Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Натална карта. Радикс


Recommended Posts

Здравейте, мога ли да попитам как се интерпретира съвпада на ретрограден Плутон с Венера? Чела съм две различни версии: според едната пише, че става на въпрос за най-добрият възможен партньор, за привързаност и т.н., а в другата, точно противоположното - пагубно и унищожително действие на Плутон. Мисля, че втората вероятност е по-възможна поради унищожителното действие на Плутон - обновяване и разпадане. А вие как мислите?:(

Самият факт, че си чела 2 толкова различни версии, може да подскаже, че вероятно истината е някъде по средата. В астрологията няма категории като добро и лошо, има по-скоро трудно и лесно, динамично и пасивно :) .

За този съвпад бих могла да кажа, че вероятно притежателят му е доста ревнив, с желание да контролира тези, които обича, силно емоционален и влюбчив. Значението на един такъв съвпад много зависи от това в каква карта е - мъжка или женска, в кой знак се случва и в кой дом, как е аспектиран от други планети, доколко е точен и т.н. Мен ми се струва по-скоро като труден, защото това е съвпад на 2 планети с различна природа. От една страна това е Венера - хармония, красота, привързаност към другите, поддържане на баланс във взаимоотношения. От друга - Плутон - трансформация, сила, промяна, унищожение...Може да поразсъждаваш в тази насока :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте, Наде и Зара!

Ще оставя без коментар вашите мнения относно съвпадите (аспектите) на Сатурн, отговор, макар и не пълен, ще получите от “Конфигурации на аспектите”, глава от книгата на Павел Глоба “Аспектариум”. Най-вече от нея са, представените от мен по-горе в темата, примери за съвпади на планетите.

Но бих искала, накратко, поради липса на време, да ви предложа моят начин, без, разбира се, да ви го натрапвам, на интерпретиране на аспектите.

Как подхождам аз към който и да е аспект в наталната карта?

Първо, никога не забравям, че даденият аспект включва принципите на съответните планети. (За да можем да определим действието на който и да е аспект, трябва много добре да познаваме природата на планетите, а също и значението им като главни сигнификатори).

Второ, никога не изолирам аспектите от другите фактори в картата. (За нито един аспект не може да се съди отделно от цялата тема).

Трето, винаги се съобразявам с орбисата. (Колкото по-малка е орбисата между планетите при аспект, т. е., колкото по-точен е аспектът, толкова по-силно влияние оказва, толкова по-силен е ефектът му. Между другото, много важно е също, дали аспектът е “образуващ се” или” разпадащ се”).

Четвърто, задължително се съобразявам с връзката между Зодиакалните знаци и домовете, където, или между които, се сключва аспектът.

Пето и, не на последно място, особено внимание отделям на силата и слабостта на планетите, влизащи в аспекта. (Например: две злотворни планети в аспект тригон, при това, добре поставени по знак и дом, могат да окажат много благотворно влияние върху нашите действия. И обратно: ако двете (благотворни) планети са в негативен аспект и зле поставени по знак и дом, носят загуби, спънки и т. н. в областите на живота, показани от домовете, където или между които, се сключва даденият аспект.

Това, на практика, са основните стъпки за подход към интерпретацията на аспектите.

А моят любим закон за интерпретация на аспектите звучи така :

"Планетите в знаците представят основните подтици към изява и нуждата от удовлетворение, а аспектите показват фактическото състояние на енергийния поток и колко лични усилия се изискват от личността, за да се изрази определена подбуда или да се удовлетвори определена потребност."

Успех!!! :thumbsup1:

Ани-астро

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте!И аз бих искал да се възползвам от предоставената възможност,интересува ме каква е интерпретация на следния аспект,който се получава в моя хороскоп - секстил на Венера и Марс.Благодаря Ви.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Гост_lusi_*

Кои са основните аспекти в хороскопа? Как действат?

Нека да обсъдим различни аспекти тук.

Ако някой иска да обсъдим някой конкретен аспект от неговия хороскоп, нека да каже точния аспект, както и в кои домове и знаци се намират аспектиращите планети.

<{POST_SNAPBACK}>

Моето натално Слънце 12 дом е в опозиция с Луната 6дом.За ужас!!!Нали?Какво ще кажеш? :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте, аз съм начинаеща и искам да помоля някой ако може да ми разтълкува основните понятия в наталната ми карта. Родена съм на 28.07.1982 в София в 11:45 часа. Благодаря предварително !!! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Съжалявам, че повдигам въпроса за формулата на астролога, но според нея съм направо за боклука...

Нека се представя - казвам се Катя и съм родена на 04.06.1971 в Пловдив, 14:18 ч.

Нямам претенции да съм веща в астрологията и "обучението" ми е единствено от материалите и книгите, които съм намерила и прочела - няма школа, няма учител.

Въпреки това астрологията ми е интересна и ми е приятно да се занимавам с нея.

Това, което показа резултатът от формулата, направи ме уби. Фактът, че имам три планети в осми дом (Меркурий, Венера и Сатурн) и Плутон в 12-ти, не показва ли поне минимални способности за такива занимания? Поне Уран, който ми е кацнал точно на Асцендента, е оценен и според формулата с (+).

Моля ви, кажете ми смятате ли, че мъча астрологията, като се занимавам с нея при това положение? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Привет,

Уран на Асц. определено може да даде дарба за Астрология. Но има много хора с Уран на Асц., които не се занимват с Астрология - а например с техника или са просто избухливи :).

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

За интерпретация на натална карта, погледнете тук: http://www.aquarun.ru/ta.html :D

От Модераторския екип: Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от екипа ни. За всички живеещи в чужбина и не можещи да си намерят преводач от латиница на кирилица могат да използват този. Предварително Ви благодарим!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Много искам някой да ми отговори защо е по-добре да имаш повече аспекти дори и лоши, отколкото малко, макар и добри!?

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки аспект добавя нещо към богатството на личността ти. Колкото са повече аспектите, толкова повече способности, които си придобил, са актуални и в настоящето, така че можеш да избираш какво точно да проявиш, да използваш. Но не съм напълно съгласна с това твърдение, защото има хора, които са съсредоточени в една главна тема и всички аспекти /дори и да са малко/, сочат към нея. такива хора са наистина по-целеустремени и работят по-упорито в едно направление.

Малкото аспекти може и да означават, че душата е по-млада.

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes: Здравей Ваня,

От личен опит ще ти кажа, че няма добри и лоши аспекти, а по- скоро повече активни и по- малко активни, но най- вече обърни внимание на Слънцето в наталната карта- как е аспектирано то. Това в най- голяма степен ще ти покаже как ще изяви личността творческия си потенциал, заложен в неговата звездна карта. Все пак Слънцето е основният енергиен източник, който най-силно въздейства както на личностната изява, така и на душевните преживявания.

Но за да ти стане по-ясно всичко това, ти предлагам няколко страници по темата за аспектите от книгата на Николай Дойнов "Звездният мир":

"Аспектите носят сили и възможности за изява, също и условия, при които човек може да се намеси в своя живот. Те определят също външния вид и израз на личността, най-добре изразени по лицето и ръцете. Всичко това аспектите канализират в две направления: 1. благоприятни, когато се внася подтик за обединяване, създаване, творчество, стремеж към прогрес, към топъл сърдечен контакт с другите, благоприятни условия през живота; в този случай размерите на органите по лицето са особено хармонични, с мек и приятен вид, а отделните части на ръцете - длани, пръсти, нокти, кожа, линии - са също добре оформени; 2. неблагоприятни, които тласкат към разединяване, разрушение, спъване на човешкия прогрес, склонност към конфликтно и заядливо отношение към околните, а също и лошите условия в живота; 3. отсъствие на аспекти; тогава е налице пасивност, липса на всички планетни влияния и изяви.

Благоприятни аспекти са полусекстил, секстил, пентоъгълник, тригон и квинконция: неблагоприятни са полуквадрат, квадратура, квадрат и половина и опозиция. Съвпадът, който е най-силният аспект, ще бъде разгледан поотделно за всеки отделен случай при различните членове от слънчевото семейство.

Аспектите се разделят и по сила : 1. силни - съвпад, квадратура, тригон, опозиция; 2, средни — секстил, пентоъ-гълник, квадрат и половина, квинконция; 3. слаби - полусекстил и полуквадрат. Когато аспектите са точни - 0°, 30°, 45°, 60°, 72°, 90°, 120°, 135°, 150°, 180°, те се изявяват в своята най-голяма сила, особено ако Планетите и Луната се намират точно върху или съвсем близо до границата между домовете. Точните аспекти не само дават ясно изразени качества и способности, но и определени събития в живота на човека. С намаляване на точността, силата на аспекта бързо отслабва. Отклонението, до което един аспект все още действа, е: 1. до 2-3° за слабите (полусекстил и полуквадрат); 2. до 4° за средните ( секстил, пентоъгълник, квадрат и половина, квинконция ); 3. до 7-8° за силните (съвпад, квадратура, тригон, опозиция). Когато обаче аспектите са на Слънце, Вулкан и Луна с другите членове на слънчевото семейство, тогава отклонението може да бъде до 10°.

Изобщо, аспектите, които членовете на Слънчевото семейство имат помежду си, активизират всички онези качества, способности, волеви изяви, случки, събития и преживявания, които техните силови течения са създали и оформили в даден човек. Благоприятните аспекти дават всичко това в една по-магнетична, мека, устойчива и хармонична форма, докато неблагоприятните аспекти - в по-електрична. напрегната, нервна и непостоянна форма. Обаче, ако интелигентността, възпитанието и моралните качества са стигнали до една по-голяма висота и са добре изразени в даден човек, неблагоприятните аспекти започват да действат като благоп- риятни, само че в малко по-остра форма, особено при ъглово разстояние от 90°, което носи най-голяма сила от всички останали аспекти. Тази трансформация става под въздействието на Слънцето, чиято задача е да организира и облагородява както членовете на слънчевото семейство, така и мозъчни- те центрове, които техните силови течения са създали и оформили. Следователно всяка сила има две възможности - да твори и да руши. Силата, която квадратурата носи, при слабо организирани, без интелектуално и морално развитие хора е в състояние да руши и да създава остри, твърди и неприятни качества и събития; при организирани, възпитани и интелигентни хора същата е способна да моделира качества и събития с такава добра форма, каквато и тритонът не може да създаде.

В разговор, който имах с един Мъдрец, добре запознат с Науката за звездния мир, стана въпрос за Христос. Аз поддържах мнението, че в звездната си карта, Той е имал само тригони между членовете на Слънчевото семейство. Не, твърдо ми отговори Мъдрецът, Христос е имал само квадратури в звездната си карта. Тогава си спомних за случката от Евангелието, където Христос, възмутен от неуважението на дребните търговци към храма, взел камшик и ги е изгонил навън, което е типична проява на квадратура между Марс и Вулкан. Затова човек, роден с добри или лоши аспекти, е много по-добре изразен, по-динамичен, притежава качества и способности, животът му тече по- активно, поднасяйки случки и събития. Това дава възможност на личността бързо да се движи по своя еволюционен път, отколкото тези, които нямат аспекти и при които членовете на слънчевото семейство не заемат активни позиции в звездната им карта (хороскоп). Такива хора прекарват вяло своя живот, имат слаби интереси и насоки и приличат на листо, откъснато от дървото и носено от вятъра без цел и посока."

Линк към коментар
Share on other sites

Много ви благодаря, Зара и Таня за изчерпателните отговори!

Обожавам Астрологията, смятам я за наука на науките, възхищавам се и на всички, които се занимават с нея. Но както казва Николай Дойнов - "Астрологията е наука, която не се дава на всеки" , най-вероятно и аз съм в това число/за съжаление/, но може пък в някой следващ живот...

Обичам Ви: Ваня

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

По отношение на съвпада на Плутон и Венера бих могла да кажа, че човек с такъв аспект наистина търси най - добрият възможен партньор и понякога го прави много дълго време. Когато все пак започне интимна връзка е склонен както много да се раздава, така и да иска прекалено много от партньора си. Склонен е да го обсебва и контролира. Накратко казано влага почти всичките си усилия в тази връзка.Когато се увлече прекалено много връзката се прекъсва по - някакъв начин. Не дай боже чрез смъртта на партньора, но има и такива тълкования. Най - често партньорът си тръгва пръв, защото се чувства обсебен и контролиран. В случая Плутона е ретрограден и човек по дълбоко изживява тези процеси. Хубавото е че може сам да прекъсне връзката и да осъзнае причините за поведението си.

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes:

Здравей Бенджи,

Много точно си описала съвпада между Венера и Плутон.

Аз искам да добавя, от мои наблюдения , че при такъв съвпад, а и какъвто и да е аспект между Венера и Плутон, преди да започне каквато и да е връзка,човек първо трябва да се научи да разбира и уважава себе си, да се е изградил като по- самостоятелен и уверен в себе си човек и да е наясно какво иска, да се е научил да се обича,за да може да обича и другия безрезервно, без изисквания .

Ако това не стане, неминуемо, по- рано или по- късно настъпват така характерните за този аспект ревност, обсебване, отмъстителност, жестокост и манипулация и други прояви от този характер и накрая раздяла и то не "по приятелски".

Обикновено при такъв аспект, на подсъзнателно ниво, човек изпитва страх от контрол и манипулация поради хипнотичното си привличане от другия.

Магнетизмът е много силен и от двете страни, но човекът с този аспект става зависим от партньора си , а оттук идват страховете.

Той вижда своята "сянка" в другия, която е много плътна, затова му е много трудно да осъзнае, че това са собствените му нерешени емоционални проблеми от миналото.

Затова, в повечето случаи такава връзка не се осъществява, тъй като човек ,когато е наясно какво ще последва, избира по- малкото зло, т.е. предпочита да търси духовни начини за регулиране на енергийния си дисбаланс.

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли да ми кажете каква е разликата м/у квадрат и опозиция? Не се ли интерпретира еднакво, при положение, че става на в-с за една и съща транзитираща планета например с друга:(

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли да ми кажете каква е разликата м/у квадрат и опозиция? Не се ли интерпретира еднакво, при положение, че става на в-с за една и съща транзитираща планета например с друга:(

Привет,

Определено има разлика в квадрат и опозиция.

Всеки аспект задава начин, специфично изражение на планетарен обмен. Най общо може да се каже, че квадратът задава динамика, напрежение, трудности докато опозицията е аспект, който се реализира чрез партньорските отношения. Същото е и при транзити.

Ако искаш посочи конкретни планети и може да обсъдим как би действал квадрата и как опозицията в натал и при транзити.

:):angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Надежда, благодаря за вниманието. Нямах в предвид конкретен аспект, но по принцип; да взема пример транзитира6т сатурн в квадрат или в опозиция на Венера. и в двата слу4ая би трябвало да има или материални проблеми или любовен провал. В някои книги квадрат и опозиция ги при4исляват в едно и това ме наведе на мисълта за еднакво интерпретиране. 4ела съм съ6то, 4е квадрата изисква действие, докато при опозицията ре6ение няма. Може и да гре6а. и друго искам да попитам, дали например е едно и съ6то Уран в квадрат с Венера и Венера в квадрат с Уран. Понеже ползвам зет-7 и там интерпретациите са едни и съ6ти. Благодаря ви предварително. :D

Мнението е "прведено" на кирилица от модераторския екип. Моля пишете на кирилица и с малки букви.

Линк към коментар
Share on other sites

:rolleyes:

Здравей Александра,

Ще се опитам да поразсъждавам за влиянието на квадратурите между транзитна Венера и натален Уран и между транзитен Уран и натална Венера.

Принципно, транзитиращата планета, чрез аспекта си към наталната планета, събужда, задейства заспалата потенциална енергия на наталната планета по начин, свързан с качествата на транзитната планета..Енергообмена е взаимен, но посоката ще се осъществява от транзитната към наталната планета.

В първия случай активната страна ще бъде Венера, а във втория случай – Уран.

Тъй като Венера е вътрешна ,субективна планета, то аспекта ще се задвижи под влияние на желанията, предпочитанията, избора,вкуса, чувствата на Венера/това ми харесва, това не ми харесва, това искам- това не искам, това приемам- това не приемам/. Тези желания идват отвътре, от индивидуалността, от слънчевия темперамент.Венера инстинктивно избира това, което е съзвучно на нейната индивидуалност, а това, което не й е съзвучно, тя го отхвърля. Тъй като Венера е субективна планета, нейният избор ще е субективен.Любовта на Венера е чувство, раждащо се от вътрешния свободен избор. Тя определя всичко, което ни е скъпо, което обичаме в този свят, това е вътрешния център на нашето съществуване. Тя е ярко изразения образ на влечение, чувства, сърдечна топлина, усет към красивото, към изкуството.

И когато аспекта е квадратура, то този динамичен аспект може да се прояви в своята негативна форма – събудената уранова енергия да се прояви по негативен начин, а именно като емоционални вълнения, превъзбуда, внезапни страсти, които могат да бъдат критични за брака и за семейството, като породят недоразумения, конфликти, неприятни обстоятелства и финансови затруднения. Могат да се появят спорове с приятели, разногласия, противопоставяне.

Но по мои наблюдения, този аспект може да задейства някои непроявени таланти на Венера- пеене, танци или друг вид творчески изяви.

Във втория случай активната страна ще бъде Уран.

В най- елементарното си проявление той носи ексцентричност в поведението, противопоставяне на общите норми и правила. По своята природа Уран е комформист, много независим, не обича никакви авторитети, твърди ограничения, той се противопоставя на Сатурн.

Продължителното пребиваване в едно и също пространство, в едни и същи ситуации му са досадни, на него му е скучно.

Непонятният, раждащият се в човека зов към промени, са проявленията на Урановите сили.

В емоционалните прояви Уран дава резки промени на емоциите. Това са неочаквани, необичайни, мигновени запознанства, от пръв поглед, без мисъл за последствията.

По своята природа Уран е безполова планета. Митологично това се обяснява с кастрацията на Уран от Сатурн, а в характера на човека се проявява като асексуалност.

Там, където се включва Уран- например в сферата на емоциите, той винаги се стреми към небесния идеал, той е идеалист по своята природа, затова една от неговите функции е трансформацията на земната енергия от Земята към Небето.

Той дава тласък към развитие,поражда мутации, изменения. Уран е висшата мисъл, Космическото творческо начало, активното творчество, което разрушава съществуващата стабилност в света, устойчивостта на всичко съществуващо.

Когато Уран се усилва, сексуалността чувствително се намалява. Уран се проявява като платоническа или идеална любов, немислеща за груби физически съприкосновения.

Когато Уран се проявява в своята пълнота, той е много мек, това е тихото движение от Земята към Небето, когато ще се отключат заспалите творчески енергии и човекът може да прояви някои от тях, които/в случая/ са свързани със сферата на Венера- любов, изкуство, музика, таланти.

Но когато на пътя на Уран възникне препятствие, тогава той се проявява силно, жестоко – може да предизвика автомобилни катастрофи, аварии, удар или електрошок, загуби, травми, неочаквано и винаги разрушаващо събитие.

Затова, когато квадратурата е между транзитиращ Уран и натална Венера, може да се очаква по- скоро любов от пръв поглед, която е идеална по своя характер, като и при този аспект могат да възникнат същите преживявания- може да се породят недоразумения, конфликти, неприятни обстоятелства и финансови затруднения в семейната сфера, а също и да се появят спорове с приятели, разногласия, противопоставяне.

Тъй като Уран е висша планета, то всички тези проявления ще имат външен /Божествен/ характер, които не зависят от човека и в зависимост от това дали той ще ги приеме или не, ще са и усложненията по време на този аспект.

Двата аспекта се различават също по своята продължителност- от няколко дни при Венера, до няколко месеца при Уран.

Надявам се да съм ти била полезна.

Бъди здрава. Таня.

ПП: Можеш ли да ми кажеш нещо за квадратурите на транзитен Нептун? :)

Линк към коментар
Share on other sites

За да си направите рожденна(натална) карта използвайте този линк:

Личен Хороскоп

В библиотеката на Портала можете да намерите информация за тълкуване на хороскопа (наталната карта) за начинаещи. Щракнете тук:

Интерпретация на хороскопа - кратък справочник

Kратък курс по научна астрология

Виж също: Статии по астрология

Както и Астро хороскоп - специализиран сайт за астрология

Линк към коментар
Share on other sites

Mного ви благодаря ТАНЯ, но за съжаление нямам наблюдение в/у транзитите на Нептун :)

От Модераторския Екип: Моля пишете на кирилица! Александра това е последно предупреждение към теб. Всички следващи твои мнения, които не са на кирлица ще бъдат изтривани. Примерен "преводач" от латиница на кирлица: тук

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Понеже темата е за аспектите . Искам да попитам какъв аспект сключват планетите Марс 7,54, Юпитер 3,13 и Нептун 2,50 като и трите една с друга са в съвпад в 7-ми дом в Стрелец. Това как се нарича? Стелиум ли е? Като се има в предвид, че и Венера е там , но на 28.55. Благорадя Ви!

Линк към коментар
Share on other sites

ДО ВСИЧКИ АСТРОЛОЗИ

Вчера бях поразена от една рождена карта - от аспектите в нея. Тя е като...нарисувана ! Нямах време да я разгледам по-подробно, но наистина е удивителна на пръв поглед, представете си тригони и секстили...огледални...Не искам да публикувам данните на човека, но ако някой се заитнересува, мога да му ги пратя.

Линк към коментар
Share on other sites

Наличието само на тригони и секстили в наталната карта,не е указание за успеx!Tварде многото секстили и тригoни могат да направqт човек скyчен и безинтересен;всичко изглежда лесно и животат протича по един скyчен модел.Малко напрежение прави животат по-интересен.Освен това,при това положение след като липсват квадратyри,които да подтикват преодолqването на пречките,индивидите избират и пренебрегват всички трyдности.Проблема е един,когато истинските проблеми започват,те незнаqт как да се справqт с тqx.те не са свикнали да се борqт или открито да застанат сре6тy проблема и ако картата не предлага дрyги силни то4ки /савпади или опозиции/,те може да не постигнат много в този живот и т.н. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Има и две квадратури и два съвпада, но най ме впечатли графичният вид на картата, още не съм имала време да я поизследвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...