Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Източно и Западно мислене


Recommended Posts

  • 3 years later...

аз мисля че може да се справи всечи човек само с учението на петър дънов защото в него има паневритмия с една дума всичко и не ти е пнужно да смесваш неговото учение може би като се завърши тогава може да се изучава и източната философия

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Иво :

Говорим за източна и западна Европа, източен мироглед и западен мироглед, източна философя и западна философия, източни учения и западни ученя, дясна и лява мозъчна сфера и т.н. Какви са отличителните черти на източното мислене, а на западното? Какви са разликите? Къде е синтеза?

При източното мислене (поне в хиндуизма), вяра и разсъждения (религия и философия) са неотделимо цяло при опознаването на същността на действителността. На запад религията е отделена от философията - на философията се гледа като на интелектуална дейност подчинена на логика, анализи, липсва вярата в свръхестествени откровения, на които трябва да се вярва само защото са изречени от еди кой си авторитет (нещо характерно за религиите), на запад философията е по - скоро на професионална дейност и няма характер на система за спасение на душата (както е при религиите), заниманията с философия не целят да доведат до някакъв резултат за душата, има дори въпроси, за които е прието че няма смисъл да се търсят отговори, понеже са извън възможностите на емпиричното познание. В индийското мислене логиката присъства от векове и тя е част от опознаването на света, то не е напълно мистично вятърничаво мислене, каквато погрешна представа е била създадена за него от западни учени в миналото.

Традиционно се смята, че на запад хората са по - материалистични, а на изток повече обръщат внимание на духовното. Обаче сега сякаш се наблюдава промяна : духовността все повече си пробива път на запад, а меркантилността взема все по - голямо влияние на изток.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

През м. март 2013 г. руската телевизия "Познавательное ТВ" излъчи интервю с рускинята Ирина Бергсет, в което жената разказва за норвежката държавна система за приемни грижи, както и за звучащи невероятно политики на насилствено отнемане на деца от родителите им. Публикуваме интервюто със съкращения.

 

Оказа се, че в Норвегия има държавен план, квота по отнемане на деца от родителите им. Органите по опеката даже се съревновават в неговото изпълнение. Всяко тримесечие те публикуват графики, диаграми – в кой район колко деца са отнети. Наскоро ми попадна един документ – отчет на шведски специалисти. Това е доклад за случаите на отнети деца в Швеция и съседните й скандинавски страни:http://www.familypolicy.ru/read/1403)

 

ВЪПРОС: Ако отнемат детето, какво могат да направят родителите?

ОТГОВОР: Почти всеки месец в Норвегия се самоубива по една руска жена. Защото, когато при вас дойдат и ви отнемат децата, вие сте абсолютно безпомощни – сами срещу Системата. Казват: "Ти правиш омлет не по норвежка рецепта – значи си против интеграцията". Или: Ти принуждаваш детето да си мие ръцете – значи, упражняваш насилие върху него". Или: "Ти куцаш – и не можеш да си играеш с детето в пясъка. Значи си лоша майка, затова отнемаме детето ти!".

 

Не става дума просто за педофилия. Това е друг феномен. Само в малката по население Норвегия има 19 000 дружества за превръщане на децата от "вехти" (мъж, жена) в различни, нетрадиционни "джендъри". Детето принудително бива насочвано към хомосексуална и друга нетрадиционна сексуална ориентация. Това е нещо като организиран "тренинг" именно с такава цел.

 

цялото интервю

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

глупости на търкалета от руската пропаганда

 

мвм, с постоянната си склонност към статрии за нетрадиционна сексуална ориентация и педофилия нали знаеш какво си мисля за теб.....

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

От много време попадам на подобни статии за Норвегия и скандинавските страни.

Чела съм и по-грозни неща от тези в интервюто. И не всичките на руски.

 

Разглеждах  сайтове за работа в Норвегия в продължение на година някъде. (Не само в Норвегия, за да не си направи Божидар пак някакъв погрешен извод. Интересно ми е какви вакантни места има в различните европейски държави и Русия. Все още даже получавам емейли със сводки от няколко сайта за работа)

 

Направи ми много голямо впечатление, че има страшно много места за социални работници в детски домове или психиатрии....Чудех се защо и са на 4 милионна Норвегия толкова много детски домове и в най-забутаните райони. И защо имат толкова много психиатрични клиники .

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за споделеното! Дълго време  идеализирах западните държави,сега това ми идва като шок. Жаждата за наслаждения ражда чудовища.Двата полюса--бедността и богатството--също.Добре е,че говорим за обединяване на западно и източно мислене,като идея е супер,а как ще стане това на практика,възможно ли е? Според мен--не.  

 

В такива моменти се сещам за Заратустра на Ницше--човека е това,което трябва да бъде преодоляно.

Линк към коментар
Share on other sites

Не бих се съгласила, защото не ви ли прави впечатление, че източниците на тази информация са изцяло руски. Доста отдавна съм чела такива статии и всичките до една - руски! Не съм попадала на същото, написано от друг източник. Това ме кара доста да се съмнявам в изнесеното като достоверни факти и да мисля по различен от вас начин, извън контекста на противопоставянето и русофило/фобството.

Ако излезем от този коловоз, може и най-после да се чуем. 

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

Не бих се съгласила, защото не ви ли прави впечатление, че източниците на тази информация са изцяло руски. ....

 

Идеална забележка.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Карл Билд смята православието за главната заплаха на западната цивилизация

 

Сещам се също, че папата на Великденския си поздрав каза, че католицизма трябва да достигне до всяко кътче на земята

Линк към коментар
Share on other sites

Карл Билд смята православието за главната заплаха на западната цивилизация

 

Сещам се също, че папата на Великденския си поздрав каза, че католицизма трябва да достигне до всяко кътче на земята

 

 

И друг вариант на прочит на същият материал - цък

Линк към коментар
Share on other sites

Ами да, не виждам как западен политик би се изказал по този начин. Интересен е Путин, но хората му си имат интересни методи за очерняне.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ами тази шведска сган в туитър пише следното:

 

Pro-Russian thugs getting active and violent in Odessa as well.

С какво право пише за протестиращите, една немалка част от която бяха убити от украинските и подкрепяни от САЩ и Европа нео-фашисти, че са убийци и главорези?! Защо отношението към протестиращите на майдана беше различно? Или едните са по-малко хора, с по-малко право да устояват възгледите си от другите. Жалко, че в този сайт има поддръжници на двойния стандарт в политиката.

 

Колкото до източникът на написаното по-горе, той е латвийски, а латвия е страна членка на НАТО.

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно е, че Израел затвори границите си за сирийски бежанци, и там няма нито един допуснат сириец

но Израел е твърде загрижен за психическата стабилност на бежанците в БГ

и заедно с германците ще ни помагат.....германо-израелска мисия...

 

Видяхме я "загрижеността" на Европа за нас и нашата държава като цяло, не само за бежанците, но и въобще

та си мисля, че европейските политици като си говорят, то и много лесно на другия ден могат да извъртят казаното в тяхна полза. Примери много и особено от последните месеци. Та никак не се връзвам на отговора, ,който е дал този швед на българина в Туитър, че това били глупости

Линк към коментар
Share on other sites

Много си е по темата според мене - точно обсъждаме източното и западното мислене

 

Не, просто пренесохте дискусията от една друга тема тук, това направихте. Източно и западно мислене, философия, етика, това е основното.

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Защо в Индия религията и любовта се ценят повече, отколкото на запад ?

Защо на запад, материализмът и логическото мислене са по - силни отколкото в Индия ?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...