Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Един Учител има ли религиозна принадлежност?


Иво

Recommended Posts

Ааааа.... сега вече разбрах тънкия момент в цялата работа. Значи номерът бил да ме накарате да емигрирам.... като другите . Аха... прощавай , но бахно зацепвам и те принудих да ми го кажеш направо за да разбера мисълта ти. Аха... да емигрирам и аз , та колкото се може по-малко българи които искат повдигане на манталитета на обществото да останат и така се "завземе кворум" . Аха... сега вече разбрах. Прав си ..... няма да споря.

Господ не ни е виновен - ние сме си виновни - О'к, може би не ние точно, а определени сили, които ни държат в капан и имат интерес да разпалват страстите и страховете ни са именно причината за човешката мъка... Не съм съгласен че ние сме виновни, ...........

Налага се да цитирам Благост по въпроса за психическата центровка на на един мислител с този цитат.

Защото се оказва, че според него ..Орлин, страсти има. И те са причината за човешката мъка / това е абсолютно вярно/ . Но не ми е ясно, как така страстите са причината , а ние хората които ги създаваме тези страсти не сме виновни..???

Скъпи форумци ,

ето показвам ви нагледно какъв е ефекта от диалектическото мислене на материалистите , колкото и да не си го признават. И за това е измислено Християнството , да има трета опорна точка- Духът. По този начин се слага край на преливаннето от пусто в празно. Сиреч ние хората като си разпънем страстите човешки на Христовия кръст и ги обуздаем до ниво те - страстите нас да слушат и ни се подчиняват. А не обратното ...страстите нас да водят , та после да ги обвиняваме , че те са виновни за всички лошотии. Защото сега Орлин се опитва да ни убеди, че е виновна пръчката която ни удря - сиреч страстите. Но ние хората които създаваме страстите или дъхим пръчката ....не сме виновни. Значи хората които не могат да контролират страстите си , защото са слабоволеви не са виновни Ле- лееееее.... къде ли е Истината тук ??????????

При това го казва човек уж завършил Теология .

Малииииии..... тежко им на учениците му .

Орлине , нищо лично. Само ти показах нагледно житейската ти философия. Моля те не ставай още християнин !!! Не си го и помисляй, че те убеждавам. Мноооооооооооооого ти е рано още. Лично... и пари да ми даваш кръстник няма да ти стана. Не съм сигурен , че мога да дам гаранция пред Бог, че си искрен човек ....... Голям грях ще си сложа на Душата ако ти стана кръстник. Макар , че имаш голяма еволюция за няколко месеца. ...

Ииии.... методиката за преподаване в Духовната школа , Духовните Учители не я създават и не я тълкуват учениците, а Бог. Учителите само я изпълняват . Учениците като не им харесва Духовната школа, да я напуснат и да не пипат с нечистите си греховни и омотани в страсти ръце методиката. Никой на сила не е накаран да учи в Духовната школа. -- като не му харесва , да ходи в третия свят като емиграт той. ... лично мнение само .

И пак .... " Както горе, така и долу " -- Хермес

Линк към коментар
Share on other sites

Умът е такова нещо, което измисля хиляди недостатъци - в себе си, в другия, в целия свят. Затова като станеш сутрин по изгрев е хубаво да не мислиш, а да усетиш реалността - Истината, че Бог е Любов и те обича и те е съдал да се радваш ти, заедно с всички, които сте едно. Ако задържиш тази радост до вечерта, значи си изпълнил волята Божия. Ако не, значи нещо си се размислил още от сутринта. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Е, хайде сега, не се връзвай толкова де, никой не те нито засяга нито напада - а ти приемаш нещата като лична обида! Обичам те, Братко Иване!

Ако трябва да се изразя по-директно - земята ни се намира под контрола на "черната ложа" от много години - още от Атлантида насам - тоест според дадените ни източници - от милиони години - и цялата кривота и животински модел на възприятие и световъзприемане са ни натрапвани от тогава - и са ни генетично наследство! В този смисъл е вярно че се раждаме грешни - такива са ни гените - но не в нас е вината - а в изкривяването на водачеството на планетата ни - казват че на по-нормалните планетои не съществува такова чудо като осъзнато зло, както е при нас - а има само повече или по-малко организиран хаос! С какво е виновно едно дете - това висше съзнание което живее в детето, че тялото му, мозъкът му, ДНК-та му са страстни, егоистични, пълни със страх и омраза? И дали може то много да промени в еднодневният си живот - еднодневен според по-широки мащаби на понятието време...! Вярно е че ако човек реши, може да направи много дори и в рамките на краткият си живот - пример са духовните ученици - и всъщност в този ни стремеж е изходът от слепотата и болката ни - но колцина успяват да се изтръгнат над лапите на социалният контрол, на менталната полиция - от общественото мнение - а чрез него работи гореспоменатата ложа - защото хората са нейни твърде добри слуги - макар и неосъзнати-дори Учителите не успяват да ги изтръгнат! Може би имаме нужда от мъничко помощ и не ми е ясно защо не я получаваме - говоря за по-драстична помощ. Само лично мнение, мислене на глас, тоест на писане... :)

Наистина ще е чудесно кгато планетата ни един ден се отърси от подтисниците си и се свърже отново с Космичният Организъм (тоест ще дойде царството Божие) - защото сега сме като раково образование... !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте,

Според вас може ли един велик Учител да има религиозна принадлежност?

Буда будист ли?

Христос християнин ли е?

Мохамед мюсюлманин ли е?

Как мислите?

Мисля, не сигурна съм, че те са Мирови учители

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля че има ''религиозна'' принадлежност,

съвсем спокойно може да им се разменят местата .

Буда будист ли?

Христос християнин ли е?

Мохамед мюсюлманин ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

Няма религиозна пренадлежност. Може да има само религиозна маскировка /дреха/форма, която му позволява по-спокойно да си върши работата и да поднесе Универсалното учение на спасението по- разбираемо съответно с религиозеня мироглед и възпитание на кандидатите. Иначе не е Учител, а имитатор.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

От определена гледна точка, всеки има някаква принадлежност. Всеки принадлежи към определена група и тука нямам предвид различните групи на физическия план, а групи основани на духовно съответствие. Принципа на йерархията е неотделима част от всичко съществуващо. Всеки учител в същото време е и ученик на някой по-велик учител, когото следва и на когото помага за постигането на определени цели.

По отношение на религиите: Всяка форма се нуждае от положителен център около който да се организира. Учителят е ядрото на една такава форма. В качеството си на ядро, той обуславя и подържа целостта на формата. Учителят създава едно учение, религия или по-малка група и продължава да подържа живота в него, дори и след заминаването си от физическия план. Когато въпросното учение или религия престане да изпълнява целите и задачите за които първоначално е било създадено, учителят оттегля вниманието си от него с което прекъсва връзката между това учение и духовния свят. Резултатът е разпадане и деградация.

Значи в качеството си на учител една индивидуалност няма религиозна принадлежност. Тя е центърът около който се образуват религиите, ученията, ашрамите и др. форми на организация. Но в качеството си на ученик, какъвто всеки учител същевременно е, той принадлежи към някаква група в която осъществява собственото си духовно развитие и без която не може да съществува.

Линк към коментар
Share on other sites

Във Всемира има само един Учител - Господ, който е проявявал чрез душата на Петър Дънов!

Линк към коментар
Share on other sites

Мировите Учители са мирови /за целия свят/, точно, защото не правят религия. Религията е някаква външна форма-рамка, за да може хората да се стремят към същността на Учението...

Те, Учителите, идват, за да дръпнат напред съзнанието на хората до определена точка, за това и след определен период идват други, които доразширяват вече казаното...

Линк към коментар
Share on other sites

Във Всемира има само един Учител - Господ, който е се е проявявал чрез душата на Петър Дънов!
Линк към коментар
Share on other sites

Да, Йешуа Помазаника (Иисус Христос), Моше (Мойсей), Гаутама Сиддхартха-Буддха Шакя Муни (Буда), Орфей...

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Единственият наш приятел засега в света, това е Бог. Най-добрият помощник, на Когото всякога можем да разчитаме, това е Бог. Преди хиляди години още Той е поддържал всички велики хора: и пророците, и Христос, и мъчениците. Той поддържа всичките народи и досега. Навсякъде е Той. И ако ние не си създадем за Бога едно правилно понятие, да схванем дълбоко в съзнанието си тази велика Истина и да бъдем в постоянна връзка с Него, ние ще бъдем като една малка сламчица, безмилостно подхвърляна от вълните на морето. (Беинса Дуно)

:smarty::sorcerer::yinyang:
Линк към коментар
Share on other sites

УЧИТЕЛЯТ

Беше най-големият ден в годината. Слънцето се спускаше на запад златисто, доволно, след като щедро се беше раздало на всички. Скалите бяха топли. От горите идеше лъх на балсам. Ние бяхме се разположили около нашия любим Учител

на самия връх. Наоколо беше чисто и светло, като в кът от рая. Сред общото мълчание един брат запита:

— Учителю, кажете ни нещо за Вас, за Вашата работа.

Учителят дълго време мълча и после каза:

„Аз постъпвам по един естествен метод. Не казвам какви елементи съдържа хлябът, но казвам: „Изяж този хляб и ще имаш полза."

Който иска да се наложи на хората със своето учение, той не им дава вода от шише, а трябва да ги заведе на извора, оттам да почерпят. За мене казват: „Ти си свят човек." Оставете това, не е важно кой съм. Ти ще гледаш доколко може да се ползваш от мене. Благодари на Бога, че си намерил този извор, който тече, а пък за мене нищо не говори. Някой казва: „Дали е от Бога?" Щом можеш да се ползваш от извора, от Бога е.

Желая да просветнат делата на тези, върху които е работено. Следвайте не мене, а Божията Любов.

Има нещо необикновено в света, то е Божественото. С него искам да ви запозная. За него ви проповядвам. За да го разберете, трябва да стъпите на почвата на Любовта.

Нямам никакви лични съображения. Искам да изпълня Божия закон. Каквото ми каже Бог, това казвам и това върша. Когато Господ ми каже да отида някъде, аз зная, че там хората имат нужда от мене. Искам да изпълня Волята Божия, както Бог е заповядал. Да се освети Неговото Име - Бог е бил толкова добър към мене, че аз искам да Му се отплатя с всичката си признателност. Искам и вие да следвате моя пример. Вие познавате ли ме? Ще кажете, че съм ви про¬повядвал. Засега само ви подготвям.

Вие казвате, че много неща зная. Това е вярно. Аз живея в този свят и онзи свят едновременно. Когато отивам на Слънцето, движа се с бързина по-голяма от тази на светлината. Вечер, когато искам да изучавам световете, излизам, ходя там, дето човешки крак не стъпва и човешкото око не проник¬ва. След това пак се връщам. Имам апарат, с който могат да се видят и най-отдалечените слънца.

Всички можете да опитате тези неща. Кога? Когато развиете в себе си тези дарби, които Бог е вложил във вашите души. Но за това от вас се иска разумност.

Правя духовни опити, които изискват специални условия. Това е наука, това е изкуство, което може да се предаде само на онези, които са готови с Любов и безкористие да служат."

Източник: Изворът на доброто / Учителят, Записал Боян Боев

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Във Всемира има само един Учител - Господ, който е проявявал чрез душата на Петър Дънов!

Тук си прав. Но мисля, че Господ се е проявявал и се проявява във всяка душа. Стига да се събуди за Него. Нали всеки носи искрица от Бога в себе си? Може би това е имал предвид Учителя, казвайки – „Аз съм вселен. Вселяването е станало на 7 март 1897 г.“

Ето какво казва за вселяването в беседите си:

Разрешаването на въпросите се заключава във вселяването на Бога в човешката душа. Казано е в Писанието: „Аз ще се вселя в тях, те ще ми станат народ и аз ще им бъда Бог“.

Неоцененото богатство

Когато Божественият Дух се всели в човешките души, всички хора ще узреят. Да узрее човек, това значи да влезе в щастливия живот. Да узрее човек, това значи да придобие щастието и да разполага с всичко, каквото желае.

Предназначението на човека

Казано е в Писанието: „Когато дойде Духът на Истината, Той ще ни научи какво да правим“.

...

Да живееш за другите хора, това значи да виждаш проявлението на Бога в множеството. Но Бог се проявява и в единството. Като люби Бога, човек ще Го вижда и в едно лице, и в много лица.

Идейната обич

Най-силна е проявата на Бога във великите Учители от Всемирното Бяло Братство. Но никой от тях не е твърдял, че е Бог. Включително и Беинса Дуно (Петър Дънов). Поне аз не съм прочела това никъде. :huh:

Това твърдение е характерно за дребните медиатори - еднодневки, чиито учения траят до няколко години и изчезват. Защото освен рекламата, че авторите им са Господ, тези учения не носят нищо друго на хората.

Смятам, че Учителя няма нужда от такава реклама. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Най-силна е проявата на Бога във великите Учители от Всемирното Бяло Братство. Но никой от тях не е твърдял, че е Бог. Включително и Беинса Дуно (Петър Дънов). Поне аз не съм прочела това никъде. huh.gif

Това твърдение е характерно за дребните медиатори - еднодневки, чиито учения траят до няколко години и изчезват. Защото освен рекламата, че авторите им са Господ, тези учения не носят нищо друго на хората.

Смятам, че Учителя няма нужда от такава реклама.

С това съм абсолютно съгласна Ани :thumbsup2:

Но мисля, че в темата за Църквата просто искахме да се изясним и няма много различия във виждането ни. Все пак именно свободата на изявата е право на всеки човек. Е, някой има по-категоричен изказ, друг по-мек, но не е фатално.

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Един учител има ли религиозна принадлежност?

Отговора идва от въпроса: Кой е учител?

Всички сме Божии чеда.

Бог е в нас и ние сме в Бога.

Всеки човек е учител на другите и сам на себе си.

Всеки се учи от другите и сам от себе си.

Е, сега вече отговора на въпроса е ясен - един учител може да има, може и да няма религиозна принадлежност.

Свещена простота!

:)

Редактирано от paparosko
Линк към коментар
Share on other sites

Буда будист ли е? Да - будист сто процента! Ако под религия разбираме прилагането на висшите енергии в земното поле. Буда е вдъхновителят и създателят на формата, която виждаме като ритуал и религиозно ежедневие. Да, много форми за различните видове съзнание. Не всеки може да разбере първичната чистота на Учението, затова той я смила, смила...на малки хапчици за малките устички. Това е. Те нямат избор. По-добре е да пият не толкова чиста вода, от колкото да умрат от жажда.

Според мен всеки голям Учител участва активно в живота на своите последователи и в това, в което те превръщат Неговото Учение. Знам, че от двеста години е модерно да се твърди точно обратното, но поне аз не мога да си представя дух от такава величина, да остави импулса, който е дал, на произвола на съдбата. Ако хората нямат възможност да го разберат в първичната му чистота и необходимоста от смаляване е належаща, сам Той ще даде съвет и вдъхновение за належащата редакция. Защото алтернативата е да умрат от жажда.

Хората като не могат да схванат висшето, си го нагласят според техните възможности. За това по-добре е Знаещ да им го приспособи. Той, Знаещия, върви до търсещата душа и според нейното ниво приема далеч от същинската си чистота форма.

Да, според мен Исус ги учи как да палят свещи. Показва им по себе си как би я запалил, каква молитва и благодарност би отправил. Исус - сто процентовия християнин.

Линк към коментар
Share on other sites

Аха,

Така си е, простотата е свещена. Но само за този който умее да тълкува.

За другите е гъста, непрогледна тъмнина, при това студена тъмнина.

Самата думичка "Религия" означава свързване с Бога.

Та, /по призумция/ при 100% извършено "свързване" се подразбира, че вече не е необходимо свързването, сиреч "Религията". Защото тогава човек вече е станал Човек, като е направил място в себе си за Бога.

И както е казано в Новия Завет ... по памет ... "Вече не аз живея, а Христос в мене" . И след като е дадено в Новия Завет като потенция, защо Петър Дънов да не е направил място в Сърцето си за Христос !? Защо след като Му е направил място в Сърцето си и го е допуснал да го управлява буквално, Той ..Христос да не говори чрез П.Дънов!? При това П.Дънов го казва директно, че не той П.Дънов говори , а Христос в него.

Ми четете Новия Завет. Нали точно това е целта на Бога. Нали точно това цели Бога. Тогава какво ви претиснява ? Ми допуснете и вие Христос вътре в Сърцето си и вие. Сега пак някой ще подскочи, че говоря глупости и ...сектански тъпотии.

На такива ще кажа така : ... Отворете църковното календарче и започнете от 1 Януари -св. Василий ... това е първият по календарчето гледано по датата допуснал Христос в Сърцето си. И стигнете до 31 Декември ...та до последния Светец, всички до един са допуснали Христос в сърцето си.

Тогава какъв е проблема и П.Дънов да не го е допуснал Христос в сърцето си.

И какъв е проблема и вие да не го направите??

Никакъв.

Няма проблем има тотално неразбиране и нежелание да повярвате на Новия Завет. Че нали самият Иисус Христос казва ..: " Това което Аз върших и вие ще вършите, това което Аз правих и вие повярвалите в Мене ще правите.

А не беше ли писано в Библията - "Вие сте Богове, вие всичките сте богове, понежи Бог Отец е вашият Баща , а вие всичките сте Му Синове" ??? ...Тааа... Адам Кой го направи? Тааа.. не сме ли дошли чрез Адам ?? Таа... Адам не го ли извади Христос при Възскресението си от Ада???? Тогава .... ????

Значи проблемът е НЕВЕРИЕТО ви. Вие обръщате наопаки Новия Завет като заставате на позиция "Щом аз го не мога и никой друг не го може" ....

Аха ... да-да , ама не !!! ;)

Ми така ще е ... вярно е, че Буда е будист, Христос е християнин и Мохамед е мохамеданин .... това са различни "Училища" , различни ученици, различни методи на обучение, а от там и различни дипломи и ...различни духовни възможности. Не можеш да учиш за шивач , пък да ти издадат диплом за обущар ... ;)

Но е казано пък, че Христос е Главата.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен всеки голям Учител участва активно в живота на своите последователи и в това, в което те превръщат Неговото Учение. Знам, че от двеста години е модерно да се твърди точно обратното, но поне аз не мога да си представя дух от такава величина, да остави импулса, който е дал, на произвола на съдбата. Ако хората нямат възможност да го разберат в първичната му чистота и необходимоста от смаляване е належаща, сам Той ще даде съвет и вдъхновение за належащата редакция. Защото алтернативата е да умрат от жажда.

Различните учения се създават с определени цели. Учителят поддържа духовно дадено учение докато то може да служи за изпълнение на своята първоначална цел (за която последователите са едва повърхностно наясно в какво се изразява). Когато учениято престана да изпълняват целта за която е било създадено, учителят прекъсва нишката с която го подхранва духовно и от този момент учението продължава да живее единствено благодарение на последователите.

Линк към коментар
Share on other sites

Как може един учител да принадлежи към нещо или някой? Ако и да си приписва някаква религиозна принадлежност, това е само формално - параван, правещ учението му смилаемо за човешкото съзнание, в зависимост от времената и вярванията. Канал, осигуряващ стабилен контакт. Театър с цел комуникация да се осъществи.

Та я гледам тая тема, гледам и колко страници вече са се изписали по нея, гледам пак и се чудя. И така.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...