Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е да си просветлен?


Иво

Recommended Posts

При това нарастващото "немаксимално" просветление - ако изобщо го определяме с тази дума - определено има и степени. Степента "по-" е някак си по-благородна. Тя дава възможност да се учим и прогресираме, без да затваряме битието в някакви "усетени" от нас или привнесени отвън рамки.

Рамките не са полезни изобщо. Най-важно е, каквото и да постигаме да не си вирнем носа много и да почнем да тъпчем другите. Например, ако по някои въпроси зная повече, то е, за да го раздавам на другите, с Любов.

Стремеж към нещо по-висше и следващо... степен... Отключване и използване на по-големичка част от мозъка... Усущане, което не трябва да се натрапва на другите...

:feel happy:;)

Линк към коментар
Share on other sites

Просветлен е човек, който се е свързал с духовното си Аз. Разбира се съществуват различни степени - от единични кратковременни проблясъци, до непрекъснато поддържане на съзнанието във светлината на духа. При това бива осъществена връзка и с тези, които вече са преминали по този път и отдават всичко от себе си за да могат и хората да направят същото.

Линк към коментар
Share on other sites

едно нещо за размисъл - по Учителя "Свързвайте се с Бог отвътре и отвън, но не едновременно"

След събитието на Голгота Земята започва еволюционно (възходящо) развитие, Христос дава ново посвещение.

... според Учителя не трябва да оставяме нашата работа да я свърши Бог, а трябва сами да работим и да учим.

...

Трябва да се работи.

:)icon12.gif

точно и вярно казано, много практическо

Сега, знае ли някой кога да се свързваме отвън, а кога - отвътре?

Линк към коментар
Share on other sites

Предполагам, че винаги, когато смогнем! Ако е само при зор, това не го ли правят и фарисеите? 

кога можем да смогнем? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ами Слънцето изгрява, когата Земята се завърти... Изглежда, че когато можем да си променим отправната точка, откъдето гледаме върху нещата и определяме техните ценности...

Линк към коментар
Share on other sites

:) импулс за отговор - вариант за свързването ... кога - отвътре и кога - отвън :1eye:

:smarty: първо - отвътре...и после отвън - отиваш навън да служиш ...безкористно + с любов в Дух и Истина :1eye: + после отново отвътре и после отново отвън :lol: и тъй безспир и постоянно :D и още нещо ме замисли докато преглеждах темата...

" Аз и Отца ми, едно сме! "
Аз и Отца ми, не сме едно също!

:smarty: може би една от най най най - обичните ми ....мисли/формули /молитви ( няма точна дума за туй състояние) :1eye: е :

"Аз живея в Бога , Бог живее в мен, аз и Отец ми ЕДНО сме!"

:sleeping: много ясно ми е, че в това си състояние никак не съм едно и също с Отца...хехе :sleeping: обаче макар че не съм едно и също...мога да се стремя да съм ЕДНО с Него :sleeping:така както отлично + ясно знам, че реалната "Благост" е безкрайно далеч от състоянието на истинската БЛАГОСТ :hypocrite:

:smarty: възникна въпрос...казват че има на Земята " пратеници " на Йерархията на Светлината...абсолютни наши помагачи + те със сигурност са /би трябвало да са " просветлени" :sleeping: но ако два пъти не ги разпознаем....ставало силно зле за нас....някой има ли инфо за това :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Май свързването отвътре е дейност нощна...Човек е тъмнина, отвътре е тъмна нощ...и да се свърже отвътре е процес, в който светлинката се внася чрез Луната- макар и отразена, тя има влияние върху приливите и отливите, върху плодородието, върху съзнателното и несъзнателното....А денем трябва да се свързваме отвън- да си понапечем гърба на слънцето, от което зависи живота на земята...И докато човек нощем е сам със себе си, и работи върху себе си, и Бог постепенно му се разкрива- първо чрез Луната, под формата на отразена светлина, отслабена след много отражения...то, денем човек работи с другите хора- общува, всеки е едно слънце..тога човек има възможност да се свърже с Бог и отвън- посредством общуването...Докато земята има 24 часа за да се завърти около себе си, то много малко са онези моменти, в които свързването отвън и отвътре биха могли да бъдат по едно и също време :D

Христос нощем се е свързвал с Бог отвътре- разкривал е "светлината" в Себе Си, а през деня я е проявявал- лекувал е с нея, преподавал е Учението с нея, проявявал е Бог като Любов- както излизаща от Него, така и идваща към Него от хората "Любиш ли Ме?"- пита Той...т.е. "Бог в теб ще се свърже ли с Бог в Мен"...

Така чувствам тези думи- и земята, и луната и слънцето са тела, които имат значение за живота както като понятие отвътре навън, така и като понятие отвън навътре, а и по това време на деня....какво друго да му дойде на човек... :)

Линк към коментар
Share on other sites

:v: времето си е илюзия :king: оххо как искам да не съм във времето + пространството земно :1eye: както и да е + тука съм засега...затова важи...БУДНИ БЪДЕТЕ + НЕПРЕСТАННО СЕ МОЛЕТЕ + БЕЗКОРИСТНО РАБОТЕТЕ...винаги = всякога + навсякъде...отвътре - навън + отвън - навътре + нощем - денем + Луна - Слънце - Земя...даааа + прав си +

"Бог в теб ще се свърже ли с Бог в Мен"... ще се свърже + свърза се + аум

:feel happy: Любов + Светлина + Мир +Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:smarty: възникна въпрос...казват че има на Земята  " пратеници " на Йерархията на Светлината...абсолютни наши помагачи + те със сигурност са /би трябвало да са " просветлени" :sleeping: но ако два пъти не ги разпознаем....ставало  силно зле за нас....някой има ли инфо за това :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост  :feel happy:

Ами те нещата са си зле. Те са тук за да ни помагат, без значение дали ще ги разпознаем или не. Затова по-зле само ние можем да си ги направим - Те няма да ни подведат.

:angel::P:P:P

Заедно ще успеем!

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Като са "абсолютни помагачи", само два пъти ли отпущат, ми много стиснати тогава, отиде абсолютността, ограничихме я до две... .

Брей, "силно зле"- тоз израз от Светлината в тях ли идва? Дали да ме е страх :rolleyes: , май ме избива на смях :D .

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Силве, едва ли ще ни помагат само два пъти. Като се има предвид в какво трудно време живеем и както е казал Добромир в др. тема-

Предполагам, че това да обичаш е заложено у всеки в достатъчно голяма степен. дори и зверските усилия на родители и общество да го деформират не са успели при всички да го направят. Но при все повече хора го заравят, надълбоко... Изглежда трябва да се обърне повече внимание на вътрешната нагласа родителите още преди да са заченали детето и после, още през първите години на отглеждането му. Ако не съвсем, то преобладаващо да се елиминира "задушаването" на този естествен подтик. Тогава той естествено ще си пробие път, като кокиче през ранната пролет...
:thumbsup2:

А приятелите ни, които са непрекъснато коло нас и чакат сигнала от сърцето ни, за да ни помагат, едва ли ще са толкова обидчиви. На всеки ежечасно се дават шансове за събуждане, но не всеки е дозрял да ги използва. При тях Любовта е в пъти по-силна и те наистина са тук, за да ни изчакат търпеливо и да ни поведат....

:thumbsup::smarty::angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Стана интересно :D . Аз отговарям на Благост с въпроси, ти отговаряш на мен...

И отговорите си ги знаем - как да различаваме просветлените, които са такива от тези, които ни казват, че "би трябвало" да са. Все си мисля, че е лесно нещо. Както казваш, едва ли истинските помагачи ще светнат само два пъти, а още по - малко ще се обиждат или отмъщават, ако нещо сме недовиждащи. Светлината не "би трябвало" да свети, Тя го прави и това не може да се скрие.

Линк към коментар
Share on other sites

Слънцето изгрява, когата Земята се завърти... Изглежда, че когато можем да си променим отправната точка, откъдето гледаме

:D:1eye:

: за свързването ... кога - отвътре  и кога - отвън :1eye:

:smarty: първо - отвътре...и после  отвън - отиваш навън да служиш

:thumbsup::thumbsup:

свързването отвътре е дейност нощна...човек нощем е сам със себе си, и работи върху себе си, и Бог постепенно му се разкрива...денем човек работи с другите хора- общува, всеки е едно слънце..тога човек има възможност да се свърже с Бог и отвън- посредством общуването.

:thumbsup::)

Много добри, чудесни мнения.

Човешкото тяло може да създава принадена стойност. // К. Маркс

Мисля че трябва да видим Бог в нас преди да започнем действията си. Да изпитаме Любов. Тогава любовта ще се прояви в нашите действия.

Когато започнем действията си, да гледаме с очите и да виждаме Господ отвън в ближните и в природата. Тогава наблюдаваме разгръщането на Божия сценарий с благоговение и смирение.

Знанията са като капитал.

Животът, времето ни на земята е като стока.

Защо двете гледни точки е хубаво да се сменят?

Заради принадената стойност :)

Дори когато сме в тежко състояние, в безпътица, да започнем действие с

любов, дори най дребно нещо като да съберем хартии от градинката.

Или да си спомним приятелите си и да се помолим за тяхното щастие и мир.

Да се обадим на родителите си и да им кажем че ги обичаме. ...

Веднага Бог ни идва на помощ. Бързо ние сме във връзка с цялата Му мъдрост и Любов.

Така действието дава възможност да се свържем с Бог.

Бог има повод да се намесиicon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Какво е просветление...

... индивида прозира през булото на материята и вижда, че Любовта е в основата на всичко и е породила всичко.  И в душата му настъпва мир.

Балтова, Светла. Астрология и Астрипсихология за всеки. Хермес. 2006.

:thumbsup2:

Плодът на Духа е Радост и Мир. По това може да се познае просветленият човек.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Силве, въпрос на отношение + вменяване на човешко поведение ( отпускат - светват - обиждат - отмъщават) на пратениците на Йерархията на Светлината + сещам се за поговорката за водата и стомничката + моля се да мога да различавам мигновено + да не повреждаме /задръстваме телата си безвъзвратно + понякога ...смях = неразбиране, страх = отговорност.

:) Васко, никак не приемам цитираното субективно предположение / твърдение - че през булото на материята може да се прозре :sleeping: незрящите в материята взели че прозрели през булото на материята + още нещо ...има преизобилно мирно спящи + тежящи си души :1eye:

:smarty: Когато Умът стане светъл като Слънцето...ставаш Просветлен...високи температури + напрежения :lol::angel:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Васко, никак не приемам цитираното  субективно предположение /  твърдение  - че през булото на материята  може да се прозре  :sleeping:

ОК Благост, какво мога да науча от факта на не-приемането ти? Ако желаеш, мога да ти дам координатите на автора на това твърдение - авторитетен наш общ познат - и да си кореспондираш директно с него по-нататък. Когато достигнете до общо схващане, ще се радвам да ни го съобщиш тук. :dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

ОК Благост, какво мога да науча от факта на не-приемането ти? Ако желаеш, мога да ти дам координатите на автора на това твърдение - авторитетен наш общ познат - и да си кореспондираш директно с него по-нататък. Когато достигнете до общо схващане, ще се радвам да ни го съобщиш тук.  :dancing yes:

:) Здравей, уважавани братко + голямо изпитание/размишление щеше да си ми ако беше сложил за пореден път и знака ет @ пред името Благост :D:lol: общо схващане по въпроса за "прозирането през булото на материята" не ме вълнува нито с авторитети нито с не- авторитети + реагирах спонтанно и с огорчение на цитираното цялостно твърдение, нямам нищо лично към когото и да е :sleeping: поради инерцията в цитирането и актуалността на крилатката...за дългото повтаряне на определени изрази + създаването на определени "илюзорни" въздействия в и без това пренаситения хаос в главите ни човешки + какво можеш да научиш / осъзнаеш / преживееш от факта на не - приемането ми...ясно е щом питаш + съжалявам за безсмислено пропиляното време и енергия + дали действително с едно прозиране и то това ...настава мир в душата :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Благост  :thumbsup:  :thumbsup:

А понякога смях = повече от разбиране = съчувствие = обич :feel happy:

:) ппп = понякога...послание прието :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че да си просветен означава да си осьзнат,да си наясно сьс себе си,да осьзнаеш цялата Вселена и времето кото един безкраен миг.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Ще ми се да чуя вашето лично усещане, а не цитати, трактовки, прочетено и т.н...

Как вие чувствате просветлението като близък или далечен път и предначертание

на вашите души. Вашите картини, мисли, представи, чувства ....

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ми се да чуя вашето лично усещане, а не цитати, трактовки, прочетено и т.н...

Как вие чувствате просветлението като близък или далечен път и предначертание

на вашите души. Вашите картини, мисли, представи, чувства ....

Това не е просто цитат...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...