Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Злото ще стане слуга на Доброто


Иво

Recommended Posts

:v:Здравейте, приятели! Здравей, Орлин!

И накрая една малка НОВА част от мозъка ни е човешка - разсъдителната способност на лявото полукълбо и самоосъзнаващата функция на дясното!

Някои искат да подтиснат дейността на по-СТАРИТЕ части на мозъка - да се отрекат от тях - смехотворно - ако някой успее, ще бъде или достоен за лудницата или сух като пън - защото те са двигателят на по-висшите функции на човека.

Човекът, висшият мозък наистина е яхнал структурата на старите мозъци като кон и може само да го направлява умело, но не и да го спре, не да го подтисне - ако го направи, ще остане прикован неподвижно и ще остане безплоден и безжизнен! Само лично мнение...

:v: Харесва ми и веднага бързи въпросчета:

1.Какво те кара да допуснеш/предположиш,че АКО НЯКОЙ УСПЕЕ...ще се случат твоите два варианта ? И сигурен ли си в това си допущение?:smarty:

2.Какво разбираш под"структурата на старите мозъци" ? :sleeping:

3.В умелото направляване на коня ...могат ли да влезнат процесите - спиране и подтискане или Да? :hmmmmm:

4.Защо допускаш отново два еднопосочни варианта - неподвижното приковаване , безжизнеността и ........безплодието :harhar: ?

:smarty: Знайно е Словото на Христос за СТАРОТО ВИНО и НОВИТЕ МЕХОВЕ :angel:

Та кое е старо и кое е ново....всеки сам и всички заедно ще си пренареждамЕ+подреждамЕ в мозъка....

И мисля си всъщност, че едно от осмислянията на Словото Му е , че Той ни казва ....да не налагамЕ + ползвамЕ + прилагамЕ :whistling: СТАРИ знания в НОВАТА Епоха. :thumbsup2:

Знам, че никак не бъркам.... :rolleyes:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:smarty: Знайно е Словото на Христос за НОВОТО ВИНО В СТАРИТЕ МЕХОВЕ :angel:

Орли, правя бърза корекция...все пак по-добре по - късно , отколкото още пооо- късно или никогаж! Точността го изисква!

:v: Добър+Разумен+Силен+Богат...нали така се чувстваш?!

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Просто искам да кажа следното,Благост! Знаеш че мозъка ни работи с 3-4% само. Това е човешкото в нас - съзнанието ни. Другите 96% са подсъзнание и свръхсъзнание - и те са много по-силно от това което представляваме в момента - от там е целият ни проблем - прекалено в началото на развитие като истински хора сме! А всяко начало е трудно! Един ден ще ни е много по-лесно, благодарение на това че сега полагаме някакви усилия да се променяме и разширяваме осъзнаването си! И засега, тъй като висшите центрове на мозъка ни не са развити, затова сме в голяма степен под мощното влияние на миналото си - на животинската част от себе си, подсъзнанието, мозъчният ствол, малкият мозък, средният мозък, по-старите части на двете ни хемисфери са просто такива на бозайник, тоест също на животно ! Едва една малка част от тях е човешка ! Ами, хубаво - къде са тези тела от нов тип, по-човешки, с по-развит мозък, с повече % работещ, та да налеем в тях новото вино? И засега докато не сме си ги заслужили - ще ползваме тези си тела, със сегашният им тежък слаб и болен ген. фон, програмиран за 80-тина години животец, пълни със какви ли не животински показатели! Как да функционираме що годе добре в тези тела? Как, като животното в тях е силно, а човекът слаб? Единственото което можем да направим е трансформиране, присадка! Тъй като сме по-слаби от подсъзнанието си - трябва просто да го използваме - да използваме импулсите му ! Може би един ден човек ще може просто да спре т.н. зло, но на сегашен етап е невъзможно. На такъв етап сме - просто се присайдаме към подсъзнанието си и растем, докато един ден станем силни и го погълнем изцяло. Това е растежът на човечността в нас, на осъзнаването, на нови мозъчни дялове, на Любовта, Мъдростта, Истината... !

А за безжизнеността - има на изток, пък и на запад "духовни" практикуващи, които подтискат страстите си, чувствата, радостта, удоволствието, - единственият резултат е че стават като изсушени пънове - защото спират достъпа на сила към съзнанието си - а физически спират функцията на някои органи - и стова изчезва цялото им вдъхновение и страст към живот... и това те наричат "святост"! Да, но не! Wrong answer!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Ама и ти, човек на удоволствията...

Хайде скочи с правилния отговор, гледам само въпроси задаваш, но и съдиш...

Това "подтискане", наистина не се използва по правилния начин в повечето случаи, но има истина и там, както навсякъде. Естествено е човек да си мисли, че с освобождение от плътските стремежи ще стане по-малко плътен... То определено си е така, но тук идват криворазбраните практики, лишения и аскетизъм и не знам какво още... Някои ги разбират и право, но са малко готовите, все още.

Относно капацитета на мозъка - дали знаем механизма на работа на съзнанието, за да го ограничим в двете си полукълба?! Дори 3-4% не са малко, ако са правилно използвани, но какво е мозъка - той не е затвор за мислите...

При всички положения, независимо от физиологичните хронологии и извънфизични въздействия, развитието ми не зависи от друг повече отколкото от мен! При вас как е? Че сега каквото сеем, това и ще жънем! Ако ще и удоволствия, ама към кои удоволствия се стремим...

Орлине, имам малко специфичен начин на изразяване и те моля да игнорираш съмнения за агресивност от моя страна - първите изречения използвах за встъпление и прелюдия от твоите към моя постинг - като отговор. Не се стремя да нападам, както от време на време май изглежда.

Линк към коментар
Share on other sites

Не се притеснявай - нападай ако искаш - имам нужда - наистина съм грешник и наистина нищо не знам, откровен съм! Бъдете здрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Единственото което можем да направим е трансформиране, присадка! Тъй като сме по-слаби от подсъзнанието си - трябва просто да го използваме - да използваме импулсите му ! Може би един ден човек ще може просто да спре т.н. зло, но на сегашен етап е невъзможно. На такъв етап сме - просто се присайдаме към подсъзнанието си и растем, докато един ден станем силни и го погълнем изцяло. Това е растежът на човечността в нас, на осъзнаването, на нови мозъчни дялове, на Любовта, Мъдростта, Истината... !

Какво означава да се присаждаме към подсъзнанието!? :( И за какви нови мозъчни дялове става дума :1eye: Благодаря предварително.

Така си е - каквото си посеем , това и жънем :thumbsup2:

Старите знания са всъщност многото излишни знания , но и старите навици са също зло.

:v: Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Не са излишни - те спомагат за правилното възприемане на новите, разбира се и ако старите са правилно възприети...

Както казах - не нападам, приятелю, но ти възприемай както си желаеш - то за сега е резултат на индивидуализма, занапред няма да е...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте и честита Коледа на всички :feel happy:

Като,че ли Учителят сам ми отговори на проблема,който засегнах в поста си, към темата на Светлето-За приятелзството. Поразтърсих се в Библиотеката с цел да открия нещо за борбата със злото ,а ето какво открих:

Ти трябва да бъдеш глух за всички лоши работи, които стават в света. За злото трябва да бъдеш глух. За лошите работи трябва да бъдеш сляп, да ги не виждаш. Та казвам: В себе си трябва да бъдем глухи и слепи за злото, което работи. Очите и ушите ни да бъдат на четири отворени за любовта, която иде сега в света.

Благото е само на Бога, Който не съди никого. Отец казва, не съди никого, дал е съдбата на сина. Любовта е в този, който не съди никого, но и в онзи, който съди всичко.

Беседа на Учителя-Крайното добро и крайното зло- Утринно слово

1.VI.1941 г. Неделя 5 ч. с.

София – Изгрева

Наистина ,колкото и трудно да е за изпълнение, като че ли това е отговора? :thumbsup1:

:):feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ще е трудно докато всички по земята не затанцуват танца на Отец. Лесното е групов акт. Който ще да се присъединява.

Линк към коментар
Share on other sites

колкото и трудно да е за изпълнение, като че ли това е отговора
:thumbsup2:

съгласна :feel happy:

Но защо да е толкова трудно? И защо да очакваме всички на Земята да затанцуват танца на Отец? Не ми се струва трудно да го направим като начало и сами, в своето Аз, в своя личен свят....освен ако имаме съмнения в истинността на тези думи :hmmmmm:

Та нали от невръстни ни "отварят очите" кога сме добри и заслужаваме любов и кога сме лоши и заслужаваме порицание и наказание :( После ние самите започваме да делим хората и събитията на добро и зло и да се борим с последното... с неговите средства, разбира се. :hypocrite: Та нали ако оставим Злото, то ще завладее света!!! Какво благородство да го открием и да се преборим с него! Дон Кихотовци от 21 век! Ние просто се харесваме такива, гордеем се, че сме от Добрите! Но.... ние определяме кои са Добри и кои Зли.

Трудно е да повярваме, че всичко е добро в света - това според мен е искал да ни каже Учителя! Слепи и глухи за злото за мен означава - не се опитвайте да оценяте кое е добро и кое зло! Отварянето на очите и ушите за Любовта за мен означава - намерете Любовта и Доброто в нещата и хората, които по старите ви мерки са били Зло.

Ето това е трудно, значи - да се откажем от представите, които стоят в основата на нашето самоодобрение, които изграждат стените на дома на нашето човешко Аз. Е да, боли и е опасно - все едно се самоизтриваш! Но аз си го представям като кодовете за презареждане на ваучърите :D - изтриваш чернилката и отдолу е свободата и единството с истинския ти Аз и истинския свят. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето злото вече е в небитието. Свободата разцъфна на Земята! Сърце, лей светлина! Честито Рождество - сега! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Поразтърсих се в Библиотеката с цел да открия нещо за борбата със злото ,а ето какво открих:

Ти трябва да бъдеш глух за всички лоши работи, които стават в света. За злото трябва да бъдеш глух. За лошите работи трябва да бъдеш сляп, да ги не виждаш. Та казвам: В себе си трябва да бъдем глухи и слепи за злото, което работи. Очите и ушите ни да бъдат на четири отворени за любовта, която иде сега в света.

Благото е само на Бога, Който не съди никого. Отец казва, не съди никого, дал е съдбата на сина. Любовта е в този, който не съди никого, но и в онзи, който съди всичко.

Беседа на Учителя-Крайното добро и крайното зло- Утринно слово

1.VI.1941 г. Неделя 5 ч. с.

София – Изгрева

Наистина ,колкото и трудно да е за изпълнение, като че ли това е отговора? :thumbsup1:

:):feel happy:

:thumbsup2: Ани!

Любовта е в този, който не съди никого, но и в онзи, който съди всичко.

Ето това дълго време не можех да го разбера...

Защо Любовта е и в онзи, който съди всичко?

Понаблюдавах доста хора и събития през тези години. Сега си мисля, че Любовта е полето, което индуцира енергия във всеки човек, който попадне в него. Оттук вече насетне зависи в какво превръща тази енергия съответният човек.

Единият я използва да наблюдава, разсъждава, сменя гледните си точки, да се развива и да разширява картата си на света, да допринася за благоденствието на своя свят по своя строго специфичен начин - т.е. инвестира я в ума си. Такъв човек не съди никого, защото няма време и не вижда смисъл и нужда - той вижда около себе си само неща, за които може да благодари.

Вторият също получава енергия, но все още не се е научил да я инвестира в развитието и плодоносенето на семето, което е заложено в него. Неговият ум инвестира тази енергия в създаването на рамки и налагането им върху Живота. Естествено Животът не влиза в тях и тогава енергията на полето вместо да се използва за разширяване и обогатяване на човека, отива в безплодни опити да бъде "оправен" светът - т.е. Волята на Полето. Това изглежда Зло, но всъщност е друга проява на Любовта - обратна на разширението.

Резултатът - човекът страда все повече и повече, защото Полето го капсулира в собствената му рамка и енергията на осъждането започва да трови самия него. Това отново изглежда Зло, но всъщност отново е проява на Любовта. Страданието тласка човека към промяна - нормална реакция на самосъхранение. Постепенно човекът стига - израства до хармонията, описана в по-горния вариант. Не случайно почти всички благи и мъдри хора са минали през много тежки изпитания в живота си. Злото става слуга на доброто.

Ако не се промени - енергийно-информационната единица (човекът) рано или късно престава да съществува - по същата причина и механизъм, по който са "изчезнали" динозаврите - за да се "появят" птиците и бозайниците....

Злото за живота в света на първите е станало слуга на Доброто за еволюционните им рожби...

Линк към коментар
Share on other sites

Казано е, че през Новата Епоха: "Злото ще стане слуга на Доброто".

Как го разбирате?

Отговорът го откривам днес в цитата, който е даден за деня.

Ценна мисъл за деня:

Непременно добро ли е "доброто"? Непременно лошо ли е "лошото"? Смята се за добре да си красив, но много хора, като са били красиви, са провалили своя живот и живота на други хора. Смята се за лошо да си непривлекателен, но поради това, че не са били привлекателни, мнозина за започнали да се интересуват от неща, по-важни от повърхностния вид, и са продължили, за да направят нещо особено от себе си - като в немалко случаи са ставали красиви. Смята се за добре да си здрав и силен, но мнозина енергични хора губят своето здраве и сила, като приемат това, което имат за даденост, без да знаят какво е да си стар и изчерпан, и заради това не се грижат за себе си, докато не стане прекалено късно. Смята се за лошо да бъдеш болен и слаб, но мнозина са реагирали на подобно обстоятелства, като са премисляли своя живот и са го променяли, и по този начин са изграждали своето здраве и сила до забележителна степен. Непривлекателността, болестта и слабостта могат да дадат много ценни уроци на тези, които желаят да се поучат от тях. (Бенджамин Хоф)

Когато започнем да виждаме и в лошите неща, които ни се случват, възможности за нашето развитие, тогава всяко зло, което ни се е случило, ще бъде за наше добро. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато започнем да виждаме и в лошите неща, които ни се случват, възможности за нашето развитие, тогава всяко зло, което ни се е случило, ще бъде за наше добро. :thumbsup2:

Все пак от зло до зло има голяма разлика. За да мога да видя във всяко нещо добро, трябва да съм доста напреднало същество.

Но Донка и Роси са прави. :) Трябва да се опитваме наистина по някакъв начин да „преработваме“ злото в добро. Всеки според възможностите си. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато започнем да виждаме и в лошите неща, които ни се случват, възможности за нашето развитие, тогава всяко зло, което ни се е случило, ще бъде за наше добро. thumbup2.gif
:thumbsup2:

Аз също мисля, че това "зло", което ние приемаме като уроци в живота и ползваме за укрепване на вътрешното си добро и за натрупваме знание е полезно...

Ще дам пример-Ако учител се скара на деца, които се спускат по училищните стълби и се бутат и дори ги накаже, дали ще е зло това, дето прави? - Той просто ги предпазва от нещо много по-лошо, защото има повече знание и опит...

Та, ако човек има разбирането и желанието да работи за вътрешното си израстване ще е благодарен за външните "злини", които му помагат да намери нов път... Нали има една мисъл-"Ако искаш да промениш света-промени себе си..."-т. е. моето възприятие и усещане за света го променя...

По този начин различните хора, мнения, случки няма да са възприемани като 'заплаха' или 'врагове', а само като външни условия за развитие. Разбира се тяхното намерение си е тяхна отговорност, но е важно ние да не пускаме злоба, завист и омраза вътре в нас.... :feel happy:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Злото винаги е относително. То си има и положителни страни и именно тях трябва да различаваме и използваме. Това не означава, че трябва да оставаме слепи за неговите отрицателните страни, но не бива и да обвързваме съзнанието си прекалено много с тях. Същото е и с доброто - то също е относително на земен план, но все пак между него и доброто във висшите светове има сходство и привличане.

Линк към коментар
Share on other sites

Казано е, че през Новата Епоха: "Злото ще стане слуга на Доброто".

Как го разбирате?

Като осъзнаване на определени хора на това, че злото винаги е било слуга на доброто. Защото Всемогъщият Бог е милосърден и винаги е предизвиквал ситуациите, които са най-доброто училище за нас.

Възможно е когато понятията "зло" и "добро" се размият , Библейската змия да си загуби предназначението. И обречените на смърт да получат отново безсмъртие.

Цитат от лекцията на Беинса Дуно "Условия на вечния живот":

..................................................................

Един човек си купил един часовник, който скоро, много скоро спрял: "Толкова пари дадох, седмица не съм го носил и той спря", си казал; отива при часовникаря и иска от него да направи часовника да тръгне: "Колко пари искаш?" Часовникарят погледнал часовника и казал: "Десет гроша." - "Добре." Часовникарят духва в механизма на часовника, изкача една задръстена въшка и часовникът тръгва. "Нима само за едно духване ще ми вземеш десет гроша?" - "Толкова." И Господ ще дойде, ще духне и всичко ще тръгне. Колко лесно! Тези животинки са за друго място, не бива да стоят вътре в часовника. Християнството е онази философия, която иска да освободи човешката душа от всякакви паразити, да се наместят видите на езика, на ума и на сърцето - там е спасението. И когато се поставят на мястото всички види и винтове, когато умът и сърцето бъдат на място и в ред, ще настъпят условията на вечния живот. Тогава възкресението ще бъде дело осъществимо и възможно. Аз зная, че това поставяне винтовете на място е трудна и тежка работа. Но когато тя се свърши успешно, човечеството ще празнува своя юбилей на земята - деца (синове и дъщери) ще пеят новата песен на живота, че техните родители са намерили и наместили винтовете и че за самите тях настава светло бъдеще; народите ще ликуват, хвалят и славят Добрия Господ, че техните духовни глави, свещеници, проповедници, учители, царе и министри са намерили и наместили своите винтове и че и за техния живот на земята настъпва светло бъдеще. Ще пеят всички една песен, но велика песен на живота, която ще трогва издъно техните сърца и души. В тази песен ще се оповестява цялото минало, ще се влива цялото бъдеще, ще се изразява духът на новия живот. Но, ще каже някой, що за винтове? Какво могат те да сторят? В тези винтове е начертан пътят, по който трябва да се върви. Те съединяват, те затягат разединените части на живота. И онзи, който се вгледа в техните витлообразни нарези и в ръката, която ги завинтва, ще разбере дълбокия смисъл на Великите Закони, които движат всичко към определена цел. Това са Божествени сили, които според Божията воля скоро ще се явят в живота и ще наместят и сложат на своите места разгласените елементи, ще насочат Божествените сокове към човешката душа, ще поставят душата в нейната истинска среда, ще създадат най-добрите условия за нейното развитие, ще внесат истинските елементи на живота. Тогава нашата душа ще бозае, тъй както дете бозае от гърдите на майка си, здраво, чисто и непримесено мляко. Тогава в нашето подсъзнание ще се явят корените на Божественото съзнание и върху него ще се издигне стволът, ще израснат клоните, ще се развият листата на нашето самосъзнание, а във вейките на последното ще се появят пъпките и цветовете на свръхсъзнанието - на ангелите.

Когато това стане, то ще бъде признак на духовната пролет, човешката душа ще се намери в областта на безсмъртието, извън ноктите на смъртта, греха и престъпността. И ние с положителна вяра, с положително знание, можем да очакваме неоценимото богатство - плода от Дървото на Вечния живот, листата на което служат за изцеление на човешките недъзи, а самият плод - за поддържането и безсмъртието на човешката душа и единението с Бога. А това велико събитие е на прага на днешния живот.

..............................................................

http://www.beinsadouno.com/lectures.php?id=77

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Злото ще стане слуга на доброто, когато се научим да разпознаваме доброто в това, което ни се струва зло.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами мислех за стикерчетата - всъщност докато сме с човешки ум ( а с какъв друг да сме) - нормално е да работим със стикерчета. :D Само да не се завързваме за тях и да не вземем да си мислим, че стикерчето е нещото. За да стане стикерчето слуга на Доброто, хубаво е да можем бързо да ги сменяме, да не ни е мъчно за тях и да помним винаги, че това са си само хартийки....

Линк към коментар
Share on other sites

А, стикерите ... и стари, и нови, и сложени, и махнати ...

Марк 10:18

А Исус му рече: Защо Ме наричаш благ? Никой не е благ освен един Бог

Що не ни харесва да я четем тая дебела книга...

Линк към коментар
Share on other sites

Само Бог може да хване Сатанчо на работа. Как ли? - Чрез изпитанията, на които ни подлага, ние ставаме по-твърди /като диаманта ;)/, Любовта ни укрепва и чистим лошото от вътрешното си себе. Спираме да се страхуваме и неговите съблазни стават излишни. Благодарим на Бога за всичко и така, като забравим за съществуването на Сатанчо, той просто губи сили... и си отива..... :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Казано е, че през Новата Епоха: "Злото ще стане слуга на Доброто".

Как го разбирате?

Не знам ,макар да ми е интересно какъв отговор е имал за себе си,авторът на тази тема - въпрос през 2004 година,но днес на мен ми се струва,че злото все по-често ,в ускорен времеви ход, е слуга на Доброто.Говоря за нашето време тук и сега.Злото за отделния човек са страданията и трудностите,които го сполетяват,зависимостите,които го впримчват и източват.

То обаче е слугата,който помага за събуждането на духа на човека и го поставя пред избора кой път да следва .

Няма никаква гаранция ,че човекът попаднал в беда ,страдание,злина,ще избере Доброто този път.

Ако човек избере да приеме в себе си божествената Любов ,да възлюби врага си,да стане благодарен,да приеме и прости,да започне да търси зрънцето благоприятна възможност и в най-лошата ситуация,тогава работата на слугата се е свършила на 100%.Ако това не се случи,слугата няма вина.Той отново си е свършил работата,а изборът на човека е за негова сметка.

Аз срещам все повече пробуждащи се хора,които правят първия избор и това изпълва сърцето ми с радост.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...