Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Богородица


Дрона

Recommended Posts

Здравейте.

В един друг форум, в който участвам, днес прочетох следния въпрос:

"Защо Дънов никога не е говорил за Богородица?".

Този въпрос ме смути с декларацията за никога. Всъщност действително ли в беседите си учителя не е споменавал Дева Мария?

Линк към коментар
Share on other sites

Дрона, както можеш да се досетиш ... това не е вярно.

Ето няколко примера:

Обич, разумност и истинолюбие

"Света Богородица казала чрез някоя пророчица, че ако хората искат да успяват в работите си, трябвало да ѝ палят свещи и кандила. Какво пророчество е това? Света Богородица не се нуждае от вашите свещи и кандила. Това са заблуждения! Не се пророчества така. Някой измислил нещо и хората го считат пророк. И в старо време е имало пророци, и днес има много пророци, но истинският пророк коренно се отличава от лъжепророка."

Виделината

"Какво представлява Св. Богородица? Тя представлява жената с нейното сърце: детето е сърцето, което тя възпитава. Човек е дошъл в света да възпита, да възроди своето сърце, да го отгледа като дете. Питате: Защо жените раждат? Чрез закона на раждането Бог ви учи как да възпитате своето дете, т.е. как да отглеждате вашето сърце. Ако майката даде на детето си чисто мляко, то ще бъде здраво, но ако млякото е покварено, детето ще умре. "

Изтълкувай ни тази притча

"Една е истинската Богородица. Аз я познавам, отлична е тя. Един Бог има в света. Един Христос има. Не се заблуждавайте. Всичко друго е отражение. Душата, която е вложена във вас, това е Бог, това е Христос, това е света Богородица."

Малкото добро. Живият порядък

"Много от вас сте били добри гадатели в Египет, в Индия. Оттам носите тоя занаят, но сте го забравили. Казвате, че тоя занаят е цигански. – Не е цигански, но трябва да гадаете без кафе, без карти, без боб. Ясновидката Кортеза казваше верни неща, но без икона тя не можеше да се съсредоточи. Ще сложа иконата пред себе си, ще прекади с тамян и след това започва да говори. Един ден Кортеза ми разказа една своя интересна опитност. Дошъл при нея един човек, искал да му каже нещо. Тя сложила иконата пред себе си, прекадила с темян, но нищо не видяла. Моли се, движи се натук-натам, дано чуе нещо – пак затворено. Тъкмо се готвела да каже, че нищо не се открива, изведнъж гледа към иконата, ръката на св. Богородица се движи. Тя разбрала, какво искат да ѝ кажат. Обърнала се към дошлия с думите: Ти имаш лош навик, обичаш да вдигаш ръка, да биеш. Така биеш и жена си, но трябва да се откажеш от тоя навик. Ти си волева натура, енергичен си, можеш да се въздържаш. Много неща му казала тя, но след като видяла отражението върху иконата."

Значение на удовете

"Едно трябва да се знае: Възвишеният Дух, т.е. Божият Дух, говори само чрез съвършения човек. Ако обтегна четири струни на една дъска, и най-голям музикант да съм, нищо не мога да изкарам. Дъската трябва да се превърне в съвършен инструмент, а който свири, трябва да бъде първокласен маг. Мислите ли, че ако нямате условия и вътрешно разположение, Духът може да изкара нещо от вас? След това ще ме питат какви са тези духове, които ги занимават. Аз ги познавам добре. Едни от тях са свършили училището едва с тройка; други са изключени от училището. Тези духове ще говорят за възпитание на хората! Те ще минават за ръководители на човечеството! Те ще заемат мястото на Христа, на света Богородица и ще се произнасят за мене, че съм бил първокласен учител. Аз не съм буквоядец, но казвам: Изпитвайте духовете и разберете, от Бога ли идват, или не. И вие сте медиуми, през които духовете влизат и излизат, всеки ден ви разиграват и ви правят смешни."

Линк към коментар
Share on other sites

Ами ще рече, че ако ти кажа: "Какво ми се правиш на Богородица!" - ще означава ли, че съм говорил за Богородица?

И аз можех да пусна търсачка с думата "Богородица" в беседите на Дънов...

Та какво е говорил за Богородица, в крайна сметка - не разбрах. <_<

И най-вече не разбрах въпроса - защо въобще е трябвало да говори за Богородица? Дънов не е поп! B)

Линк към коментар
Share on other sites

Цялата тема за Богородица е развита в първата беседа на Рилските езера.

Оригиналният въпрос беше "никога не е споменавал".... е, споменавал е.

"Никога-то" като начин на мислене противоречи на едни думи на Еглесиаст "Има време за всяко нещо под Слънцето"..... А на сърцето това му е работата - да се смущава. Ако не се смущаваше сърцето нямаше да сме тука. Та в този ред на мисли - има време и за смута има време и за мир.

Линк към коментар
Share on other sites

"Благословена между жените"

17.08.1930 г - при II Рилско езеро

"Казвам: всички страдания, изпитания и препятствия в живота на човека целят пробуждане на висшето съзнание в него, т.е. да се роди нещо велико в душата му. Това виждаме в двата примера за Елисавета и мириам. Първата роди Йоан кръстител, а втората-Христа - Спасителят на човечеството.

***

Разберете ли раждането в буквален смисъл, вие ще се натъкнете на ред противоречия. при това, вие не можете да бъдете и в положението на Мириам. Никоя друга жена не може да бъде в нейното положение, защото явленията в природата не се повтарят.

***

Двата примера с елисавета и мириам нека ви бъдат като образци в живота."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 years later...

Тя е най-светлият образ, най-светлият архетип от всички псевдохристиянски образи.

Това е прообраз на всяка жена :)

И ако някой носи онази превечна доброта и женственост, това е тя. Но без мъглата от християнски фразеологизми и пиететни състояния на майката, не, това няма нищо общо.

Ако истинските християнски символи, имат все значение, то Богородица е онзи предвечен образ на жената, който, дори и обременен с еврейски архетипи, още топли. Като огън.

И ако, съвременната жена, е загубила себе си и се търси, да намери пътя, който е предначертан от Богородица в нейния сакрален и метафоричен смисъл - а именно на път, на мост и на посока.

Тя закриля. Не бяха ли това Боговете :)

Линк към коментар
Share on other sites

Баба ми винаги казва:"Ине, моли се на Богородица, когато много искаш нещо, тя ще те чуе винаги"

И аз така правя, винаги се чувствам облекчена и разбрана, просто оставям големия товар на Богородица.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Тя е най-светлият образ, най-светлият архетип от всички псевдохристиянски образи.

Това е прообраз на всяка жена :)

И ако някой носи онази превечна доброта и женственост, това е тя. Но без мъглата от християнски фразеологизми и пиететни състояния на майката, не, това няма нищо общо.

Ако истинските християнски символи, имат все значение, то Богородица е онзи предвечен образ на жената, който, дори и обременен с еврейски архетипи, още топли. Като огън.

И ако, съвременната жена, е загубила себе си и се търси, да намери пътя, който е предначертан от Богородица в нейния сакрален и метафоричен смисъл - а именно на път, на мост и на посока.

Тя закриля. Не бяха ли това Боговете :)

 

Тебе призовавам, Ерзули!

Voodoo-veve-Erzulie-Goddess-Of-Love.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...
В 21.01.2015 г.,, Лиула каза:
 

Тя е най-светлият образ, най-светлият архетип от всички псевдохристиянски образи.

Това е прообраз на всяка жена :)

Архетип натоварен с много значения, особено преди християнството.Богородица," вечната женственост,която ни извисява"/Гьоте/, съда със светещата вода, пространството за инициация, основната материя, женския образ на бог.

В днешните времена,все още не заела полагащото й се място в религията.

Линк към коментар
Share on other sites

"...и цялата проекция на материя, както и архетиповата идея модел в съзнанието на естествоизпитателите произхожда от майчиния ар-хетип. Платон, например, казва, че пространството е като кърмачка на целия космически ред. т. е. простран­ството се разглежда като женски контейнер, хранител-на функция на майката."

Мари фон Франц  "Алхимията--символика и психология"

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...