Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мисли на Учителя за българите и славянството


Recommended Posts

...А особено пък българите не обичат много дългите дисертации. Българинът е практичен: „Кажи ми с две думи какво искаш да кажеш. Има ли Господ, или няма Господ? Има ли „онзи свят“; или няма „онзи свят“, а не да го опъваш много. Нямам време, трябва да вървя на нивата. Има ли Господ или няма? Ако няма, да ида да ора на нивата. Ако има Господ, ще ида да му служа; а ако няма, ще работя за себе си“. Тъй разрешава той въпроса: „Има ли онзи свят или няма? Питам да ми кажеш“. И след като му кажеш, че има онзи свят, българинът казва: „Ти ходил ли си там? Ти видял ли си го? Имаш ли опитност?“ И като му кажеш, че си ходил на онзи свят, ще каже: „Нима може да се ходи на онзи свят, брей, тогава и аз да ида!“ Много е практичен, иска да опита, готов е да направи всичко, но усети ли, че излъжеш веднъж, тогава работата се изменя.

...

Да знаеш, в твоите жили тече ли българска кръв, или не тече, и тази българска кръв отде води своето начало. Нали всяка една река има свой извор? Българската кръв отде води своето начало, и отде води началото си английската кръв? Аз ще се радвам, нека ми кажат отде започва изворът на нещата. А има съществена разлика в кръвта на хората. Аз ще бъда искрен.

Тази българска кръв какъв цвят дава на българското лице? – Възчерен, значи в българската кръв преобладава на първо място въглеродът, или въглеродната енергия, която го кара да се държи близо до земята, затова той е орач, градинар, пастир. А в кръвта на англичанина преобладава водородът, водородната енергия, затова той е търговец, ходи по морето навсякъде, неговите хора са по целия свят. Да, казвам аз, в кръвта на англичанина има повече вода. И ако искаш да станеш приятел с англичанина, напои го с хубава вода.

А ако искаш да станеш приятел с българина, дай му едно парче земя, той ще те помни, ще каже: „Той ми даде много хубава земя“. И тъй, българите станаха българи, когато въглеродът взе надмощие в кръвта им; англичаните станаха англичани, когато водородът взе надмощие в тяхната кръв. Това са енергии вътре в природата. Но един ден тия енергии ще се изменят. И сегашният българин ще се измени, ще стане от него нещо ново и няма да се нарича българин.

В Египет

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Казвам: Защо да не може да му дадем най-красивата дума, която съществува в езика? Защо да не му кажем най-хубавата дума? Какво трябва да му кажем, на български коя е най-хубавата дума? По-хубава дума на български от думата „благост“ няма. Според мене тя е най-съдържателната дума. В много езици тази дума я няма. Думата „благост“ има съчетание на елементите, тя е много мощна дума. Като кажеш „благост“, Господ ще те послуша.

Между българите като дойдох, взех от тяхната форма най-хубавия инструмент. Какво ще направиш от българското дърво? От едно българско тяло каквото можеше да се направи, направих – повече от това не може. Колкото и да го облагородяваш, все си е българин. Че е българин, българин е. Най-добрите хора са българите. „Българин“ произлиза от „благ“, от благите хора са те. Понеже са много сладки, че някой път се случва, че са горчиви, но от сладчина горчат.

Сега от невидимия свят искат от българите да приготвят поне едно тенеке мед [...]. Понеже българите са благи, най-хубавия мед искат от тях, за да си дадат мнението какви са българите. Сега действувайте – българите да изпратят едно тенеке мед в другия свят, да се изправи светът.

Кажете всички в душата си: „Да бъде благословен Господ Бог наш, Който ни е изпратил на Земята да извършим Волята Му.“

Четирите неща

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Онези велики народи, които сега разрешават важни въпроси, ако не се подчинят на Божията воля, ще станат по-малки от българския народ – ще бъдат наказани.

Важно е сега моралното падане и повдигане на човека. Онези, които паднат морално, ще останат за хиляди, хиляди години назад. Всичко, което сега става, става по Божията воля. Болшевиките вършат онова, което е предсказано – ни повече, ни по-малко.

Ако българският народ ви приеме като добре дошли у него, всичко ще му върви на добре, а ако не ви приеме, на зле ще му върви. Ако той приеме Учението, което му носите, Господ ще го благослови; ако не го приеме, ще бъде наказан. Ако ви приеме, няма да плаща контрибуции, но ако не ви приеме, контрибуция ще плаща.

Методи за лекуване

(Съборни Беседи, 22.08.1919 Петък, Търново)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Свободата на българите е дадена от Бялото братство и ако злоупотребят с нея да му мислят.Щяха да видят българите свобода, ако не беше влязъл Бог в руския цар Александър II и не му беше внушил да освободи България.Манифеста на руския цар за обявяване на войната е словото на Господа за освобождението на България.Така, че българите дължат освобождението си първо на Бота, второ на Бялото братство, трето на руския цар и четвърто на руския народ.На друго място Учителят казва, че Бог решил да свали своята скиния на земята и затова избрал България и българския народ за това място.А служителите в тази скиния бяха изпратени да дойдат като ученици в школата на Учителя.

/"Изгревът"стр.620,т.1/

Българите нямат право на държава и земя, но онези българи, които са в Духовния свят и за техните представители в божествения свят, получиха земя и условия и те ги освободиха от турците, заради Бялото братство, което трябваше да дойде между тях.Това е Божие благословение.

/"Изгрева"стр.347 т.5/

Един ден българите ще познаят, че съм им бил един голям приятел.Но когато си замина, не искам никакви паметници, ако ми направят такива ще ги разруша.Любов иска бог, да се обичаме всички, като братя и сестри, това са паметниците на бъдещето.

/"Сила и живот"стр217,218 4с./

В българина например религиозното чувство е слабо развито.Религиозното чувство е добре развито в германеца, руснака и евреина.Никой народ не пази така религията си, както еврейският.Обаче колкото евреинът е религиозен, толкова е материалист.Тази е причината за голямата вътрешна борба, която преживява.Българите са изпратени на Балканския полуостров между славяните с единствена цел, да развият религиозното си чувство и любов към Бога.

/"Делата Божии" стр.284,с.4/

Новото учение казва:"Българите трябва да разберат, че спасението е в абсолютната чистота на живота.Ако разберат така учението, добре, ако не го разберат, пак добре.Разберете ме поне вие, когато ме слушате.

/"Новият човек"/

Знам всички езици, но не искам да цапам устата си.Днес словото се дава на български език, защото българския език е най- точният език, на който могат да се предадат окултните закони и словото на Бога, защото българският народ е най- древният народ на земята.

/стр.622, т.1 "Изгревът"/

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Сега не искам да остане кривата мисъл.Днес какъвто и език и да учите...Ако идете в Англия или в България...В Америка едва срещнах трима американци, които говореха хубаво английски , музикално.Тук в България, двама българи съм срещнал да говорят български добре.За себе си казвам, че още български не съм научил.Сега го уча.Доста труден език е българският.Когато се говори един език без любов, той е безсъдържателен.Да говориш един език с любов, че всяка дума да има смисъл.Като кажеш тази дума, да има само този смисъл.Какво разбираш под думата българин?Под българин ще разбираш любовта.Под българин да разбираш знанието.Под българин да разбираш истината, живата светлина, свободата, то е едно нещо;под българин да разбираш един, който ходи да се бие е друго нещо.

Изгрява слънцето18.02.1942г.ООК

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Благата се добиват мъчно- с труд.Затуй трябва да бъдем доволни от онова, което Бог в своята велика Мъдрост е благоволил да ни даде.

Затуй на целокупния български народ, като душа, Господ му даде тия страдания, да усвои тия две велики качества-дълготърпението и благосклонността.

Нека бъдем дълготърпеливи и благосклонни и да изпълняваме дълга си към Бога тъй, както го разбираме в нашите чисти мисли и желания.

"Любовта"

19.07.1914г., "Сила и живот" I част

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Напредналите същества, които ръководят еволюцията на всички природни царства, са от Ангелска йерархия. Такива Същества водят и всички човешки раси. Всеки народ си има задачи, има придобивки, които трябва да внесе в общочовешката съкровищница. Черната раса е развила съзнанието до известна степен. Червената и Жълтата раса са продължили развитието. Бялата раса е вече развила предимно нервната система, ума. Следващата раса, която иде, ще бъде Раса на сърцето. Вечерно време от хората на тази раса ще излиза приятна мека светлина – ореол и лицето ще изпъква в светлина. Както рисуват сега светиите, то е сянка. Новото ще бъде още по-величествено.

Една сестра попита: „Кога ще бъде това?“

Има вече родени от тази раса, има вече готови типове от нея. Към това бъдеще се стремят хората.

Един брат попита: „Какво е определено да развие българският народ, може ли да знаем програмата?“

Най-първо трябва да се създадат стройни тела, стройни сърца и стройни умове. Това е една задача.

Възвишеното в човека
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...