Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Трансценденталната Медитация.


Recommended Posts

Трансценденталната Медитация

Нека да чуем Ваше мнение как се медитира Трансцендендталната Медитация по метода на Махариши Махеш Йоги.

Ако някой знае как се медитира и е медитирал ТМ по метода на Махариши нека сподели ако желае.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 29
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте,

аз съм медитирал ТМ от Махариши преди около 12-13 години. Има няколко нива. При първото ниво Гуру-то ти дава индивидуална мантра(която не трябва да казваш на никой, а да пазиш за себе си, не че го направихме) и ти медитираш с нея сутрин и вечер по 20 минути, ако си над 20г. (ако си под - броя минути е равен на броя години).

Има и второ ниво ТМ-Сидха.

Там се яде вече вег. храна, медитира се 1 час сутрин и 1 час вечер (това е положението). Освен мантрата има вече и сутри - за различни работи.

Например flying sutra за левитация (китайска авиация) и т.н.

Също в щатите има и Махариши Университет, където яко медитират и учат.

Това е.

Линк към коментар
Share on other sites

Привет! :)

Аз се занимавам с Йога-нидра.Страхотна медитативна техника,много

ми харесва.Но може би е нещо различно от тази Транс.......медитация :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Общо взете не съветвам НИКОГО да се занимава с ТМ, още повече със съдействитео на така наречените "инструктори", които уж ти давали "лична мантра", която се съставяла по таблица, която я има в интернет.

Според мен е за предпочитане човек да медитира с мантрични формули на Ватански от Учителя, отколкото да захранва с енергия франчайзинговата бизнес орнанизация, свързана с махариши махеш йоги!

Линк към коментар
Share on other sites

Az lichno ne sym q probval, no mojesh da si zadadesh vyprosa: ako struva pari, dali e nasochena kym duhoven progres ili kym antitezata mu- moderen corporatism. Syshto mojesh da podlojish na razmisyl credoto im, che sa nujni sredstva za da se vyvede svetoven mir - v imeto na koito obache, v momenta se vodqt voini. Izsledvai staratelno; otgovorite sa navsqkyde.

Uspeh!

Линк към коментар
Share on other sites

>mersi za s6veta, no vse pak mozhe li niakoi (TI) da mi razkazhe pove4e za >prozedurata v TM i za opasnostite koito se kriat tam.

1. Срещал съм от тях да се позовават на една будистка сутра, аз сутрата я намерих тя касаеше във смисъл медитация свъзана със вътрешния слух, и съответно при мантрата - да се слуша(медитира на) вътрешното произнасяне на мантрата.

НО! Там въобще не се споменаваше че мантрите трябва да са такива, каквито те ги дават. Уж ги определяли така наречените ТМ инструктори.

(НО виждах преди време някаква таблица от интернет във връзка с годината на раждане, което според мен е доста несериозен начин за определяне на лична мантра, което истински може да бъде дадено от Духовен Учител).

2. Това си е вид бизнес (доколкото съм разбрах какво е франчайзинг - плаща се сума да имаш правото да преподаваш въпросната ТМ, и дали те за това не получават процент.) Друг е въпроса за какво се дават тези пари и това струва ли си парите и въобще може ли да се има доверие на такава система, но спорел мен хората които могат да мислет сравнително свободно от реклами, могат да си извадят правилни изводи на базата на фактите:):harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! Това като че ли го има обсъждано в друга подобна тема...имаше и линкове...прегледай...по нататък по темите...мене лично този термин не ме вълнува...но медитативната практика ...ме интересува отдавна....

ТМ по метода на Махариши не ме интересува, чела съм...и четейки осъзнато ти разбираш. че дадената техника не те интересува....Запозната съм и практикувам различните медитациите на Карма Кагю Линията - на Лама Оле Нидал от 1993 година ! Диамантеният път на Будизма!

Има достатъчно информация и събития по въпроса ! В София и във Варна центровете са много добри!

Любов + Светлина + Мир + Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

>ТМ по метода на Махариши не ме интересува, чела съм...и четейки осъзнато >ти разбираш. че дадената техника не те интересува....

Интереса към ТМ дали не се дължи на неслабата рекламна и маркетингова дейност на въпросното общество, а не на реална ползва или стойност.

И друг е въпроса каде отива тази енергия, на мантрата, който е дод въпрос доколко е ЛИЧНА...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Пришелец!

Привърженик съм на разнообразието и разумното изобилие в Живота

(разбирай всичко....материално ...духовно...икономика култура изкуство занаяти......) и съответно ....Възможността да имаме избор при изборите си ......

Другото е въпрос на опитности, осъзнаване и различаване ...все глаголи= действия !

Ние трябва да сме информирани....ориентирани ставаме в процеса на ходенето/търсенето/ преживяването....когато започнем да мислим право..."Будни бъдете и непрестанно се молете " и службата си вършете......Духът си знае работата! Кой съм аз , че да подсещам Духа какво да прави!

Нека да ходим , слушаме, гледаме.....Кой на каквито конференции, семинари курсове, медитации, психо, астро , икономически и религиозни....може и иска.... да бъде....Това си е бизнес, имаш време и финикийски знак - там си....нямаш....разказват ти без пари/даром...ама пак си длъжник.....

Нали затова имаме мозък с гънки......и разумно сърце ...!

Всичко трябва да изпитваме , а Доброто за нас и за ближните...да държим и прилагаме! ....и всичко да е за Христовата вибрация !

Любов + Светлина + Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

zdraveite,

ami mene po prinzim Maharishi & Co ne me intersuvat. :harhar:

t6i kato stressa ni se otraziava zle i zhivoto6t kato zialo e mnogo

napregnat, re6ih da se zaema s meditazia i slu4aino v internet sre6tnah poniatieto TM.

T6i kato pro4etoh na niakolko mesta za tova 4e TM IMA DOB6R EFEKT I E LESENA ZA IZPULNENIE, re6ih da vi pitam vas, dali znaeto ne6to po podrobno po v6prosa, dali niakoi ot vas pravi TM??

Otnosno fakta 4e struva pari...........! ni6to novo,

to i Yogata struva pari i vseki drug kurs!

Po zial sviat ima tolkoz "gleda4i", koito vzimat pari, no ne poznavat......!

No pak kazvam, Maharishi i negovite kinti ne me v6lnuvat, iteressuva me samo kak se prilaga TM i dali v deistivelnost e tolkoz efikasna i lesna!!!

[SIZE=7]Nadiavam se niakoi sred vas da mozhe da mi kazhe kak funkzionira TM

blagodaria vi

Линк към коментар
Share on other sites

>Nadiavam se niakoi sred vas da mozhe da mi kazhe kak funkzionira TM

Основната практика доколкото ми е известно е да си повтаряш мислено една дума, която те наричат лична мантра.

Мисленото съсредоточаване на една дума може да е пак съсредоточаване и от това да има ползва (от развиване на еднонасоченост на съзнанието). Но не е все едно какво се повтаря. Има универсални мантри като АУМ на които може да се медитира с често и концентрирано мислено произнасяне и размисшление за смисъла на АУМ. Това постепенно може да очиства аурата и да хармонизира съзнанието.

"«Който изтърпи докрай, той ще спасен да бъде.» Размишлявайте върху думата «търпение» и извлечете дълдокия смисъл, който се крие в нея. В българският език тази дума е много силна. Всяка дума крие в себе си известна сила. Ако концентрирате вниманието си върху дадена дума, вашият мозък ще се свърже със силата, която е вложена в нея, и ще изпитате едно ободряване или отпадане според характера на думата. Има думи, които веднъж изговорени, човек втори път не може да ги произнесе. Защо? Те оказват вредно влияние върху човешкия мозък; те го разслабват. Запример, ако няколко пъти произнесе думите «ще се разболея», човек ще изпита тяхното лошо действие върху организма си, и няма да мине много време, той може да се разболее. И обратно: ако някой туберкулозен повтаря няколко пъти на ден думите «ще оздравея», той наистина ще оздравее. Как лекуват днес туберкулозните? Турят ги на легло, да не се движат нито наляво, нито надясно, хранят ги на особен режим и нищо повече. Не, нека оставят болния свободен, ако иска да лежи, да лежи, ако иска да се разхожда, да се разхожда, но да започне да произнася много пъти на ден думите «ще оздравея», като постепенно увеличава и стигне до 1000-2000 пъти на ден: първия ден да произнесе тия думи сто пъти; втория ден 120 пъти; третия ден 150 пъти и т.н., докато дойде до хиляда или две хиляди пъти. Ака може да се лекува всяка болест, всяко обезсърчение. По този начин тежката, тъмна атмосфера около болния се разведрява, става светла, приятна, и той от ден на ден се усеща все по-добре, по-разположен. Тогава всички здравии хора ще почнат да посещават този човек. Докато е бил болен, почти всички са го избягвали.Защо? Защото всеки човек се стреми към красивото, приятното в живота."

Синове на възкресението, стр. 68-69,изд. 1998

И тъй има работа за всички души: и за напреднали, и за ненапреднали - за всички има условия да се развиват и осъвършенствуват. Сега, понеже всички ще направим крачка напред, аз ви давам думата "АУМ", която можете често да произнасяте. Скърбни ли сте, болни ли сте, неразположени ли сте, произнесете тази дума няколко пъти…Има свещени думи, каквато е и думата "АУМ", които трябва да произнасяте често, даже и да не разбирате смисъла им. Духът ви ги разбира, а това е достатъчно за вас. Аум е дума на Духа. Изпеете ли тази дума от Неговия език, Той ще ви разбере и помогне, защото разбира и знае нуждите ви.

(Беседата «Аумен»)

Аум е дума от древния ватански език.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, приятелю Кактус! Пропиши на кирилица...съжали се над очите на форумци... и ще ти отговаряме...виж моля те правилата на Портала!

Благодаря предварително за правилната ти реакция на моето подсещане!

Любов + Светлина + Мир + Радост!

Линк към коментар
Share on other sites

здравей Благост,

съжалявам че пишех на латиница, но имах проблем с pc-то, които вече отстраних! :thumbsup2:

но от сега нататъка ще ви пиша на кирилица и се надявам на много отговори! :)

ами тогава да опиша проблема си на ново.

желая да се науча да медитирам.

намерих случайно ТМ в интернет. навсякъде пише че е лесна и ефикасна техника за отпускане...и.т.н., но никъде не пише как функционира.

силно се надявам, някои от вас да може да ми обясни как се упражнява ТМ! :smarty:

благодаря ви

Линк към коментар
Share on other sites

здравей Благост,

съжалявам че пишех на латиница, но имах проблем с pc-то, които вече отстраних!  :thumbsup2: 

но от сега нататъка ще ви пиша на кирилица и се надявам на много отговори!  :)

ами тогава да опиша проблема си на ново.

желая да се науча да медитирам.

намерих случайно ТМ в интернет. навсякъде пише че е лесна и ефикасна техника за отпускане...и.т.н., но никъде не пише как функционира.

силно се надявам, някои от вас да може да ми обясни как се упражнява ТМ!  :smarty:

благодаря ви

не съм бил на курсове по ТМ, но май това за което си плаща човек е да мудадат някакво буквено съчетание и да го научат да си го повтаря:))) :harhar:

(то май дали няма и специална забрана да се разгласява "тайната" техника :smarty::king::D )

Линк към коментар
Share on other sites

здравей Пришелец

ами интересна работа, тази голяма тайна. особено интересно ми стана, че навсяжде пише едно и също, и то във всички сайтове!!!

Незнам колко е голяма тайната, но не мога да разбрера защо всички я пазят толкоз добре!!! и едновременно се казва, че е лесна, ефикасна и че всеки може да я прилага и то навсякъде без много усилия, защото е един естествен човешки "процес"!!!! :dancing yes:

Но нали е казано: който търси, намира!

А, аз продължавам да търся!!!

Аз мисля, че ти имаш право и не си далеч от истината :whistling:

Аумен :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

здравей Пришелец

ами интересна работа, тази голяма тайна. особено интересно ми стана, че навсяжде пише едно и също, и то във всички сайтове!!!

Незнам колко е голяма тайната, но не мога да разбрера защо всички я пазят толкоз добре!!!

ааа, според мен много просто, мисля че ги задължават да не я разпространяват, щото ако хората научат за какво се дават парите, дали ще се дават...(фирмена тайна!) :ph34r:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте! Няма тайна....има само постигане на определено състояние...и после умение да го постигаш отново и отново , да задържиш...опитността...

Искаш някой да ти каже ...то е все едно да ме накараш да ям/дишам... заради теб...това всеки самостоятелно го отработва ...без да очаква нещо по специално...просто дишаш...и дъха, дишането и дишащият ...стават едно и си спокойно бъден, без усилие, с лекота и яснота!

Медитацията е действително "навлизане" навътре , а молитвата.."обръщане" навън...И спорд мен има предостатъчно литература вече и относително запознати практикуващи...защото отчасти знаем...отчасти тълкуваме...!

Можем да опитваме всичко...доброто за себе си да прилагаме!

АУМ - ОМ - ОМ - АУМЕН!

ЛЮБОВ+СВЕТЛИНА+МИР+РАДОСТ

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Веднъж си постигнал нещо.Получило се е !( без значение какво)После го постигаш постоянно! Тогава, защо да не можеш да го споделиш?Странно ми се струва да налучкваш всеки път.Ако е така, значи резултата всеки път е различен! А ако е различен, значи още не сме постигнали нищо!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Здравейте, приятели!

Основната практика доколкото ми е известно е да си повтаряш мислено една дума, която те наричат лична мантра.

Мисленото съсредоточаване на една дума може да е пак съсредоточаване и от това да има ползва (от развиване на еднонасоченост на съзнанието). Но не е все едно какво се повтаря. Има универсални мантри като АУМ на които може да се медитира с често и концентрирано мислено произнасяне и размисшление за смисъла на АУМ. Това постепенно може да очиства аурата и да хармонизира съзнанието.

Има ли думи...няма медитация!

Има... разсъждение, наблюдение, концентрация, вербализацията..мантруването, музиката...молитвата....все методи за работа по пътя ни към себепознанието и усъвършенстването.Които изобщо не са самоцел...те са нужни за спасението на Земята....

И няма "грешни" пътища ако сме от търсещите...Духът на Истината и Ангелите ни помагат...на всички и всякога...

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Знаеш ли... духът на истината кой е?- Бог ли искаш да кажеш, твоята собствена душа, или. Аз смятам, че всеки дух има в себе си закодирана всичката истина, като код, по който се разпознава кое е истина и кое не.

Не всичкото знание, защото, ако духът и да е осъзнал всичко, то не знае всичко. А съзнанието на човека е толкова слабо, че нищо не знае. То само може да търси духа в себе си, и да търси сливане с него. Като го постигнеш се прераждаш в по-горен свят. И тъй като става въпрос за медитация:

-Без чисто съзнание духът не може да се слее с тялото. Спри да извършваш грехове и да си помисляш дори да го направиш и като си готов ще достигнеш светлината, но пътят към изчистването на съзнанието е труден. Ако можеш да се изчистиш от всичко за един миг никаква медитация не ти е нужна. Ако обаче си пропит с греховност, само след дълго, дълго, дълго лечение чрез самовнушение ще успееш. А медитацията е точно самовнушение, в изчистен вариант. Така че давай.

Аз лично не се увствам готов да медитирам. Усещам огромна сила на духа си, толкова огромна, че е умопомрачителна и ме е страх да не се умопомрача. Въпреки, че вярвам в силната си воля, мисля, че ми трябва още много каляване. Сега съм започнал с идеята да се лишавам от разни излишни светски удоволствия, когато нищо освен волята ми не може да спре желанието ми. Това пак е път на развитие, като се надявам, че скоро ще съм готов да медитирам. А как си мечтая да овладея левитацията...ех, къде отидох. Не ми е време дори да помислям. Сега имам по-важна работа, и тука да не ви карам да четете глупости, извинете за което.

Чао, отървавам ви.

Линк към коментар
Share on other sites

Въпреки, че вярвам в силната си воля, мисля, че ми трябва още много каляване. Сега съм започнал с идеята да се лишавам от разни излишни светски удоволствия, когато нищо освен волята ми не може да спре желанието ми. Това пак е път на развитие, като се надявам, че скоро ще съм готов да медитирам. А как си мечтая да овладея левитацията...ех, къде отидох. Не ми е време дори да помислям. Сега имам по-важна работа, и тука да не ви карам да четете глупости, извинете за което.

Чао, отървавам ви.

Der_Meister,

Каляване за какво?

И защо?

Кое те кара да мислиш, че духовно извисените хора се лишаават от светски удоволствия?

Линк към коментар
Share on other sites

Сега имам по-важна работа, и тука да не ви карам да четете глупости, извинете за което.

Чао, отървавам ви.

Това е важно .

Ако някога почуствате ,че сте в ролята на жертва-погледнете горният цитат- вие сам сте я избрал ролята на жертвата./Освен ако не се правите на такъв ...?/ :unsure:

Наскоро четох, че най- ефективна мантра за медитация е АЗ СЪМ - това, което съм. j0395738.gif

НО.... всяко нещо с времето си. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...