Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво всъщност е човекът?


Ваня

Recommended Posts

:thumbsup:  :thumbsup:  :thumbsup:

Ако поддържаме илюзията си за благородството на този копнеж, дали изкуствено не задържаме осъзнаването на Божественото, което пребивава в нас? :hmmmmm:

Този копнеж според мен е автономен и не подлежи на насочване и окачествяване от човека. Той се излъчва от божествената природа вложена в нас.

Обратната страна на Луната е невидима от към Земята ...

Линк към коментар
Share on other sites

И още показва,  че в момента ръцете и краката ни са по- близо до нас от тази Божествена природа ... Иначе защо ще ни изгаря този копнеж? Нима човек копнее за нещо, което и без друго му е достъпно, пребивава в него?

Тук съм на по-различно мнение. Този копнеж не е познат на всички хора. Някои са доволни само от това да ядат, пият, трупат материални придобивки, правят секс и спят, като животните. Не виждат нищо друго. Те не се стремят към нищо по-висше, защото нямат нужното ниво и чувствителност, за да усетят този копнеж. Той е познат само на онези, които имат определено ниво на развитие. Т.е. тези които са малко по-далечко от "краката си", а по-близко от Великият. :) За да привлече един магнит-е необходимо обекта да е на известна близост от него, ако е далеч-привличане няма, реакция няма. Много показателен е този пример.

Редактирано от Макс
Линк към коментар
Share on other sites

Малко уточнение: привличане има и при отдалечаване на двата магнита, но то много бързо намалява - нека физиците подскажат дали беше според квадрата на разстоянието, експоненциално или нещо подобно... Но за да бъде привличането резултатно, да така е, изисква се определен критичен праг на приближаване.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Мисля си, че всяко живо същество има частицата от Божественото, но е нужно именно това приближаване, за да може да се пробуди и осъзнае този копнеж.

Този копнеж не е познат на всички хора. Някои са доволни само от това да ядат, пият, трупат материални придобивки, правят секс и спят, като животните. Не виждат нищо друго. Те не се стремят към нищо по-висше, защото нямат нужното ниво и чувствителност, за да усетят този копнеж. Той е познат само на онези, които имат определено ниво на развитие.
:feel happy:

Още от първородния грях, човек е разделен от божествената си светлина...

... Роден от Божествеността, по Божи образ, човек също е разделен и ограничен в затвора си от плът. Но ако тялото му е свързано с материята, то душата му, като отражение и частица от голямото космическо цяло, се стреми да се слее отново с Единството, да се разсее в Божествената светлина....

Самоче, за да достигне до тази спиритуализация, човек трябва да премине през различни нива. Завръщането му в Цялото предполага последователни прераждания.

Пако Рабан-"Траектория"
Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Мисля си, че всяко живо същество има частицата от Божественото, но е нужно именно това приближаване, за да може да се пробуди и осъзнае този копнеж.

:feel happy:

Пако Рабан-"Траектория"

:thumbsup: Точно това имах предвид. :)

Линк към коментар
Share on other sites

...........всяко живо същество има частицата от Божественото.............

друг е въпросът дали то е пробудено :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

На мен ми харесва мисълта на Ницше, че човекът е нещо, което трябва да бъе превъзмогнато.

Иначе темата е чиста спекулация. Въпросът "какво е човекът" е също толкова лесна за обяснение, колкото и "какво е бога". Сещам се и за "кое е истинно и какво лъжливо". "На какво онсование едно намерение може да се нарече добро" или "За това, че съединените в Христа бог и човек не са нещо по-добро от самия бог". Това обаче са средновековни проповеди и постулати на Мастер Екхарт и Пиер Абелар. Живея в настоящето, не отричам философските спекулации, но за мен този въпрос - какво е човекът, е отвъд предела на моята рефлексия.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

А ако Майстер Екхарт не е бил спекулиращ философ, а нещо повече? Ако той на практика е бил достигнал друго ниво на съзнание? Разликата с "дървените философи" тогава би била много съществена. Истинските мистици са като лекарите (както в прав текст го е казал и Буда), те предпочитат не да слагат ударението върху теориите за заболяванията, а да дават изпълними методи за тяхното излекуване. Ако не им обръщаме внимание, или да речем, ако се опитваме да ги следваме само от време на време (или пък с недостатъчна преданост), ние нямаме право да ги слагаме под общ покрив със спекулантите, които нищо не променят в начина си на живот и в отношението си към света, за само си строят "въздушни кули"!

Линк към коментар
Share on other sites

И какво всъщност искаш да кажеш?

Не знам какво е казал Будда, чета това, което са смятали, че е казал... Какво общо имат мистиците? Примерът с Екхарт беше хрумване, по същата логика дълги трактати са писали и Августин Блажени, и Лактанций и кой ли още не... Отново ще повторя, че въпросът Какво е човекът е спекулация, и то наивистична. По-лесно е да се отговори какво не е.

Линк към коментар
Share on other sites

Може да се гледа на "човека" като "потребител".

Мислим градина с много плодове в която сме на гости.

Ядем, пием, миришем красиви цветове, разхождаме се, наслаждаваме се докато слънцето грее.

Градинарите на градината работят върху нея.

Те знаят предназначението и свойствата на цветята и плодовете.

Професорите по агрономия знаят и могат още повече.

Има и професори които изучават Слънцето.

Линк към коментар
Share on other sites

Целта на концентрацията е да концентрира/концертира и да представи Аз-а пред несъзнаваното като подходящ театър, в който главните герои са сенки, а публиката - непробуденото съзнание.

Представих смислено на пръв поглед изречение. На втори план обаче се преплитат шизофренни пластове и си казвам: аз съм преродения Аристотел.

Ето това е концентрация.

А Невидимото Слънце е зад Невидимото.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Целта на концентрацията е да концентрира/концертира и да представи Аз-а пред несъзнаваното като подходящ театър, в който главните герои са сенки, а публиката - непробуденото съзнание.

Представих смислено на пръв поглед изречение. На втори план обаче се преплитат шизофренни пластове и си казвам: аз съм преродения Аристотел.

:thumbsup2::thumb down::):D

Ето това е [липса на]концентрация.

А Невидимото Слънце е зад Невидимото.
:thumbsup:

невидимото слънце е като плоско кръгче или като паричка на повърхността на Водата

Линк към коментар
Share on other sites

Като голям фен на концентрацията (?), се концентрирай дълбоко и отговори какво е човекът. Ще ти завидят всички досегашни мистици, философи и какви ли още не.

И както се оказва винаги при подобен антиспор, изход няма. Не е имало, няма и да има - поне на това ниво на съзнание.

Относно невидимото слънце, можеш да поспориш с Елена Блаватска, ако имаш сили.. Но ти имаш, защото много ще се концентрираш. Basta.

Линк към коментар
Share on other sites

Като голям фен на концентрацията (?), се концентрирай дълбоко и отговори какво е човекът.

Разумният човек е като възможност или платформа в смисъла в който е МS Windows/PC. Разумното същество се проявява през нея.

Захранването и т.н. не са негова същност нито собственост :)

Basta.
:huh: бесове?
Линк към коментар
Share on other sites

За това, какво е човекът, моето мнение е следното:

Животът е един и същ и в атома, и в камъка, и в растението и в животните, и в човека, и в надчовешките царства, планетите, слънцето, и звездните системи. Той е единен и всеобхващащ. Животът се проявява чрез всички тези форми, като всяка форма е пригодена към съответния етап от еволюцията на обуславящата я индивидуалност. Духът в материята поражда съзнанието. Така, че от тази гледна точка човекът е просто един етап. Той бележи определена степен на развитие на съзнанието, т.е на проявява на духа в материята; на разгръщане на единния живот, индивидуализиран в определена форма. Били сме животни, станали сме хора - преминали сме през едно велико посвещение. След време ще преминем етапа на човешката еволюция и ще започнем друг на по-високо равнище. Спиралата е добър символ.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Само, където не сме били животни. По-скоро животните са произлезли от нас. Друга теория.

И как според тебе е станало това?

И какво мислиш за тяхното бъдеще?

:):angel:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...