Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Ловно-рибарското сдружение


Recommended Posts

драги съфорумци вегетарианци, това за нещо нормално ли го намирате имаме си дори дружества за убиване на животните и нали знаете удоволствията от лова и риболова, цветуща цивилизацийка сме няма що. Дори съобщението за вършва с поздрав доцент еди кой си представител на човешката наука, който и човек е и председател на дружество за убиване на живи същества.

Здравей, somespirit!

Ловците наистина не са ангели, а аз не ги защитавам, защото не спадам към тях, но...убитите животни в по-голямата си част (освен когато са жертва на грандоманството на ловеца) биват изяждани и са част от хранителната верига, в която по-напредналите в развитието си организми изяждат по-първичните( а понякога и обратно). Ние вегетарианците не сме изключени от нея - да не забравяме растенията. Но засега толкова са ни силите и възможностите да щадим околния свят. На други хора пък възможностите са по-малки и инстинктът да докажат жизнеността си чрез лично набавяне на храна - все още много силен.

И също не можем да пренебрегнем факта, че ловно-рибарските дружества не са просто и само сдружения за убиване на животните. По-голямата част от програмите им са насочени към грижи за популациите и контрол над лова и риболова.

Познавам ловци и риболовци, които обичат природата и животните много по-истински и на дело от градски чеда, които философстват за любовта към природата, но през живота си не са посадили нито едно цвете, не са се грижили за животни и нямат дори представа от живота и нуждите им.

може ли да се грижим за животните и за популациите им без да ги убиваме, ами май можем, примерно да развъждаме риба, обаче след това да не я ядем, та според теб би могло да се каже че се грижим за популациите им за да има какво после да ядем, прав ли съм.

Ловците много обиат природата и животните, знаеш ли колко е хубаво така да тръгнеш из хубавата гора на лов за диви прасета, ей ако знаеш само каква е тръпката, така ако може да свалиш едно прасенце, ами преследването му из гората, дали ще го надвиеш животното. След лова ловната дружинка знаеш ли какво си има, имат си хижичка и после аккво правят там, ам поливат успешния лов, такъв запой си устройват с хапване на месенце от улова, ам какви приказки си разказват за това как е бил еди си кой лов или миналата година как кмета на селото е отстрелял един пъдпадък.

Струва ми се, че се оформя самостоятелна тема, която е по-подходяща за форум Екология.

За да разговаряме по същество:

У С Т А В на НАЦИОНАЛНО ЛОВНО-РИБАРСКО СДРУЖЕНИЕ" СЪЮЗ НА ЛОВЦИТЕ И РИБОЛОВЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ"

Чл. 3 Националното сдружение е организация за осъществяване на ОБЩЕСТВЕНОПОЛЕЗНА ДЕЙНОСТ с основен предмет на дейност в областта на устойчивото стопанисване, възпроизводството и опазването на дивеча и рибата, съхраняването на екологичното равновесие и биологичното разнообразие, развитието на ловните и риболовните спортове и киноложкото дело, защита на интересите на членовете си и човешките права в гражданското общество.

Чл. 8. Националното сдружение съдейства за осъществяване на националната политика в природозащитното дело, ловното и рибното стопанство и спорт, като работи във взаимодействие с всички държавни и местни органи на властта, стопански, обществени и други организации и движения, имащи отношение към опазването на природната среда и развитието на ловното и рибното стопанство, ловния и риболовния спорт и киноложкото дело.

Основни цели

Какви по-конкретни дейности включва "устойчивото стопанисване, възпроизводството и опазването на дивеча и рибата, съхраняването на екологичното равновесие и биологичното разнообразие"?

Ако НЛРС не контролираше лова и риболова, дали нямаше всеки да си позволява да лови и да гърми по каквото намери по всяко време - предимно по малките и майките в перода на размножаване?

Може ли да се смята за опазване на природата създаването на зони за платен отстрел на животни?

Може би е време НЛРС да организира и нещо от типа на сафари и фото-сафари за нашите деца. Повечето от тях познават родината и природата и само от картинките в учебниците си.

Любо! :thumbsup:

Учителя винаги ни е съветвал да виждаме и увеличаваме доброто и най-вече там, където сме виждали зло. Хищникът ни се струва "лош", но без него еко-равновесието ще бъде фатално нарушено - ще загинат и видовете, които той контролира, и растителността....

Мисля си, че ако сме успели да развием способност да разбираме и контролираме равновесието съзнателно, точно това сега е нашето изпитание - дали ще приложим ума, сърцето и волята си да изпълним ролята си?....

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Учителя винаги ни е съветвал да виждаме и увеличаваме доброто и най-вече там, където сме виждали зло. Хищникът ни се струва "лош", но без него еко-равновесието ще бъде фатално нарушено - ще загинат и видовете, които той контролира, и растителността....

:thumbsup: Вече изпитваме резултатите от безразборно намесване в равновесието на Природата и Всемира.

Наистина е време да се простим с представите, заети от детските книжки.

Екологичното равновесие е равновесието на земята под краката ни и небето над нас!

Приветствам идеята за фото-лов! Бих я подкрепила и на дело!

Линк към коментар
Share on other sites

Грижата на ловците за природата е като грижата на един животновъд за своята свинеферма или птицеферма например.

Убиването на животни за удоволствие няма нищо общо с учението за Любовта, което ни е оставил Учителят.

Линк към коментар
Share on other sites

Стига убийства за забавление!

От друга страна те са едни от поддръжниците за запазване на планините от застрояване. Дори участват активно в еко кампаниите, тъй като имат полза от запазването на планините.

Редактирано от Теодор
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Стига убийства за забавление!

От друга страна те са едни от поддръжниците за запазване на планините от застрояване. Дори участват активно в еко кампаниите, тъй като имат полза от запазването на планините.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Искам да вметна само едно уточнение, за да не слагаме всички практикуващи риболовци под общ знаменател. Много от по-интелигентните от тях(ако броя и мене си в това число ;) ) станаха поддръжници на идеята "хвани-пусни"-улавя се рибата, след което се пуска обратно във водата без особени поражения. Една част от тези хора се занимават именно с грижа поддържането на популациите за бъдещите поколения. Например тук:

http://starividri.org/

Линк към коментар
Share on other sites

ловът и риболовът с нищо не са по-добри или по лоши от всичко друго в тази природа.

Тук всичко е изградено на тези принципи /законът на джунглата/, животът е основан на хранителните вериги и се и поддържа чрез убийства. Много убийства, безкраен низ от убийства. Да се мъчим да замазваме и пудрим истинското си лице на убийци е...несериозно. По-добре е да се приемем като такива и да търсим радикално изход от тази роля, коят сами сме си избрали /волно или неволно/ :D

Линк към коментар
Share on other sites

Мда...явно ше трябва да спра да пръскам с райт паяците в стаята, а да ги изнасям един по един от къщи...радикално, нали?! :blink: За мен пък е несериозно да се прави човек на света вода ненапита с точно такива радикални подходи. Много по-полезно е да се помъчим да направим нещо да остане природа, запазвайки част от своята хищническа същност, отколкото пък тотално да я отречем. Не мога да разбера защо винаги търсите крайностите-все едно да лекуваш по един и същ начин хероиновозависим и тютюнопушач. По-добре е да съидаваме и да разрушаваме едновременно, отколкото да отричаме и двете, като се стремим към първото :).

Линк към коментар
Share on other sites

Мда...явно ше трябва да спра да пръскам с райт паяците в стаята, а да ги изнасям един по един от къщи...радикално, нали?! :blink: За мен пък е несериозно да се прави човек на света вода ненапита с точно такива радикални подходи. Много по-полезно е да се помъчим да направим нещо да остане природа, запазвайки част от своята хищническа същност, отколкото пък тотално да я отречем. Не мога да разбера защо винаги търсите крайностите-все едно да лекуваш по един и същ начин хероиновозависим и тютюнопушач. По-добре е да съидаваме и да разрушаваме едновременно, отколкото да отричаме и двете, като се стремим към първото :).

С едновременното събаряне на стария храм и съзиждане на новия съм съгласен.

Да ловя риби, засищайки хищническия си нагон, после да ги целувам по разкървавените им от кукичките уста и да им Подарявам Великодушно Живота...е, не става.

А да спасявам жалки останки от Природатаи да се надявам мааалко да поотложа неизбежното - май не си стува усилията - априорно са обречени.

Но всеки с Пътя си.

Линк към коментар
Share on other sites

Мда...явно ше трябва да спра да пръскам с райт паяците в стаята, а да ги изнасям един по един от къщи...радикално, нали?! :blink: За мен пък е несериозно да се прави човек на света вода ненапита с точно такива радикални подходи. Много по-полезно е да се помъчим да направим нещо да остане природа, запазвайки част от своята хищническа същност, отколкото пък тотално да я отречем. Не мога да разбера защо винаги търсите крайностите-все едно да лекуваш по един и същ начин хероиновозависим и тютюнопушач. По-добре е да съидаваме и да разрушаваме едновременно, отколкото да отричаме и двете, като се стремим към първото :) .

Ха, ами че аз точно така правя с паяците и всяко друго насекомо, попаднало у дома - хващам и ги изнасям да ги пусна през терасата; дори децата се изучиха покрай мен и правят същото :P . А миризливките и калинките си ги пускаме директно на китайските рози, за да уравновесяваме положението с популацията на листните въшките по тях. Малко се поизмъчихме с молците - сигурно сме уловили над 50 пеперудки и докато не открих едни билки и един позабравен пакет с брашно в кухненските шкафове (където се развъждаха) и не ги изнесох веднага навън, нямаше да мирясаме. :)

В интерес на истината това не го правя с цел опазване на природата, а защото сърце не ми дава да смачкам животинчето, да гледам как се гърчи и умира ...

Мисля, че ловците и риболовците са много по-близо до природата, отколкото повечето други хора в момента, усещат я, разбират я, нужна им е, вписани са в нея ...

П.П. Относно хероинозависимостта и тютюнопушенето - чистят се по един и същи начин, не и по познатите ни "лечения" в клиниките обаче.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

:v: Верни + Истинни + Чисти + Благи !

Учителя ни е дал категорична заръка...три професии са абсолютно забранени за ученика :

КАСАПИН + КРЪЧМАРИН + АВДЖИЯ / ЛОВДЖИЯ ...важи и за трите свята !

Относно взаимоотношенията ни с пребиваващите/появяващи се животинки/насекоми и т.н препоръките са също еднозначено - категорични ...да не се унищожават а да се издухват + превъзпитават + има и "вратичка" обаче... да не се убиват само създадените от Бога / богоугодни твари + за другите е допустимо ... пример са мухите, които разнасят зарази и са проявление на лошите мисли на хората + комарите пък са завистта човешка... т.е. за тях нямам угризения + за семейството на паяците...отровните ...също може да ги "изпращаме" с любов в другия свят + с пожеланието да се прераждат в богоугодни форми + а на миролюбивите паячета преди да ги изтръскам/издухам в пространството им заръчвам да не се появяват в домашните територии + да предадат на другарчетата си същото... Подходът сработва!!!

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Но всеки с Пътя си.

Мисля, че ловците и риболовците са много по-близо до природата, отколкото повечето други хора в момента, усещат я, разбират я, нужна им е, вписани са в нея ...

Напълно съм съгласен с тези две мнения. Когато отивам на риболов, отивам не заради рибата, а заради самото място, обстановката, успокоението. Понякога дори съм и без въдица-само наблюдавам животинките около и във водата. Извинявам се на valentinus за острата реакция, просто деля хората на такива, които следят предимно за опазването на природата, и на такива, които я унищожават. Не съм много наясно с учението на Дънов относно това върху кое и как може да се посегне и кое не, но важното е да се стремим да живеем в разбирателство и мир със заобикалящата ни среда-нещо за съжаление особено трудно в днешно време.

Линк към коментар
Share on other sites

Да ви кажа и аз обичам да ходя на риба, не защото искам да ловя, но самата обстановка, да гледаш водата, а иначе нямам въдици, но някога с баща ми като дете съм хващала риби. ;)

Разбирам, че не е много хуманно, но ям риба :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

„ Хищникът ни се струва "лош", но без него еко-равновесието ще бъде фатално нарушено - ще загинат и видовете, които той контролира, и растителността....” Донка

Това действително е така и всъщност доста често може да се чува и като оправдание на хора с ловни страсти. Впрочем оправдание и обяснения не са нужни след като един човек е упражнил правото си на свободен избор и е решил да работи за равновесието на Природата с методите и възможностите на хищника. С времето човек установява,че има и по интелигентни начини, но това също не е важно…Важното е да се разбере,че всеки човек носи определени лични отговорности за своите действия, а оправданията и незнанието не смекчават вината, ако такава съществува.

Във връзка с това не мога да се съглася и с Благост,която пише: „Учителя ни е дал категорична заръка...три професии са абсолютно забранени за ученика :…”

Абсолютни и категорични забрани няма тук на Земята!

Възможно е Учителя да е изказал такива мисли,но по скоро това е ставало в частни разговори,при които множество от последователи (ученици) непрекъснато са го питали кое може да се прави?,кое е позволено?,кое е полезно?,кое е забранено? и т.н. Винаги съм се възхищавал на търпението,с които Учителя е давал персонални напътствия, но ние не бива да правим обобщения от тях, а трябва да ги използуваме като теми за размисъл и да долавяме скрития смисъл на тези послания.

Като подкрепа на моите думи мога да кажа и една случка от „Изгрева”, когато пак заобиколен от всички страни Учителя е бил залят от въпроси за това кое може и кое не може да се прави… Отговора му тогава е бил много кратък и ясен: „Всичко може да правите. Въпроса е дало това е разумно!” :)

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Долните думи са мой коментар на ловец, протестиращ срещу забраната на лова на някои видове след влизането ни в юро съюза. Човекът обаче разкрива истините директно -казва си, че евросъюзът няма да го спре да убива все що мърда и че бракониерството е повсеместно!

"Прочетох шльоковицата на ловеца от по-горе. Вероятно още се учи да пише. Със сигурност любимата му музика е чалгата, а последното четиво, което е прочел, е бил вестник "Спорт" - с фокус в каката от последната страница. Ако преди хилядолетия ловът е бил нормална част от прехраната ни като биологичен вид, то сега е директен признак за примитивизъм. Най-малкото за липсваща емоционална интелигентност. Често и на нисък IQ ! Убийството на животно като морален и поведенчески акт не се различава качествено от убийството на човек! Животните имат интелекта на деца на 3-10год., според вида си! Имат и пълния набор от емоции - обичат, ревнуват, тъжат, щастливи или нещастни са! Имат и същат адетска невинност и естествена природна свързаност с целокупния живот, с пулса на Вселената, казано метафорично! Ловуващият "за спорта" или като ползването на убитите същества като бизнес продажбени продукти не отговаря на никакви критерии на понятието ЧОВЕК! Все едно да убиваме децата си или жените си - защото са по-малко логични и по-беззащитни! Има и интелигентни, като рационална интелигентност ловци. Има такива с висок обществен статус. Емоционалната им и социална интелигентност обаче е някъде около абсолютната нула! Какви типове ловци има? най-разпространеният е ловецът примитив! Такъв просто не е мръднал ни на йота от каменната ера - освен по наличието на пушка във флийнстоуновските си ръце! Друг тип е комплексираният - убива, за да "докаже мъжествеността си" пред други подобни комплексари - ловджии. А всъщност избива комплекси. Трети тип ловец е психопатът - убива заради удоволствието да убива. Със същата лекота би убивал и изтезавал и двуноги от собствения си вид. Какъвто и да е убиващият животни, във всички случаи е убиец! Убиец с примитивно или мъртво сърце!"

Когато пътувам с влак или кола в Б-я, се удивявам колко пуста е природата наоколо. Жива душичка няма. А няма, защото животните най-свирепо, безотговорно и с противност на каквато и да е човещина са били жестоко избити! Тук таме в по-отдалечените планини има нещичко живо. Срам ме е за това положение на нещата! Срам ме е, че българинът е толкова див, груб и примитивен като цяло, което в случая рефлектира в липсващата ни пророда! и не ми я хвалете природата ни. Ако ползвате една гърция за сравнение е нещо, но ако сте обиколили глобуса повечко, ще видите, че особено фауната ни е тотално ... изядена или висяща над нечия камина във вид на рога или кожи...

Съвсем честно и с ясно и отговорно съзнание твърдя, че разлика между убийството на бозайник и на човешко дете няма - качествена и морална, погледнато от позицията на целокупния живот!

Линк към коментар
Share on other sites

Орли, напълно споделям мнението ти. Убиецът си е убиец – и за мен разлика в изборът му няма!

В една друга тема (Защита на животните) ме обвиниха как съм можела да сравнявам, например убийството на делфин с това на пиле…?!?

За мен всяко убийство е престъпен акт и девиантно поведение – дори и това на муха или цвете! Защото, почнем ли да правим сравнения, почнем ли да оправдаваме чревоугодничеството си – въпрос на време е да се изтрепем и помежду си, когато в общия планетарен организъм останем само ние хората като видове.

Животните ни напускат, животните дори се самоубиват, губят естествената си ориентация и инстинкт за оцеляване, следствие нарушените биоритми на земята и отровите в атмосферата. Болезнено впечатление ми прави, как в шумният и мръсен град прииждат диви животни - виждам размазани по магистралите таралежи, лисици.. как на балкона ми кацат лутащи се прилепи и горски улулици.. гладни, болни, умиращи...

Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка, Гранат, напълно съм съгласен с вас! Благодаря ви за това, че имате живи сърца и човечност!

Линк към коментар
Share on other sites

Може би никак не е случайно, че точно тази тема изплува по празниците....

Настроена на тази вълна, сега си мисля, че ако следваме заветите на Христос, бихме могли да разпънем желанието си да осъждаме и наказваме, да разпъваме другите за техните прегрешения и да се научим (поне да опитаме) да виждаме "белите зъби на умрялото куче".

Колкото повече зло виждаме и колкото повече го съдим и наказваме, толкова повече го увеличаваме. Колкото повече добро - дори и микроскопично виждаме - увеличаваме го, особено ако го видим с искрена и безусловна любов в сърцето.

И ако музикалните предпочитания на другия човек са в състояние да повлияят на любовта ни към неговата душа, то дали наистина четем от книгата, която ни е оставил Христос? Или от другата?

В такива моменти, когато съдбата ме срещне с подобни хора и тъжни случаи, спомням си един съвет на Учителя - ще цитирам по памет "Ако не можеш да приемеш нещо със сърцето си, разшири радиуса на ума си; ако не можеш да обхванеш нещо с ума си, разшири радиуса на сърцето си..."

По темата ще добавя само - виждам как в бъдещето Ловно-рибарското сдружение обединява хората, които обичат, пазят, грижат се за майката природа. А за тези, които не са в него, предоставя разнообразни възможности да се докоснат до живата красота отблизо и да я опознаят. Как и кога ще стане това - процесът е започнал, но да бързаме да видим края или да отричаме началото, това е слепота. Дали не е по-разумно да сме част от решението на проблема, а не част от самия проблем?

Линк към коментар
Share on other sites

Донка, :thumbsup:

Така е, права си! Писането ми е реакция на сърдечната ми болка! Но такава реакция не решава нещата, така е!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...