Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Истина?


Иво

Recommended Posts

:D

по-печеливша стратегия за спечелване на войната с нас самите!

А не е ли най-печелившата стратегия да не водим война нито с нас самите, нито с нещо или някой, а да се издигнем над нея?

"Обичайте враговете си (и тези вътре във вас)" - може би защото няма по-добра победа от тази, да превърнеш врага в приятел и съюзник.

Обичайте ближния си както обичате себе си - ето това е пътят към победата според мен.

И не сте загубили битка - всички тук слушахме Бог и се учихме. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

А не е ли най-печелившата стратегия да не водим война нито с нас самите, нито с нещо или някой, а да се издигнем над нея?

"Обичайте враговете си (и тези вътре във вас)" - може би защото няма по-добра победа от тази, да превърнеш врага в приятел и съюзник.

Обичайте ближния си както обичате себе си - ето това е пътят към победата според мен.

И не сте загубили битка - всички тук слушахме Бог и се учихме. :feel happy:

Донче мисля, че вече писах какво мисля над това.

Мисля, че любовта е също вид оръжие и ти знаеш много добре това!

И защо разбираш думата "война", винаги с еднакво отрицателен смисъл?

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

А, ти иди разправяй на човек преживял чудо, че няма истина и смисъл!

Синева, огледай се, от пет четирима ще ти кажат, че са преживели чудо. Колкото по е ситна една душичка, толкова повече чудеса й се привиждат. Има жени с половин оргазъм пък с десет чудеса, има мъже с две разгледани корици на книга, пък пророци до безкрай.

Иначе аз Фарисея си го представям такъв: умен, без чудеса и фалшиви оргазми, ще се засрами, ако за всеки втори свой аргумент търси помощ от Бога, щото това е мания на цялото плебейско войнство. Фарисеят знае: истината е като торта посред сън, която и да ядеш, от нея няма да се изходиш. Фарисеят ще се огорчи от себе си, когато хапне от глазурата или от блата, подал се е. Той е научил: истината е Дявола! Тя влиза в кръвта, взема сърцето и плакне ума. И щипка философия има във Фарисея. Оргазмът по време на сън оргазъм ли е? Истина ли е? И както казват теоретиците на истината - ама е истина това, че оргазмът по време на сън не е оргазъм. Или по нефарисейскому - ама е истина това, че чудото по време на сън не е чудо. Когато всяка истина се стопи, остава само моделът истина-неистина, останал сам той е по-гол от кръщелниците на Йоан.

Да сте видели някой да бяга по улиците и да крещи: Истина, истина ви казвам, истината не е истина. Вземете тоя модел истина-неистина и го претеглете. Няма везна, земна или божия, която да го претегли.

И още една философско-религиозна закачка: истина ли е това, което досега разправях? Сън е, като тортата, като чудото, като оргазма. Ама аз знам как е с хорските души, те са като чукча, или на истина или на лос ще се наденат. Кой каквото знае!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че те разбирам вече на къде "биеш" и съм съгласен с теб.

Имам още един въпрос само:

Ти осъзна ли това твое твърдение?

Доста закодирано говориш за това!

:1eye:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм липсващата градина около отходната яма. Копаейки в нея, търся корените на всички плевели, които се ширят по хоризонта на липсващата ми градина. Тези плевели са истините, на този, на онзи, моята. Това е по-скоро едно неправене. И засега имам само двойки. И една пчелика... която все ме жили.

Линк към коментар
Share on other sites

Що-годе правилна стратегия за теб, та нали е твоя.

Само да вметна, че този сън, въпросният, а не другият, е осъзнат и в него има смисъл!

Да не стане като с Айнщайн, който умрял с бележник и писалка в ръка, в неудовлетворение, поради невъзможността да открие мислите на Бог?

Извод: Когато отговорите са не откривани с ума, трябва да се търсят другаде.

Сън в съня, но сънят не е като сън, защото сънуващият е друг и сънуването му не е като сън!

Пример: Преди години, доста по детски, имах желанието да сънувам една светла в християнството личност. Всяка вечер отправях молитва за това /доста наивно/ И така това се случи!

Може би, някой умее да сънува повече от осъзнато и в съня му да съществува смисъл?

Да се сравнява, този сън с онзи, другият сън, също е плевел!

Мисля, че не е нужно човек да бъде предпазлив с изказванията си по тази теория, защото нито ще е първият нито последният сблъскал се с нея.

Предпазливостта идва от страха, който е една от тортите.

Нека да повдигнем булото! И без това съм сигурен, че повечето от форумците са вече наясно с това, което пишем. Не е никак сложно или ново.

Поздрави!

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

За участниците в съня, сънят е действителност!

Мисля за много правилен въпрос този:

- Какво е накарало сънуващия да сънува и каква роля играят творенията на съня - своята роля или ролята, в която ги сънува /вижда/ сънуващия?

:hmmmmm::)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм липсващата градина около отходната яма.
Не е ли тъпо да центрираш себе си около задните си части.

Както един друг "учен" смело видя че Нютон бил задник.

май Нютон не мислеше със задните си части като написа "Началата"

Копаейки в нея, търся корените на всички плевели, които се ширят по хоризонта на липсващата ми градина. Тези плевели са истините, на този, на онзи, моята.

странно виждане. Внимавай да не ти се стовари някой метеорит на главата.

Модераторска бележка: Моля не използвайте груб език във форумите!

Линк към коментар
Share on other sites

Чакай, Вальо! Спри се!

Остави човека да покаже това, в което вярва! Все си мисля, че има с какво да се съгласим. Търпение!

Смелост, Cryptophore!

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ол райт

може би "истината е в процеса търсене чрез неправене" ?

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Остави човека да покаже това, в което вярва! Все си мисля, че има с какво да се съгласим. Търпение!

:thumbsup::feel happy: Мисля, че "войната" ти вече е спечелена, братко Синева! Поздравления! Ето така волята ни да направим добро на някого се трансформира в търпението да го оставим сам да направи най-доброто за себе си.... :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Имам интуитивно усещане, че "битката" не е свършила :D и че няма поообедени, а само пооомъдрели :v:

Sivis pacem - parabellum!=Искаш мир - готви се за война!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:  :feel happy:  Мисля, че "войната" ти вече е спечелена, братко Синева! Поздравления!  Ето така волята ни да направим добро на някого се трансформира в търпението да го оставим сам да направи най-доброто за себе си....  :feel happy:

Грешиш, Донке! В отношенията с хората от форума при мен не съществува война, а търсене!

И пак ти казвам: Умът ми е този, който воюва и се бунтува срещу мен! И всичко това произлиза от страхът му да не загуби лидерската си позиция.

:v:

Линк към коментар
Share on other sites

:) И малко по темата от извора на древната мъдрост :

казано е, че който служи на ИСТИНАТА - може да влияе на мрака!

Силата на търсещия ученик е в това да "изчезне" в устрема си към Истината и същевременно да запази Будността си! :smarty:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Мнооого е мъчно да откриеш истината, ами че истормозих се докато прегледам новата кореспонденция по темата, ама и не ми донесе много. Мой пропуск.

Та, Що е Истина - туй, що е неизменно. Значи да търсиш Истината ни фърфи, щото търсенето е динамика, а целта статика. Освен всички спънки по пътя, на края на алейката ще срещнем противоречието. Какво ли ни остава? Ами избор. Или търсим още преходност, евентуално с надежда, че може да помогне за осъзнаване, или спираме да търсим, обаче каквото и да е, всичко... евентуално с надежда да се слеем със статиката.

Туй сега беше една логическа последователност, а не чиста гледна точка. Ако има точки, те са много и образуват права, или неправа. Има и малко ораторска глупост в цялата история, ама щом динамизацията помега за смиряване, то и глупостта ще помогне за помъдряване.

А за отходните ями - тази темичка за известно време се превърна в подобно, но в последствие се отчете като успех. То ест - успеха ще да е резултат от вървеж, ама ако цапаш само направо като се натъкнеш на препятствие просто ще спреш. Виж, ако можеш да позавивваш ( интересна дума ), можеш и да продължиш хода си...

Линк към коментар
Share on other sites

:smarty: Знайно е, че е определено ТЪРСЕНЕТО да е по-важно от НАМИРАНЕТО, защото дори и да намериш ИСТИНАТА - търсенето продъъължава :angel:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Напънчето винаги се брои :thumbsup1: защото твоята истина може да стане светлинка и свобода за другите търсещи :thumbsup2:

Та, Що е Истина - туй, що е неизменно. Значи да търсиш Истината ни фърфи, щото търсенето е динамика, а целта статика.

Когато човек не търси/иска постижения, а търси/иска само Бога...той постига целта си :hypocrite: ИСТИНАТА + СВОБОДАТА :angel:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз него съм го търсил много. Ходя, викам, оглеждам се, че от време на време и отговор получавам отзад някой храст, ама като отида - намирам само една уста - колкото да говори, пък и да хапе. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Колко мноооого си го търсил:sleeping::1eye:а към храста...само със събути сандали :D:thumbsup1:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз него съм го търсил много. Ходя, викам, оглеждам се, че от време на време и отговор получавам отзад някой храст, ама като отида - намирам само една уста - колкото да говори, пък и да хапе. :rolleyes:

Изводът е ясен- каквото повикало- такова се обадило... :D

Но това беше в рамките на шегите... Темата си е сериозна, но не знам дали може и трябва да се казва нещо повече от това, което е казано до сега. Даже май бяха казани и някои неща в повече, но нищо де, нали търсенето също е много важно, някои казват- повече и от намирането... Понеже Истината е и отвъд нас самите , и отвъд разумението ни, и отвъд думите, които използваме и разбираме, ясно е, че търсенето ни може да бъде добро и като събиране на парченца пъстра и сложна мозайка (за мен това се случва във форума), но може да се окажем и в ситуацията на тези, дето отишли да видят слона Чудният слон и голямата картина на живота (вариант на тази много поучителна история има тук- "Чудният слон и голямата картина на живота" - от притчите във форума (съжалявам, не знам как да го направя на линк!) Нека да си търсим, но да не се вземаме чак толкова насериозно! Не е много полезно и... истинно! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Та, Що е Истина - туй, що е неизменно. Значи да търсиш Истината ни фърфи, щото търсенето е динамика, а целта статика. ... евентуално с надежда да се слеем със статиката.
търси и намира кое - динамично изменящото се??

"За този който търси Йога, средството е действие.

За този който е установен в Йога, спокойствието е средството"

Бхагавад Гита

и глупостта ще помогне за помъдряване.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Не е ли тъпо да центрираш себе си около задните си части.
Валентине, усещам как искаш да има центриране около теб. Помисли, годен ли си да заместиш задните ми части. Виждам, ти си човекът-цитат, не си ли даваш сметка, че това може да не е познание, а изхождане?

Остави човека да покаже това, в което вярва... Смелост, Cryptophore!

Синева, няма ли в теб терапевтични нагласи? Почти ме постави на кушетката с главата към теб. Какво значи да вярваш? Да експлицираш истините си? Да се изхождаш? Каква е разликата? Пък от друга страна, що не се съглася с теб. Моята вяра я има. Да, да! И аз я изразявам посредством една копрофилска метафорика. А не с висш разум като Валентин, примерно.

Ето така волята ни да направим добро на някого се трансформира в търпението да го оставим сам да направи най-доброто за себе си...

Донка, що за влечение - да се прави добро някому? Знаеш ли какви са мотивите за една такава... перверзия? Психологически имам предвид. То е като майките, които тъпчат децата си все за добро. Погледни през прозореца, виж, колко нахранени с истини възрастни има.

Синева, за сънуващия - ако той сънува истини, защо го прави. Ами от недоимък. Ето никой не хареса моя сън, тоя с плевелите и отходната яма, някак отблъсква. Чудно защо? Виж, Валентин парфюмира добре своите истини, Донка ги заобля, умилява ги, хубави сънища. Не е ли всичко натъкмълък?

Модераторска бележка: Моля НЕ използвайте груб език във форумите!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...