Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Зависимостите


Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Отговори 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Чудя се какво да правя аз, като приятелят ми пуши много отдавна и дробовете му свирят от десетилетия. Аз не пуша. Съвсем не понасям постоянното присъствие на цигарен дим, направо ме отвращава. Изобщо смятам пушенето за огромно недоразумение, меко казано. Отначало търпях, приемах го такъв, какъвто е, но постепенно осъзнах, че изпитвам нарастващо отвращение заради цигарите и ако продължава така, ще се отвратя и от човека. Същото и за аперитивчетата ... всеки ден по няколко ... Такава добра душа е, обичаме се и не искам да се разделим заради някакви лоши навици и зависимости. А и аз да не съм лесна за приемане, имам си кусури. Пробвах приемане с любов, проява на търпимост, гледане на него като пратен от Бога, но не издържах. Станах лоша, като предявявам претенции към него и начина му на живот, при това се чувствам виновна, че го измъчвам и контролирам. За мене е ясно, че не мога да се примиря с тези навици. Вредни са не само за него, за здравето и бюджета му, но и за всички, с които би се обвързал и би живял под един покрив. Заклетият пушач по принцип не се отказва и винаги намира оправдание да продължава. Даваш му свобода да бъде такъв, какъвто е с цел да се чувства спокоен, приет и обичан, че дано престане - няма ефект. Кажеш му, че е неразумно - с думи се съгласява, но не се предава, ами намира начин да прехвърля цигарите от страшните кутии в такива с море и палмички. Казваш, че пуши твърде много - не, не е вярно / пък с очите си виждаж как смучи едва ли не цигара от цигара/. Казваш, че не ти е възможно да го приемеш с този навик - добре, ще ги откаже, ама на другия ден разправя, че сме се разбрали само да ги намали, пък там мярка няма, ... докъде?!... като при секса, извинете.

Той е най-... мъж, когото познавам, направо му се възхищавам за много неща, а най-голямото му достойнство е, че ме обича и е достатъчно смел да се хване с мене, понеже на някой пъзльо няма да му стиска...

Аз се бях отчаяла, че може да се получи нещо, но наш приятел ме посъветва да не се отказвам. Попитах го:"Ти вярваш ли в чудеса?", а той отвърна за моя изненада с "Да!". Иначе постоянно говори за логика, аналитичност, изключване на чувствата...пък вярва в чудеса!

Днес моят човек реагира остро на недоволството ми от поредната цигара, а аз от своя страна отвърнах съвсем неудържимо и стана доста неприятно...

Най-трудно ми е да приема факта, че от непушачите се очаква да се примиряват и приемат пушенето, това абсурдно и непоносимо нещо. По света отдавна не е модерно, направо е срамно да се пуши, но тук нали сме в Ориента... Получава се надмощие на наркоманията, глупостта, болестите, разхищението и егоизма над свободата, разума, здравето, разумното харчене и съобразяване с околните. Заклетият пушач не жали близките, колегите, приятелите си, дори децата си. Не съм съгласна, че при това положение аз съм тази, която трябва да отстъпи. Мечтая за деня, в който дробовете му няма да свирят и съм обещала да го отпразнуваме, аз ще почерпя. Преодолявам гордостта си, не се смятам за компетентна в случая, затова Ви моля за каквато и да е помощ, дори просто с примери. Бях толкова лична и откровена в името на една благородна и нелека цел. Предварително Ви благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Латина за жалост не мога да си позволя да ти дам съвет, тъй като аз самия не съм бил в подобна ситуация.

А иначе по темата - въпреки, че винаги се опитвам да бъда максимално толерантен към хората мислещи и живеещи по начин различен от моя, към цигарите имам силна нетърпимост и съм крайно нетолерантен към хората, които не уважават моето право да дишам чист въздух. Всеки път се чудя какво е това неуважение на пушачите към непушачите. Чувал съм че пасивното пушене (да дишаш дима от пушенето на други хора), може да бъде даже по-вредно от активното. Когато вляза в заведение редовно питам къде са масите за непушачи и ако няма даже съм готов да направя скандал. Един път пътувам в спален вагон за непушачи и решавам да изляза в кориодара да глътна въздух. И в коридора виждам някаква "мадама", която пуши и си "лафи" с кодуктора. Силно неприятно впечетление ми направи нейната наглост, както и това, че кондуктора (или както там се нарича), не и направи забележка. Тъй като няколко прозореца във вагона бяха отворени, се сдържах... Но по принцип мисля, че непушачите в България трябва да бъдат малко по-активни и по-нетолерантни към подобен тип наглост. И в заведенията е масова практика хубавите маси да се обявяват за пушачи, а не толкова добрите - за непушачи. Това ме дразни доста. В България още културата на поведението на пушачите е много ниска. Бях свидетел, че на Запад съвсем не е така. :hmmmmm:

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

незнам, но просто не ви разбирам, казвате няма повече да пуша и тва е ... мжете да си помогнете с даден спорт така че да ви накара да не мислите .. ако сте решили да се тровите троветесе . ако сте решили да спрете спрете . ако сте решили да тарсите помощ това просто говори колко слаба и зависима личност сте . аз примерно не сам започвал да пуша но ако бях започнал колкото и години да бях пушил пак щях да ги спра на момента в които реша, просто никога няма да позвля да завися от нещо ... наи вече сам да си вредя на здравето ..

:(

Хубаво го казваш,ама такива като тебе съм ги чувал много.Аз пък съм ех алкохолик и ех пушач.Пиех и пушех години наред.Просто спрете.Спирането ми костваше много усилия,не защото съм слаба и зависима личност,а защото и ти не си застрахован от това уверявам те.Колкото до зависимостите само Бог може да освободи човека от тях.Няма друг път.Нито психиатри,нито медикаменти могат да направят това,ако човек не приеме,че има проблем и не поиска от Бог решение за него.На всички опитваши се да спрат цигарите успех.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет, крис61!

Хубаво го казваш,ама такива като тебе съм ги чувал много.Аз пък съм ех алкохолик и ех пушач.Пиех и пушех години наред.Просто спрете.Спирането ми костваше много усилия,не защото съм слаба и зависима личност,а защото и ти не си застрахован от това уверявам те.Колкото до зависимостите само Бог може да освободи човека от тях.Няма друг път.Нито психиатри,нито медикаменти могат да направят това,ако човек не приеме,че има проблем и не поиска от Бог решение за него.На всички опитваши се да спрат цигарите успех.

И ти хубаво го казваш!Защото и аз като теб съм слаб и зависим като личност, и си пийвам отвреме на време(не съм алкохолик!) и си запалвам по някоя и друга цигарка! Кофти е , знам го това, но уви не се получава да се разделя с тези "слабости" поне на този етап.Чувал съм за 12 те стъпки по програма за лекуване от алкохолизъм в Америка. Някой от нашия гениален форум може ли да разкаже нещо за това. За което предварително - благодаря!

:feel happy: Любов+ Светлина+ Мир+ Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Крис, предварително се извинявам!

Говориш глупости!Грандиозни глупости!

Само пълен невежа, или непушач(т.е., човек, който не е зависим от наркотик), може да мисли, че е много лесно да се откажеш от нещо, което го иска човешкия мозък!

Защо и пр., ще оставя на теб сам да си изясниш, или помоли за помощ!

С уважение и омерзение.....IZGREV.

Линк към коментар
Share on other sites

Сега, след емоционалното " изпразване ", с голяма благодарност се обръщам към Латина за нейното изказване по темата.

И аз, за голямо мое съжаление съм пушач! И то, доста " сериозен "!

Благодарен съм ти за откровението, защото знам вече до какво може да доведе и моето пушене! А никак не искам да се изправя пред любимия човек, който е започнал да се тормози като теб и да променя чувствата си!

Трудно ще ги откажа( правил съм опити поне 6-7 пъти), но мога да не притеснявам скъпия за мен човек и да го докарам до твоя начин на възприемане на вредния ми навик!

С благодарност- izgrev!

Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох в един вестник за Табекс. Някой има ли опит? Върши ли работа?

От противоречивата информация, която получих по въпроса стигнах до извода, че може да помогне само ако някой категорично е решил да спре цигарите. В останалите случаи, когато все още има положително отношение към пушенето като ритуал и е налице силна психична зависимост, на която не са противопоставени силни и дълбоко осъзнати мотиви, заместителната терапия за никотина е неефективна.

Мисля, че в основата на успеха за преодоляване на себе си, независимо дали е някакъв вид зависимост или друго, е силната мотивация. Човек трябва да разсъждава, да проучва, да търси помощ, да мечтае, да има видение за положителния резултат. И ако спре по някаква причина да си каже, че това е просто кратка почивка по пътя към целта, която вече свършва. Никога да не се отказва окончателно.

Ако пропушиш отново, не се предавай , а знай, че не си загубил битката с порока / тези неща сами по себе си не са пороци, стават пороци когато отнемат свободата на човек и той стане зависим от тях независимо от дозата/. Аз не съм била зависима от цигари, алкохол, кафе или друго вещество, но имам опит в преодоляването на себе си. Да отслабнеш с няколко десетки килограма, когато си с нарушена обмяна /диабет/, това също е много трудна борба с всяка собствена "гладна" клетка на тялото. Има нещо общо с отказването от пушенето например. Моята борба продължи с години, а зная че е нужно много по-малко време за окончателно отказване на цигарите, понеже критичният период е най-много няколко месеца, а някои го преодоляват много по-бързо. Никак не е лесно, но човек трябва да е и упорит, да има воля. Волята е качество, което също може да се изгражда малко по малко, ден след ден. Всеки път, когато успеете да се откажете от поредната цигара, печелите по една малка битка и ставате все по-силни /като във фитнеса/. Така печелите все повече пространство, докато някой ден осъзнаете, че сте станали пълни господари на положението.

Пожелавам успех на всички, които са решили да бъдат свободни, разумни,обичащи живота и хората! Бъдете господари на тялото си! Не бъдете роби на фирмите - призводителки на цигари! Такива пари е по-добре да се изгорят, отколкото да се изпушат. Давайте средствата си не за отрова, а за нещо добро! По-добре нахранете някой гладен, направете подарък или нещо друго! Зарадвайте някое дете! Това ще ви направи щастливи и ще ви мотивира да продължавате все така, да сте благородни, силни и разумни!

Дайте чист въздух на хората, които обичате и уважавате!

Обичайте себе си, не пушете!

:thumbsup:

От сърце, с най-добри пожелания към пушачите за успех в отказването на цигарите!

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Крис, предварително се извинявам!

Говориш глупости!Грандиозни глупости!

Само пълен невежа, или непушач(т.е., човек, който не е зависим от наркотик), може да мисли, че е много лесно да се откажеш от нещо, което го иска човешкия мозък!

Защо и пр., ще оставя на теб сам да си изясниш, или помоли за помощ!

С уважение и омерзение.....IZGREV.

Изгрев, според мен правиш малко крайни изказвания. Свидетел съм на хора, които 30год са пушели по 1-2+ кутии цигари на ден и са ги отказвали от раз. И така без да пропушат повече. Аз не съм пушач, но съм видял достатъчно случаи покрай мен, за да се убедя, че е напълно възможно... и то не от някакви хора с духовни възгледи.... Така че, извини ме, но това че не е лесно не означава, че е невъзможно. Не виждам Крис да е казал, че е лесно. Напротив.

Латина, благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно какво ще стане, ако изведнъж изчезнат всички цигари по света. Сигурно ще има нервни изблици около месец и после всичко ще затихне. Край - няма да има нито един пушач! Искам да кажа, живи ще си бъдат хората, но няма да са пушачи. Би било прекрасно! :D:blink::1eye::thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:v: НОВОЛУНИЕто съдейства на пушачите да се разделят с пушенето...:whistling: Ноемврийското е сега на 2 от 3: 25 ч, а декемврийските са две : на 1 и 31 декември! По това време е добре не само да прочистваме организма си от всички вътрешни вредности , но и ...разделянето с някои досадни навици става по лесничко :thumbsup2: особено подходящ е 2 - ия лунен ден за започване на даден цикъл - раздяла с 'пушенето" :whistling:

Пробвайте да го направите през това време - в дните на новата луна.Може да го съчетаете и с някои процедури...като например преди ритуала с цигарата... да има един друг ритуал като например - изплакване на устата преди пушене с разтвор от сода( 1 суп.лъжица на 200 мл вода) или с отвара от 10 г корен от ким и 200 мл вода( залива се кима с кипналата вода, престоява малко и се прецежда !) и пак преди пушене...Успех! :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

В никакъв случай не осъждам пушачите - има къде къде по-страшни неща от цигарите... ако обаче уважават непушачите и пушат някъде надалеч. В развитите страни като Щатите и Канада да си пушач е равнозначно на това да си алкохолик - още повече ако пушиш на обществено място или на улицата - има силен обществен антагонизъм към тази пристрастеност. На някой приятно ли му е да види на улицата или на пейка в парка някоя личност с бутилка водка в ръка от която да си надига непринудено - едва ли! Подобно гледка са и пушачите! Наистина е неприятно някой да си непушач в компания на пушачи ! Но - знам че никак не е лесно да бъдат отказани цигарите. Някои препоръчват постепенен метод, но нещо ми нашепва че в този случай(с цигарите), най-подходящ ще е резкият подход - отведнъж! Аз например ако правя лечебен глад, предпочитам да е пълен, само на вода, защото ако е на плодове, или някаква диета, се дразня, апетита ми работи силно, и тази вътрешна страст към храната(по аналогия - към цигарите) ме изгаря и гризе отвътре. Така и с цигарите - по -добре отведнъж - напълно и рязко - и няма никакви хитрини и лесни методи - просто силно решение и толкова - безкомпромисно! Не съм пушач, но имам други слабости - а зад тях стои същият този астрал, който ни тласка и ръководи по еднакъв начин.

Преди време писахме за трансформацията. Да - тя е най-силният, най-естествен метод. Но някои неща не могат да бъдат трансформирани на физически план. АКо хранененто може да бде превърнато в молитва, трудът в медитация и пр., някои неща не могат да бъдат трансформирани и на ниво физическо действие, но трансформацията им трябва да се прави само на ниво съзнание, без да се стига до материализирането им. Какво имам впредвид? Например наркотиците - просто се казва НЕ - и толкова - стоп на физически план. Какво относно убийствата - могат ли да бъдат трансформирани - като да убива човек ближният си с любов по особено красив и изкусен начин - като произведение на изкуството - дори мисълта за това може би ви ужасява. Могат ли да бъдат трансформирани войните, лъжата, болката - ако са процеси протичащи в нашето съзнание - да, могат, но не бива да се допуска да стигат до физичеко проявление по отношение на ближните ни! Така че, въпреки че си противореча с предни постинги, ще кажа - за някои неща просто се поставя ТАБУ - просто НЕ, и това е! А трансформацията протича на ментално-емоционален план. Например, ето как:

Идва ни отвътре силното желание за цигара, мислим само за това, желаем го силно - физиески не запушваме, но ментално - нека цигарата се превърне в обект на най-голяма почит - нека цигареният дим, толкова желан от нас се превърне в пряка проява на Божественият Дим, Дух,Дъх и нека го потърсим вътре в нас - нека това изгарящо желание, което ни мъчи, бъде вместо пречка насочващ тласкащ импулс за себепознание, образът на цигарената кутия бъде Космическата Истина, а желанието към нея Любовта, която иска да се слее с тази Истина! Нека извисим това желание, да го свържем с Любовта, а Мислеобразът на цигарата, на кутията - първо да направим свещен, а после да го разтворим в радостта на чистото преживяване - тоест в Медитацията на себепознанието! Така всяка слабост е един скрит силен двигател за развитие...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Темата е важна и искам да я продължа.

Моят личен опит е следния:

20 години пушене по една кутия и повече на ден.

Мъчително спиране в продължение на няколко месеца за две години.

Още една година пушене на цигари.

Отказ от пушенето за няколко дни. Лесно и без насилие.

Как?

С обич към себе си.

За съжаление, не ни научават на това като малки. А като пораснем, търсим го от другите. Но когато си помислим, какво е най-ценното, което притежаваме, а то е животът ни, можем и да осъзнаем, че пушейки уничтожаваме най-ценното нещо у себе си. Тогава всичките ни оплаквания и търсения се превръщат в една лъжа. Не вярвам на духовно развитие с пушене, алкохол и други вредни навици. Започваш да се развиваш, когато започваш да обичаш себе си . Когато започваш да обичаш себе си, спираш да се самоубиваш.

А никотиновата зависимост е мит...

Линк към коментар
Share on other sites

Нема откаэване братя.

:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Предлагам лек и безболезнен метод за отказване от цигарите - чували сте че на изток има тип аскети които намират приятни начини да изтормозят тялото си и така предполагаемо да развият духа си... :) ! Та за цигарите - слагате пред очите си кутия цигари - заставате на един крак, ръцете високо вдигнати над главата, без право на спускане - стоите така в продължение на три години - без сядане, лягане за сън - храненето става като някой доброволец ви подава шепичка ориз веднъж на няколко дни - лесно, бързо и приятно - междувременно ръцете започват да изсъхват и болят невероятно силно - но - това е Истината според някои - да се лишим от всякакво удоволствие и чрез максимум чанч и гърч да развием духа си ... :) ! Успех !!! :D

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки е свободен да живее според избора си и без осъждане, стига да не вреди на другите. Само по себе си пушенето не прогонва Светлите Сили. Ама заедно с пушенето колко други работи може са стават..., дето пречат... :thumb down:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте !

При жените , които са страстни пушачки – менопаузата започва по – рано. Това е защото "пушенето" понижава производството на естрогените от яйчниците , а намаленото им съдържание в кръвта е обусловено на свой ред от потискащото действие на никотина върху централната нервна система.

Като резултат се понижава синтеза на хормоните , стимулиращи яйчниците. Никотинът също така активира ферментите, които участват в превръщането на половите хормони в неактивни вещества.

Като следствие жените – пушачки губят интерес към мъжете :whistling: много по рано, отколкото не пушещите дами. Само малко фактология.

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост :v:

Линк към коментар
Share on other sites

Очевидната истина и това, което веднага ни идва на ум е, че цигарите са вредни.

Факт.

Обаче например велик дух и човек, като Николай Райнов е пушел доста.

Айнщайн също е пушел лула. Толстой ю. Много колоси на мисълта и духа.

Е, това ако не е противоречие - здраве му кажи :)

Според някои, това е метод за "приземяване" на много широки съзнания ( става въпрос за извисените де:) ).

Или може ми хора с усилена умствена активност си почиват по този начин?

Пък възможное е да е просто техен порок...

Вие как мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Преди време си говорихме с моя учителка, която има свръхсетивни способности - по повод майка ми, чийто единствен порок е, че пуши много и от дълги години. Учителката ми е също пушачка. И тя ми каза, че пушенето не е така страшно, както пиенето. Малко се поучудих, дали пък не се оправдава...Но и като гледам посочените от Ради примери...може и да има нещо вярно. Във всеки случай аз никога не съм пушила и не съм искала да пуша, а не съм дори поне свръхсетивна:)

Линк към коментар
Share on other sites

Елена Петровна Блаватска също е била страстна пушачка. Разбира се че нищо страшно няма. Но пък може да бъде добър предтекст за работа върху себе си ако човек реши да го откаже!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Все отнякъде трябва да се започне.

Ако не можете да кажете "не" дори в този случай, как ще кажете "не" , избирайки между лъжата и истината?

А историческите примери не са критерий. Критерият, според мен, е само нашия живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, то и аз не пуша, но все пак тези примери са интересни.

А и историята е да се учим от нея, иначе разбира се че настоящето е най-важно.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...