Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Великденски пост


Recommended Posts

Днес един приятел ми каза, че ако ако се съпоставят житния режим с дните от християнските пости / в момента най - големия - Великденския пост/, ще се открие взаимо/връзка/допълване...

Според мен при житния режим - тук и тук се пречистваме духовно и физически; при постенето е същото - важното е не гладуването, а промяната в начина на живот и духовното изразстване, защото ако няма промяна, постът не би имал тежест пред Бог.

Дали е прав моят приятел, как мислите? Аз съм съгласна с него.

Линк към коментар
Share on other sites

Също така аз виждам сходства между Господнята молитва и Добрата молитва.

След житния режим на мене се даде много по-лек пост, вероятно заради здравословното ми състояние и факта, че десет месеца вече съм вегетарианка. Забранени ми бяха само алкохола и месото, и аз удържах. По отношение на месото нямах изкушения, но веднъж ми се припи биричка. След като я купих се сетих, че съм обещала да не пия алкохол по време на постите и я подарих на една просякиня. Моите колежки от новата работа пожелаха да ги черпя с бонбони "Пияни вишни" за Цветница и аз го направих, но удържах и не си взех нито една. Едва ли е за хвалба толкова лесно спазване, но все пак се радвам, че го сторих. По време на постите имах изпитания от по-друг характер и се радвам, че не допуснах в сърцето ми да се задържат лоши чувства и мисли. Може би не напреднах много в духовно отношение, но най-много се радвам, че взех по-активно участие в духовния живот на Портала и с това обогатих най-вече себе си. Прочетох много неща и ще продължавам занапред, защото изпитвам истинско щастие при това.

Дъщеря ми вчера намери една иконка на Исус Христос, която дядо й подари от параклиса на Мадарските скали и много се зарадва. Навсякъде ходи с нея. За днес настоява да отидем в Църквата. Аз се радвам, че имам такива деца. Вярата е жива, щом живее в децата ни!

Христос Воскресе! Нека да възкръсне и живее в нашите сърца!

Линк към коментар
Share on other sites

Христос Воскресе! Нека да възкръсне и живее в нашите сърца!

Во истина Возкресе!

Линк към коментар
Share on other sites

Бях около 20-годишен, когато за първи път чух, че има такъв пост и то след като сънувах, че дядо ми поднася на баба ми ( православна християнка, която година, две преди това беше починала) чиния с месно ядене. Но баба ми го спира, поклаща пръст и казва:"Не, сега не трябва да се яде месо. Трябва да се пости 40 дни!"

Аз разказах съня си на майка, а тя ми казва:"Ами ти знаеш ли, че сега май трябва да е великият пост? Ще взема едно църковно календарче да проверя." И действително - тя купи едно църковно календарче и се оказа, че същия ден започва великденският пост и продължава 40 дни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

От днес започват Великденските пости, които продължават до Великден!

Ето още информация за тези, които се интересуват: http://bgkulinar.net/id-1903.

Линк към коментар
Share on other sites

По време на пост, човек трябва да се въздържа и от сексуални контакти. Смята се, че децата, заченати по време на пост, също носят отговорност за невъздържанието на родителите си. Те често страдат от наследствени и хронични заболявания и има проблеми с възпитанието им, поради тяхната несдържаност и своеволие.

Мда, Водолеите, Стрелците и Козирозите да му мислят. Нали на тях се случва често да са заченати по време на пост. ;)

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

За децата до 7 год(ако не греша) не е препоръчително, даже е упоменато в календарите - без тях. А до 16 не е задължително.

Физическия пост е меко казано безсмислен без психичната настройка, при деца до 7 год смисълът на поста е неразбираем, за до 16 е въпрос на съзряване.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Не съм постила до сега ,но вчера внезапно реших,че ще постя....в страстната седмица/когато се изисква строг пост:rolleyes:/...Имам питания- мога ли да не правя строг пост , а да се лишавам от месни продукти и мазнини? И с каква молитва да започна поста и впоследствие кои молитвички да ползвам до края му?

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки път като постя, първо се опитвам да разбера какво иска тялото ми.

Ти трябва да решиш какъв пост искаш да правиш, никой не може да ти каже:yinyang: Това решение се взима от самия теб.

А относно молитвите, това също го правя по вътрешни усещания, някой път ползвам от Молитвите и формулите на Учителя, друг път изобщо не използвам никакви готови молитви, а такива които ми идват отвътре.

:3d_053:

В момента изобщо не постя, защото не ми се постеше.

Линк към коментар
Share on other sites

:) ,ами защото моментът е твърде сюблимен в страстната седмица,затова реших,че се изисква точност в изпълнението на поста...А началото всъщност трябва ли да започна с молитва ,както в житния режим,или не ?

п.с : и аз ползвам молитви и формули на Учителя / добре ми се отразяват/ :)

Линк към коментар
Share on other sites

Марсин,преди години, когато все още не бях вегетарианка,правех постите по православния календар.За всеки човек е добре да пости и да изчисти по този начин себе си.Но отказът от храна ,както вече добре знаем и е казано многократно ,е нужно да съчетаем с чистене на мислите и на постъпките.Т.е мисли ,чувства и дела(пост в случая) да бъдат в хармония.В темите с мисли от Учителя, има доста ценни съвети по въпроса,извадени от беседи.

Успех в начинанието.

Мисли за храненето

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Поздрав от мен! Днес ми е втори ден от поста , но не мога да успокоя напрежението си...всичкото такова ми се струпва сякаш нарочно и накуп-от всякъде грубост , несправедливост и пренебрежително отношение към мен/повече от обикновенно/,сякаш някой умишлено ме изпитва/следи/гледа сеира ми , силно напрегнат период, астрологично също има напрежение в муданен план/квадрат Марс-Плутон/...дали не беше неподходящ момента за това мое начинание...всъщност може ли молитвата да успокои напрежението,което дават планетите?:rolleyes:

Редактирано от марсин
Линк към коментар
Share on other sites

Постенето е хубаво нещо, за пречистване на организма.Но всичко е до настройката, психологическата страна на нещата.Например аз не спазвам Великденски пост.Постене си позволявам ежеседмично, само с вода.Беше ми много трудно в началото, сега усещането е леко, като на новороден човек.Просто си успокоен, омиротворен.Дори и за Великденския пост, който прави- уважавам изборът, но да го направи с хубаво чувство, без ядове, тревоги, защото дефакто физически се чисти организма, но на умствено ниво, тревогите внасят отрова.Така, че приятно постене и само с хубави мисли да бъдете заредени.:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

Един много сложен въпрос ми се върти из главата -

Постите са ми ясни как функционират, но по подразбиране човек се третира като месояден в тях.

А ако е вегетарианец, трябва ли по време на постите да яде месо?

Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианецът също може да пости. Това означава да бъде още по-взискателен към храненето, а всъщност не само към храненето, но и към мислите и постъпките си. Неяденето на месо пречиства организма само физически, но чистата мисъл и чувства се постигат чрез друг вид постене.

Линк към коментар
Share on other sites

Още малко останаааа, предчуствам вече една хубава голяма пържола с най-голямото парче торта.

Редактирано от kulinarni2recepti
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...