Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дворцовите карти в Таро.


Guest Мона

Recommended Posts

В този форум за Таро имаше една тема (и още я има), а именно Езикът на Таро. Буквални преводи. Написала съм я през 2008 година, но странно или не, не се радваше на особен интерес. Причините затова не са ми ясни, хората не владеят добре граматиката ли, вижда им се схематично или предпочитат готови формули, отново не знам.

Тук ще цитирам част от едно мое  мнение от същата тема и от същата 2008 година, дано някои постановки при картите да станат по-ясни.

 

Големите Аркани в Таро са винаги сказуемо - архетипни прототипи на глагола, на действието - дали е продължително, кратко или минало, зависи от другите карти и най-вече от спомагателните функции на дворцовите карти, които обикновено се явяват подлози (дали са логически или психологически подлози), зависи от мястото им в подредбата. Засега следваме синтетичната структура на индоевропейските езици:-)
Асата в Таро са винаги начало на нещо, все още мъглива идея... За онези, които доста се занимват с картите им е направило впечатление, че те се падат или винаги в началото на подредбите, или в края, или винаги придружени от други аса. Това не е случайно. На езика на граматиката те биха оприличени на запетайки, тирета, двуеточия и многоточия или интонационни паузи.
От двойките до десетките на всички бои, картите винаги са преки или непреки допълнения - съобщаващи или мълчащи, пазещи тайната си, но ОБЯСНЯВАЩИ и МАРКИРАЩИ действието или действията на подлога - все едно в следната подредба Асо чаши, Обесеният, 5 чаши - виждаме, че няма явен подлог, но 5 чаши обяснява поведението му, което е следствие на картата Обесеният и разбираме, че става дума за наситен емоционален, но безперспективен период на застой, чието проявление са и 5 чаши. Преведно на езика на граматиката, картите биха означавали "Някой страда от много дълго време, без да знае защо." Вариантите са няколко, но са аналогични.
Ако се погледне на картите и като на езикови маркери, ще бъде много по-лесно да се усвои техният специфичен език и послания.
Много често картите повтарят своите подлози (в лицето на определени кралици, крале, пажове или рицари), но повтарят и глаголното действие на Големите Аркани, но вече в развитие напред във времето и чрез повтарянето им в комбинации. 

 

 

П.С. Темата беше в подфорум Таро за Среднонапреднали, който вече с Таро за Напреднали, от два дена са защитени форуми и са недостъпни за начинаещите.

Виж повече тук - Важно за участие във форум „Таро за начинаещи”

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Луила, това твое представяне на тарото много ми допада. До сега винаги съм виждала картите сами за себе си, заради това ми е било и все още ми е трудно да боравя с комбинации. Съжалявам само, че тази тема вече  е затворена и не мога да се запозная с нея. Не разбирам защо е в тема за Напреднали. На мен, след твоето обяснение, ми се вижда като учебник по основни правила на граматиката, който се дава през първия учебен час, когато започнеш за изучаваш някой чужд език и, който трябва да е с теб до края. Без да знаеш коя карта какво изразява, какво прави, какво обяснява и какво символизира няма как да разбереш и как си взаймодейства с другите карти. 

Дускусията ни ми беше много полезна. Благодаря за нея!

Линк към коментар
Share on other sites

Темата е в Среднонапреднали, не в Напреднали (в Таро за Напреднали изобщо не става дума за конструкции, които касаят хората), защото изисква вече сериозен опит с картите и работа с отделните комбинации в Таро; тя няма как да бъде учебник, защото има много сложни таро „изречения“ които не изискват буквален, а семантичен превод.

 

Във форум за Начинаещи има много на брой теми, които очакват своите анализиращи хора, освен това, има проблеми, които всеки изучаващ Таро, трябва да разреши, за това се споменава в следната тема Въпроси от пишещите във форум Таро.

 

Радвам се, че дискусията ти беше полезна, нека бъде така и занапред. 

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...