Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Fiber Art -или художествен текстил ,изкуство на нишката


Inatari

Recommended Posts

Fiber art - изкуството на нишката .

Онази нишка ,която е живителната тъкан на света .

Изкуството на текстила в България има много добри традиции. Все пак сме запазили като отделна специалност дори - Приложни Изкуства - текстил ,в Академията , този вид изкуство.

В цяла Европа и Америка текстилът е сведен до приложно изкуство или просто предмет от специалността Мода .

Но В България , човекът , който създаде специалност текстил в НХА се нарича Марин Върбанов .

Изумително интересен е съвременният , модерният текстил . Използват се всякакви нишки , тъкани и необикновени материали , които са вкарани много често в уникална техника ,уникални решения на художника - текстилец .

Аз съм много пристрастна , към този вид изкуство , което никак няма да скрия .

Специално тук в тази тема ще говоря за техниката плъст .

Това е много особен вид техника на текстила , която предполага изпозлването на естествени материали ,като вълна и вълнени влакна , копринени нишки ,памучни вътъци .

Освен ,че в момента е изключително модерна навън ,техниката плъст е съвсем традиционна и за Българите . Много древна технология за правене на дрехи и всякакви текстилни изделия .

В случая ще покажа тук няколко снимки на една известна западна текстилка художничка , която аз лично намирам за удивителна .

005717627.jpg

005717638.jpg

005717626.jpg

005717624.jpg

005717577.jpg

005717571.jpg

005717569.jpg

005717568.jpg

005717559.jpg

Много български художници - текстилци също работят в техниката плъст ,но в момента не разполагам с техни снимки .

Много различно от останалите изкуство е изкуството на текстила ,възможно е да се предадат много философски идеи ,чрез текстурата ,тъканта , цвета , наслагването на тъкани.Изобщо нишката като възможност за създаване на артобект е част от езика на вселената .

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Инче, ама тези неща тъкани ли са или по друг начин са скрепени влакната?

Много е интересно, някои от нещата ме грабнаха много!

Линк към коментар
Share on other sites

Не ,не са тъкани .

Техниката се нарича плъст .

Буквално се сплъстяват отделните вълнени влакна в една тъкан .

Значи разпъва се едно голямо парче зебло или дебел плат.

Подрежда се композицията от влакна върху него ,като предварително сме обагрили вълната , нарисували сме си някакъв проект ,нарежда се хубаво ,като трябва да достигне височина от 10 см ,навива се това цялото на руло ,полива се със сапунена вода и се набива с една дървена тупалка ,докато се сплъстят отделните пластове велма . И не получим всъщност т.н. плъст . Доста здраво трябва да се налага ,за да се получи това сплъстяване .

Хем ,човек се освобождава от негативната енергия ,хем създава нещо красиво . :3d_096:

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Ха, така, хвърля му се един хубав бой значи :D

Благодаря, много ме заинтригува и ми се струва, че все още имаме неизпредени вълнени влакна при бабата на моя съпруг, така че лятото ще си направя една собствена импровизация от плъст :thumbsup2: , че нали знаеш, че и аз съм изкушена от изобразителното изкуство. Голямата дъщеря и тя сигурно ще удари едно рамо в оформлението, нея много я бива в декорациите. Само боички се чудя от къде ще намеря, трябва да е сигурно боя за прежди, ама има ли все още някъде да се продават? :hmmmmm:

А като е готово, после какво: суши се и как ще се опъне, върху рамка ли или върху някаква твърда основа?

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесно , ето че си намерихте занимание .

Само си купете боички за вълна . :3d_086:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Марин Върбанов е художник по съвременен текстил. Роден в град Оряхово. Професор в Художествената Академия Н. Павлович, Основател на Катедрата по текстил и мода. Основател на Марин ВърбаноВ Институт по съвременна текстилна пластика в Китайската Академия по Изящно Изкуство в Ханджоу - Китай. Преподавател в Парижкият Международен Център по Изкуствата. Първият артист извел изкуството на текстила от стандартните 2 измерения и превърнал го в 3-измерно изкуство.

изт.

IMG_1887.JPG

ILINA%20i%20Marin%20Varbanov-1.jpg

Интервю с дъщерята на Марин Върбанов

halki.JPG

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Текстилни работи на ученици на Марин Върбанов ,една от които е и проф.Анна Бояджиева,при която завърших и аз самата. :)

DSC08383.JPG

DSC08381.JPG

DSC08391.JPG

DSC08393.JPG

DSC08425.JPG

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Да, всяко нещо, в което е вложено труд и е изкуство, има почитатели и е яко :)

Някой хора предпочитат ковьори и такива неща биха им разнообразили колекциите супер много! :)

Линк към коментар
Share on other sites

http://d1static0.kni...72310_thumb.jpg

post-14639-1264231340_thumb.jpg

http://d1static0.kni...73248_thumb.jpg

http://d1static0.kni...74118_thumb.jpg

http://d1static0.kni...31529_thumb.jpg

Едно изкуство с нишка, наречено поан- лас, което има своята красота.

Редактирано от Дриада
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Дриада, нещата, които си пуснала повече спадат към занаятите, не са точно изкуство.

Щяха да бъдат изкуство, ако бяха уникати, ако бяха уникални разработки на тази техника, но както и да е .

И моята баба е факир в различните техники на плетене на една кука, дори сама си мисли моделите, не ползва готови схеми, но това не я прави художник. Трябва малко да се прави разлика между занаят и изкуство.Границата е тънка, но понякога непреодолима за цял живот за някои.

Просто не са за тази тема, нито този форум.Ако имаше форум Занаяти, щеше да е удачно да ги пуснеш там.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Тук в този сайт има едно видео, кратък филм на Филипа Брок за колаборацията между текстилни дизайнери и химични инженери с научни награди. Филипа Брок работи на дигитализиран жакардов стан и се вдъхновява от работата на Аарон Клуг. Създава дизайни, вдъхновени от неговите фотографии и схеми на триизмерни структури, но стига приказки вижте по- добре сами.

 

http://www.cultureunplugged.com/documentary/watch-online/play/5738/Nobel-Textiles--Philippa-Brock-and-Aaron-Klug

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...