Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вегетарианството - част 2


Recommended Posts

  • Отговори 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Кермит

Интересно научно изследване за хранителните навици на българите в Средновековието: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4164560

 

Не бях се замислял, а и не съм търсил целенасочено, но дали вегетарианството не е някакво последствие от възприемането на християнството (или въобще която и да е религия)?

 

 

Прабългарите мразели
растителна храна

Изследователят допълва, че прабългарите живеели чрез своите стада. Презирали растителната храна, защото смятали разораването на земята за отваряне на път към негативните пространства на мъртвите.

“Приемането на християнството обаче довело до огромни цивилизационни промени. Новата религия принудила хората да постят 200-250 дни в годината. Наложило се да променят стопанството си и от скотовъди да се превърнат в земеделци. Така постепенно юртите били заменени с къщи и в района с четири сезона по византийски модел се оформили селища. Сабята била заменена с меч, възникнали нови занаяти. Хората започнали да се хранят с каши от житни култури - пшеница, овес, ечемик, просо, лимец. В армията била обособена пехота и войниците носели в торби предимно булгур, който не мухлясва, приготвя се бързо и има ценни хранителни качества”, реди доц. Иван Лазаров.
Линк към коментар
Share on other sites

 

Слагали са ивици месо върху гърбовете на конете си, които са се осолявали от потта на жребците и са се превръщали в пастърма”, 

 

Те и индианците са сушали бизонското месо на ивици, но не върху конете, а опънато на колчета,

някак ми се струва по-хигиенично

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

 

Слагали са ивици месо върху гърбовете на конете си, които са се осолявали от потта на жребците и са се превръщали в пастърма”, 

 

Те и индианците са сушали бизонското месо на ивици, но не върху конете, а опънато на колчета,

някак ми се струва по-хигиенично

То тва е щото по тва време ислямът е бил там да пази, подкрепя и развива крехката и неука индианска цивилизация. Е... поне Обама би казал така де. :P

 

Аз не знам за ядящите животинско месо и ядящите зеленчуци. Прекалено голяма маниа става. Дано и ядящите човешко месо не се намесят в картинката, че ще стане пълен хаос.

Редактирано от Ashtoning
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Вегетарианството е препоръчано от Учителя.Ванга например не е била вегетарианка.Много столетници не са вегетарианци, не са трезвеници- позволяват си вино, ракия.Съществено при столетниците, е приготовлението на порцията храна преди ядене.Не употребявали застояла .Някои от тях се трудели на полето, физическата работа способства за окисляване на кръвта и оттам поддържа жизнеността им.Други обичали книгата и четенето.Споделен от столетниците факт, е че не са допускали лоши мисли за дълго, лошо отношение към близки, дните им са минавали в радост, благодарност към всичко. Много са аспектите на дълголетието, ако целим това с вегетарианството.Но определено всеки е намирал своите уникални и индивидуални пътища за съзерцание от съществуването си.Вегетарианството води за употребата на чиста храна, но съчетаването с чисти мисли, добри постъпки е доближаване до Божественото.

Напълно съм съгласен с това което казваш но повечето от столетниците на са водели такъв напрагнат живот какъвто е сега. Цялата работа идва от прекълено голямото напрежение в което живеем. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте

 

Радвам се че тук намирам много близки души, докато в обкръжението ми всички са месоядни, но тях ги обичам.

Веднъж на тържество докато се храним близка приятелка ме кани с месо(шегувито), аз й отвърнах, че предпочитам да изям една ябълка два пъти от колкото къса месо, което тя ми поднесе, последва реакция от нейна страна(мръщи се), тогава й казах, че по същия начин се чувствам и аз при мисълта да вкуся месо.

Друг път просто отговарям, че нямам зъби за месо

След като преживях едни доста тежки и емоционални препятствия ми трябваха още няколко месеца за да осъзная и развия непоносимостта си към месото.Сега съм на 23, малко повече от година не ям каквото и да е месо и се чувствам по-спокоен и уравновесен

 

С пожелания за светъл път

Линк към коментар
Share on other sites

 

яколко месеца за да осъзная и развия непоносимостта си към месото

 

Хубаво би било ако изборът ти във вегетарианството е основан на предпочитание към нещо, отколкото непоносимост към друго. Не се настройвай излишно - вегетарианството е още по-полезно, когато човек не носи в ежедневието си "непоносимости" :)

Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се, че ме накара да се замисля и разсъждавам.

Решението си го взех по-скоро спонтанно,не основано на логически изводи и сравнения, а вътрешен подтик с малко външна помощ.Разбрах че трябва да променя хранителния си режим, но не знаех с какъв, тогава започнах да търся отговора в себе си.Трудно е да се каже какво открих, защото е индивидуално и лично, но бях сигурен че трябва да спра да ям месо.

Непоносимостта ми е същата като на всяко не месоядно същество.За съжаление както на повечето хора от самото ни раждане е потискана, по една или друга причина

Редактирано от Акация
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

 Вегетарянството е най-страхотното нещо ,ако тялото ти го позволява.Моя опит е че тялото ми е такова че се нуждае от повече желязо - което го има само в месото.Пробвал съм само на риба пак нестава.Ефекта е че човек започва да чувства налягане в главата ,вие му се свят ,спи по-твърде много(това е най-лошото събуждаш се и неможеш да си отвориш очите и отново заспиваш) , освен това неможе да се концентрира.В това състояние съм издържал над година ,докато разбера че не е за мен.Когато отново започнах да ям месо станах отново способен, започнах да спортувам бягане сред природата с пълна сила,бе невероятно изживяване .Също и феруградумед е лекарство с желязо , то също има някакъв ефект.

 Та за всеки си има начин.И това го има.Според мен важно е отслабването ,дебелите,твърде мосоядни хора си носят отговорността за това какво са изразходвали.Отностно убиването на животни - Учителя казва ,че животните не страдат като хората.Тоест има нещо ,но някой хора трябва да ядат месо стига да не прекаляват.

Редактирано от Cheren Svetiq
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Това последното е най-глупавото мнение, което съм чела близките дни! 

Само ми е чудно как се сещате и така свободно преписвате думи на Учителя, без дори едноминутно да помислите?!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Вегетарианството не е крайност. Вегетарианството означава, че човек се е отказал да яде животински продукти и нищо повече. Някой може да се е отказал от алкохола, друг от гнева, трети от играенето на тото – това крайности ли са?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...