Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Силните места в хороскопа


Recommended Posts

Здравейте,

Как определяте силните места в хороскопа (наталната карта)?

Използвате ли някаква методология и ако да - каква?

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

Много зависи от това какво разбира астролога под "силни места". Срещала съм из литературата, че силно е мястото,където се намира планета, сключваща само т.нар. положителни аспекти или е планета на трон с положителни аспекти.

Това аз лично не го приемам,защото силно място в картата според мен е това,което изпъква, което е най-изявеното като характеристики в живота на дадения човек, и това даже невинаги е свързано с планета на трон и с хармонични аспекти.

От тази гл.т. първото ,което ми се натрапва, е стелиума /ако го има/. Виждала съм много "силни" и много "слаби" стелиуми, но и "слабите" ги приемам за силни,защото независимо от оттенъка,който придават, влиянието им е изключително силно. Ако планетите в него са в падение,заточение,с напрегнати аспекти и прочие, то те няма как да не бележат ярко съответната област от живота. Още повече че дават много по-силна вътрешна мотивация у човека.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Много зависи от това какво разбира астролога под "силни места". Срещала съм из литературата, че силно е мястото,където се намира планета, сключваща само т.нар. положителни аспекти или е планета на трон с положителни аспекти.

Това аз лично не го приемам,защото силно място в картата според мен е това,което изпъква, което е най-изявеното като характеристики в живота на дадения човек, и това даже невинаги е свързано с планета на трон и с хармонични аспекти.

От тази гл.т. първото ,което ми се натрапва, е стелиума /ако го има/. Виждала съм много "силни" и много "слаби" стелиуми, но и "слабите" ги приемам за силни,защото независимо от оттенъка,който придават, влиянието им е изключително силно. Ако планетите в него са в падение,заточение,с напрегнати аспекти и прочие, то те няма как да не бележат ярко съответната област от живота. Още повече че дават много по-силна вътрешна мотивация у човека.

Аз мисля че имам стелиум във Дева ,имам 4 планети Луна.10.53-Меркурий.6.49-Венера.26.12-Плутон.25.37,значи това е много силно място за мен в хороскопа освен това там ми е Южния лунен възел

Линк към коментар
Share on other sites

sieeina, ако това, което си написала, са градусите на планетите, попадащи всички в знак Дева, това не е стелиум - просто имаш два съвпада: Луна-Меркурий и Венера-Плутон. Друг е въпроса, че в Дева имаш наистина повечко планети и характеристиките на този знак сигурно се проявяват забележимо в твоя живот, както и изявите на планетите, които са в него, ще са обагрени в характерния за Девата стил.

Иначе аз не разбирам добре въпроса на Иво:

Как определяте силните места в хороскопа (наталната карта)?

За мен от по-съществено значение е, когато срещна в хороскопа две (или повече) неща, които са предпоставка все за една и съща или сходна проява в живота - т.нар. двойно подчертаване по терминологията на Стивън Аройо. При такава ситуация това нещо почти няма как да не се реализира в живота на човека (образно казано "от много страни го тласкат" именно към това :P ). От това по-силно за мен няма.

Линк към коментар
Share on other sites

Силните теми в натала са си големите конфигурации. Те,все пак са водещи в живота. После гледам силен знак,особено при стелиумите. Гледам и кои знаци са застъпени или липсата на такива. Положението на планетите в картата,като цяло.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Може би като Дева, за мен силните места в наталната карта са тези, които могат да ни "посочат с пръст" задачите, които имаме да решаваме в този живот и средствата, с които можем да го направим.

Според бедните ми все още познания, това би трябвало да е съотношението Слънце - Луна - Асцендент - но не взети отделно, а като комплекс и то по-скоро в реда Луна - Слънце - Асцендент.

Вторият показалец - Съотношението IC - MC като оста подсъзнание - свръхсъзнание, или още движението на духа, но без хоризонталната ос, те биха били непълни. Както казва Учителя "Една мисъл, за да се реализира, първо трябва да се качи в свръхсъзнанието, оттам да слезе в подсъзнанието, после да се върне към съзнанието, и най-после да дойде в самосъзнанието."

И третият много важен за мен знак "внимание!" в наталната карта е, естествено - Сатурн - с всичко свързано с него и дома му.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Понеже става дума за силните места в хороскопа, бих искал да направя препратка към това как една планета може да се окаже силна/слаба благодарение на аспектите, които сключва с останалите планети, благодарение на сумарните отношения.

Относно това как се определят степените на сила на дадена планета, съм избрал скоростта на движение, като най – висок е индекса на Луната, на която давам показател 3, след нея следват персоналните планети – Слънце, Венера и Меркурий, на които определям сила – 2, следва групата на социалните планети – Сатурн, Марс, които са малефици и на тях определям отрицателна стойност минус 1, докато на Юпитер, който също е в тази група, давам положителна единица. Следва групата на трансперсоналните планети, които заемат отрицателни стойности – Нептун -1, Уран -2 и Плутон -3.

Подобна класификация или по скоро цифров еквивалент може да се направи и спрямо аспектите, само че тук нещата са малко по характерни. От това което съм извел като наблюдения, мога да каже че предварително не може да се определи знак, той зависи до голяма степен от това какви планети са включени в конюнкцията, ще рече че при наличието на малефик аспекта приема отрицателна стойност. Определям три аспекта като водещи, това са – съвпад, квадратура и опозиция, на които давам стойност 1, като междинни – секстил и тригон, на които цифровия еквивалент е 0.5, а най – малка стойност давам на полусекстила и инконюнкцията – 0.25. Важна роля давам и на ъглите в хороскопа, както и на планетите попадащи в така наречените гокленови зони, които приемат директо една единица към общия си капитал.

Например:

Слънце в 1-ви дом, квадратура с Меркурий

Получаваме Слънце – 1, 1-ви дом – 1, квадратура – 1 и накрая Меркурий, който дава допълнително още една единица към сбора. От тази конюнкция получаваме като сума за Слънцето – 4. Разбира се, ако има допълнителен аспект, например секстил с Нептун, директно изваждаме от дотук получената сума 1.5. Това се повтаря докато не се изчерпа и последният аспект, за да получим накрая числовата стойност на дадена планета. Това упражнение се повтаря за всяка планета, за да се определи доминантата, разбира се това което предлагам като система има множество алтернативи, и както винаги си оставям вратичка, или казано с други думи практиката ще покаже, а за това ми е нужна и вашата помощ :)

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

...силните места в наталната карта са тези, които могат да ни "посочат с пръст" задачите, които имаме да решаваме в този живот и средствата, с които можем да го направим.

... това би трябвало да е съотношението Слънце - Луна - Асцендент - но не взети отделно, а като комплекс и то по-скоро в реда Луна - Слънце - Асцендент. Вторият показалец - Съотношението IC - MC като оста подсъзнание - свръхсъзнание, или още движението на духа, но без хоризонталната ос, те биха били непълни. Както казва Учителя "Една мисъл, за да се реализира, първо трябва да се качи в свръхсъзнанието, оттам да слезе в подсъзнанието, после да се върне към съзнанието, и най-после да дойде в самосъзнанието."

И третият много важен за мен знак "внимание!" в наталната карта е, естествено - Сатурн - с всичко свързано с него и дома му.

Чудесно казано! като бих добавила остта на възлите ~ двойката знаци, в които попада; дали има съвпад с планети и какви аспекти се сключват.

Както и самото /транзитно/ движение на нодалната ос, мисля е своеобразен "таймер", който отключва събитията в живота ни...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...