постъпателно движение, без значение на подема – трябва да се върви по възходяща линия. Контролът над съзнанието и чувствата е необходим, за да може движението в обвивките да не пристъпят законния предел и не задържат с това възхождението. Нисшите обвивки и особено астралът – древният враг, ще се стремят с всички сили да нарушат утвърдения ритъм и да го принизят отново. Но ако волята не спи, упорството на врага може да бъде сломено. В самия ритъм е заложена огромна сила. Инерцията на движението ще ни пренесе през всички препятствия, но се изисква воля, когато е необходимо нагнетяване на огньовете в моменти на особено напрежение. Няма такова препятствие, което да не може да преодолее човешката воля. Затова сливайки своята воля с Моята, може да бъде преодоляно всичко, без да се губи увереност в крайната победа. Победата над тъмните може да си представите лесно и тях вече неведнъж сте побеждавали, но противодействието на стихиите е нещо с което човешката воля не винаги има силите да се справи и затова Казвам: напрягането на огньовете не трябва да превишава законния предел, защото обвивките могат да не издържат. Даже при туберкулоза е имало случаи, когато тъканите на тялото са изгаряли от вътрешните огньове. В тези моменти равновесието и спокойствието ще бъдат качествата задържащи мощта на огньовете в рамките на безопасното, давайки възможност огньовете да бъдат управлявани. Огънят в котела се регулира от волята на човека, но не е подвластен на човека, когато изгаря горящата къща. С желязна воля е необходимо да се обкръжат нарастващите в тялото огньове, за да може след това да ги направляваш по свое усмотрение. И тогава всеки ден ще бъде ден на подем за духа и нова степен по огнената стълба водеща в бъдещето – 366 стъпала в годината.

Грани Агни Йоги, 1958 г.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да направите един избор. Той е – да повярвате в Сина Божи, да разберете великата сила Божия. Туй е великото! Това е Божествената Мъдрост, изявена в своята целокупност, това е, което индусите наричат: „tattvas“. Това е тази енергия, която излиза от Любовта и движи цялата вселена. И всичките наши желания се дължат на тази сила, която със струите си прониква през всичките наши тела, които имаме. И доколкото живеем в Божественото, тази сила прониква в нас и ни придава много приятно настроение. Някой път ви е толкова приятно, като че разбирате смисъла на живота.

Първото нещо е следното: тази енергия, която слиза отгоре и произтича от Любовта, тя може да се използва само от ония, които имат съзнателен живот. След като се свържете с този Божествен закон, тази енергия ще потече във вашата душа.

Чистота се иска. Чистота и святост вътре в нас, по всичките правила. И тази чистота всеки може да я добие. Това е едно качество, едно благо, което чака да се придобие.

Ние трябва да имаме една определена философия. Всяко нещо, което нас ни спира да намерим онази велика Любов, което спира съзнанието да се домогне да стане Божествено, да добие Божията Мъдрост, всички тия пречки на живота ние трябва да ги премахнем веднага. Не правим въпрос тъй или инак.

Засега програмата на живота ни е, че ние се стремим към вечния живот. Ние искаме да излезнем от временния и да се отправим към вечния живот. И това е спасение. „Да не погине всеки, който вярва в Мен“. Значи трябва да има една цел. То е вечният живот.

Само във вечния живот ние може по-иначе да изучаваме Любовта и Мъдростта. Вечният живот може да ни даде единствените условия да изучим Любовта и Мъдростта. Аз мога да ги изменя в себе си, ей сега мога да ги изменя, и в този живот мога да изменя вечните условия, или мога да отложа това. То е един преходен период, рязък в своите определения, тъй рязък, както е рязка слънчевата светлина: щом дойде, веднага просветне, и щом се скрие, веднага потъмнява. Ако ти решиш в себе си това, веднага този лъч, тази енергия „tattvas“ ще проникне в тебе и ти ще почувстваш едно разширение на твоя ум и сърце, ще бъдеш силен.

Ако ти приемеш в даден момент без страх тази енергия, тогава тя ще произведе в тебе вътрешната виделина – ти си във връзка с Божия Син. И всичко можеш да направиш.

Приемете тази енергия, и всички, когато някак измените вашето съзнание и повярвате без никакво съмнение в Сина Божи, Който е изпратен, щом се свържете с Него, вие ще почнете правилния път на вашата еволюция. Следователно трябва ви една необикновена вяра. В кого? В Сина Божия. Разбирам вяра на Божествената Любов. Бог е възлюбил този свят и чрез тази Любов ние ще се домогнем до онези велики закони, на които светът почива и чрез който сега животът съществува. И тъй, индусите почват отдолу. Тия енергии как вървят? Сега западните народи почват да изучават тази енергия, качествата ѝ. За да изучавате великото, изисква се едно нещо, което индуските учители пазят в тайна и благодарение на това западните народи не са го намерили. Ако европейците биха го знаели, те биха го профанирали. Сега във вас трябва да се роди новото съзнание: да слугувате на Бога от Любов, всяко ваше действие да бъде един акт любовен, в който да внесете всичкия си живот, всичките си мисли, ум, воля и сърце. И всичко да бъде, като че го вършите само за Бога. И, следователно, като извършите такъв един акт, вие да сте доволни, че може да направите това от Любов. И колкото повече давате, толкова повече ще дойде отгоре.

Синът Божи,Неделни беседи

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...