Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Парите - опасностите при работа с тях


MissCaprice

Recommended Posts

......

Аз не се наемам да обяснявам, понеже не разбирам достатъчно.

Вие мислете, аз обичам да ви провокирам в това отношение. Нарочно оставих предния си пост в този вид. Имаше смисъл. ;):D:thumbsup:

.......

Ако човек има много пари, съществува опасност да загуби стимул за развитие. Затова някои богати са доста ексцентрични .......

Интерсни неща за четене и размисъл. Човек който не разбира, задава въпроси, а не отговори. Иначе си е чиста проба внушения....

Но мене ме глождят коварни въпросчета.

Кой ще ми определя, да речем на мене, колко пари са ми малко или много? Ти или някой друг човек? А неизконсумираният излишък от честно изработени пари, кой ще го ползва вместо мене, докато се ... развивам духовно?

И други коварни въпросчета имам, но за сега ще са само мое достояние.

Ако си мислиш, че бедните не са ексцентрични? Значи наблюденията ни като отделни индивиди са много противоположни.

Да, всички хора сме ексцентрични (или поне така изглеждаме един на друг :P ).

Мога да дам съвсем пресен пример - един мой служител в магазина (агроном, 30г., неженен) остана като втрещен, след като един видимо много бедно облечен човек с вид на селскостопански труженик, вместо семена за зеленчуци например, или торове, или др. нещо практично, взе че си купи с огромно удоволствие корени рози и други цветя за около 60.00лв. Неговият коментар беше - Брей, аз с моята заплата не мога да си позволя да дам 60.00лв за рози, а той ... :huh: . На което пък аз му отговорих - А ти си позволяваш да си купуваш пуловери за по повече от 60лв и ако са по-евтини не ги поглеждаш (той си има такава слабост към луксозни дрехи, нали е зодия Лъв :) ), е, той пък си позволява за рози.

А и въпросите ти, Ян, защо да са коварни - ами никой (дори Бог) не определя колко пари са ти малко или много, освен ти самият. Също така, докато ти се развиваш духовно, нищо не ти пречи същевременно да употребиш излишъка за каквото пожелаеш.

Виж термина "честно изработени пари" не го разбирам. В природата няма честно и нечестно. Всичките ни пари на практика са изработени и ние по определен начин сме си платили за това. Кой с какво, вече е съвсем друг въпрос - може с идея, може с физически труд, може с лъжа, може с предателство и т.н., но определено принципът Мяра според мяра си важи с пълна сила - той си е природен закон. Аз не завиждам на хората, за които другите казват, че са си спечелили парите по "нечестен" начин, защото и те са си платили за придобитите хартийки и то с нещо от типа на собственото или на близките си здраве (или дори живот), с липсата на любов, с липсата на приятелство и др.п.

Линк към коментар
Share on other sites

Виж термина "честно изработени пари" не го разбирам. В природата няма честно и нечестно.

В Природата, сред джуглата - да. В човешките общества има юридически закони, ако ги пренебрегнеш - лошо. В мировият съд много не се интерисуват от духовност. Дори да си по-силен, силом нещата не се разрешават. В сърцата на хората със сила не се влиза. :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Виж термина "честно изработени пари" не го разбирам. В природата няма честно и нечестно.

В Природата, сред джуглата - да. В човешките общества има юридически закони, ако ги пренебрегнеш - лошо. В мировият съд много не се интерисуват от духовност. Дори да си по-силен, силом нещата не се разрешават. В сърцата на хората със сила не се влиза. :thumbsup:

Че какво й е на джунглата? Съгласна съм, че в човешките общества има юридически закони; също че в мировия съд не се интересуват много от духовност.

Има обаче голяма разлика в силата, валидността и действието на природните и юридическите закони. Самият факт, че ние хората сме измислили юридическите закони и непрекъснато се налага да ги променяме и усъвършенстваме, защото все от някъде нещо "издиша", все някой открил някоя "вратичка" или току се случи някой прецедент и юридическата ни система блокира.

Освен това, когато пренебрегна юридическите закони, може и да стане лошо, но е факт, че ако пожелая, мога да ги пренебрегна, че дори и да ми се размине, ако съм достатъчно находчива и/или безскрупулна. По-интересното обаче е, че природните закони по никакъв начин и колкото и да искам не мога да ги пренебрегна, заобиколя, а камо ли да ми се размине след това, ако ги престъпя.

За съжаление се отнесохме много в страни от темата, а ми направи впечатление и един по-преден пост на Ян, пак във връзка с обществото, неговите закони, джунглата и др.п., затова ще си позволя да отворя нова тема, базирайки се на неговите постове.

Линк към коментар
Share on other sites

Четейки постовете по темите за богатството оставам с чувството, че хората нямайки материално(пари) богаство или поне непостигнали го

намират утеха в духовното някак като оправдание ми се види, не е ли по-добре човек да е богат и материално и духовно, а не едното за сметка на другото

и изобщо дали е възможно ?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Ла Горда

Матей 6:33

Но първо търсете Неговото царство и Неговата правда; и всичко това ще ви се прибави.

Ако ти кажа, че това е стих от Библията който се е превърнал в реална истина в моя живот, ще ми повярваш ли?!? Е, важното е че аз си знам, че това е така. Чудеса, какво да се прави :) . Поздрави!

Редактирано от Ла Горда
Линк към коментар
Share on other sites

Според мисли от Учителя Бедността е болест!

Какво е Богатсвото тогава, може би здраве! :3d_126:

Линк към коментар
Share on other sites

Според мисли от Учителя Бедността е болест!

Какво е Богатсвото тогава, може би здраве!

Бедността действително е болест, особено когато е бедна душевността. Жалкото е, че повечето хора с много пари са бедни по този именно начин, иначе има за какво хубаво да използват богатствата си - и поне 90% от най-грубите мизерии от тази Земя тогава ще заизчезват бързо-бързо...

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Голямото богатство, от определено ниво нагоре отдалечава човека от духовното, защото правенето на пари увлича. И човек започва да мисли само как да увеличи още повече парите си, цялото му време е отдадено на това. Не остава време да мисли за друго.

А бедността е болест наистина. Без да съм чела книгите на вашия

Та значи бедността е болест, това е мързелът. Какво значи бедност, кой е беден? Това е онзи трети слуга от притчата, който нищо не прави, вероятно защото е мързелив, страхлив и несигурен в себе си.

За отрицателната страна на парите, каквато е темата, това е, че те увличат, както казах. Богатият има все повече нужди. Той би могъл да живее и без много неща, но иска все повече и повече.

Както много от вас казаха, и аз съм съгласна. Не парите са виновни, а този, който ги използва.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Както вече бе споменато, парите са средство и точно за това са толкова опасни. Защото когато имаш "посредник" или "буфер" е много лесно да не поемаш отговорност за действията си. Например ако прекопаеш един ред домати ти се дават не 1 кило домати ами 5 лева. Т.е. нямаш тази непосредствена връзка - ако направя това, ще стане онова, което от своя страна изисква човек да има по-голяма степен на отговорност - ако получа за работата си 5 лв. няма да си купя шише ракия ами ...

Другата опасност според мен е че единственото качество на парите е тяхното количество. И от тук, който определя парите като ценност автоматично попада в капана на лакомията.

Не знам, колко ясно се изразих :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Пари... понякога приличат на наркотизиращи пари... понякога поради тях се влиза в опасни ситуации, където "пари"... и само ако човек не въздига в култ временното облажаване за сметка на другите, нито подценява другите ценности в живота, може да осъществи хармоничен, градивен баланс между тях... Дано да са все повече такива хора! :thumbsup:
Линк към коментар
Share on other sites

Чета отново темата и не проумявам

самите пари как могат да са опасност, човека сам на себе си да, но парите :rolleyes: не не мисля.

"Суматохата" създава предпоставки за грешки и нерядко каруцата попада пред коня.

Че даже и забравя за него.

Да се греши е човешко, ама и на коня му писва от време на време.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Опасност при работата с пари е, че може да се увлечеш в харченето и да похарчиш толкова много за твоите възможности, че след това да гладуваш.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Амии... може да свършат XD Какви проблеми, парите са средство за справяне с проблемите. Ако някой не може да се справи и с тях, ето това е проблем.

Линк към коментар
Share on other sites

Че то май не е лесно да се справим с тях :) Като гледам масово не се справяме - виж финансовата криза в момента.

Линк към коментар
Share on other sites

Опасност при работата с пари е, че може да се увлечеш в харченето и да похарчиш толкова много за твоите възможности, че след това да гладуваш.

Не по-малка опасност е да се увлечеш в спестяването им :)

Линк към коментар
Share on other sites

Че то май не е лесно да се справим с тях :) Като гледам масово не се справяме - виж финансовата криза в момента.

Вече споменах за робовладелският строй в който се намираме... световната инфлация е изкуствено генериран процес с печатане на пари, което от своя страна прави всичките спестявания по света с все по-намалена покупателна способност, а от там нуждата да работиш и произвеждаш (не за себе си) не престава, независимо колко труд си положил. Така олигарсите стават все по-богати, това е световна тенденция, най-богатите хора стават все по-богати, докато масата обеднява или поне недоживява собственият и труд да и се отплати и да дойде време за заслужена почивка. Това "накратко" дългичко изречение стана, но наистина се замислих за паричните потоци от филми като "Духът на времето".

Линк към коментар
Share on other sites

.....Вече споменах за робовладелският строй в който се намираме... световната инфлация е изкуствено генериран процес с печатане на пари, което от своя страна прави всичките спестявания по света с все по-намалена покупателна способност, а от там нуждата да работиш и произвеждаш (не за себе си) не престава, независимо колко труд си положил. Така олигарсите стават все по-богати, това е световна тенденция, най-богатите хора стават все по-богати, докато масата обеднява или поне недоживява собственият и труд да и се отплати и да дойде време за заслужена почивка. ...

Май не е точно така или поне не винаги.

Печатат се пари, за да се спасяват финансовите институции, които са раздали прекомерно не особено обезпечени кредити. Така индиректно се спасяват кредитополучателите, които живеят на кредит, за да задоволят нуждата си да консумират все повече и повече. А са раздадени кредити и политиците поддържат тази система, защото огромната маса хора иска да консумира и да консумира, и да консумира. Политиците все пак произлизат от същата маса хора. Съвременните западни социални държави функционират социално и в разногласие с Природните закони единствено благодарение на кредитите.

И въпросът е, че за това, което са го изконсумирали масата хора, не са вложили никакъв труд, консумирали са на вересия, консумирали са на кредит и затова просто няма как да имат заслужена почивка, защото нищо не са заслужили.

А най-богатите не са умрели да стават още и още по-богати, защото в един момент богатството нищо не им носи.

Между другото 2.5% от населението, което притежава повече от 50% от богатствата астрологично съвпада с онези 2.5% хора, които имат астрологично лидерската воля и ясната преценка за истинската стойност на нещата. Те кредит, който не биха могли да си позволят, не биха взели :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Защо се твърди, че човешката алчност е безмерна ? Да не би колкото повече имаш, толкова повече да нараства астралното ти тяло и затова и алчността ти да се увеличава ? Казвам го при положение, че си под властта на парите.

Линк към коментар
Share on other sites

Между другото 2.5% от населението, което притежава повече от 50% от богатствата астрологично съвпада с онези 2.5% хора, които имат астрологично лидерската воля и ясната преценка за истинската стойност на нещата.
С тези 2,5 % най - богати ли се изчерпват хората с астрологично лидерска воля по света. Има една приказка, че колкото повече имаш, толкова повече искаш. Но не е задължително. Докато, колкото по - беден си, толкова по - вероятно е да взимаш кредити, просто за да оцелееш. Или за да можеш да задоволиш някои нормални човешки потребности, каквато е образованието да речем. Ако наистина няма изгледи да можеш да върнеш кредита, наистина няма смисъл да го взимаш. Но пък ако става дума за оцеляване.

Те кредит, който не биха могли да си позволят, не биха взели :)
Днес може и да можеш да си позволиш. Утре - не. Нещата се променят. Самите те, може и да не взимат непосилни за тях кредити, но явно дават такива кредити. Правят го или от глупост, или защото имат изгода.
Линк към коментар
Share on other sites

Христо, разсъжденията ти са разумни.

Така е. Въпросът е, че лично аз, например, нямам съзнанието на някого от тези 2.5% от населението. Нямам си и понятие какви са те, как си вземат решенията, какво наистина им е важно. Нито пък си имам понятие какви духовни задачи изпълняват.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...