Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Мъдрост?


Иво

Recommended Posts

Виждане на истината за Аза, самоосъзнаване

"Себеосъзналата се душа може да ти помогне, защото тя вижда Истината"

Бхагават Гита

Самоконтрол - осъзнаване и запазване на вътрешния мир

и любов при всички външни и "вътрешни" обстоятелства

Висшата душа е търсещата Висшето, Идеала, Бог

"което носим в сърцето си"

сърцето е като качествен контрол

то казва "не това, не това, ..."

и не се успокоява докато не получи Висшето :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

"което носим в сърцето си"

сърцето е като качествен контрол

то казва "не това, не това, ..."

и не се успокоява докато не получи Висшето :thumbsup:

Клетките пречупващи лъчите на Мъдростта се намират в предната част на главата. тези центрове може да се развиват.

В Царството Божие по благодат не се влиза, трябва знание и мъдрост.

Линк към коментар
Share on other sites

В Царството Божие по благодат не се влиза, трябва знание и мъдрост.

То това мисля, че е вярно казано. Но се позамислих за какво знание е казано ...- земно или небесно? Трайно или преходно? Вечно или временно?

А не е ли това Мъдроста, да разграничи видовите знания ? И като ги разграничи ..идва благодатта. ??

:smarty::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

То това мисля, че е вярно казано. Но се позамислих за какво знание е  казано ...- земно или небесно?  Трайно или преходно? Вечно или временно?

"с мъдростта е свързана една от висшите ангелски йерархиии - херувимите.

Чрез белия дроб човек се свързва с херувимите. Ето защо, като дишате, мислете за тези духове и за тяхната мъдрост. Значи, мъдростта се придобива чрез дишането."

Божествен и човешки свят, Закони на дишането

Линк към коментар
Share on other sites

"Един младеж отишъл веднъж при един мъдрец и го запитал: "Господине, какво трябва да направя, за да стана мъдър?" Мъдрецът не благоволил да му отговори. Младежът, след като повторил неколкократно въпроса си със същия резултат, накрая си отишъл, за да се върне на следващия ден със същия въпрос. Отново не му бил даден никакъв отговор и младежът се върнал на третия ден, поставяйки настоятелно своя въпрос. "Господине, какво трябва да направя, за да стана мъдър?" Най-после мъдрецът се обърнал и се запътил към една близка рекичка. Той влязъл във водата и подканил младежа да го последва. Когато стигнали на достатъчна дълбочина, мъдрецът хванал младежа за раменете и го потопил във водата, държейки го така въпреки усилията му да се освободи. Накрая обаче той го освободил и когато младежът отново поел дъха си, мъдрецът го запитал: "Сине, какво най-много желаеше, когато беше под водата?" Младежът отговорил без да се колебае: "Въздух! Въздух! Аз желаех само въздух!" Мъдрецът попитал" Не предпочиташе ли да имаш богатство, удоволствия, сила или любов, сине мой? Не мислеше ли за някое от тия неща?" - настоявал мъдрецът. "Не, господине, аз желаех и мислех само за въздух" - бил моменталният отговор. "Тогава - казал мъдрецът, - за да станеш мъдър, ти трябва да желаеш мъдростта със същата сила, с която сега желаеше въздуха. Ти трябва да се бориш за нея, като изключиш всяка друга цел в живота си. Тя трябва да е единственият ти стремеж денем и нощем. Ако търсиш мъдростта с такова усърдие, сине мой, ти сигурно ще станеш мъдър."

КОСМОГОНИЯТА НА РОЗЕНКРОЙЦЕРИТЕ от Макс Хайндл

Линк към коментар
Share on other sites

Мъдрия човек не се упълчва на съдбата, а я приема като благословия. Той не дава съвети и наставления, а търси път за решение. Той никога не поставя себе си пред другите, защото гордостта не му е присъща.Той носи любовта в себе си и я раздава без уговорки.

Мъдрия човек живее в хармония със себе си, природата и околните, защото самият той създава хармония. Той познава вселенските закони.

Мъдрия човек не ви упреква, защото знае, че до мъдростта се стига през транливи пътища и грешки.

Мъдростта е състояние на духа. Това е пътя ни към боговете.

Линк към коментар
Share on other sites

:):):) Развеселих се...за въздуха де ...средно добре съм с дишането...малко над средното съм със задържането на дишането :rolleyes: имам си лек коронен номер...от години дъъълги си играем на една игра - веселба...предизвиквам тих"бас''( казано благо = възможност за себе проверяване ) ...кой колко ще издържи...под водата :lol: та това си е точно :v: по делата ще ги познаете ...важно е..пробвайте се редовно :thumbsup: ставаш много добър + търпелив + издържлив...много много услужлив :feel happy: разумно + безкористно услужлив :D

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Мъдрия човек не се упълчва на съдбата, а я приема като благословия. Той не дава съвети и наставления, а търси път за решение. Той никога не поставя себе си пред другите, защото гордостта не му е присъща.Той носи любовта в себе си и я раздава без уговорки.

Мъдрия човек живее в хармония със себе си, природата и околните, защото самият той създава хармония. Той познава вселенските закони.

Мъдрия човек не ви упреква, защото знае, че до мъдростта се стига през транливи пътища и грешки.

Мъдростта е състояние на духа. Това е пътя ни към боговете.

:thumbsup2:

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Мъдростта наистина е път , за мен лично без да има край . Като да тръгнеш за края на света или за никъдето , а пътят към себе си е малкия път на мъдростта /отново мое разбиране за мъдростта ,не е нужно някой да е съгласен :) /този път , който всеки ден извървяваме , който носим винаги навсякъде ./ Като пътят до работното място , толкова познат и толкова задължителен :) /

Себепознанието , затова е клонка от дървото на мъдростта . :1eye:

А онзи дългия път на мъдростта , в който времето не е фактор ,обстоятелствата също , интериорът от хора и събития също , то на този път всички сме застанали . :D Може би ние всички правим пътека там на този път .

Колко красив става калейдоскопа от цветове , тогава , когато всеки прибави своята дъга . :feel happy::sorcerer::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

А не дохожда ли от бистрия ум. от чистото сърце. от благородната душа.от силния дух?И всичко това приложено с Любов.Мисля че всичко това е вложено дълбоко в нас-необходимо е да го открием и проявим. :3d_044:

Линк към коментар
Share on other sites

А не дохожда ли от бистрия ум. от чистото сърце. от благородната душа.от силния дух?И всичко това приложено с Любов.Мисля че всичко това е вложено дълбоко в нас-необходимо е да го открием и проявим.
:3d_044:

"Вложи Истината в душата си и свободата която търсиш ще придобиеш.

Вложи Мъдростта в ума си, светлината ще дойде и знанието ще ти даде своята

помощ. Вложи чистотата в сърцето си, Любовта ще дойде и истинският живот ще започне."

***************************************************************************

"Желая Господи, със силата на Твоята Любов и Мъдрост да възрастнат в мен

Добродетелите, които от начало си вложил в моята душа, и аз ще приложа всичките си сили

за изпълнението на Твоята Воля."

****************************************************************************

"Сърце чисто като кристал, Ум светъл като Слънцето, Душа обширна като Вселената,

Дух мощен като Бога и едно с Бога! - (три пъти)

Формули от Учителя* Молитвеник

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

"...И мъдростта оправда всичките си чеда!"

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

"...И мъдростта оправда всичките си чеда!"

А у Бога е
и силата; Той има разсъждение и разум.

Началото на
е страх от Господа; Всички, които се управляват по Него, са благоразумни; Неговата хвала трае до века.

Така щото да приклониш ухото си към
. И да предадеш сърцето си към разума,

Кажи на
: Сестра ми си; И наречи разума сродник,

Защото
е по-добра от скъпоценни камъни, И всичко желателно не се сравнява с нея.

Аз,
, обитавам с благоразумието, И издирвам знание на умни мисли.

съгради дома си, Издяла седемте си стълба,

Страх от Господа е начало на
; И познаването на Светия е разум.

Злотворството е като забавление за безумния. Така и
на разумния човек.

Дойде ли гордост, дохожда и срам. А
е със смирените.

От гордостта произхожда само препиране, А
е с ония, които приемат съвети.

Купувай истината и не я продавай, Тоже и
, поуката и разума.

Линк към коментар
Share on other sites

Това обаче е знание от втора ръка, а истинската мъдрост е знание от първа...

:thumbsup:

Разбирам го така за първата ръка, че истинският мъдрец твори мъдрост(знание) .

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се , че не е точно така.

Естествено ,че има мъдри хора които не създават мъдрости

а само прилагат мъдроста и живеят мъдро... , но опитай се да изкажеш някоя мъдрост(мисъл)

която е лично от теб например и ще видиш колко е трудно а понякога е невъзможно.

Мъдро живеене и мъдро разбиране на живота може да се види и у съвсем обикновен човек .

Линк към коментар
Share on other sites

Струва ми се , че не е точно така.

Естествено ,че има мъдри хора които не създават мъдрости

а само прилагат мъдроста и живеят мъдро... , но опитай се да изкажеш някоя мъдрост(мисъл)

която е лично от теб например и ще видиш колко е трудно а понякога е невъзможно.

Мъдро живеене и мъдро разбиране на живота може да се види и у съвсем обикновен човек .

"Само знанието не е мъдрост" - това е любимият ми цитат от дълго време. Аз съм обикновен човек и със сигурност мъдрости не мога да изказвам.А дали живея мъдро- не мога да кажа от позициата си на такъв човек. И още - обичам да наблюдавам и да се уча от всичко. Това е и част от пътя на всеки един от нас. До мъдростта достигат малцина. Сега се вглеждам в планината и слушам различни легенди тук на "БезБог". Те и всяко кътче в тишината на една прекрасна планина ме учат. После се вместват музиката, обичта, малките житейски истини и мъдрости на местните жители.

http://www.asystbg.com/pirin/frame_h.html - Снимките са поздравителна картичка за приятелите ми и доброжелателите.Нека да е и за всички!

Линк към коментар
Share on other sites

Като чета тази тема, се сещам за народната мъдрост - не питай старило, а питай патило...

Но и патилото какво може да ни разкаже, освен за патилата си... А дали се е поучило от тях, няма как да узнаем.

Има една голяма неизвестна.

Казват, че има мъдри деца, които гледат с очите на възрастен. Замислям се за тази фраза и осъзнавам колко е страшно едно дете да има очите на възрастен човек, особено пък неговата прехвалена мъдрост и зрялост...

Аз не съм мъдра, това поне разбрах, а си мислех, че имах очите на старец някога. Е, тези очи отдавна са избодени, за моя не-мъдра радост...

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: " Учи се от всички-това е Мъдростта "

Рави Шапиро

:thumbsup::thumbsup2::feel happy:

Горделивият ум, обаче в един момент е склонен да поосакати това малко изречение до : "Учи всички на Мъдростта". :3d_146:

Може би, когато усетим нещо подобно да се мъти в главите ни, "бие звънецът" - време е да се огледаме за следващия ни урок и учителите около себе си?

Линк към коментар
Share on other sites

Донка много си права за звънеца.

Чувам го почти всеки ден по няколко пъти.

Или започвам да се вдаскалявам ,да напътствам всички мъдро, мъдро или пък да претендирам за особено голяма мъдрост в думите си .

И когато това стане просто разтърсвам глава и се опитвам да проясня малко ума си . Обикновено пускам някоя шега или поне се усмихвами се потапям в мъдростта на някое друго човешко същество :3d_131:. Току виж помъдрея малко повече. :3d_016::3d_133::3d_135:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...