Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е завистта?


Recommended Posts

Защо завиждаме? Може би защото не искаме да си признаем, че всеки получава това което е заслужил. Не можем да открием справедливостта, резултат на която се явява настоящето. Сериозните несъответствия между нашите представи за това което ние и другите заслужаваме и реалността пораждат в нас дисхармония и конфликт с околната среда. Завистта е имено такова несъответствие. При завистта имаме едно желание да бъдем на мястото на другия. Казвайки последното имам предвид не да бъдем на неговото място като цяло, а само що се отнася до отделни страни от живота му (неща които ппритежава; качества които е развил; професия; щастие; късмет и мн. др.). Добронамерена завист не мисля че може да има. Можем да желаем да имаме нещо което другия има, но завистта предполага и несъгласие с правото на другия да притежава въпросното нещо (било то материално или нематериално). Понякога завист може да съществува и когато обвиняваме другия за това което е или за постъпките му, смятайки ги за погрешни. В тези случаи най-често обвиняващия ако попадне в същата ситуация, действа по аналогичен начин и допуска същите грешки, които когато е бил в ролята на наблюдател (или потърпевш) е осъждал. В този случай осъждайки грешките на другия, ние всъщност ги споделяме, но желаем да сме в ролята на извършители, а не на потърпевши.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки от нас е усещал завист. Въпросът е как я преработваме. Ако трансформирам завистта в желание да придобия добрите качества на човека, на който преди съм завиждала - да ги придобия сама, със свой труд и усилия, а не да ги присвоя, това вече не е завист. Естествено, отправната ми точка за това не бива да е сравнението с другия, а само оценката, положителна, на личните му качества, в която съм трансформирала завистта. Това е точно Сатурн - положителната и отрицателната му страна. Ако не сме цялостни, търсим липсващите си парчета при другите и им завиждаме за това, което на нас уж ни "липсва". Жалваме се и се оплакваме, но не ни и хрумва, че тези качества, придобити или не, са заслужени от този човек, зад тях стои много работа. Ако решим да станем цялостни личности, тогава пак виждаме качествата на другите, но решаваме да се поучим от тях, за да постигнем цялостност - по свой начин. Тогава достойнствата на другите се превръщат в стимул, а не в обезкуражаващ факт.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

azbuki, чудесно направление на темата!

Всички ние малко или повече приемаме някои емоции, мисли от околния свят, важно е да можем да ги разгледаме безпристрастно в себе си и да ги възпитаме :thumbsup2:

Това е разумна работа със себе си... Постепенно ставаме по-толерантни, себеуважението и уважението на ближните расте... :yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Завистта, това е едно от най-лошите чувсва което човек може да изпитва.Сравняването с другите и издигането им на пиадестал, че те са " победители" в живота който ни е даден да живеем, а не " загубители " както се чувстват в момент на някаква трудност или несполука.Но ако малко се позамислят, ще видят, че в живота несполука няма, и че най-негативният резултат е позитивен, защото от него ние се учим и израстваме духовно.Но докато всеки не се научи да живее собствения си живот, така непредсказуем и красив, а иска да живее живота на друг, той не само губи вярата в себе си, но се обрича и на вечно страдание, защото завистта го изяжда отвътре и душата му става празна, пуста и неспособна да обича и дава любов.И във вечното мислене, защо на мен все ми се случва това а на тях все по-хубавото,от загрижеността, че трябва да бъдат като " победителите " забравят кои са ,за какво са мечтали , какво са искал да постигнат, накрая дори немогат да си спомнят кои са всъщност.Всичко е толкова просто, но хората имат невероятната способност да усложняват нещата и сами да си налагат някакви правила и норми, да поддръжават на някой и да губят собствената си идентичност.А в същност всичко е толкова простичко - приемаш живота си такъв какъвто е и му се наслаждават всяка секунда, не се упрекваш за нищо, нито обвиняваш когото и да било, защото светът е такъв какъвто е сътворен от БОГ!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

За мен завистта си е просто една кармична програма.

Завистливият човек завижда на всички и за всичко.Той е болен и трябва да се лекува.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:thumbsup1::)

Някои западни психолози разглеждат възникването на завистта по следния начин.

Първо човекът от психологическо насилие върху него, от неудачи и горчиви чувства към себе си придобива комплеск за малоценност и вина. Но тъй като е невъзможно този комплекс да остане само към себе си, той се екстериоризира, тоест човек започва да търси и намира отрицателни черти и у другите.

И тъй като те понякога са щастливи, усещането че те са несправедливо щастливи, бидейки по-лоши или равни на него, това поражда силата за "справедлива" завист, ревност, и по-късно, омраза.

За мен нещата са малко по-прости. Човек има желания. В основата, той иска да е щастлив и това желание е божествено.

Той вижда на реклами и по кината и в книгите щастливи усмивки на преуспяващи материално хора. Парите могат да се превръщат в материални блага. В това е и целта на рекламата.

Друг вид щастие идва от "притежаването" на красив човек от другия пол.

Друг е заради благоволението на Бог към жертвата на Авел.

И така, човек свързва щастието с притежанията.

Когато нямат тези притежания, а ги видят у някой друг, поражда се завист и ревност.

В този случай, завистта е породена от желанието :)

Има ли някой опит как успешно да помагаме на близки и приятели които са изпаднали под влияние на този проблем?

Законът за привличането:3d_097:. Да мисли положително. И аз бях в тази ситуация която описват психолозите, но вече не е така.

Човека трябва да мисли позитивно за нещата, които иска ТОЙ - ще рече, да не мисли "искам това, но го нямам... искам да е така, но не е."Така ако мисли, само ще привлича лошото към себе си - ако примерно е самотен, ще вижда на улицата щастливи хора да си говорят хванати за ръка, и ще му става мъчно.

Какво да се прави? Преди всичко човека трябва да вземе решение за себе си, че ще мисли позитивно.Това решение което е взел, ще залегне в мозъка му и ще работи, ще се появява когато го изисква ситуацията...също, да реши и да определи конкретно за себе си какво иска, и когато мисли за това което иска, трябва да изпитва положително чувство. Ако чувството е отрицателно и той мисли от позицията на липса и нужда, резултата няма да е добър. Трябва да се научи съзнателно да контролира мисленето си. Иначе, ако мислиш каквото ти падне, ще стане квото стане...

Много е важен контрола на мисълта: като сехване, че мисли нещо лошо, да го промени, и да започне да мисли нещо хубаво. Нека да си казва: ще общувам само с добри сили. Ще мисля хубави неща...:3d_101:

Ако той примерно иска да има добро самочувствие и да е привлекателен, да си казва: Аз имам добро самочувствие и съм привлекателен.Човек привлича това, което излъчва. Затова е важно точката на привличане да бъде положителна - позитивна мисъл и чувство.

Сигурно това го знаеш, но исках все пак да ти го кажа. Препоръчай му на човека книгите на Естер и Джери Хикс - "Законът за привличането" и "Ново начало". И аз не знаех тези работи, но сестра ми ми даде тези книги, ... всичко това го имах като опит в живота ми, но не го осъзнавах. Когато взех да чета книгите на Хикс, тогава започнах да го осъзнавам, и да го практикувам. Много ми помогна, помогна също и на мои близки.

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което разрушава, разваля съвременните хора, са следните 7 елемента: гордостта, гневът, сладострастието, леността, скъперничеството, завистта и лакомството. Гордостта не е от Бога. Бог е създал човека да се самоуважава, но той се е отдалечил от Него с гордостта. На такъв човек лицето, ръцете, носът имат белези на гордост. Няма да се впущам да ви обяснявам какви са те. Вие сами трябва да изучавате тези неща, има много автори, които са писали по това. Когато почувствате в себе си гордост, че сте много нещо в света, идете пред огледалото и запомнете чертите на лицето си, очите си, запомнете цялото ваше разположение. Когато имате разположение на любов, благост, пак се огледайте. Христос казва: „Няма нищо скрито в човека“. За слепите хора всичко е прикрито. Някои казват, че аз съм ви чел някакви мистерии. За онези, които имат очи, няма никаква мистерия.

Пети елемент, който руши виделината, е завистта. Завистта и гордостта са брат и сестра. Човек, който завижда, е и горд. Оня, когото е обладала завистта, се наслаждава, когато гледа, че другите страдат. Спомняте си за оная Шекспирова драма, дето скъперникът евреин сключил договор да се отреже месо от длъжника, и настоявал за изпълнението на договора, макар длъжникът да е бил вече в положение да плати. Има и много други примери, дето се проявявала тъй злорадно завистта. Двама се съдили и съдът, като ги изслушал, произнесъл се, че на единия ще наложи наказание два пъти по-тежко, и ги запитал какво наказание искат да им се наложи. Онзи, комуто предстояло по-малко наказание, предложил да се извадят очите на другия – „Но и на тебе ще извадим едното око“, казал съдията. „Нека – отговорил той, – но затова пък на другия ще се извадят и двете.“ Човек с такава жестокост не може да има виделина. Завистта се явява и у политическите хора. В България има доста много. Дайте място на благородните хора! Ако у някой човек има споменатите пет порока, спънете го, той не е на мястото си.

Из Виделината

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми хареса новата дума на hrisko_89 , темата също ме вълнува.Завистта е неосъзната емоция на комплекс, че не си на ниво  в дадената ситуация, но поддавайки се на гнева ескалира в теб напрежението, тогава !?Попитали тибетския учител Чогиам Трунгпа, кой е най- добрия начин да потиснем гнева, той казва:"Не го потискайте.Но  и не му се поддавайте".Завистта е чувство на човек, който не вярва във собствените възможности, намиране на средства, справяне с всякакви обстоятелства, но да постигне целта си. Не надделява конструктивното мислене.Завистта има различни проявления, където човек съзнателно се чувства слаб, но подсъзнателно не е така.Учителя е казвал, че най- лошото нещо е да дадеш на човек богатство или имот.Това унищожава душата му.Има и друго нещо, че първо се развива ума, а след това идват благата от самосебе си.За мен също има трудности в тая насока, но се успокоявам, че все пак това е живия живот, не може да сме на едно ниво всички в социалната стълбица.Пък и дали това е истинския промисъл, заради който съм изпратена тук и сега.  

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Посланията на баба Ваца, която днес навършва 100 години :

" Гледайте на света през розови очила, не завиждайте на другите, радвайте се на успехите на другите и така светът ще стане по - добър."

Линк към коментар
Share on other sites

Посланията на баба Ваца, която днес навършва 100 години :

" Гледайте на света през розови очила, не завиждайте на другите, радвайте се на успехите на другите и така светът ще стане по - добър."

:)Не знам коя е баба Ваца,ама е много права!:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...