Jump to content
Порталът към съзнателен живот

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК:)


Recommended Posts

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК МОМИЧЕТА.....ГОСПОЖИЦИ...ГОСПОЖИ...МИЛИ ДАМИ:)))))))))))

МНОГОООООООО ЛЮБОВ:)))))))))))))

Как пеят Те-Имали цветя на леглото до нея;номера изписън на някои любим:))))))))))

ТА ДНЕС ВИ ЖЕЛАЯ МНОГО ЦВЕТЯ:)И.........:)ви е си знаете:);)

ВЕСЕЛО КУПОНЯСВАНЕ :king:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 years later...
  • 3 months later...

Да, Честит Празник!

Но аз свързвам този празник и с нещо което ме кара да потръпвам:

"Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви като курбан за Св. Илия."

Изт.

Бях малка когато видях удавник на морето точно на този ден и от тогава още знам за това поверие от баща ми, а също и корабът който потъна и взе много жертви на хора от селцето в близост до нашият град се казваше "Илинден". Още са пред очите ми катафалките които се редяха една след друга.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Да, Честит Празник!

Но аз свързвам този празник и с нещо което ме кара да потръпвам:

"Съществува поверие, че на този ден морето взима най-много жертви като курбан за Св. Илия."

Изт.

Бях малка когато видях удавник на морето точно на този ден и от тогава още знам за това поверие от баща ми, а също и корабът който потъна и взе много жертви на хора от селцето в близост до нашият град се казваше "Илинден". Още са пред очите ми катафалките които се редяха една след друга.

Елф,преодолей черните мисли(независимо от това,че и тази нощ се е случило нещо лошо на магистрала "Тракия":( )!

Нека си пожелаем,никога повече на този ден да не се случват нещастия!

Линк към коментар
Share on other sites

За жалост разните стари поверия още работят, но все пак стария завет вече би трябвало да сме заменили с абсолютната Любов. Неразумността на хората понякога свързваме с такива събития и е добре да ставаме по-добри.:feel happy:

Нека се учим от природата и да благодарим, че търпи диващината на човеците. Св. Илия може би ни напомня, че е добре да се обичаме и да сме разумни и добри...:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

800x600-2_1513.jpeg

ЧЕСТИТ ИВАНОВ ДЕН НА ВСИЧКИ ПРАЗНУВАЩИ!!!

ДА сте живи и здрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Днес е Антоновден.

Честит имен ден на всички именници! :3d_041:

.0000108847-article.jpg

Църквата почита днес паметта на преподобния Антоний Велики. Св. Антоний Велики е роден около 251 г. в семейството на заможни и благочестиви родители. Прекарва 20 години при пълно усамотение в една изоставена постройка в пустинята. При него идвали болни и страдащи хора, с които беседвал с часове.

На 104 години Антоний излязъл в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги победил. Успехът му е наречен тържество на християнството. На следващата година светецът починал.

Погребан е на тайно място. По-късно мощите му са открити и тържествено пренесени във Виена.

В народните представи двамата братя близнаци Антон и Атанас са ковачи, които първи изобретяват ковашките клещи.

Затова Антоновден и следващия – Атанасовден, се честват като празници на ковачи, железари, ножари и налбанти.

В народния календар Антоновден се празнува и за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".

Специално омесени за празника содени питки, намазани с петмез, се раздават на близки и съседи за здраве.

Именници днес са Антон, Антония, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Донка,Тончо,Тонка и Тони. Да им е честито!

Изт.

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Поздрав и от мен!

Да са здрави и обичани !

Да имат късмет и воля да реализират мечтите си!

Линк към коментар
Share on other sites

Днес е Атанасовден

Честит имен ден на Атанас, Атанаска, Начо, Таньо, Тинка! :3d_041:

Православната църква почита паметта на Атанасий Велики

Според народните поверия след Атанасовден идва пролетта

Православната църква почита на 18 януари паметта на Атанасий Велики.

Той е роден през 295 година след Христа в египетската столица Александрия. Син на бедни християни, Атанасий получил добро образование.

На 24-годишна възраст бил ръкоположен за дякон от Александрийския архиепископ Александър.

Атанасий участвал в прочутия вселенски събор в Никея, който му донесъл световна слава на богослов.

След смъртта на архиепископ Александър християните единодушно избрали Атанасий за негов заместник в Александрия.

Атанасий Велики починал на 2 май 373 година.

Според народните повелия с Атанасовден постепенно идва и пролетта.

В народните представи Свети Атанасий господства над зимните студове, над снеговете и ледовете.

Легендата разказва как Атанасий, облечен с копринена риза, отишъл в планината на бял кон и се провикнал: "Иди си, зимо, идвай пролет".

Според българската народна традиция на Атанасовден се коли черна кокошка.

Приготвя се с ориз и се раздава на роднини и съседи против лоши болести.

Перата на птицата задължително се запазват, защото се вярва, че притежават лечебна сила.

На места в страната на Атанасовден се палят огньове, които всички прескачат за здраве.

На днешния ден празнуват всички, които носят името Атанас, Атанаска, Начо, Таньо, Тинка.

В превод от гръцки Атанас означава"безсмъртен".

Изт.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Честит Трифон Зарезан!

trifon.jpg

Православната църква почита днес паметта на Свети мъченик Трифон. Празникът е наречен от народа Зарезан, защото се празнува в началото на пролетния сезон, когато започва резитбата на лозята. Денят на Свети мъченик Трифон се отбелязва първоначално у нас на 14 февруари като Ден на лозаря. През 1968 г., след въвеждането на Григорианския календар от Българската православна църква, датите на църковните празници се изместват. Мнозина българи обаче предпочитат да го празнуват по стар стил на 14 февруари.

Според българските народни традиции Свети Трифон е покровител на лозарите, винарите и кръчмарите.

Обичаят повелява стопанката на къщата да стане рано и да опече обреден хляб, украсен с лозово листо. Вари се и пиле, а в бъклица се налива от най-хубавото вино. Всичко се поставя в шарена торба и с нея стопанинът се отправя към лозето.

Там събралите се мъже започват ритуала по зарязването на лозите. Обърнати на изток и посрещайки слънцето, те зарязват по три лози, а с отрязаните клонки украсяват калпаците си. Лозите се пръскат със светена вода и се благославят за плодородие и берекет. Избира се Цар на лозята – обикновено имотен човек, след което се прави обща богата трапеза на самото лозе или в дома на царя.

На този ден имен ден празнуват всички с името Трифон.

изт.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...