Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Агресията - как да се справяме с нея?


Севдалина

Recommended Posts

Вярно е, че "дребни" и "едри" са относителни понятия. Но не ми се струва проява на великодушие да почнеш да тормозиш някого, само защото не ти харесва това, че той е спокоен и ти да искаш да си доставиш удоволствие като евентуално го изкараш извън релси. Струва ми се, че повечето хора не са такива дребнаводушни, заядливи. Та ако масата хора са "средни", явно хора които мразят спокойствието у другите и то е пречка за тях, явно такива хора са дребнодушни. Но определено не са широкоскроени и извисени. Поне така ми казва Оня Горе ( в черепномозъчната кутия), пък и не съм останал с впечатление подобен род прояви да са приемани в религиите и езотериката като проява на духовна висота.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ти някога проявявал ли си целенасочена агресия към някого?

Линк към коментар
Share on other sites

Отвори гугъл и провери, какво значи "целенасочена".

Ако си проявявал, щеше да знаеш, че тези ти думи:

да тормозиш някого, само защото не ти харесва това, че той е спокоен и ти да искаш да си доставиш удоволствие като евентуално го изкараш извън релси.

са напълно лишени от смисъл.

както и всички разсъждения които се правят в сферата на предположенията.

Зад агресията стоят поредица от причини, често доста дълбоко заложени в подсъзнанието. И не е работа на всеки да ги анализира, разбира или интерпретира варианти. Затова написах за праговете на търпението.

Линк към коментар
Share on other sites

Отворих главугъла и открих, че "целенасочен" е свързан с постигането на определена цел, вършен с определена цел. Поне така каза главугъла. Ще обясниш ли, защо не съзираш смисъл в цитираните от теб мои думи ?

Зад агресията стоят поредица от причини, често доста дълбоко заложени в подсъзнанието.
Не съм отрекъл това ти твърдение.

Зад агресията стоят поредица от причини, често доста дълбоко заложени в подсъзнанието.
Свобода, демокрация.

Затова написах за праговете на търпението.
Аз от написаното разбрах, че едни хора по - лесно се дразнят от други. И какво ?

Станимир беше казал, че спокойствието ти може да провокира нечия агресия. Та и моите коментари бяха свързани с това Станимирово твърдение. Ако приемем, че наистина нечие спокойствие може ей така да предизвика агресия у някого. Седи си някого спокоен, ти го гледаш и се ядосваш. Това разбрах от твърдението, че и спокойствието може да предизвика агресия. Може да е имал предвид и спокойствието проявено при спор. Знам ли.

Линк към коментар
Share on other sites

Прочети го отново.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Както вече ти казах, прочетох го поне три пъти. Не схващам какво намекваш. Не мисля, че съм нарушил правилата на сайта. Ако искаш да кажеш нещо, кажи го директно без увъртания. Ако не желаеш - остави нещата, каквито са. Няма нужда от злоупотреба с право.

Линк към коментар
Share on other sites

Агресията си я има заложена във всеки човек. тя се проявява най- често, когато чувството за безсилие надделее.

Колко кристално ясно е изложено! Чувството за агресия е допингът който тялото ни получава, когато е заплашена неговата цялост. Извисяването на умът над физическите нужди охарактеризира тази проява за примитивна, като еднотипна на първобитното и предназначение - да спасим кожата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Агресията... това е човешката слабост.

Това е вътрешното противоречие.

Това е да се загубиш.

А слабото, несигурно, залутало се по пътя си дете страда. И прави грешки. И пак страда. То има нужда да види спокойствие срещу себе си. Това е единстената сила, която може да го пребори и умиротвори.

Точно така, агресията се поражда (когато е от страх) от чувство на слабост, и по още хиляда причини. НО има и агресия, която за някого е агресия, но отстрани погледнато може да е отстояване на изконни права на независимост, собствени решения и не-даване на тон в личния ти живот. Агресията не е "как да се справяме с нея". Агресията повече пъти е слабост, която ако човек се овладее и успее да каже здраво "оставете ме, имам да върша това и това, нямам време за вас" може да постигне много повече, защото за да постигнем нещо, трябва да бъдем оставени да го свършим, като всеки голям и самостоятелен работещ/учещ/концентриран/правещ човек. Самоуважение и от време на време да се сещаме да кажем на другите тактично да ни оставят насаме, за да можем да свършим своята работа.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...