Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Господи, не можеш да ме заблудиш!


Иво

Recommended Posts

Най силна е Вярата на слепия

:hmmmmm: Предполагам, че се има предвид интелектуална и духовна слепота.

Ако е така, то определено не мога да се съглася.

Според мен вярата на интелектуално "слепия" човек се нарича самозаблуда. Пример:

Отношението към света и поведението на такъв човек са с нарушена адекватност поради неспособност или нежелание да съпоставя фактите, анализира съпоставките и коригира отношението и поведението си. Такъв човек приема страданията като наказание на Бог (за него Бог звучи като Господарят), а не като следствие от собствената си позиция и неумението и нежеланието си да я промени. Такъв човек вярва, че понася всички страдания в името на някакво обещано му благоденствие в бъдещето или след смъртта му.

Вярата на духовно "слепия" човек за мен се нарича фанатизъм.

Мисля, че е излишно да претоварвам поста с обяснение... Достатъчна е думата "терорист - камикадзе".

В моето лично разбиране Вярата се ражда и укрепва след като Любовта (Бог) укроти Егото, събуди (просветли) разума ни за Истината и двете ни поведат по пътеката на Мъдростта. Тогава:

... страданието въобще не съществува. Общо взето всяка една ситуация потенциално ни помага да се извисим, само от нас зависи. Не трябва да губим енергия за възприемане на неблагоприятно обстоятелство като страдание, а да я пренасочваме към Любовта... В един момент и неблагоприятните ситуации ще избледнеят като смисъл...

и

Без СТРАДАНИЕ/противоречия МОЖЕ , когато има Разбиране!

А разбиране може да има само когато има ЛЮБОВ ! Любов и Разбиране!

Любов + Светлина + Мир + Радост

:thumbsup2::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз го разбрах като буквална слепота - незримост, изключен орган на зрението. Едно от петте сетива, което помага за пространствено-визуалното ориентиране липсва. Безокият не може да види Бог и чудесата му, не може да види създадения божи свят, нито дори светлината на слънцето и точно затова му е по-лесно да повярва. Няма нещо, което да го разсейва, не вижда дори измамите на зрителния свят. Единственият начин да живее в света такъв е да вярва в съществуването на света. Око да види, ръка да пипне... Няма го окото, а ръката докосва неща, които за слепия са такива, каквито той вярва, че са. Двете очи са слепени. Но друго око вижда някъде, вижда светулките, които само тъмнината може да направи видими.

Линк към коментар
Share on other sites

Надявам се, че вашите разсъждения относно световъзприемането на незрящите хора са подкрепени от преки впечатления, а не са само предположения от типа "какво бих усещал, ако бях..."... :)

За съжаление, аз не познавам отблизо хора в подобно състояние и предварително благодаря на тези, които биха споделили своя опит... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Имаха се предвид хората които от любов към Бог ослепяват ума си за света.

Те не искат никакви дарове от Него, не търсят пътя на знанието,

отхвърлят свръхсетивните способности,

всяка изгода смятат долна.

Те са всяка секунда с Възлюбения и Му отдават всичко.

"Ако окото ти те съблазнява, извади го и го хвърли"

Бог ще дойде при такава душа

Линк към коментар
Share on other sites

Примера с хора не е особено точен. При нас хората е царството на заблудата.

Въпроса бе друг.

Колкото до майките, това, че оставят децата си постепенно да се справят сами с трудностите, не означава, че умишлено ги причиняват. Коя майка желае лошо за детето си? А Бог не е ли повече от майка?

Според мен заблудите и трудностите човек сам си ги е избрал, когато е взел решението да получи познание.

:)

:smarty:  :yinyang:  :smarty:

Ами незнам ти каточели си отговорила на въпроса си тук.

При нас хората е царството на заблудата

Напълно съм съгасен. Ами мисля, че примера с хора е най - точен, защото къде другаде можем да видим проявата на любовта ?

Думата ВСИЧКИ трудности май ти е избягала. Разбира се, че няма майка която да желае злото на децата си. Нейното е проява на огромна любов, самоче лошото е, че не е била в правилна насока.

Това, че притежаваш голяма и силна любов не е задължително тя да е лишена от заблуда.

Линк към коментар
Share on other sites

Заблуда е, ако решиш, че притежаваш такава любов.

Тя не е ничие притежание, но може да бъде нечие състояние, е, тогава вече, ще си лишен от заблуди.

Линк към коментар
Share on other sites

Имаха се предвид хората които от любов към Бог ослепяват ума си за света.

Те не искат никакви дарове от Него, не търсят пътя на знанието,

отхвърлят свръхсетивните способности,

всяка изгода смятат долна.

Те са всяка секунда с Възлюбения и Му отдават всичко.

"Ако окото ти те съблазнява, извади го и го хвърли"

Бог  ще дойде при такава душа

:hmmmmm::hmmmmm:

Силно се съмнявам.... Да не би да искате да ме убедите, че децата, които Господ праща при мен не са самият Той? И че моята вяра ще е по-силна, ако съм сляпа за тях и техните души??? Нима Бог ще дойде при мен ако цял ден отправям молитви вместо да живея с Любов с тези и за тези, които е изпратил Той при мен, т.е. за Него самия??

Не искам дарове от Него, защото ги получавам всеки миг - това е светът ми, това са душите около мен и всичко, което се случва с мен и с тях... Аз съм всяка секунда с тях, това за мен означава, че съм всяка секунда с Него... Нима моята вяра е по-слаба от тази на отшелника монах??? :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Незнам. Ти как мислиш? А, сигурен ли си, че мислите ти не са част от заблудата?

/ Простете за грешките, но след уморителен труд е така. Извинявам се на модераторите за повторния пост! /

:)

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами мисля, че примера с хора е най - точен, защото къде другаде можем да видим проявата на любовта ?

Думата ВСИЧКИ трудности май ти е избягала. Разбира се, че няма майка която да желае злото на децата си. Нейното е проява на огромна любов, самоче лошото е, че не е била в правилна насока.

Това, че притежаваш голяма и силна любов не е задължително тя да е лишена от заблуда.

При животните също съществува любов! ДА даже има и моногамност.

За примера с хората имах предвид, че ние сме несъвършени в сравнение със Създателя. Затова самия пример, който даваш е неточен - заблуда, както и моето мнение сигурно!

Аз знам, че нищо не знам!

Мир и любов!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Защо Ванга ослепя?

Мисля, че на този въпрос само Той може да отговори.... А и Ванга никак не беше сляпа... Виждаше повече от обикновените хора....

Във всеки случай поддържам Синева и Силвия - Вярата е освобождаване от слепотата, каквато и да било тя - физическа, духовна, интелектуална и пр.

Точно за това говори и заглавието на темата.....

Изразът "Знам, че нищо не знам" означава точно обратното на слепота....

Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък често споменаваме Ванга, мир на душата и!

Но искам да ви кажа, че не я познаваме и изказванията от сорта са само спекулации. Можете и това да приемете за спекулация, но Ванга не искаше дарбата си!

И апостол Павел : " ...но любов нямам, нищо не съм..."! Има хора с дарби, които са опасни за тях! Има други хора, които са със същите дарби и те са полезни за тях и всички останали! Придобиването в двата случая става по различен начин...

Линк към коментар
Share on other sites

При животните също съществува любов! ДА даже има и моногамност.

За примера с хората имах предвид, че ние сме несъвършени в сравнение със Създателя. Затова самия пример, който даваш е неточен - заблуда, както и моето мнение сигурно!

Мир и любов!

:smarty:  :yinyang:  :smarty:

Ами едвали може да се даде пример със Създателя. Все пак него никой никога не го е виждал. Само проявления на силата му. :v: Затова въпреки несъвършенството на хората все пак мисля, че това е с което разполагаме.

Аз знам, че нищо не знам!

Е споко аз и тва незнам :sleeping:

Линк към коментар
Share on other sites

Ей това нещо, дето е казано по-доло е много точно ...:

Има хора с дарби, които са опасни за тях! Има други хора, които са със същите дарби и те са полезни за тях и всички останали!Придобиването в двата случая става по различен начин...

Но се питам ей така само за размисъл... Колко човека го разбраха това ..цитата де ?

Ама нека хората си говорят - така ще се разбере кой колко е на ясно .

Темата е поставена погрешно . Бог никого не заблуждава , заблуждават хора с ниска духовност, придобили някакви дарби ...по някакъв съмнителен начин ... верно е там по-горе казаното.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Възможно ли е според вас, този, който единствен обича безпрекословно, постоянно и искренно, да толерира заблудата?

:)

PeaceMAker, приятелю, зададох въпрос към всички ни, но ти го видя повърхностно и не разбра мисълта ми. Нищо лошо в това - за това сме толкова красиви в различията си!

Ще разясня.

Този, за който се отнася въпроса ми е Единствен и Цялостен. Сигурен съм, че знаеш за кого говоря. Затова писах по-рано, че човешките ни примери са неточни. Просто исках да размишляваме над това.

Ами едвали може да се даде пример със Създателя. Все пак него никой никога не го е виждал. Само проявления на силата му. :v:  Затова въпреки несъвършенството на хората все пак мисля, че това е с което разполагаме.

Е споко аз и тва незнам  :sleeping:

Не бих посмял да давам примери за Него! Още не съм в истината.

Но...ако е Божията воля да прозра, със сигурност ще я споделя веднага щом Той ми позволи това.

С искренно уважение, твой приятел!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да определя дали е поставена погрешно темата, но, също като Оринави, съм на мнение, че Бог не е заблудител, а друг е и не хора заблуждават, а чрез тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами ако Господ играе на криеница Сам със Себе Си?

Аз не знам. Само мога да предполагам в несигурността си.

Може би темата е подбрана правилно?

:yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...