Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Генно модифицирани храни - за или против


Recommended Posts

Съществуват вече достатъчен брой натрупващи се от независими научни изследвания, всички от които са с негативни резултати по отношение на здравето. ПОследното от 07.2009г. на учени от университета Каен, Франция, които демонстрират токсичност при плъхове, хранени с 3 вида ГМО царевица, единият от който е разрешен за отглеждане в Европа.

Наблюдавани са увреждания на черния дроб, бъбреците, а също така и сърцето, кръвотворните органи и слезката....

Опитът от изминалите години с ГМО култури не оправда първоначално обещаваното изобилие по отношение на добивите. Преди няколко месеца излезе много сериозен америкснаки доклад за ГМО, озаглавен "Първите 13 години", който показва, че тези култури дават по-ниски добиви. Друг анализ за същия период показва, че употребата на хербициди не намалява, а даже се увеличава.

Из Интервю с д-р Людмила Емилова", отпечяатано в рекламен вестник на хипермаркет "Баумакс"

Линк към коментар
Share on other sites

Кристияне, инсулинът не е "храна", без която всички хора не могат и която употребяват всеки ден. Ползват го хора, които нямат друг избор, за да живеят, но това не застрашава и не замърсява околната среда, в която живеят всички останали. Много съществена разлика!

Стане ли въпрос за храна- тук винаги има възможност за избор, но га стане въпрос за инсулин...

Факт е, че българинът и с най-екологично чиста храна да се храни, просто е гений в развиването на сърдечно-съдова и ендокринна патология. Всеки трети пациент по болниците е диабетик- независимо дали си е лекувал диабета с таблетки, щом положението стигне до ножа, всеки диабетик преминава на инсулин, макар и временно. Едно е да хапваш храни с ГМО, друго е ГМО продуекти да ти влизат подкожно...а в някои случаи- направо венозно...

Но, от ГМО има огромна полза, особено в същетание с нано-процедурите най-общо казано.

Да ви е известно, че има нано-микроорганизми, които се хранят с пластмаса, в която нутриентите по принцип са 0%? А в нашата мила родина, декарите с ПОП-култури (Пластмасови Отпадни Продукти) непрекъснато нарастват. Нима сме против това, да пуснем нано-буби да се хранят с поливинилхлоридни торбички и прочие?!

Антибиотиците, които напоследък сякаш се предписват като освежител за уста от най-невръстна бебешка възраст, също в голямата си част се продукти, пряко свързани с ГМО-технологиите.

Абе хора, каква е ползата да си затваряте очите относно ГМО и да си отваряте устата за едно от стотиците ГМО-приложения, които ежедневно използвате без да се замисляте...Е, дори доста неща си пъхате в устата, но не се брои за храна...

Аз съм напълно убеден, че щом Творецът е допуснал изобщо да се пръкнеа идеята за ГМО, както и идеята за атомната енергия в нечия глава, и да се реализира- значи Той подкрепя тези идеи на 100%- такъв е планът Му...А и в края на краищата, каква е ползата да сеа удължава агонията на планетарния живот. Колкото по-скоро и по-бързо Апокалипсиса дойде на дневен ред- толкова по-добре, не четете ли библията, в която апостолите пишат, че се молят колкото може по-скоро да вземе да дойде пустия му Апокалипсис, та каквото трлябва да се спасява, каквото трябва- да се разрушава...За апостолите Апокалипсиса бе повод за радост, а не за страх...какъвто май се е прокраднал в подлагащите се на духовни течения...Нищо чудно че мнозина настиват от всеки духовен полъх...

Линк към коментар
Share on other sites

Страниш от центъра на въпроса. Това, че някой взема инсулин, не влияе на околната среда, в която живея, в мащабите, в което това правят ГМО. Иначе въпроса за избора на храната, все още не се храним от слънцето и какъвто и да е изборът, то все става дума за неща, които ражда майката Земя.

Действаш малко като политик - отклоняваш вниманието от един проблем към други проблеми, но с това никой проблем не се разрешава. Само не разбирам каква ти е политическата платформа и какво защитаваш. Просто любопитство.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

А някой има ли какво да добави относно нашите ГМ-мисли, ГМ-моотношение, ГМ-чувства към ближните?? Очевидно е прихващането към чисто физическите аспекти, към следствието, без да се проследява проблема на по-дълбинно равнище. Дали ви е направило впечатлението при една разходка из разните му форуми с "еко" и подобна насоченост, из страниците на Facebook отново в тази връзка (Малиии, а там пък да не говорим!!:3d_008:) за каква мръсотия на думите иде реч...за какво настървяване, агресия и т.н. било срещу политици, било срещу "виновните" лица. А...нима боклуците не са отражение, дори "материализиране" на собствените ни взаимоотношения...какво говорим за ГМО толкова и сме се захванали за следствието....когато лицемерието, нарастващата омраза (срещу управляващи или всичките там "виновници", дето "разрушават" от страна на "белите") с лопати да се рине... Но това с подписки не се променя...

Линк към коментар
Share on other sites

Потребителите на инсулин дето де вика- немат избор, ще се боцкат с инсулин преди всяко хранене, което ако ще да е и с ГМО-пържоли, в случая приемащите инсулин нямат нищо общо, а технологията за производството на инсулина- не ви ли притнеснява това, че човешки гени се "монтират" към ДНК "шасито" на някоя невинна бактерийка, която продуцира инсулин, или пък нещо друго фармацефтично изделие- такова производство има не само по света, но и у нас...Но, ще рекат някои "ами това е инсулин- спасява живота на диабетика", което обаче не е по-различно от твърдението "ами храната съдържаща ГМО спасява живота на човека- от глада", като на всимчкото отгоре, гладен човек може да бъде и диабетик (и те огладняват...поне аз така съм чувал), така че преди хранене ако си боцка подкожно ГМО-инсулинец, и да предпочете "чиста" откъм ГМО храна- каква полза от това както за него, така и за околната среда...Принципът е същия- кое цапа повече природата- засята нива с ГМО или 100 декара "засяти" с фармачефтични индустриални обекти?!

Та, моята позиция е такава- ако ще се протестира срещу ГМО, то трябва да е радикално- нито геннопрефасонирани храни, нито инсулин получен от геннопрефасонирани микроорганизми...На мен специално мио стиска да "отрежа" на диабетиците инсулина, ако е ГМО-продукт, пък те да си му търсят алтернативата- да се лекуват духовно...стига с този материализъм. Катао нема инсулин, да си стегнат чакрите така, че панкреаасът им да вземе да влезе "в час"- е, ако не се справят и умират, това ще рече, че нямат желание, че нямат вяра...а нека да си го кажем направо- с такива хора духовна еволюция не се прави...те така или иначе са си обречени...

От друга страна, същото може да се каже и за храната...Храната, храненето и духовното никога са нямали нищо общо, нито допирни точки...Вегетарианеца не е с нищо по-горе или по-напред в духовно отношение с консумиращия пръжки и мръвки, тъй както целия човешки род не придобива нищо духовно от какъвто и да е вид храна в сравнение с животните. В полярното диалектическо битие хармонията (прекрасен пример за духовност е точно понятието хармония) е само един стремеж, и както и да се напъва човек, човек не може да превърне този стремеж в състояние, което хем да е хармонично, хем да представлява само по себе си и покой...

И понеже едва ли са мнозина тези, които най-бездушно биха лишили диабетиците от инсулин, или поне биха си признали, че ако имат възможност, биха го сторили (аз си признавам, че ако зависеше от мен- вместо да му мисля, досега щях да съм намерил начин да автоматизирам процзеса на "рязане"), в името на кауза, свързана с предпазване на планетата..или поне на онази част от нея, маркирана от републиканската ни граница от отравяне с ГМО, то, намирам подобни протестни инициативи за обречени...

Една кауза може да бъде успешна, само ако се подхожда радикално- искате чиста природа откъм ГМО- ок, няма лошо, но не само храните "цапат" с ГМО. Или да се опълчиш срещу всичко, съзнавайки че всяка кауза изисква жертви, или по-добре е да не се излагаш да протестираш срещу 10, 20, айде най-много 50% от проблема...Щото всеки процент с изключение на 0 и 100, намирисва на някакъв вид процентни облаги и интереси на "парче", което протестиращите по този повод би трябвало да знаят най-добре...

Протест срещу процент от проблем, свързан с явлението ГМО= лични интереси. Просто и ясно.

Линк към коментар
Share on other sites

Та, моята позиция е такава- ако ще се протестира срещу ГМО, то трябва да е радикално- нито геннопрефасонирани храни, нито инсулин получен от геннопрефасонирани микроорганизми..

Път от хиляда крачки започва от първата. Проблемите се решават един по един и за тяхното решаване е нужен консенсус. Не може да тежи само мнението на един човек. Съмнявам се много хора да искат да отрежат инсулина и то е вероятно за да дадат шанс на тези, които не могат да живеят без него. За сметка на това, доста хора искат да живеят без ГМО. Радикалността никога не е била мъдрост и винаги се проваля. Нужно ли е да се върви тоя път, ако човек вижда провала му?

Линк към коментар
Share on other sites

Един нож можеш да го използваш за да си направиш салата или за да убиеш човек. Кристиян, по твоята логика или трябва да се разрешат убийствата с ножове, или да се забрани използването на ножове изобщо. Проблемът с ГМО е сложен. И отново хората изпадат в крайностите. Аз съм за ГМО, но за разумното им използване – такова, което е от реална полза за всички, а не само за тесен кръг хора. Основната цел трябва да е благото на човечеството, а не преследване на комерсиални интереси. Сигурен съм, че могат да се създадат качествени и полезни ГМ продукти, без странични ефекти върху природата и човешкия организъм. Стремежът към търговска облага и печалба обаче пречат това да се осъществи, като изместват акцента към ниската себестойност, повишените трайност и устойчивост, и високата и ускорена производителност. Всичко е ценно на своето място и полезно, ако се използва разумно.

Линк към коментар
Share on other sites

Напълно съгласна! Работя с молекулярни биолози, които точно с такива технологии се занимават. Тямам нищо против ГМ, ако имам избор дали аз самата да ползвам техните продукти или не. Контаминирането на околната среда с ГМО, с възможни трайни и непоправими последици за отглеждането на конвенционални култури в бъдеще, изключва това мое право!

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Проблемът с ГМО може да се сравни с поредната агро пирамида.

Преди на мода бяха хибридните сортове. Монсанто "убеди" директорите на ДО "Сортови семена" да закупят високо продуктивни хибриди, понежи имали висок добив и ниски цени.

После се оказа, че след 2-3 години, когато нямаше вече останали здрави български земена за посев, че цените на зърното за сеене се вдигат, както и че трябва задължително да се купуват само вносни агромилиоративни препарати.

Сега се върви по същата схема.

ГМО културите не са по-евтини, както и по-високите добиви не са гарантирани. Те обикновено са устойчиви към конкретно заболяване и са приспособени за конкретни географски условия.

Пускането им в природата може да предизвика неочаквани и необратима загуба на биоразнообразие!

А кому са нужни квадратни домати с вкус на пластмаса?

Нима мислите, че високо платените лобисти за ГМО ще ядят ГМО?

Линк към коментар
Share on other sites

Един нож можеш да го използваш за да си направиш салата или за да убиеш човек. Кристиян, по твоята логика или трябва да се разрешат убийствата с ножове, или да се забрани използването на ножове изобщо. Проблемът с ГМО е сложен. И отново хората изпадат в крайностите. Аз съм за ГМО, но за разумното им използване – такова, което е от реална полза за всички, а не само за тесен кръг хора. Основната цел трябва да е благото на човечеството, а не преследване на комерсиални интереси. Сигурен съм, че могат да се създадат качествени и полезни ГМ продукти, без странични ефекти върху природата и човешкия организъм. Стремежът към търговска облага и печалба обаче пречат това да се осъществи, като изместват акцента към ниската себестойност, повишените трайност и устойчивост, и високата и ускорена производителност. Всичко е ценно на своето място и полезно, ако се използва разумно.

Станимир, с ножът се извършва едно просто действие- рязане. Сам по себе си ножът и убийството нямат нищо общо, а и за да убиеш някой, не е нужно да си служиш с инструменти...достатъчно е желание и подходящо намерение- самото действие все ще се намери с какво да се извърши.

Няма смисъл да твърдся, че аз не съм за неразумното използване на ГМО- все пак, съществена част от работата ми е да работя с ножове, и въпреки всичката разумност на която съм способен, сигурно съм напълнил поне един декар гробища било поради това, че съм ползвал ножа, било поради въздържане от използване- който не се е докоснал до ножа, той не е допускал грешки с него....А все още ми предстоят поне 20-на години активна работа с ножове, така че благодарение на мен площта на гробищата със сигурност ще се увеличи с още декари- един Господ знае колко (а може прък и Той да не знае, или пък ако са богове- да си организират залагания...че без забавление, вечността със сигурност ще им дойде прекалено скучна)

Линк към коментар
Share on other sites

Недей изопачавай нещата. Смъртните случаи щяха да са много повече без хирургията. Генната модификация също е само метод, способ, инструмент.

Линк към коментар
Share on other sites

Нещата са много различни според мен.

Едно е в лаборатория, съвсем друго на открито, в природата.

Никой не може да контролира разпространението на цветния прашец на ГМ-растения. Той се разнася от вятъра, от насекоми, от дребни птички дори. И ако след година само отглеждане на ГМ-култури някъде, последствия ще има много години след това и то в много широк периметър; само след 1-2 сезона, гени на тези растения ще могат да се открият в диворастящи или културни насаждения навсякъде по Земята.

Някой беше пуснал линк, как при направено изследване преди 2 години в Мексико във всички насаждения, включително диворастящата царевица, на територията на цялата страна е с изменена ДНК! Просто не е останало и едно растение с първоначалния геном! Това, при условие, че в Мексико е официлано забранено да се отглежда ГМ царевица и срого се следи за това. Но пък в съседните САЩ ГМ-царевица е широко разпространена и тъй като царевицата най-добре вирее в южните щати ... били са нужни само няколко години, за да не остане едно автентично растение, дори на територии, където е строго забранено!

И започвам да се чудя - дали пчелите, които започнаха масово да боледуват и измират именно от САЩ, не са повлияни точно от ГМО?

Припомням си и думите на Учителя: Ще дойде време, растенията на Земята ще станат отровни за хората ....

Така че, духът от бутилката е пуснат вече дори . Въпросът е: Да нехаем и дори да му се радваме или да го ограничим и евентуално да се опитаме да го върнем обратно в бутилката (ако е възможно все още въобще).

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Диана, като че ли изключваш възможността, една генна модификация, приложена на открито, да се окаже полезна за развитието на растенията и за хората. Но такава възможност съществува. И кой може да знае, дали в миналото генното инженерство не е било използвано, и домашните плодове и зеленчуци не са били вече веднъж или повече пъти генно-модифицирани от расите в далечното минало.

Линк към коментар
Share on other sites

Няколко мандарини с вкус на портокали вече няколко дни се мотаят у нас и никой не иска да ги яде. Не че не обичаме портокали, но когато човек иска мандарина ...

За "пластмасовите" домати, които нито се натъртват, нито се развалят ( защото и мухълът не иска да ги яде ;) ) няма какво повече да се каже. На всеки пазар - примери достатъчно.

Обаче има едни генни модификации, които хранят очите и душата:

http://www.authorstream.com/Presentation/Woodwork-10188-Tulips-Holland-tulipsofholland-ppt-powerpoint/

и напомнят, че средството не е нито добро, нито лошо - добри или лоши са намеренията на този, който го използва.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана, като че ли изключваш възможността, една генна модификация, приложена на открито, да се окаже полезна за развитието на растенията и за хората. Но такава възможност съществува. И кой може да знае, дали в миналото генното инженерство не е било използвано, и домашните плодове и зеленчуци не са били вече веднъж или повече пъти генно-модифицирани от расите в далечното минало.

Да, така е, изключвам възможността да бъде полезно, по една много проста причина - новото нещо, умишлено казвам нещо, вече не е нито растение, нито животно. huh.gif

Ти каква възможност предполагаш - кажи, може пък да не съм домислила въпроса?

В далечното минало ... не зная, разбира се, но съм чела разни неща за минерално, растително, животинско царство ...

П.П. И още веднъж искам дебело да подчертая - моля ви, не бъркайте твърдите, пластмасови домати с идеята за ГМО. Пластмасови, гумени, квадратни ... както и всякакъв цвят домати и други зарзавати се получават от съвсем нормално кръстосване на два различни сорта съвсем нормални като геном домати или други зеленчуци. Доматът може да има голям размер и добър външен вид (форма, цвят), а съответно никакъв аромат и вкус, но ... си е ДОМАТ, нашата храносмилателна система ще го приеме нормално и той пак съдържа (освен ако не е гледан при много вредни условия) всички полезни вещества - витамини, минерали и т.н. Просто повечкото целулоза, която е търсен ефект при селекциите за търговски цели (щото никой от вас не си купува меки и натъртени домати!) му предава тази твърдост и по-блудкав вкус.

И до преди няколко десетилетия най-многото, което се правеше в растениевъдството бе, да се кръстосат два близки вида и се получава поколение със смесени (евентуално обрало предимно положителните) качества от тези на бащината и майчината линия - примерно нектарините или тези портокалови мандарини, за които пише късметче (кръстосани с цел да са по-едри и твърди); каквото подобно се правеше и при животните - примерно катърите.

Но ... сегашното ГМ е нещо много по-сериозно и съвсем различно от тези невинни опити.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако позволите малко уточнение, за което обаче нямам време да търся в нет-а оригиналните статии.

Именно квадратните домати, както и тези с гени на насекоми (за твърдост) бяха рекламирани като голямо постижение на ГМО изследванията. Преди години много се хвалиха, но сега колкото повече обществеността вижда негативните ефекти, толкова повече се мълчи, но се правят законови вратички за вкарването на ГМО културите навсякъде.

Замисляте ли се, че които държи хибридните или ГМО семената за посев на основни култури, той де факто държи в ръцете си изхранването на една дървава?!

Да, лалетата са супер, но те може и да са резултат на векове селекция.

Да, видях едни прекрасни огромни и мнооооооого вкусни ябълки. Първо като ги загледах - подозрително перфектни и чисти, ми се сториха, че гарантирано са "модифицирани" все някак си. НО се оказа, че те са особен алпийски сорт, селектиран с векове в Алпите. И имаха супер вкус. Според мен всичко природни, естествено възникнали сортове имат и естествен вкус.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако позволите малко уточнение, за което обаче нямам време да търся в нет-а оригиналните статии.

Именно квадратните домати, както и тези с гени на насекоми (за твърдост) бяха рекламирани като голямо постижение на ГМО изследванията. Преди години много се хвалиха, но сега колкото повече обществеността вижда негативните ефекти, толкова повече се мълчи, но се правят законови вратички за вкарването на ГМО културите навсякъде.

Замисляте ли се, че които държи хибридните или ГМО семената за посев на основни култури, той де факто държи в ръцете си изхранването на една дървава?!

...

Според мен всичко природни, естествено възникнали сортове имат и естествен вкус.

Viki3, точно това се опитвам да обясня.

Не казвам, че няма правени опити с домати. НО ... доматът може да си е чисто "пластмасов", с кубична форма или примерно чисто жълт на цвят и без никаква намеса на ГМ. Такъв може да се селекционира и по традиционните методи. И масово се създават такива твърди, "гумени"сортове (имам предвид без генно модифициране), защото са добри за търговски цели.

Така, че недейте, моля ви, наизуст - щом е твърд и има вкус и аромат не на домат, а на зеле примерно, значи е ГМ домат. Никак не е задължително това. Това е една истерия, също както и заблуждението, че едрите тъмнозелени краставици са най-нитратни - не е така, най-нитратни са младите, тънички, недоохранени краставици, които просто ползват нитратите в процеса на тяхното нарастване и тъй като точно в този момент са били откъснати, то тези нитрати са си oстанали в тях, не са успели да се разградят и усвоят още.

Другата заблуда е, че всички естествено възникнали сортове са с чудесен вкус. Напротив - 99% от естествените сортове са дребни, кисели, стипчиви, горчиви и какви ли още не - и плодове, и зеленчуци. Една голяма част дори не са годни за ядене.

А и примера с ябълките - ами те не са възникнали естествено, ами поколения градинари в Алпите са се трудили, за да ги създадат такива.

Нека да няма параноя, че всичко, което е по-особено на вид е ГМО. Мога да ви доставя семена за ярко наситено лилава чушка, която не е ГМО. Морковите в изходния си вид са били бели до белезникаво жълти, а не оранжеви, както сме свикнали сега и ги приемаме само такива за нормални. smile.gif

Напротив - тук уловката и проблемът е, че ГМО-тата не се различават лесно от обикновените растения.

Иначе да, който държи семената за посев е в добра позиция. Но тези семена могат да са обикновени, могат и да са ГМО.

За мен в момента просто някои от компаниите, които са вложили много пари за създаването на ГМО (с идеята, че това ще са супер растения и следователно ще е една много печеливша инвестиция) са притеснени, че не могат да си ги върнат и оказват натиск на всякакви нива. Интерсното е, че както винаги, не мислят за себе си дори и за потомците си - парите тук и сега са по-важни thumbdown.gif Явно си се заблуждават, че ще успеят за тях и всички близки да осигурят хубава екопордукция. Но както казах, процесът е неконтролируем. Обаче какво да се чудим, точно по същата логика някои хора преди десетилетия (а може би и сега) се заблуждават, че те и приближените им ще отцелеят при един ядрен конфликт и ще преживеят успешно ядрената зима в бункерите си

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

СТАНИМИР

Факт е, че българинът и с най-екологично чиста храна да се храни, просто е гений в развиването на сърдечно-съдова и ендокринна патология. Всеки трети пациент по болниците е диабетик- независимо дали си е лекувал диабета с таблетки, щом положението стигне до ножа, всеки диабетик преминава на инсулин, макар и временно. Едно е да хапваш храни с ГМО, друго е ГМО продуекти да ти влизат подкожно...а в някои случаи- направо венозно...

Тва което казваш, е мечтата на фармацевтичните тръстове: - всеки клиент, пардон, всяко човешко същество - пациент със забит до кокала нож! и... с торба алопатични лекарства под мишница...!

Номера на Крачун и Малчо, единият чупи прозорците на хората - разбирай пуска "Луда крава", "птичи", "свински", "кози" и тем подобни пандемии, трови хората с ГМО, а другия после минава и ни предлага ГМО инсуин, ГМО, "храни", Тамифлу, и ... жъне милиарди $$ :ph34r:

хайде няма нужда! :thumb down:

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Припомням си и думите на Учителя: Ще дойде време, растенията на Земята ще станат отровни за хората ....

Тоест, това, което е казал Учителя, така или иначе ще се случи- иначе би излязло, че Учителя е приказвал празни приказки, нали?

"ще дойде време...ще станат", а не "може да дойде време, може би ще станат- зависи от активистите от кръжока "ПМС"- Петиции Митинги (и) Стачки

Линк към коментар
Share on other sites

Препоръчвам като задължително четиво по темата за ГМО

http://www.astrohoro.../pandorabox.htm

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Получих от приятели това, към него има прикрепени няколко файла, които ще видите и в следващото мнение:

Препращаме по веригата писмо с материали за граждански действия за запазване на чистота от ГМО

Мили приятели,

тази седмица отново трябва да съберем сили и да се опълчим срещу плановете на някои сили да "пуснат духа от бутилката". И тъй като знаете, че последствията са непредвидими, неконтролируеми и необратими, сигурно търсите начин да кажете своето НЕ на това посегателство срещу съвършеното Творение на Разумната Природа.

Затова ви предлагам да обединим усилията си и кой с каквото може да помогне, за да стане ясна на цяла Европа и на света категоричната воля на нашия народ.

Моля ви, намерете време и прочетете тези 3 файла, препратете ги на всички свои познати и приятели навсякъде из България, за да може всички да действаме, както повелява моментът.

НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ С КАРТИЧКИ

“БЪЛГАРИЯ СВОБОДНА от ГМО – за ЧИСТА ЗЕМЯ и ЗДРАВИ ДЕЦА ”

Нашата кампания „Картички за Зелена България до Министър-председателя на Република България” приключи успешно своя първи етап - на 10. февруари се срещнахме и предадохме над 2 000 картички на г-н Бойко Борисов, нарисувани и надписани от деца и родители от всички кътчета на България. По време на срещата той изрази позицията на правителството, че стриктно ще бъде спазено само изискването на ЕК за промяна в закона за ГМО в посока рестрикции в лабораторни условия и без либерализация на режима за освобождаване на ГМО в околната среда.

Сега стартираме втори етап на кампания с картички:

Нека съберем, за да връчим на Европейския парламент картички, изразяващи желанието ни за чиста природа без генетично модифицирани организми. Картичките да бъдат красиви изгледи от България, снимки или ръчно приготвени и изрисувани, с текст по избор - позитивно послание, с надежда и вяра в бъдещето на нашата родина. Можете да ги “произведете” лично, с децата си, в детската градина, в училище, десетки и стотици...

Да покажем на г-н Йежи Бузек, Председател на Европейския парламент, категоричната позиция на българите по отношение на ГМО! Да поканим евродепутатите да опитат българските плодове и зеленчуци, да вкусят нашия хляб и мляко! Да дегустират уникални български сортове вина! Да усетят аромата на българската роза, българската пшеница, боровите гори и дъхавите поляни!

Ние живеем в страна, в която около 70% от земята отговаря на изискванията за производство на екологично чиста земеделска продукция. Еко земеделието и еко туризмът са нашата най-печеливша стратегия за развитие, както е обявено и от нашето правителство!

Искаме България да бъде обявена за земя, ЧИСТА И СВОБОДНА ОТ ГМО!

Искаме бъдеще за децата ни без ГМО в природата!

Нека на всеки български продукт да има етикет „БЕЗ ГМО“

Срок за получаване: 28 февруари 2010 г.

Изпращайте ги или донасяйте директно (между 10.00 и 16.00ч.) на адрес:

Кампания срещу ГМО

Получател:

„Българска фондация Биоразнообразие”

кв. Банишора, бл.54, вх. Д, ет. 2, ап. 86

София 1233

или на адрес:

Получател: „Зелени Балкани”

Бул. “Шести септември” № 160 (в сгpадата на читалище "Ал. Константинов")

Пловдив 4000

*за повече инф. относно кампанията - Маргарита Костова, тел: 0887 74 14 84

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Мили приятели,

огромни благодарности на всички, които участваха в събирането на подписи в защита на нашата природа, на земята ни от ГМО!

В Плевен за една седмица събрахме повече от 3000 подписа. Зад нас не стои никоя партия, само нашата будна родителска и гражданска съвест.

Но тъй като политиците все още не са застанали категорично в защита на истинските народни интереси, ние не спираме.

Изпращам ви новата инициатива - първия файл е официалния, пуснете го в медии, блогове и т.н.

Вторият е с практически указания, можете да им го давате с уговорка, че не е за пускане официално, може само из блогове и форуми.

Ето и поканата за новия протест, но още не е официално разрешен, така че не го разпространявайте официално:

На 28-ми февруари, неделя, от 11 до 14 часа,

пред Храм-паметник "Св. Александър Невски"

организираме голяма демонстрация под надслов

"СБОГОМ ГМО! България пази земята си и здравето на децата си!"

Ще раздадем хиляди листовки, ще дадем думата на популярни хора да кажат своето виждане за ГМО.

Ще дегустираме нашата, родна продукция от производители на традиционни български сортове, с традиционно или био земеделие. Ще чуем любими фолклорни и поп изпълнители, детска вокална група и други.

Ще кажем заедно „Ние не спим, ние пазим земята си, ние пазим децата си!”

(печатаме 20 000 листовки, кажете ако искате да ви пратим, едната е 5.7 стотинки, цветни, супер са!, можете да си платите до няколко хиляди, а ако искате можем да ви пратим готовия файл, вие да поръчвате (цената ще бъде много по-висока обаче и ще ви забави допълнително!)

Благодарим ви, че защитавате с гласа и делата си нашата прекрасна Родина!

Биляна от София и Лили от Плевен

Връзка с нас: bilyanam@mail.bg lili_atanassova@abv.bg

Практически указания:

За предпочитане е картичките да са тип „сгънати”(двойни). Ако са рисувани, най-удобно е да се купят картони или твърда хартия с размер А4 и да се сгъне.

Нека в посланието и рисунката се изразява идеята за най-доброто, екологично чисто бъдеще за страната ни,

обявено и в стратегията на правителството за Зелена България!

Примери за текст в картичките:

До г-н Председателя на Европейския парламент

Нашата земя ни е изхранвала и ще ни изхранва! Ние не желаем да рискуваме с ГМО!

Ние знаем, че Европа цени нашата земеделска продукция. Ще пазим завещаното от поколенията преди нас. Ще го предадем на децата си! Ние не желаем ГМО в България!

Ние даваме на света най-ценното розово масло. Ще го пазим чисто от ГМО!

Ние, в България, имаме активна позиция за опазване на традиционните ни сортове чисти от ГМО!

Ние, в България, имаме 33 % защитени територии в Натура 2000. И желаем цялата ни територия да бъде защитена от ГМО! Молим Ви, предайте на всички европейци това!

Ние желаем цяла Европа да бъде защитена от ГМО!

Ах, как ухаят розите в Казанлък, заповядайте, ароматът им ще ви омагьоса! Няма и да си помислите да го подобрявате!

Заповядайте в България и опитайте уникалния български мавруд от региона на Асеновград!

Чакаме ви в Банско, ще ви почерпим с екологично чисто домашно кисело мляко и домашно сладко от горски плодове, малини, къпини, ягоди и боровинки! Най-вкусното и най-ароматното на света!

В Мелник ще имате възможност да опитате вино от известния български сорт “широка мелнишка лоза”!

Ах, какви домати си похапваме в Пловдив, опитайте и вие, 100% български, 100% без ГМО!

Заповядайте в Чепеларе, след уморителен ден по белите писти, ароматният билков чай и планински мед, ще изкушат сетивата ви!

Ние, от Добруджа ви каним с топла погача, от българска пшеница, без ГМО!

Да завещаем чиста пророда на децата на Европа!

Да защитим пчелите, за да оцелее човешкият род!

Да я запазим България чиста от ГМО!

Примерен текст-обръщение към директори на училища и детски градини, учители, ръководители на школи по рисуване, кръжоци по екология и други.

„Обръщам се към към Вас с молба: ако е възможно и не нарушава програмата на часовете по биология, екология, роден край, изобразително изкуство и др., да организирате изработването на картички за Националната кампания с картички

“БЪЛГАРИЯ СВОБОДНА ОТ ГМО – ЗА ЧИСТА ЗЕМЯ И ЗДРАВИ ДЕЦА ”

Повод за кампанията са предстоящите промени в закона за генетично модифицираните организми, с които би се осигурило безконтролното им освобождаване в прородата.

Надявам се да вземете присърце молбата ни, много учебни заведения вече откликнаха. Мисля, че е добре да възпитаваме децата си да имат гражданска позиция, да обичат и пазят чиста българската природа. Ако се ангажирате с проекта, поемаме ангажимента да осигурим изпращането им.”

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Според мен самите думи са малко стряскащи и неразбирани от повечето. Генно модифицирани - ужас, звучи малко като термоядрен синтез, но и двете неща използвани както трябва могат да донесат огромни ползи на човечеството.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Според мен самите думи са малко стряскащи и неразбирани от повечето. Генно модифицирани - ужас, звучи малко като термоядрен синтез, но и двете неща използвани както трябва могат да донесат огромни ползи на човечеството.

Всъщност, те отдавна носят полза за човечеството.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...