Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кошмарите - как да се справим с тях?


Recommended Posts

Ама и това ли е твой сън, Милкана??

Да, мой е. Толкова е интересно в страната на сънищата. Но понякога ми идват в повече :D

Линк към коментар
Share on other sites

Пия топло прясно мляко и спя като заклан, нито кошмари, нито видения, нито полети извън тялото, нищо не смущава съня ми! 

Брейййй... не човек , а желязо ! За един вечно събуден е направо невероятно. .. :D Де да можех и аз така., а то недава да затворя очи... /онова същото де , вие се сещате / .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Пия топло прясно мляко и спя като заклан, нито кошмари, нито видения, нито полети извън тялото, нищо не смущава съня ми! :D  :whistling:  :sorcerer:

Лелееееееееее, ако знаеш понякога колко ми се иска да съм на твое място :lol::1eye: браоос.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

навремето съм сънувал кошмари до момента в който не открих един метод, който работи перфектно- ако бягаш-спираш, посо4ваш неканения гост с показалеца на сънуваното си тяло и 4исто и просто заявяваш:

"Това е моя си сън. А ти-вън!!!"

оказа се 4е съм открил не просто "анти-кошмар" средство, а на4ин за влизане в ниво на осъзнато сънуване.

Оттогава сънищата са вси4ко друго, но не и загубено време за мен.

Лека нощ! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

навремето съм сънувал  кошмари до момента в който не открих един метод, който работи перфектно- ако бягаш-спираш, посо4ваш неканения гост с показалеца на сънуваното си тяло и  4исто и просто заявяваш:

"Това е моя си сън. А ти-вън!!!"

оказа се 4е  съм открил  не просто "анти-кошмар"  средство, а  на4ин за  влизане в ниво на осъзнато сънуване.

Оттогава сънищата са вси4ко друго, но не и  загубено време за мен.

Лека нощ! ;)

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Друг метод е след като се събудиш от кошмар да се опиташ да разиграеш няколко пъти въображаемо съня си в съзнанието си сам че с щастлив край. Ако кошмара често се повтаря може да се направи не само визуализиране, но и описание на съня, но с щастлив край няколко пъти на лист хартия.

Ако човек иска да включи и осъзнато сънуване трябва да се индентифицира ключовия момент от съня, в който има опасност съня да стане кошмар. Прави се разиграване на съня с щастлив край, но в момента в който се достигне до ключовия момент се визуализира не само че съня става прекрасен вместо страшен, но и че става осъзнат... Това е моя сън и аз съм осъзнат, никой не може да ме нарани....

Въпреки че в сънищата няма опасност за физическото ви тяло, емоциите, които изпитвате по време на сън са реални. “Правете нещата, от които най-много се страхувате, и краят на страха ви е сигурен.” – съветва Марк Твен. В тази връзка, изправянето срещу страховете и преодоляването им е едно от най-големите предимства на осъзнатото сънуване. Според “ефекта на сянката”, открит от Карл Юнг, вие проектирате отхвърлените аспекти на личността си върху другите и понякога този процес се отразява във вашите сънища във вид на кошмари. “Страхът е най-лошият враг в сънищата ви” – обяснява д-р Лаберж.”Ако му позволите да ви обземе, той ще става все по силен, а вашите съмочувствие и осъзнатост все по-слаби.” В осъзнат сън, вие знаете, че чудовищото в съня ви няма да ви нарани. Обърнете се към него и го погледнете в очите. Защо да не го попитате какво иска, защо ви плаши, какво е дошло да ви научи, с какво можете да му помогнете? Излъчете любов и приемане към него. Това чудовище е част от вас самите, част, която иска приемане и разбиране, а не борба или отхвърляне. Може би всичко от което се страхувате е в дълбоката си същност, нещо безпомощно, нещо което иска вашата любов и внимание. Ето защо чудовищата често се превръщат в дружелюбни същества или пък приятели, когато се изправите смело срещу тях в осъзнат сън. “Най-дълбоките ви страхове са като дракони, които пазят най-дълбоките ви съкровища” – казва немския поет Рейниър Рилке . Ето защо след като успеете да се справите с чудовището в съня си, някои изследователи препоръчват да поискате от него подарък. Целта е да стане пълна трансформация на отрицателната емоция - страха, в нещо позитивно. Ефекта в будния живот е поразителен.... Един осъзнато сънуващ споделя, че когато бил преследван от войник от Втората Световна война, разбирайки, че всичко е сън, се обърнал към преследвача и го попитал: “Кой си ти?”. Войникът се превърнал в малко момиченце, което отговорило: “Аз съм твоят страх от неизвестното”. Сънуващият се развълнувал и прегърнал малкото момиченце, разбирайки, че страхът от неизвестното го е карал да избягва определени ситуации в будния живот. Не случайно Буда казва: “Няма лоши сънища”.

източник: Изкуството на осъзнатото сънуване - част 2

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

vseki spodelia re6ih i az da spodelia.vseki pat kato sanuvam znam 4e e san osaznavam se v samia san.nai gadnia e mejdu zaspivane ne moga da pomradna i sled tova ako iskaite mi viarvaite no napuskam tiloto si nikak si saznatelno nemoga da go opi6a i po4vam da ispadam kato4eli vbesteglovnost sled tova se budia prodaljavam da slu6am sa6tia film koito sam go slu6al i v tova sastoianie.kakvo li ozna4ava tova i dano ne me pomislite za lud :rolleyes::whistling:

Модераторска бележка: Моля пишете на кирилица!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Имал съм случаи, в които дотолкова съм се страхувал да не сънувам отново кошмари, че даже се опитвах по всякакъв начин да не заспя.

Бих се радвал да споделите вашето мнение. Как се справяте с кошмарите?

Използвате ли някакви специални техники?

Като малък всека нощ сънувах кошмари, беха толкова често и толкова страшни че и мен ме беше страх да заспя и се опитвах да стоя буден. "Спане" за мен беше лоша дума, синоним на "кошмар". Само като чуех думата сънуване и ме полазваха тръпки и в будно състояние. Като дете сънувах дяволи, извънземни, стари мрачни къщи... знаете в сънищата всичко е подсилено и усещанията са много реалистични и засилени. След неколко години тия кошмари се изместиха от други - сънувах че умирам, на сън знаех точен момент и секунда на смъртта и пак на сън броех последните секунди и чаках да видя какво ще се случи. Всеки път беше свръх реалистично а емоциите и усещшанията беха умножени по 100 в сравнение с подобна ситуация на яве.

"Случайно" в мене попадна една библия, беше ми подарена от мой роднина, излежаващ дълга присъда в затворо. Бех чул че ако преди лягане четеш от библията кошмарите ще изчезнат. Четох... и нищо не се промени, все същите кошмари. Но една вечер "случайно" реших да сложа библията под възглавницата да видя какво ще стане. И кошмарите спреха! От тогава никога вече не съм сънувал кошмар, с изключение на един път, когато бех в планината, без библията. Сега и с библия и без библия кошмари нема. Но в същата нощ, когато спреха лошите сънища, започнаха пророческите. Не мога да кажа че промяната е заради самовнушение, че ще ми помогне тая книга защото аз вервах че при четене ще помогне, но не стана. Не се и надявах дори че след като я сложа под възглавницата всичко ще спре. Да кажа че вервам чак толко на писаното в новия завет пак ще излъжа, дори имам големи съмнения и не съм от тия, които могат да се нарекат сляпо и безвъсмездно вярващи.

Просто всичко се случи така както е било писано да се случи, без видима причина.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Искам първо да кажа че темата е страхотна и второ да кажа че аз също имам проблем с кошмарите от много малък, сега съм на 19 и не мога да кажа че сънувам кошмари всеки ден но не е и много рядко, прочетох всички мения и останах приятно изненадан от методите на някои примерно да контролират сънищата си, повярвайте ми незнам аз как бих могъл да го направя в съня си просто незнам, факт е че съм доста напрегнат в реалния си живот, може би заради зодията и явно това си оказва влияние, факт е и че сънувам доста ужасни сънища, искам само 1, да се "отърва" веднъж завинаги от тях,(при мен става нещо доста интересно, винаги когато спя отвит тоест заспя без чаршаф още преди да заспя усещам някаква несигурност и 98% след това сънувам кошмари). Ако някой може да ми помогне много ще съм му благодарен. :thumbsup1:

P.S. страхотно ми допаднаха коментарите не тези които са преборили кошмарите със думи от сорта на "това е моят сън а ти вън". :thumbsup2: Също и на тези със иконата, имам си една точно до монитора която е осветена в църква и ми е скъп подарак и мисля да спя с нея и дано има ефект. Лека вечер на всички :sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Принципно не сънувам кошмари.

Има само няколко неща които винаги ме изтормозват.

На първо място сънища за асансьори ,маркучи и кабели.

-викам асансьора ,той идва, спира на етажа и като отворя вратата ,вътре е тъмно а кабината е пълна догоре с омотани един вдруг черни дебели кабели.

-натискам копчето на последния етаж, а асансьора стига дотам и не спира ами продължава

-натискам за първия етаж ,но той не спира а продължава

-качвам се в приличен асансьор но докато се движи се превръща в зловещ ...

Като цяло тези сънища се редуват ,като сънувам поне един в месец (по рано бяха повече).Като цяло ми пречат да ползвам асансьори понеже ме е страх.И както обичам да казвам "страх ме е от асансьори защото сънувам страшни сънища с асансьори" А всъщност истината е че сънувам сънищата понеже по някаква причина ме е страх .Но тъй като не знам причината ... ;)

Не че не пътувам с асансьори-пътувам,но понякога се е случвало да отворя вратата и да се вцепеня и да дам на заден ход ;)

Друг кошмар ми е за падащ зъб.Около един път на няколко месеца.Когато го сънувам това се чувствам много зле.

Доскоро сънувах също ,че ми крадат колелото.Вече не карам колело и този сън изчезна ;)

Линк към коментар
Share on other sites

И при мен асансьорите присъстват често, но когато сляза от него с ужас забелязвам, че това не е моят дом и моята врата а нещо друго, непознато и чуждо. изпадам в паника, че съм се загубила. Немога нито да се върна нито да продължа. Много пъти вървя по някакви стълби и пак се губя. Преди време имах дълъг период, през който сънувах, че съм само с една обувка, а другият ми крак е бос!?! Това ми се случваше все на публични места и аз винаги изпитвах унижение и конфуз.

От майка ми знам, че когато си сънувал нещо неприятно и искаш да го забравиш, трябва да си погледнеш възглавницата веднага щом отвориш очи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Дано да не се повтарям с горните постове. Ще споделя моя опит. Кошмари не сънувам.

Ето моите съвети:

1. Дори когато се приготвяте за сън, мислете позитивно. Например: "най-сетне стана време да си лягам. Ще си почина страхотно, ще се наспя хубаво! Нямам търпение да стигна до леглото." Положителната нагласа е много важна.

2. Ето вече сме в леглото и аз съм адски щастлива, че е настъпил този момент от деня. Усмихвам се и наслаждавам на момента. Ако има случаи в които съм преуморена и напрегната и съответно не мога да се отпусна, аз прилагам следната проста техника: представям си че лежа на плажа, усещам топлината на слънцето, вълните, които се разбиват в брега и сякаш потъвам в пясъка, който е мек и топъл. Постепено това ме унася и колкото и да съм напрегната, аз заспивам пак с усмивка на уста. Важното е да изгоните от съзнанието си всички мисли и притеснения от изминалия ден. Та нали настоящият ден е вече зад гърба ни и сега ни очаква хубаво да се наспим :)

3. Ако можете, опитайте се в полусънно състояние да изкарате базата от данни със своите сънища. Например сънищата, когато съм била на почивка на морето. Трябва внимателно да улучите момента, в който сте на границата между съня и будното състояните. Ще останете доста изненадани от факта, че в такова междинно състояние можете да си припомните на принципа на асоциацията сънища, които сте сънували и които сънища обикновено не си спомняте в будно състояните.

4. После избирате от тази база данни и си казвате, тази вечер искам да сънувам сън подобен на този. И си харесвате на кой и после окончателно заспивате и сънувате :)

Стъпка 1. и 2. са лесни. Ако стъпка 3 и 4 не са за вас, просто си кажете: "тази вечер ще сънувам, че съм на почивка на морето" и заспете.

Според мен най-важното е сте позитивно настроени, да очаквате момента, в който ще заспите и в който сънищата ви ще ви отведат на накое хубаво и спокойно място.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Така..сега и аз да се вмъкна в темата.В последно време доста сънувам кошмари и намерих тази тема.Кошмари сънувам от много време и все различни-с асансьори и с какво ли още не но най-много със змии.Аз имам фобия от змии и от всякакви отрови.В последните 4 дни имах 3 кошмара със змии.Като по-малък сънувах много пъти че се качвам в асансьор и той не спира - точно като описаните по-горе случаи.Но ми е трудно да не използвам асансьор защото живея на 13 етаж.Иначе съм сънувал че се резхождам гол по главната и т.н.Но определено кошмарите със змии ме изнервят.Страшно се страхувам от тях.Сънувам че имам змии под леглото и като се събудя веднага проверявам.Много ми е тудно да ги преудолея.Ще опитам съветите ви,но ако някой е имал кошмари със змии и ги е предодолял ще съм му много благодарен да ги сподели.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм имал, но са ми споделяли, че се е оказвало свързано със страха от някаква загуба или с подозрения. При разсейването им са изчезвали и сънищата със змии. :thumbsup:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Здравейте, темата за сънищата и в частност за кошмарите винаги ме е вълнувала.Може би,защото и аз като повечето от вас още в ранна възраст имах повтарящи се кошмари.Така или иначе сънищата винаги са ме съпътствали,те са част от мен.

Прочетох с интерес по-горните мнения и забелязвам,че повечето от нас са намерили интуитивно "ключът" за излизане от кошмарите.Аз бих вмъкнала още един поглед върху тях,че те понякога идват за да ни предпазят в реалноста.За да не звучи абстрактно ще споделя съня,който провокира това ми мнение.Сънувах,че се намирам в някаква гора (незнам защо намираща се зад блока в който живеех тогава)и бях преследвана от едно джудже с огромен ятаган в ръка.Сърцето ми щеше да се пръсне, когато видях,че вкарва трупа ми в багажника на един мерцедес

(видях номера и модела на колата).

Няма да ви обяснявам как се чувствах като се събудих.На другия ден се случи така,че се прибирах по същия път(като в съня)видях същата кола със цвят и номер,шофьора спря и даде заден ,гледаше право към мен в огледалото.Побягнах не можейки да повярвам,че това е възможно.

От този сън минаха 15г.,какво ли щеше да се случи ,ако не бях обърнала внимание на съня или го бях забравила.......?

Понякога сънищата ни променят ,пък било то и кошмари.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

До преди няколко години трудно заспивах и добре, че имаше познати та си намирах сънотворни и това продължи с години. Тогава ми се случваше и кошмари да сънувам. Но от момента в който се срещнах с приятелката си /живеем заедно вече 7 години/ не са ми необходими сънотворни а от кога не съм сънувал кошмари дори не си спомням. Според мен всичко зависи от това да се чувстваш спокоен и да не те е страх :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Определено музиката лекува. Една вечер дълго бях измъчвана от кошмари. Станах и в 2 часа посред нощ започнах да играя Паневритмия като си пеех наум. Докъм "Мисли" "небето" ми се проясни. Легнах си и заспах здрав и укрепителен сън..... :3d_012: . И да благодарим на Учителя. :3d_047:

Добре дошла Петя! Много силно впечатление ми направи това, което си написала в темата за музикотерапията. Копирах го в тази тема, защото смятам, че ще бъде полезно на всеки, който има да решава проблем със сънищата си.

Ще ти бъдем много благодарни да споделиш и други свои опитности с Паневритмията и музика или упражнения от Учителя, в които те са ти помагали да преодолееш трудности и неприятни състояния.

Линк към коментар
Share on other sites

Предпазвам се от кошмарите с молитва. Може и в свободен текст.

Пожелайте да сте заобиколени (като със стена) само от светли същности ( според вашата религия или светоглед) и ако има да ви се предава някаква информация, нека да е с по-малко емоция. Визуализирайте се като в мидена черупка от светлина, Любов и Радост, излъчвани от ангели.

Има сънища, в които обективно се случват страшни неща, но ги възприемаме спокойно. Има и такива, в които изпитваме голям страх от нещо елементарно и обичайно.

Някъде четох, че страхът в съня идва, за да запомним самия сън, т.е. този сън е важен.

Линк към коментар
Share on other sites

По темата:

Определено музиката лекува. Една вечер дълго бях измъчвана от кошмари. Станах и в 2 часа посред нощ започнах да играя Паневритмия като си пеех наум. Докъм "Мисли" "небето" ми се проясни. Легнах си и заспах здрав и укрепителен сън..... :3d_012: . И да благодарим на Учителя. :3d_047:
Линк към коментар
Share on other sites

А защо да се отърваваме от кошмарите? Те преработват, смилат травми, психични трудности и противоречия! Съвсем на мястото си са! Говорят, че има нещо за разрешаване - вътрешно или външно! Но не и с бягането от тях! Аз ги приемам абсолютно спокойно - като един вътрешен филм. И понеже малкият ми човешки морал се стапя все повече, стемейки се да видя нещата без неговия филтър, кошмарите приемам точно както и щастливите сънища. Събуждам се и им се радвам, разбирайки нуждата да погледна съзнателно в психичното си мазе и поразчистя старите "компоти"...

Линк към коментар
Share on other sites

А може би музиката и текстът на Паневритмията са направили точно това?

Линк към коментар
Share on other sites

Музиката, молитвата, бавните ритмични движения на паневритмията или тай чи действат на принципа на хипнозата/ медитацията. Успокояват, трансформират, разширяват съзнанието, осветляват и чистят, да! Така е! А досега доказано най-мощният метод при проблеми със съня, е именно хипнозата! В случая автохипнозата на молитвата, музиката и ритмиката с дишане и движения. Супер!

И все пак, не гоненето, изтласкването и дисоциирането на кошмарите, но разбирането им с благодарност и спокойствие е начинът за каквато и да е работа с тях! Тоест, разликата е не в практиката/ техниката, но в отношението! И тук винаги място има и известно осъзнаване съдържанието на кошмарите и посланието на несъзнаваното, което носят! Тоест и известна аналитична авторабота си има мястото. Не сложни от еди си коя си школа анализи, но в познаването на собствения си психичен и социален контекст самоанализ, като се знае, че сънят смесва, обобщава образи и е символичен. Простичко и интуитивно самопоглеждане със спокойствие. Там е работата, че това самовглеждане се прави само в контекст, а съновниците нямат никаква роля. Тълкуването тук по форумите също, защото за а се осветли посланието на съня е нужно познание за цялостната личност, характер, преживявания на човека и реакциите му... Може да иа някои общи символики, но дори те силно варират при всеки според вътрешните му "карти"... Както и да е!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...