Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Карти Таро. Подредби и практики.


Иво

Recommended Posts

И още една интересна подредба, Пещерата на Пророка, тя е ситуационна.

 

1. Center sideways/Present

2. Above left sideways/Present Factors

3. Above right sideways/Present Actions

4. Upper left low/Past Factors

5. Upper left high/Past Actions

6. Upper right low/Future Factors

7. Upper right high/Future Actions

8. Lower left low/Factors released -

9. Lower left high/Actions released

10. lower right low/Factors adopted

11. lower right high/Actions adopted

12. Bottom/Outcome

 

Tarot%20Spread%2011b%20-%20Solstice%20He

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Подредбата на първа страница за енергиите (чакрите) през какъв период от време може да се ползва? Пробвах я, после ще допълня и картите. Разбирам, че от нея не можем да извлечем космически ползи и анализи, но сигурно е достатъчно да отбележи наличие или липса на нещо.  Също - дали може да я ползваме за хора, които не са близо до нас (аз си мисля, че може)? 

Не искам да ангажирам никого със себе си, просто смятам подходящо да пиша за това в тази тема и да се опитам да открия негативните прояви, на които тези карти евентуално биха акцентирали.

 

1. 9 пентакли /муладхара/

2. 10 чаши /свадистхана/

3. Крал жезли обърнат /манипура/

4. Светът /анахата/

5. Влюбените /вишудха/

6. Крал мечове /савикалпа самадхи/

7. Колесницата /нирвикалпа самадхи/

 

Тройката от края се е лепнала и тук, но с прав Крал :D

9 пентакли, както е обсъждано, може да е най-голямата тегоба или спасение. Затова за мен двойствената й роля се заключава в спадове и покачване на жизнената енергия, на моменти. Игра с енергиите по нейн привкус.

Крал жезли обърнат - оттегляне и ограничаване на емоциите в собствения свят, чувство на безтегловност, безпричинно отдаване на енергия, също и безпричинни емоционални реакции.

Влюбените - аха, докато се наканиш, внимавай да не изпуснеш потока. Виждам сложност в нея.

Крал мечове - първо, защо пък Крал ще избере да е на това място... Нямам обяснение. Колко да е интуитивен...би трябвало върховен момент да има логическата подреденост. Крайности терзаят логиката.

Колесницата - тук веднага се сещам за книгите на Джоузеф Кембъл, във връзка с писаното наскоро от Ивета за символа на картата, а именно пътя на героя. Ще трябва да прочета повече, за да мога да направя обективен извод и да свържа нещата.

 

Друго, което си мисля – последните 2-3 карти от редицата не трябва ли да имат определена константност или няма такива взаимодействия и връзки?

 

Едит: Отговорих си сама, има такава, не задължително обаче същата повтаряемост. Сетих се, че миналата година правих подреждането и Колесницата беше на 6-та позиция, а Светът беше отгоре или обратното. Влюбените май бяха четвърти. Не след дълго го повторих, други карти тогава имаше.

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Подредбата на първа страница за енергиите (чакрите) през какъв период от време може да се ползва? Пробвах я, после ще допълня и картите. Разбирам, че от нея не можем да извлечем космически ползи и анализи, но сигурно е достатъчно да отбележи наличие или липса на нещо.  Също - дали може да я ползваме за хора, които не са близо до нас (аз си мисля, че може)? 

Не искам да ангажирам никого със себе си, просто смятам подходящо да пиша за това в тази тема и да се опитам да открия негативните прояви, на които тези карти евентуално биха акцентирали.

 

1. 9 пентакли /муладхара/

2. 10 чаши /свадистхана/

3. Крал жезли обърнат /манипура/

4. Светът /анахата/

5. Влюбените /вишудха/

6. Крал мечове /савикалпа самадхи/

7. Колесницата /нирвикалпа самадхи/

 

 

Подредбата, която си избрала, изисква сериозни познания за същностните значения на чакрите.

В тая връзка ти препоръчвам една книга, отново е на Юнг - Психология на Кундалини йога. Издателство Леге Артис, 2012 г.

Книгата е съставена от лекции на Юнг, проведени през 1933 г.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Всъщност, една от най-добрите подредби в Таро, си остава Келтският кръст, за всякакви въпроси и за всякакви ситуации, той е универсален и винаги носи необходимата информация.

Жалко е, че не се владее добре от повечето начинаещи обаче. Но все таки, за мен това е изключително добра практика, доказала се във времето.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Използвах подредба "Изборът" от самоучителя на Хайо Банцхаф за въпрос "Какво ще се случи, ако направя/не направя нещо?"

 

Картите са:

                            5. Крал меча

                     3. Светът

           1. 7 меча

7. 4 пентакли

          4. Рицар чаши

                   2. 6 жезли

                            6. Крал жезли

 

1, 3, 7 показват какво ще се случи, ако направим това, за което питаме; 4, 2, 6 - ако не го направим. 7 е първопричината за цялата ситуация.

 

Според мен проблемът (4 пентакли) идва от бездействието и апатията. От страха да се разруши кулата от слонова кост и да се поеме в нова посока. С три думи: страх лозе пази. Светът и Крал меча категорично заявяват правилната посока и показват така нужното себезаявяване в тази ситуация. Тук няма място за лавиране и дипломация (7 меча), но това е единственият начин за излизане от застоя на 4 пентакли. Затруднявам се по долните 3 карти (Рицар чаши, 6 жезли, Крал жезли). Ако накрая беше кралицата от същата боя, щях да си помисля, че би се стигнало да психоза... Може би неправенето на това, за което се пита ще изисква от питащия (мен в този случай) полагане на много и ненужни усилия за запазване на позиции. И въпреки, че долната колона карти не ми се струват "лоши", май пътят по горните е за предпочитане.

Редактирано от Джи
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте,

 

искам да попитам при подреждане с три карти използвате ли сигнификатор?  Аз не използвам такава карта и не ми е много ясно къде трябва да стои тя на фона на останалите. И, изобщо, винаги ли трябва да има карта сигнификатор при различните гадаения, независимо от подредбата, която използваме.

 

Съжалавам ако на този въпрос вече е отговаряно, но темите във форума са много и аз не съм успяла да изчета всички все още.

 

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

 

искам да попитам при подреждане с три карти използвате ли сигнификатор?  Аз не използвам такава карта и не ми е много ясно къде трябва да стои тя на фона на останалите. И, изобщо, винаги ли трябва да има карта сигнификатор при различните гадаения, независимо от подредбата, която използваме.

 

Съжалавам ако на този въпрос вече е отговаряно, но темите във форума са много и аз не съм успяла да изчета всички все още.

 

Поздрави!

 

:) Това беше първия въпрос, който зададох за Таро. Но не, не използвам сигнификатор. Няма нужда от такъв. Картите, дори и три, в нормалната подредба, са ти напълно достатъчни да се насочиш към същината на отговора.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Маги и аз не мисля да използвам сигнификатор. По този начин "лишавам" тестето от карта, която може да е определяща при подредбата :)

 

Ровейки се из нета срещнах подредба, която ми се стори интересна. Изпозлва се когато искаш да видиш нагласата на даден човек към някаква ситуация. Ето я и нея:

 

1...........5

  2

    3

      4

 

1. Какво чувства

2. Какво мисли

3. Как възприема ситуацията

4. Какво смята да направи

5. Какво ще излезе в крайна сметка.

 

И като един виден ентусиаст, естествено, веднага я изпробвах, получи се следната мешавица (има от всичко :D )

 

1. Смърт - 2. седем пентакли - 3. четири чаши - 4. девет жезли обърнати - 5. шест меча.

 

Тъй като се касае за любовна ситуация, ще тълкувам в този контекст.

 

Човекът е почувствал края на връзката по смърта, като същевременно е положил усилия, за да не се стига до него по седем пентакли, но към настоящия момент е много неудовлетворен. Мисли, че не си е струвало. Затворил се е в себе си изпитва неудовлетвореност, апатия. Сляп е за възможностите, които може би се откриват пред него, защото е емоционално изтощен по 4 чаши. Застанал е в отбранителна позиция, защото "всички и всичко е против него" по 9 жезли, но в крайна сметка ще намери сили да се отдръпне от тази ситуация и да немери някакво временно спокойствие. 

 

П.С. Не съм сигурна дали моята си подредба и тълкуване трябваше да го поместя тук, ама...

Линк към коментар
Share on other sites

Киара, очевидно е, че ти е трудно да се оправяш с повече карти. Придържай се към подредбата от 3 карти и избягвай експериментите, засега. 

Забелязвам, че те тегли неудържимо към въпроси, свързани с противоположния пол. Само за това ли са ти нужни картите? На Таро ще му омръзне от тази повторяемост.  Може би в други форуми това да не е проблем. За Таро, обаче, е нужно сериозно отношение, в противен случай е чиста загуба на време, а то е скъпо, поне за някои.

Линк към коментар
Share on other sites

Маги,

 

не разбирам коментара ти и не предполагах, че съм досадила с въпросите си. Що се отнася до типа им - мислех, че тук е мястото където да се уча, обърквам, греша и поправям, с помощта на хора, които се занимават от повече време с таро. Явно съм се заблудила и съм изгубила от ценното, поне за някои, време. Ще го имам предвид за в бъдеще при евентуални постове от моя страна.

 

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...