Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството - част 2


Recommended Posts

Guest Христо6

В едно предаване казаха на една майка вегетарианка да даде възможност на детето си да яде месо и ако му хареса, да го остави да яде, тоест да му даде избор в това отношение.А тя каза:

" На мен някой оставял ли ми е избор...!". Това не е хубаво, на нея не са и оставяли избор сигурно, но не значи че и тя трябва да оставя без избор детето си. Пък някаква жена ( май лекар ...), каза че някои от вегетарианците ядяли риба ( има предвид редовно ядене), тя греши, пък уж учена жена ...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Може би хора с повече опит ще споделят, но имам усещането, че ако детето е било хранено на вегетариански режим по време на вътреутробното си развитие, то си е вегетарианец и няма нужда от месо.

И моите деца са опитвали да ядат неядивни неща като кал например ( в която има много биологични съставки :) ), но съм им обяснявала, че не се прави така.

Ами ако някой попадне при племе на човекоядци, трябва ли да даде възможост на децата си да опитат...?

Това е малко черен хумор, нали сме отпускарски месец ... но в хумора често е скрита най-трудносмилаемата истина.

Главното е въпрос на изследвания - дали детският организъм, създаден преди раждането си от химични съставки, набавени само от растения, ще се нуждае от нещо повече ... и защо евентуално ???

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

"Пък някаква жена ( май лекар ...), каза че някои от вегетарианците ядяли риба ( има предвид редовно ядене), тя греши, пък уж учена жена ... " Друга жена лекар каза същото. Те не разбират, че това са противоположни неща. Все едно воден огън. Говориха и за това, че ако майката е била вегетарианка преди раждането, детето може да няма нужда от месо. В студиото имаше и месоядна майка, която не беше съгласна с вегетарианството по време на бременност. Но от друга страна казаха, че ако една жена не е яла месо и вземе да яде като бременна, не се знае как ще и се отрази, може да и навреди.Научих чи Арнолд Шварценегер е бил вегетарианец. Това е добре. Тъпо е хората да си мислят, че някой като е слаб/кльощав обезателно е вегетарианец и че едва ли не не може да имаш нормално/наднормено тегло и като човек неядящ месо.

Линк към коментар
Share on other sites

"Пък някаква жена ( май лекар ...), каза че някои от вегетарианците ядяли риба ( има предвид редовно ядене), тя греши, пък уж учена жена ... " Друга жена лекар каза същото. Те не разбират, че това са противоположни неща. Все едно воден огън. Говориха и за това, че ако майката е била вегетарианка преди раждането, детето може да няма нужда от месо. В студиото имаше и месоядна майка, която не беше съгласна с вегетарианството по време на бременност. Но от друга страна казаха, че ако една жена не е яла месо и вземе да яде като бременна, не се знае как ще и се отрази, може да и навреди.Научих чи Арнолд Шварценегер е бил вегетарианец. Това е добре. Тъпо е хората да си мислят, че някой като е слаб/кльощав обезателно е вегетарианец и че едва ли не не може да имаш нормално/наднормено тегло и като човек неядящ месо.

:)Това им е работата на хората - да "мислят"!;)

Пълнотата или кльощавината не зависят от начина на хранене,а от обмяната на веществата и количеството на поеманата храна(има и изключения при сериозни заболявания).

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Може би е важно как мислят ? Или на първо място е важно да мислят, пък после как точно мислят ? Може би първо е важно да се мисли, пък по - нататък да се върви към по - правилно и реално мислене ?

Линк към коментар
Share on other sites

"Г-н Дънов, след кратко мълчание, започна:

– Божественото е плодната храна, а след това растителната. Аз отивам по-нататък: цялото човечество в своето развитие, всички ще дойдат да станат вегетарианци. Месоядството е една временна фаза. Казват, че условията били заставили човека да се храни с месо... гълъбът не е ли минал през всички изпитания и е вегетарианец, а другите не са останали. Гълъбът не се е съблазнил. Какви са били причините и досега той да употребява само зрънца? Ето характер! Някои обясняват месоядството с особените условия, при каквито се е намирал и гълъбът, но не всички са устояли на тях. При зачатието, при бременността, майката трябва да внесе вегетарианската идея в децата: да им внуши, че те трябва да бъдат вегетарианци. Ако една майка се изкушава във време на бременност и иска месо, то и детето, като майката, ще иска да яде месо. Та затова, основата на вегетарианството трябва да се постави в организма още в началото. Сегашното вегетарианство е хубаво, но то е приготовление. Обаче има хора, които са родени вегетарианци и имат отвращение към месото: те са естествени вегетарианци. Вегетарианството е естественото положение. Земята ще стане пълна с плодни дръвчета! Щом се подобрят климатичните условия, ще има възможност навсякъде за вегетарианство.

Българите са почти вегетарианци. Българинът счита месото за лукс, за аристократическо ядене. Като дойде неделя, българинът ще заколи една кокошка и ще си позволи едно голямо угощение, и ще го счита като нещо аристократическо. А англичаните ядат много месо: сутрин, обед, вечер. Животът, в своята първична форма, е по-близък до растенията и растенията по-лесно могат да ни поддържат, отколкото животните. Растението е по-добър трансформатор на природните енергии. Животинската енергия е опасна, защото всички извержения, нечистотии на клетките, след заколването на животното, остават там. После, друго – когато се колят животни, те се изпълват със страх и омраза, които причиняват отрови в тъканите. И на това се дължи днешната неврастения. И ако хората днес разбират психологическата страна на въпроса, то, заради благото на бялата раса, трябва да се откажат да колят какви да е млекопитаещи – за подобрение на расата. Защото така, както вървят, не ги чака нищо хубаво. – Защо пък само млекопитаещите? – Не трябва да се убиват изобщо животните, но споменах млекопитаещите, понеже те страдат повече. Едно млекопитаещо, например волът, чувства като човек. Страданията на един охлюв или мида не са толкова интензивни. Изобщо месната храна дава отрицателен резултат. Тя не е хигиенична. Хигиена няма в нея. Тя носи повече отрови, отколкото хранителни вещества. Следователно от нея има по-малко придобивки, отколкото загуба. Разбира се, не говоря за моралните съображения, които са най-важните. Като дойдат по-учени хора, те могат да въведат със закон, да не се коли нищо повече. Става дума за въздържателното движение. – В САЩ налагат въздържанието, но подбудите за това не са чисто морални, а са примесени с политически. Американците не искат Франция да изплаща своите дългове към Америка с вино, както са смятали да се издължават французите и по такъв начин Франция, не можейки да изплати задълженията си, стои обезсилена икономически пред Америка."

Източник: Един разговор с Петър Дънов - Учителя

:wub: :wub: :wub:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Има тук из темите един основен спор -

трябва ли вегетарианството да е основа на духовното развитие или е последица.

Въпросът е в това, че Учителят е препоръчвал вегетарианството.

Днес, след разговор с някого, който чете и пише тук, започнах да сравнявам времето на учителя и сегашното.

Какво толкова се е променило?

Нищо, ще кажете.

Едно основно ново нещо има - Лекциите на Учителя в писмен вид!

Това преди не е съществувало, казаното от него, къде чутo, къде недочуто, е излитало през комина ( за момента) и не е могло да бъде ползвано. Едва по-късно са били отпечатани стенографските записки.

Днес имаме писаното слово на Учителя!

Защо наблягам на това. Защото от личен опит знам, че има писано слово, което силно издига вибрацията на човек. Книгите на Учителя, също и други книги, предимно на източни учения, с които обаче нямам достатъчно опит и не смея да ги рекламирам.

Достатъчно е да прочетете няколко книги на Учителя, но да ги прочетете бавно, съсредоточено, с молив в ръка, както се чете за изпит, осмисляйки твърденията в тях, търсейки аналог в своя живот и най-важното - с намерение по не някои от съветите му да прилагате.

Смятам, че най-късно на петата книига ( индивидуално е все пак) вече няма да чувствате апетит за месо.

Затова препоръчвам този начин.

А ако не ви се четат книгите ...време се иска, рано или късно всеки намира своя път на развитие.

Основната мисъл на това изложение е, че все пак Духовната храна е определяща, а когато не е имало достатъчно Духовна храна в писмен вид, е било важно и материалната да й отговаря по вибрация, за да не пречи на процеса. И сега е така, но не е толкова определящо.

Най-важно за духовния напредък обаче е действието - то дори лекува.

Светъл ден и Светлина в живота на всички!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте! Веган съм от почти година. В продължение на няколко месеца сънувам постоянно как ям месо и преживявам самия сън по-тежко и от кошмар. Имам предвид, че се чувствам зле в самия си сън, а не след като се събудя, когато не обръщам внимание на това в продължение на деня. Но след една такава вечер целият ми ден някак си е тежък, нормално, не съм си почивал психически през нощта, а тъкмо обратното-натоварвал съм се. Как бихте тълкували тези мои сънища, как мога да ги спра.

Искам да отбележа, че не чувствам абсолютно никакво вътрешно противоречие в самия себе си относно вегетарианството и нямам никакви намерения, живот и здраве, да проям месо отново. Нито ме привлича вкусът му, нито съм подлаган на кой знае каква атака от близки и приятели относно позицията ми. Просто съм любопитен какво отразяват тези сънища, защото сам не мога да стигна отговор.

Благодаря предварително!

Редактирано от DimitarIvanov
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Здравейте!

Вегетарианец съм от около 8 месеца. Преди ядох много месо и си мислих, че без това не може, но е било поредната САМОзаблуда ! От тогава се чувствам много по- добре физически и освен това интуицията ми започна да се проявява много по- често!

Според мен за всеки човек, който иска да живее по истинските закони рано или късно трябва да спре да яде поне месо, ако не и всякаква животинска храна.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да споделя един брутален сайт за вегани - само сурова храна - има всичко - супи, десерти, основни, сирена и мн. др.

Направихме си няколко от нещата - чудесни... Едното леко го тунинговахме, ама нейсе... На вкус и цвет... :) Знаете...

www.recipemagician.com

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Има тук из темите един основен спор -

трябва ли вегетарианството да е основа на духовното развитие или е последица.

Въпросът е в това, че Учителят е препоръчвал вегетарианството.

Днес, след разговор с някого, който чете и пише тук, започнах да сравнявам времето на учителя и сегашното.

Какво толкова се е променило?

Нищо, ще кажете.

Едно основно ново нещо има - Лекциите на Учителя в писмен вид!

Това преди не е съществувало, казаното от него, къде чутo, къде недочуто, е излитало през комина ( за момента) и не е могло да бъде ползвано. Едва по-късно са били отпечатани стенографските записки.

Днес имаме писаното слово на Учителя!

Защо наблягам на това. Защото от личен опит знам, че има писано слово, което силно издига вибрацията на човек. Книгите на Учителя, също и други книги, предимно на източни учения, с които обаче нямам достатъчно опит и не смея да ги рекламирам.

Достатъчно е да прочетете няколко книги на Учителя, но да ги прочетете бавно, съсредоточено, с молив в ръка, както се чете за изпит, осмисляйки твърденията в тях, търсейки аналог в своя живот и най-важното - с намерение по не някои от съветите му да прилагате.

Смятам, че най-късно на петата книига ( индивидуално е все пак) вече няма да чувствате апетит за месо.

Затова препоръчвам този начин.

А ако не ви се четат книгите ...време се иска, рано или късно всеки намира своя път на развитие.

Основната мисъл на това изложение е, че все пак Духовната храна е определяща, а когато не е имало достатъчно Духовна храна в писмен вид, е било важно и материалната да й отговаря по вибрация, за да не пречи на процеса. И сега е така, но не е толкова определящо.

Най-важно за духовния напредък обаче е действието - то дори лекува.

Светъл ден и Светлина в живота на всички!

При мен точно по този начин се получи преди година и девет месеца. Без да вземам решение да спра да ям месо, без да се измъчвам, без да го сънувам. Готвя за дъщеря ми месо понякога (когато тя поиска), но нито веднъж не ми се е приискало да го вкуся. А месото беше дотогава основната ми храна. Така че, късметче, и аз горещо препоръчвам този начин:thumbsup2: .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Питат сега трябва ли човек да бъде вегетарианец или месоядец. Ако искаш да поддържаш старото учение, непременно трябва да бъдеш месоядец. Най-хубавите кокошки ще колиш. Кебапи ще направиш, печени, хубави, по всичките правила. Супица, направена от кокошка. А пък ако искаш новото учение за любовта – никакво месоядство. Щом аз видя някой човек, че яде месо, казвам: „Той не е готов за любовта.“ Не че са лоши хората, които ядат месо. Те са под закона. Според мен месната храна е закон за ограничение. Тази кокошка иска да живее. И целият ред на нещата е все такъв. Колко вегетарианци има сега? Казвате: „Кога ще дойде Царството Божие?“ Не искам сега да се обезсърчавате. Трябва да имате една ясна представа. Човек без любов вегетарианец не може да стане. Без любов е винаги месоядец. А пък вегетарианството по закон не става.

Любов без закон

Линк към коментар
Share on other sites

Питат сега трябва ли човек да бъде вегетарианец или месоядец. Ако искаш да поддържаш старото учение, непременно трябва да бъдеш месоядец. Най-хубавите кокошки ще колиш. Кебапи ще направиш, печени, хубави, по всичките правила. Супица, направена от кокошка. А пък ако искаш новото учение за любовта – никакво месоядство. Щом аз видя някой човек, че яде месо, казвам: „Той не е готов за любовта.“ Не че са лоши хората, които ядат месо. Те са под закона. Според мен месната храна е закон за ограничение. Тази кокошка иска да живее. И целият ред на нещата е все такъв. Колко вегетарианци има сега? Казвате: „Кога ще дойде Царството Божие?“ Не искам сега да се обезсърчавате. Трябва да имате една ясна представа. Човек без любов вегетарианец не може да стане. Без любов е винаги месоядец. А пък вегетарианството по закон не става.

Любов без закон

Вегетарианците за мен са хора, които наистина искат да запазят тялото си здраво в дългосрочен план. За жалост преходът с яденето на месо не е никак лесен.

Линк към коментар
Share on other sites

Вегетарианството е препоръчано от Учителя.Ванга например не е била вегетарианка.Много столетници не са вегетарианци, не са трезвеници- позволяват си вино, ракия.Съществено при столетниците, е приготовлението на порцията храна преди ядене.Не употребявали застояла .Някои от тях се трудели на полето, физическата работа способства за окисляване на кръвта и оттам поддържа жизнеността им.Други обичали книгата и четенето.Споделен от столетниците факт, е че не са допускали лоши мисли за дълго, лошо отношение към близки, дните им са минавали в радост, благодарност към всичко. Много са аспектите на дълголетието, ако целим това с вегетарианството.Но определено всеки е намирал своите уникални и индивидуални пътища за съзерцание от съществуването си.Вегетарианството води за употребата на чиста храна, но съчетаването с чисти мисли, добри постъпки е доближаване до Божественото.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Антон Каро

Аз, например, съм вегетарианец, строг вегетарианец (гледам строго), обаче от време на време хапвам крехко женско месце...

Този факт нали не ми разваля строгото вегетарианство?

3d_121.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Храненето - друга форма на самокапсулиране. Препоръчва се т.нар. вегетариански тип. Предпочитам да

го наричам изначално, тъй като е доказано, че древните хора са се прехранвали растително и постепенно

се е преминало към хищническия модел. Енергетиката на месото е слаба и вредна. Във водата и енергията

на животните се е запечатал ужасът от клането при смъртта на животното. Всичко това ние го поглъщаме31

и е абсолютна лудост. Да не говорим какво причинява това масово клане на планетата като карма и

енергетика! По-младите души, които се влияят извънредно и само от тялото и външните фактори в живота

си, освирепяват от яденето на месо и не могат да седнат на масата, ако няма мръвка! Те са напълно

капсулирани за духовната материя и енергия от космоса, дори само заради замърсяването с месо!

Странното е, че този срив на енергията се случва в голяма степен дори и на хора, които имат духовни

претенции. А сега помислете за нещо чисто логически. Дали ви звучи нормално да вкарвате мъртва тъкан

в организма си?! Бихте ли опитали от мъртъв човек? Не? Защо не? Само защото е човек, а не животно ли?

Каква е разликата – нали е мъртъв? Ако можем да се доверим на Матрицата V, забраната да се яде

свинско от някои религиозни групи се крие във факта, че в свинското има човешки гени и то има вкус на

човешко месо. Да се поддържа чиста енергетика е невъзможно, ако човек консумира мъртва материя като

храна. В Агни Йога се казва за отровата, която отделят животните в момента на умъртвяване – емперил.

При консумация тя разрушава нервната система на човека. Ако се стремим към по-висша енергия и в

същото време консумираме храни, които ни ограбват от тази енергия, няма да стигнем доникъде. Трябва

да преоценим всяка енергия, която по навик допускаме в своето енергийно поле, особено храната, и да

избягваме всичко, освен най-доброто, ако искаме енергийните ни полета да бъдат устойчиво силни. Това е

много трудно за повечето от хората, защото всички са пристрастени към храната, която обичайно

консумираме, а тя е ужасно отровна. Всеки от нас трябва да учи. Нужно е да си изградим по-широки

представи за нещата. Ние сме духовни същества, които са дошли на този свят, за да издигнем нивото си

на еволюция. Много от онова, което откриваме тук, е предназначено главно за сетивно удоволствие и за

отвличане на вниманието. До голяма степен то изсмуква нашата енергия и ни води към физически упадък.

Щом сме убедени, че сме създания, изградени от енергия, трябва да следваме тесния път, който минава

отвъд подобни изкушения. Ние изглеждаме материални създания от плът и кръв, но всъщност сме атоми!

Чиста енергия! Когато вникнем по-дълбоко в атомите, ние виждаме първо частици и след това на по-

дълбоки нива частиците сякаш започват да изчезват в организирани системи от чиста енергия, които

вибрират на определено ниво. Ако се отнесем към начина си на хранене от тази гледна точка, виждаме, че

онова, което влагаме в телата си като храна, се отразява на вибрационното ни състояние. Определени

храни повишават нашата енергия и вибрация, а други я понижават. Истината е съвсем проста. Всяка

болест е резултат на спад на вибрационната енергия и когато енергията ни спадне до определено ниво,

съществуват природни сили в света, чието предназначение е да спомогнат в процесите на разлагане на

нашите тела. Когато нещо умре – някое куче, блъснато от кола, или човек след продължително заболяване

– клетките на тялото веднага губят своята вибрация и химическият им състав става киселинен. Това

състояние на киселинност е сигнал за микробите в света – вируси, бактерии и гъбички – че е време да

разложат тази мъртва тъкан. Това е тяхната работа във физическата вселена – да върнат тялото обратно на

земята. Когато телата ни се лишат от енергия поради различни храни, които консумираме, ние ставаме

податливи на болести. Ето принципът, по който действа това. Когато консумираме храна, тя се

метаболизира и оставя отпадъчни вещества в телата ни. Тези отпадъци са или киселинни, или алкални по

своята природа в зависимост от храната, която сме консумирали. Ако тя е алкална, може бързо да се

изхвърли от телата ни, като се използва малко енергия. Обаче ако тези отпадъчни продукти са киселинни,

те много натоварват кръвта и лимфната система, когато трябва да се елиминират, и се натрупват в

органите и тъканите ни като твърди вещества – кристални форми с ниска вибрация, които създават

блокировки или нарушения във вибрационните нива на клетките ни. Колкото повече такива киселинни

вторични продукти се натрупват в организма ни, толкова по-преимуществено киселинен става основният

състав на тъканите. И сещате ли се какво става? Един или друг микроб се появява, усеща тази киселинна

среда и си казва: “О, това тяло е готово за разложение.” Разбирате ли какво означава това? Когато един

организъм умира, тялото му бързо се променя в една висококиселинна среда и бързо се изконсумира от

микробите. Ако ние започнем да наподобяваме тази киселинна среда, тоест мъртвото състояние, тогава

започваме да ставаме обект на атака от всякакви микроби. Всички човешки болести са резултат от

подобна атака. Вредните храни могат да понижат вибрационното ни равнище до степен, в която

природата е принудена да започне да връща нашите тела към земята. Ние, хората, сме преимуществено

или алкални с високо енергийно състояние, или сме в киселинно състояние, което сигнализира на

микробите да се стекат към нас и да бъдат готови да извършат своите разложителни процеси. Болестта е

буквално загниване на някаква част на нашите тела, защото микробите наоколо ни са получили сигнал, че32

вече сме мъртви. Храната, която поглъщаме, определя почти изцяло в кое от двете възможни състояния

сме. Обикновено храните, които оставят киселинни отпадъци в нашите тела, са тежки, готвени, минали

през много процеси, и сладки, такива като месото, брашното, пастите, алкохола, кафето и по-сладките

измежду плодовете. Алкалните храни са зелени, свежи, по-живи, каквито са свежите зеленчуци и соковете

от тях, зелените растения, кълновете и плодовете, каквито са авокадото, доматите, грейпфрутът и

лимоните. Нещата не могат да бъдат по-прости от това. Ние сме духовни същества, които живеят в един

енергиен духовен свят. Западната култура ни възпитава да мислим, че готвеното месо и силно

преработената храна са полезни за нас, но сега знаем, че те създават условия на бавно разлагане, което

след време води до своите негативни последици. Всички болести, които омаломощават и тормозят

човечеството – артеросклерозата, инфарктът, инсултът, артритът, и особено ракът – съществуват, защото

ние тровим телата си, което дава сигнал на микробите в нас, че сме готови да се разпаднем, да се

освободим от енергията, да умрем. Винаги буди удивление защо някои хора, които са изложени на същите

микроби, не се заразяват от дадена болест. Причината е във вътрешното състояние на тялото им и тяхната

по-висока енергетика, която не може да допусне пробив. Доброто в случая е, че дори ако сме прекалено

натоварили телата си и сме ги направили прекалено киселинни, така че да започне разложителен процес,

ситуацията може да се обърне, ако ние подобрим начина си на хранене и преминем към алкално

състояние, състояние на по-висша енергия. Живеем във време, приличащо на тъмното средновековие и

всичко се свежда до необходимостта да се установят принципите на едно вибриращо високоенергийно

тяло. Предполага се хората да живеят повече от 150 години, но ние се храним по начин, който веднага ни

унищожава. Навсякъде виждаме хора, които се саморазрушават пред очите ни, но това не е задължително.

Легендите твърдят, че хората първо ще узнаят истинската същност на храната и каква храна трябва да

консумират. Едва след това (според легендите) ние можем да отворим съзнанието си за вътрешните

източници на енергия, които повишават вибрацията ни още повече. След излизането на американския

документален филм за пагубното въздействие на храните в McDonald’s – “Super Size Me”, интервюираха

една жена, която излиза от подобен ресторант за бързо хранене. Попитаха я дали е гледала въпросния

филм. Тя отговори положително. Тогава и зададоха въпроса защо продължава да се храни с нещо, което я

убива. Отговорът беше: “Аз осъзнавам тази информация, приемам я, но ПРОСТО ОБИЧАМ ХРАНАТА в

McDonald’s и ще продължавам да се храня там!” Това вече е промиване на мозъка. Вашето хранене е

вашето самопрограмиране – начинът, по който се храните, определя вашата енергетика, силата и целостта

на вашата аура. Никаква болест не може да достигне до вас, ако сте в енергийно благосъстояние. Да не

говорим, че вече няколко хиляди човека в Индия живеят единствено на слънчева светлина и вода.

Проверете за феномена ХРМ. Въпреки че има много време, докато се върнем на ниво слънчево хранене

като планетарно съзнание, първите стъпки трябва да направим НИЕ СЕГА. Няма кой друг и кога друг

път! Сега! Ние!

За състоянието на Планетата и какво можем да направим

http://yosif.net/file/zemq.pdf

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Науката за хранене е наука за възприемането. Възприемане е когато човек въз-приема, т.е. приема нещо, което е в повече от това, което има. Обогати се. Науката за възприемането е наука, която обогатява. Думата богатство се състои от "Бог" и "ат" Бог-ат, т.е. Бог-душа (атма-душа). Т.е. придобиването на богатство означава, душата да стане Бог. Или забогатяването в най-светъл смисъл означава сливане с Бог - това, което се изразява с думите - Атман е Брахман или "Аз и Отец ми сме едно". Осветено в тази светлина, Богат може да бъде само постигналият Атман, т.е. това съзнание, което се е разширило и съзнава себе си като висш Аз устремен към Бога. Бог-Ат-ство - от тук и богатството е стремеж на просветления и съзнаващ Аз.

Възприемането е разбогатяване. А човек възприема, когато приеме нещо в повече, нещо въз, висще, идващо едновременно в повече и отгоре. В тази нишка човек поже да възприема само Божественото, защото тогава придобива повече, от това, което има. Когато човек приеме по-ниското, той губи и в този смисъл не възприема, а отдава. А може да дава само богатия, той има какво да дава, бедния има други задачи. Значи истинска наука и приложение на възприемането може да има единствено в отношение с Висшето. В този смисъл възприемаме само от Бог.

Науката за храненето като закони и метод за възприемане е преди правилата принцип за обогатяване. Хранене, чрез което човек приема въвишеното е обогатяване. Хранене, чрез което човек се свързва с нисшето е извън науката за възприемането и има други резултати - обедняване. Т.е. свързването с нисшето е беда, бедствие.

От тук - първото нещо, с което започва науката за храненето е Любовта - т.е. това, което човек приема от Бога. И първото правило на храненето, което обогатява е Любовта, въз-приемането на висшето. Това е отправна точка за последващи изследвания в науката за храненето, която е едно безкрайно пътешествие, както е безкраен пътя до Атман. Този Път е несъпоставим с времето, тъй като самото постигане е извънвремево, единствено може да бъде отбелязано като наблюдение, че в даден момент, даден Аз е вече съзнаващ се като Атман. Което пък не може да бъде констатирано, за следващия процес - Аз да се слее с Бог, с което да приключи и всякакво възприемане поради липсата на субект, който да възприема.

Храненето е духовен процес а химическият материализъм е едина от областите, в които се проявява. Тази област бива наблюдавана и изследвана от съвременната наука. Възприемането включва освен физическа храна (въздух, вода, храна, светлина, вълни), така също и мисли и чувства.

В частност храненето, разбирано като приемане на твърда и течна храна, преминаваща през стомашно-чревния тракт на човек, е материализация на духовния процес на обогатяване. От тази отправна точка храненто може да бъде погледнато и да се достигне до най-малки детайли - вървейки със светлината на разбирането, т.е. от принципа към закона.

Първият принцип на храненето - това е Любовта, а негово конкретно проявление е яденето с разположение, радост и благодарност. Разположение означава, човек да е в състояние да възприема. Радост - да съзнава акта на възприемане. Придобиването и свързването с висшето, т.е. обогатяването да го радва, както дете отиващо радостно към баща си (в случая дете-душа, стремящо се към Небесния си Отец). Благодарност - това е състояние на благоговение, без което душата не може да напредва, защото това е миг на доближаване до Бога. Благодарността в сърцето е неотменно условие за о-богатяване. Храненето в този смисъл е пълно, когато човек яде в добро настроение, усмивка и добро чувство. Това е първото правило и всичко останало следва от това. Първото правило е основата, на която може да се гради. Отсъства ли, това е подобно на това от едно число да махнем единицата и да останат само нулите - т.е. поредица от нули, равна на нула. Когато имаме единицата - всяка следваща нула - увеличава стойността на числото. Първото правило е единицата.

Хората имат различни почерци. Някои пишат с дясна ръка, други с лява, едни с по-прави линии, други с по заоблени, с повече или по-малко натискане, с различни пишещи средства. Всяка единица е различна, незаменима и неповторима. Без единицата нулите не са богатство. Необходима е единицата, за да може човек да се обогатява.

"Божията Любов носи изобилния и пълен живот."

Първи принцип на науката за храненето

От един приятел във Фейсбук

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 5 weeks later...
  • 1 year later...

За семената има още какво да се каже, ето тук една статия. Ако решите - допълвайте.

 

 

http://www.bg-damma.com/trapeza/produkti/8061_semenata-dobavka-kam-hranata?utm_source=facebook.com&utm_medium=damma-page&utm_campaign=bgdamma

Редактирано от Креми Стоилова (късметче)
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте!

 

Реших да стана вегетарианка много... спонтанно. Просто осъзнах от какво се прави месото и от този момент нататък дори и мисълта да вкуся подобно нещо за мен стана меко казано неприятна. Оттогава минаха пет години и съм по-здрава и по-доволна от храната си.

 

Трудностите ми с отказването на месото не бяха в резултат от самата му липса, а по-скоро произтичаха от това, че трябваше да обяснявам причините за това свое решение. Когато взех решение да спра месото бях на 16 години, а на тази възраст, малко или много, е все още необходимо да се дават обяснения на родителите за някои действия и решения. За добро или зло, моето семейство е такова, че в него всички смятат месото за най-здравословната, вкусна и необходима на всяко ядене храна, а всеки, който се отказва доброволно от него - за ненормален. Можете да си представите от какъв характер бяха трудностите, които изпитвах тогава.

 

Винаги съм обичала животни... и не бих яла техните тела. За мен вегетарианството е най-естественото нещо на света. Не мога да разбера защо се прави обратното, на кого му е хрумнало и как се е стигнало до там, че това да стане така вкоренен в обществото навик.

 

Пет години не са много, разбирам, но смятам, че съм на прав път. Усещам го в тялото и ума си - не съм боледувала сериозно през тези пет години, тялото ми "работи" както трябва. Научавам и медитирам по-лесно, тялото ми е по-гъвкаво и по-енергично, храната е по-вкусна, а и аз усещам вкуса й по-добре. Ако трябва да дам съвет на някого, който обмисля спирането на храненето с месо бих казала просто, че това не е лишение и че няма нищо "страшно" в това да се живее без месо. Когато престанах да се храня с месо се изненадах колко много се разнообрази менюто ми. Това не е нещо, което трябва да се "замества" или нещо подобно. Просто живота продължава без него и става все по-добър и по-добър.

 

Поздравявам ви :)

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Хм, ся като се замисля вегетарианството добре, ама няма да е добре да се стигне дотам някой да дойде и да ми каже, че например котката трябва да яде трева и аз всъщност да знам, че котката яде мишки, змии, птички и т.н. Хич не е добра идея да стоиш и да приказваш на котката, че трябва да става вегетарианец.

Линк към коментар
Share on other sites

Котката яде трева и то често. подбира я внимателно и се лекува с нея.

Кой се кани да убеждава котката да не яде мишки? Това си е самоубийствена глупост - тогава кой ще ни пази от пълчищата мишки? В природата си има равновесие и Небето си е определило как да се поддържа то. 

Във всеки случай, обаче, не Небето е определило животно да расте в клетка и да бъде тъпкано с химия... Но кой каквото прави - на себе си го прави....

Линк към коментар
Share on other sites

Хм, ся като се замисля вегетарианството добре, ама няма да е добре да се стигне дотам някой да дойде и да ми каже, че например котката трябва да яде трева и аз всъщност да знам, че котката яде мишки, змии, птички и т.н. Хич не е добра идея да стоиш и да приказваш на котката, че трябва да става вегетарианец.

 

Разсмя ме, честно.

Не можеш да сравняваш хищници по тяхната природа с тревопасни, каквито са хората, най-малкото заради структурата им на тънкото черво.

Донка е права - котката яде острика и това й помага да преработва космите си, които непрекъснато поглъща.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Статия на английски, моля за извинения, че не я превеждам. Който реши, може да го направи вместо мен.

http://www.cosmopolitan.com/celebrity/news/things-to-never-say-to-vegetarians?src=soc_fcbks

 

Най-после съвети към  месоядните хора, как да започнат да се съобразяват с нас. :) Това, мисля, е нова стъпка! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...