Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Източно и Западно мислене


Recommended Posts

Аз незнам за източното или западното . Но нищо друго не може да ме грабне по такъв начин както българското . В силата си съм когато чета думите на Учителя или слушам свещенника да чете службата . Това е моята земя , моята религия и българската мъдрост ме удивлява до загубване на ума . Нито Индия , нито Тибет имат такава сила над мене както всичко , което си е наше . Възхищавам се на всички други народи и учения , но за мен най- ценното от всички учения на света и всички религии са това на Учителя и религията на земята ни , изкуството ни и знанието за живота . Жалко е , че нищо не знаем за себе си . А има толкова много за научаване , че със сигурност този живот няма да ми стигне . Освен това българите са типичен пример за смесването на две култури -древна и модерна .

Нито една мисъл на Буда или Кришна не могат да ме покорят така , както ме покорява една българска песен от Родопите да речем .

А за да вярвам в някой или нещо аз трябва да бъда покорена . Българка съм си .

Бог е един и той има различни лица навсякъде ! Намира пътищата до всекиму !

Обичам всички хора на планетата Земя ! Обичам всички религии по света ,поне тези , които познавам , но съм покорена от нашата си земя , и нашата си религия .

Бог да е с вас !

:angel::)<_<:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Българка! Аз също се гордея "с миналото диво на народа,

див, но оцелял!" :thumbsup:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох набързо всички мнения до тук и това, което ме учуди е , че всички участници говорят много положителни неща за йога като цяло и в частност.За мен това означава, че тези участници във форума не практикуват йога от дълго време във всичките и аспекти - упражнения, хранене, физическа и духовна хигиена, концентрация и медитация. Пиша Ви по тези въпроси ЗА ДА ВИ ПРЕДПАЗЯ ако мога от йога като цяло .Четете внимателно Учителя - за инволюционните и еволюционните / старите и новите/ учения. Не мога да разбера и друг факт - Учителя ни е дал най-новото , съвременно учение , приспособено за сегашната и бъдеща епоха, а някои хора се насочват към стари учения, създавани в отдавна отминали епохи и непрсиспособими за съвремието. ЗАЩО ПРАВИТЕ ТОВА? Най - точното определение за въздействието на йога върху съвременния човек пак е дадено от Учителя - цитирам по памет " Който практикува йога психически не може да се развие и ще страда много в живота" . Знам го от собствен опит и Ви уверявям, че е така.Това правило няма изключения.

модераторска бележка: мнението е преместено тук от темата Йога - предизвикателство за човешкия дух

Линк към коментар
Share on other sites

:)

ЗАЩО ПРАВИТЕ ТОВА?

Може би защото всичко е част от пътя...припомняш си бързо някои моменти и след това Духът на Истината те води по верния за тебе път ...защото за всеки от нас си има специфични методи...но целта е Една!

:) Какво разбираш под страдане и то от личен опит? Благодаря!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Пиша Ви по тези въпроси  ЗА ДА ВИ ПРЕДПАЗЯ  ако мога от  йога като цяло .

:blink::blink::blink:

:lol:

Ти запознат ли си с Йога?

Четете внимателно Учителя - за инволюционните и еволюционните / старите и новите/ учения. Не мога да разбера и друг факт - Учителя ни е дал най-новото , съвременно учение , приспособено за сегашната и бъдеща епоха, а някои хора се насочват към стари учения, създавани в отдавна отминали епохи и непрсиспособими за съвремието.

:hmmmmm:

:lol:

За най-новото, ти май не си наясно? Да не говорим за еволюцията и инволюцията, относно това!

Значи, учението на Дънов е дадено през началото на миналия век, нали?

Колко много учители са минали през Йога от тогава, знаеш ли? Даже в същите години и след това. Много ми е интересно как установи горното и не осмисли ли, че това твое чувство важи строго индивидуално?

Какви са разликите конкретно, бихте ли казали?

Йога е жив метод.

От такива ограничени мнения започвам да се съмнявам даже и в Учителя!

Всъщност, никой ли не си задава въпроса - Защо е казал той това?

Типичен представител на повърхностното разбиране на писанията видяхме в настоящият сезон на Биг Брадър.

Лесно се обръщат учения и религии на убийствен и ограничаващ фанатизъм.

АУУММММ

:yinyang:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох набързо всички мнения до тук и това, което ме учуди е , че всички участници говорят много положителни неща за йога като цяло и в частност.За мен това означава, че тези участници във форума не практикуват йога от дълго време във всичките и аспекти - упражнения, хранене, физическа и духовна хигиена, концентрация и медитация. Пиша Ви по тези въпроси  ЗА ДА ВИ ПРЕДПАЗЯ  ако мога от  йога като цяло .

ЗАЩО ПРАВИТЕ ТОВА? Знам го от собствен опит и Ви уверявям, че е така.Това правило няма изключения.

Хайде и аз да се присъединя. О, колко се уплаших. :( Практикувам йога много по-отдавна във всичките й аспекти, отколкото учението на Учителя. Имам база за сравнение и мога да кажа, че както тук има прекрасни неща, които липсват в йога, също така мога да кажа, че и в йога има прекрасни неща, които липсват тук. Един въпрос към Вас. Ако бяхте се родил в Индия или където и да е по света, но не в България-кое учение бихте следвали, дали нямаше да е йога, т.к. Бялото братство е твърде слабо познато в другите страни за съжаление? Не стигаме ли пак до приказката "моето си е най-добро, моят път си е най-прекият, само аз ще бъда спасен, другите ще отидат в ада". Струва ми се несериозно. Много добре знаете, че има безброй йога школи по света в момента с хиляди последователи, които се чувстват прекрасно, и израстват духовно. Посочете ми йога-общество, което да е извършило самоубийства или да се е разболяло психически или физически. Напротив-всички опасни секти, за които се е чувало са били на основата на християнски вярвания: Сектата на Мария Цвигун в Украйна, Обществото на Шоко Асахара в Япония с атентата в метрото, и други, в САЩ мисля че имаше в едно ранчо нещо. Видяхме тотално фанатизиран и психично болен т.нар. християнин в едно предаване, и друг фанатизиран и губещ хладнокръвие пастор, който вика и размахва пръст. Обратното-йога-учителите винаги са ме впечатлявали с толерантността и широтата на своите възгледи, с мекотата и мирът, който излъчват, една спокойна сила, която е очевиден признак на тяхната висока духовност.

Линк към коментар
Share on other sites

Школата на Бялото Братство в България, съчетавайки и синтезирайки в себе си източния и западния път, откривайки ни Новото е наистина голяма Благословия за всички нас. Нормално е сега и тук, в България, в тази Школа да работят индивидуалности от различни течения на Бялото Братство, които ние най-условно и общо разделяме на Източни и Западни. Един ученик, учил се векове и хилядолетия в източни школи е нормално сега например да е свързан, и да се чувства близък с йогите.

Разбира се, нека не забравяме, че Източните учения не се изчерпват с Йога, а освен това има много и различни видове Йога.

Аз например никога не съм имал влечение към Йога, свързан съм със западната традиция. Чел съм, практикувал съм някои източни техники и уважавам Изтока...колкото и Запада. Те са две страни на едно нещо.

Относно Йогата, съм чел и знам, че не всичко е приложимо за западния човек, че има определени опасности, че е предимно инволюционно учение.

Това, разбира се, всеки го знае.

Известно е също, че има много източни духовни водачи, които са обновили ученията си и са еволюционни.

Пример за такъв е йогин и учител е Йогананда.

Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм, практикувал съм някои източни техники и уважавам Изтока...колкото и Запада. Те са две страни на едно нещо.

Известно е също, че има много източни духовни водачи, които са обновили ученията си и са еволюционни.

Пример за такъв е йогин и учител е Йогананда.

:feel happy: Много зрял поглед! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Всички Учители, работили на което и да е място, донасят със себе си и еволюцията. За времето, в което са живели и работили там, но и винаги ще съществува обновление, изискващо го промяната в динамиката, разбиранията и живота като цяло в човешката еволюция. Много наивно е твърдението за - "най" Учение за всички времена. Всички учения подлежат на промяна, защото у света липсва застой. Това е нелепо!

Да изброяваме Учителите, дошли в телата, на хора от изтока, но работили и на запад, е безсмислено.

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Според мен винаги ще има хора, които не са разбрали Учението, /било то източно или западно/. Повърхностното прилагане на техники сигурно води до психически отклонения. Когато съзнанието е на необходимата честота мисля, че няма проблеми. Само ако има вътрешна потребност човек може да тръгне по Пътя. Защото изпитанията са много :feel happy::smarty::yinyang:
Линк към коментар
Share on other sites

Когато съзнанието е на необходимата честота, мисля, че няма проблеми.

Личностния стремеж е в частност и личностна нагласа - необходимата честота съвпада с търсеното индивидуално-подходящо учение.

Много точно!

Линк към коментар
Share on other sites

Синева, инволюционно не значи нещо лошо:). То е част от човешкото развитие - под инволюционни се разбират учения, помагащи на човешкото съзнание да слезнат и да овладеят материята. От Дух към Материя. Без това не може. В случая имам предвид онази Йога, която се е практикувала преди хиляди години. Както сам отбеляза, ученията се развиват и сега, разбира се, ситуацията е различна.

Линк към коментар
Share on other sites

Синева, инволюционно не значи нещо лошо:). То е част от човешкото развитие - под инволюционни се разбират учения, помагащи на човешкото съзнание да слезнат и да овладеят материята. От Дух към Материя. Без това не може. В случая имам предвид онази Йога, която се е практикувала преди хиляди години. Както сам отбеляза, ученията се развиват и сега, разбира се, ситуацията е различна.

Е, не твърдях аз, че само "моето" учение води до Истината нали? ;)

А другите учения? До психиатрията???

Мисля, че това е много необятна тема за умовете ни и трудно можем да я разберем (поне с мен е така) е в нея не се намира смисъла на нашето съществуване!

Пък всеки може да твърди, каквото намери за добре на е хубаво и да не подвежда останалите търсачи на Истината.

Едно е да цитираш, а друго да го проумееш и разбереш!

Поздрави, Ради!

Линк към коментар
Share on other sites

Пък всеки може да твърди, каквото намери за добре на е хубаво и да не подвежда останалите търсачи на Истината.

Едно е да цитираш, а друго да го проумееш и разбереш!

Това за мен ли се отнася?

Линк към коментар
Share on other sites

Това за мен ли се отнася?
В случая - не.

под инволюционни се разбират учения

За такива не съм чувал, но защо да няма. Да не забравям, че аз нищо не знам!

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Едно е да цитираш, а друго да го проумееш и разбереш!
Това за мен ли се отнася?

Аз мисля, че тук няма хора, които да не могат да разбират и проумяват всичко, което се пише и цитира. А ако нещо не разбират, имат право на разяснение :D

Линк към коментар
Share on other sites

За някои неща, само си мислим, че сме проумели, но все още сме далеч - поне аз. Това също е част от търсенето разбира се.

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Ето нещо простичко и истинно, което прочетох и споделям, за мисленето, а не за учението.

...Западният тип мислене се характеризира с доверие само във фактите, а източният-с витиеватата си алегоричност. Например източният човек, когато обяснява нещо, дълго ще говори за любовта и божествеността, ще привежда много примери и в крайна сметка ще обърка западния човек, свикнал с по-конкретен тип мислене. В същото време западният човек ще бъде възприет в Изтока като бездушен и никога няма да предизвика ентусиазъм...
"Трагичното послание на древните" Е. Мулдашев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Според мен абсолютно незряло е човек да има крайно мнение по отношение ,на която и да е религия , което и да е учение .Било то източно или западно , поради простата причина , че всички религии и учения съдържат истината или част от нея , така че ако проявяваме силно негативно отношение към дадена такава или такова , ние отричаме Бог , в някое от проявленията му .

Което за мен специално е немислимо като човешко същество , не мога да си позволя

подобно нещо , заради йерархията във Вселената . Мисля трябва да приветстваме Бог , в която и форма да си е избрал да дойде при нас .

Линк към коментар
Share on other sites

"Старото"

Преди във "времето" хората на земята са се "раждали живели" там, където ги е привличал заряда. "Сега" продължава да е така. С тази разлика, че сега е "краят" на времената - преходът към другото измерение на Земята. Души с почти равен заряд се вселяват в хора живеещи на различни места и по този начин се уравновесява и Душата на Земята - това се нарича взаимно повдигане, което е положителният принцип в Бог Отец - Еволюционният процес.

Души, на които е слабо Намерението се вселяват в тела, които живеят на запад, където се учат да изразяват ясно намеренията си. Затова западният свят е по-добре развит в материята. По-добре е развит в материята, защото принципът на Намерението все още се насочва навън към илюзията. Такива хора трябва да се научат да насочват Намерението си навътре, което е обратното на навън - обратното на илюзията - Истината. У тях е развит принципът на Любовта, но те нямат вярното Намерение да я насочат навътре и все още я изразяват към външната илюзия, което е грешната посока.

На изток е обратното в добре е развит принципът на Намерението, но принципът на Любовта е слаб. Такива хора трябва да работят върху принципа на Любовта. Там Любовта на Земята е родила Словото на всички у религии. Там Намерението е в правилна посока – имат Словото, но Любовта Слаба. У тях е слаба и Любовта към Вътрешното и Любовта към Външното и затова там не държат толкова на материалното “богатство” и са склонни към “живот” не изискваш натрупване на материални “блага”.

Защото, когато двата Принципа на Намерението и Любовта са насочени вън от Действителността те раждат насилието, което се изразява във войните по "света". А когато са насочени навътре те не могат да родят нищо друго освен Светлината - Любовта. Така, че вън искрата пламва в насилие, а вътре е невъзможно да пламне в друго освен в Любов

Това е Бог - Вечното равновесие между ДВАТА ПРИНЦИПА - НАМЕРЕНИЕТО И ЛЮБОВТА, които РАЖДАТ СВЕТЛИНА, а СВЕТЛИНАТА ПРАВИ ДЕНЯТ СВЕТЪЛ - СВЕТЪЛ идва от СВЕТ или СВЯТ - ИСТИНСКИЯТ СВЯТ - роден от заряда между плюса и минуса = + - , а знаете какво става като доближиш в електричеството плюса и минуса = ражда се искрата - огъня - светлината, на този общ Принцип е цялото съществувание - Бог. Там където няма Светлина, е още Тъмнина, защото Светлината липсва.

Проследете внимателно думата СВЕТЛИНА и се събудете в Нея от съня, които Ноща носи със себе си. Отидете на Светло – на Свет – Свят, защото тъмнината е Вън от Света, а Той е Вътре в нея.

То се изразява и в този знак - :yinyang: = Бог + - , Христос и Сатана, двата полюса във всичко. Любовта и Намерението - Бог е намерил (Намерение)- Сатана как да се изрази (Любовта) - Христос, За да изпита наслада от Себе Си!

Сега разбирате ли хора, как става събуждането в Човек?

Любовта и Намерението - насочени някъде към другото, различното от петте сетива, което друго е точно вътре то на Всичко "съществуващо" в нашето триизмерно измерение.

Разликата мужду истока и запада е само в разликата на заряда.

:smarty::wub:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

ДВАТА ПРИНЦИПА - НАМЕРЕНИЕТО И ЛЮБОВТА

Или още Електричеството и Магнетизма.

Съвършенството изисква перфектно майсторство и в двете.

Защото светлината е динамично пораждане на елекричеството от магнетизма и

обратното от електричество в магнетизъм.

Тогава се наблюдават безкрайните и красиви аури на Божествената светлина.

:angel:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

То се изразява и в този знак - yinyang.gif = Бог + - , Христос и Сатана, двата полюса във всичко. Любовта и Намерението - Бог е намерил (Намерение)- Сатана как да се изрази (Любовта) - Христос, За да изпита наслада от Себе Си!

Сега разбирате ли хора, как става събуждането в Човек?

Любовта и Намерението - насочени някъде към другото, различното от петте сетива, което друго е точно вътре то на Всичко "съществуващо" в нашето триизмерно измерение.

Разликата мужду изтока и запада е само в разликата на заряда.

smartass.gif wub.gif

:thumbsup::angel:
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...