Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Бог е Любов


Иво

Recommended Posts

:)

"Щом ти имаш любов към Бога, тогава на земята твоите ближни те обичат. Щом ти обичаш Бога, ближните ти ще те обичат. Така действа законът. Тогава 101% е вярно и другото отношение: за да познаеш дали Бог те обича, то е много лесно - пробният камък е този - виж дали обичаш ближния си. Ако ти обичаш ближния си, Бог те обича. Ако не обичаш ближния си, Бог не те обича. Ти казваш:"Аз не мога да обичам ближните си"- Тогава Бог не те обича. Има и обратен закон: искаш да знаеш дали ти обичаш Бога - ако ближните ти те обичат, ти обичаш Бога.

Това са вътрешни, мистически схващания на вътрешната школа.Сега вие мислите, че това го знаете. Вашето знание е много повърхностно. Аз говоря за Любовта, която прилича на зазоряване, от слабото към силното, докато дойде слънцето на зенита. Това е цял един период на човешкия живот. Човек тогава върви от сила към сила. Някой казва:"Аз търся Бога"- Може да Го търси, хубаво е. Но ако Бог ви е намерил и вие сте Го намерили, тогава въпросът е уреден. В това е пробният камък." /Ново разбиране за времето,стр.161/

Поздрави! :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Обичам Бог, Обичам пътя към него. обичам всичко, защото Той е във всичко! Бог е Любов ! Бог е пътя към Него, Бог е в силата на Живота! Обичам силата на безсмъртието!!! Бог е Любов! Обичам ви! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Добър ден да кажем нещо за Любовта - Истинската, както обичам да надписвам. Ще поканим един мъдрец и повече да ни даде насока:

[13:12]  Сега виждаме смътно като през огледало, а тогава - лице с лице; сега зная донейде, а тогава ще позная, както и бидох познат.

[13:13]  А сега остават тия три: вяра, надежда, любов; но по-голяма от тях е любовта.

Вярата и Надеждата са двете стъпала към Любовта!

Вяра е наличието на Неродения Христос в нас - Божествената искра, която тлее и дразни отвътре способните да я усетят.

Надежда е решението да се вървъ по Пътя - Пътя на сближение с Христос, който минава през Йоан предтеча - изправящ пътеките Господни.

Любов е постигнатото състояние на единство с Христа, когато вече сме умрели в Иисус и възкръснали в Духа!

Линк към коментар
Share on other sites

:) Ти сигурен ли си, че точно това е Любовта!

И на какво всъщност е символ Христос, и на какво Иисус :) И защо Вярата и Надеждата да са стъпала...мисля, че не са баш стъпала :rolleyes::P Обаче въпросът ми не е на шега :sleeping:

Има една песен дълбока от Учителя..." Имаше человек, проводен от Бога...името му Йоан "...отлична е песента :hypocrite:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Само че тая любов, дето е Бог въобще не ви е ясна! Не че на мен ми е, ама да сме на ясно че абстракциите много бъркат - казвам го за да не вземе някой да си милси, че познава Бога. Да не вземе и някой да си мисли, че познава любовта. Ако има нещо такова, значи сме извървели пътя си до края, ама не е така... Мир и Любов!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Само че тая любов, дето е Бог въобще не ви е ясна! Не че на мен ми е, ама да сме на ясно че абстракциите много бъркат - казвам го за да не вземе някой да си милси, че познава Бога. Да не вземе и някой да си мисли, че познава любовта. Ако има нещо такова, значи сме извървели пътя си до края, ама не е така... Мир и Любов!!!

<{POST_SNAPBACK}>

БОГ Е ЛЮБОВ

Тези думи са звучали често в устата на „Съвършените”, на „Добрите люде”. Те най-точно определят същността на духовната природа на Катарите. Щом универсалното творение е съвършено, а то не може да бъде друго освен съвършено, бидейки създадено от Бога, то за всичко, което е произлязло от универсалния закон на Любовта и е паднало в „земния порядък”, съществува възможността отново да намери пътя към Съвършенството.

„ Покайвайки се, душите стават част от доброто на универсалното Изкупление, като Доброто се отнася и за Луцифер, падналия архангел.”/Ориген/

-няма вечно проклятие : един ден всички ще се завърнат в Прародината, дори Луцифер.

-след смъртта няма ад. Адът съществува тук долу на земята и в съзнанието на човека, забравил произхода си, човекът, който греши, бори се срещу всичко и всички и непрестанно страда.

-няма Бог на отмъщението, с меч в ръка, който съди и наказва, а светлинната сила на Христос, Мечът на Любовта, търсещ загубената човешка душа в дълбините на най- черния мрак.

-насилието и страданието са оръжията на злото.

-само божествената душа, родена от сърце пречистено в Светлината, ще унищожи ада, ще разпръсне мрака и незнанието и ще превърне злото в добро.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Бог даде свобода на Сатанаил до Седмия ден.

Обаче като говорим за катарите и съвършенния свят трябва да отбележим какво те мислят по въпроса. Според " облечените " този формат на Света е създаден от Сатана, както и човекът от кал. Той обаче не е бил в състояние да вдъхне в него живот и посредством коварство слага в човека Божествената искра, която да го оживотвори... Та за какво точно съвършенство говорим.

Да споменем и нещо революционно - според братята Албигойци ( Katharos - от гр. - чист, но ketter - от старонемски - ерес ) старозаветния Йехова, който мъсти и се ядосва е именно Сатана, или по-малкото му приятелче Люси. Интересно, а и почва има. Това всъщност е било най-изнервящия за Ватикана факт и основноа причина за иницииране на кръстоносните походи срещу тях. Още нещо интересно обаче, главната цел на походо=ите е била отричането на катарите от вярата им, а при липса вече - масови клади и сеч, но историята познава от един до три случая на отричане. Това - за десетки години гонения на хиляди катари и не само сред " облечени " или " Съвършени ", но и само вярващи, неполучили още Consolamentum... Та значи, вероятно са били големи фанатици, или са имали непоклатим фундамент!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Поклон пред делото на братството на Катарите, звено във веригата на Универсалното братство, освободило хиляди Човеци от плена на материята, дали ни възможност да тръгнем по "Пътят на звездите". Поклон пред братята катари, жертвали се отново в диалектиката като възвишения "Орден на Светия Граал" на които дължим всичко!

Линк към коментар
Share on other sites

:) Някой може ли да даде малко светлинка за Consolamentuma :smarty:

Дааа - Христос, Буда, Зороазстър, Мани... Манихейството при персите и "конфликта"му със жреците зороастри, Мани - него го водят еретик, няма лошо значи - част от идеите винаги търпят приемственост и развитие - при катарите, богомилите и албигойците...здрав фундамент са имали...свършили са колкото и както са могли своята работа и за културата на Доброто и за Божествената - безкрайно благодарим за което - те и сега са с нас, Универсалното Братство, Гносисът винаги помага търпеливо и взискателно.

Ние обаче сме тук и сега, и се питам колко ли от предишното знание е работещо и нужно за нас :1eye:импулс да напиша, че за различаването и Следването...помощ винаги прося от Господа Отец наш, сътворил Небето и Земята ! Както и всички вие, нали? Бог е Любов!

Бог е всемилостив, всеистинен, всемъдър, вселюбящ и всеблаг!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте!

Импулс да допродължа - сетих се сега :sleeping: някъде бях чела и го запомних, защото ми хареса

:v: че катарите имали следния поздрав: НЕКА БОГ ДА НИ ДОВЕДЕ ДО ДОБЪР КРАЙ!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

БОГ е всичко, което докосвам в природата.

БОГ си ти,

БОГ съм и аз.

БОГ има и там където няма любов,

но без нея не бих го познал.

Нека всеки ден тя ни съпътства,

нека стане част от света.

Аз започнах да я разпръсквам,

ти също не си закъснял.

Тя е пътя от и към НЕГО,

тя е смисала да продължиш,

тя е пътя ни в живота,

тя е там където си ти.

БОГ е любов,

значи любовта е безмъртна.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пак виждам полуистина-полуизмама тук, но да не пъркам в стари рани...

Албигойци и катари са две имена на едни и същи хора. Областта около Тулуза където е люлката им е Албигоя грубо. Не знам дали го споменах, но много интересно е и друго тяхно име - Булгри - а, сега кажете, че нямат връзка с богомилството, което около половин век по-рано възниква... Consulamentum е ритуалът на кръщение в духа чрез полагане на ръце най-общо. Чрез него вярващият става " Облечен "( някои ще възразят тук ), облечен с новата астрална дреха, а чак след време е и следващото посвещение и степента " Съвършен ". Степента " облечен " не е много разпространена в историческите източници, но да кажем, че аз инато съм се хванал за нея и я внедрявам полу-неоснователно! Или друго... Това относно някои въпросчета, а по въпроса - Бог е Любовта, ама Онази, на която знаем предимно отраженията на сянката.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Няма лошо – полуистина – полуизмама :D важното е, че се упражняваме да различаваме :v: раните са добро нещо – особено когато са върху низшето съзнание, гърч на личността :lol: то си е процес.

Във Франция – катари и албигойци, в Босна и Северна Италия - патарени…както искаш го кажи, богомилите( булгари, бугури, благари…) са си мили на Бога, а поп Богомил, когато избрал червената тога на обречените на смърт , съзнателно приема „смъртта” – мисля си … не е ли това процесът Ендура. Както и да е.Сигурно го има процесът със степените…. съблечен – гол - „Облечен”, а относно постоянното ти напомняне за отраженията на сянката – няма лошо, даже благодаря –ще гледаме да не се самомизмамваме относно Любовта, мога да до-вметна само, че Бог е Дух , Бог е Любов, Бог е Истина и е важно да Му се”кланяме’ правилно.

:feel happy: Любов + светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Бог е личност когато си във физическия свят.

Бог не е личност когато не си във физическия свят.

Личността е отношение. Ако липсва отношение, липсва личност. Отношението е разделение. Разделението е природно противостоене.

Личността поражда отделянето на индивидуалността от Бог.

Индивидуалността присъствайки на природно ниво се обвързва с отношения, които съставляват личността.

За личността Бог е понятие, за индивидуалността – факт. Факта е установено разбиране присъщо на мъдростта.

В действителност за Бог личност няма. Той е сътворил индивидуалност не личност.

Индивидуалността в резултат на грехопадението се обгръща с личност-отношения и взаимно си противостоят.

Индивидуалността се обогатява с вертикално Божествено общуване.

Природата е красива, но жестока. В нея действа закона за естествения подбор, нищо не се губи, а трансформира. Трансформацията е съпроводена от страдание, понеже има привидна загуба на съществуване в природната красота.

Според гностиците природата не е създадена от Бог !?!

Линк към коментар
Share on other sites

"Природата е тяло на Бога,проявление на Бога.

Онзи,който не е запознат с дълбоките причини на висшия органически свят,не знае и дейността на човешкия дух.Последният работи с определени математически таблици,които са създадени преди самата вечност и образуват тъй наречената Божествена и неизменна математика,въз основа на която е съградена сегашната обширна Вселена-Вселена,на която всички действия са строго и разумно определени.И някой път нам се струва,че действията на природата са неразумни...

В Природата има една разумна,жива сила,която действа по разнообразен начин.Тази сила индусите наричат "татвас"-санскритска дума,която означава жива енергия,която прониква цялото пространство,основа е за движението на всички небесни тела и е причина за проявата на всичкия живот във Вселената.От тази татвическа енергия праната е едно видоизменение.И онзи научен метод да се използува тази жива енергия индусите наричат Пранаяма.

Татвас е Любовта,която движи света и всички висши желания се дължат на тази енергия,на тази сила,която със струите си прониква през нашите тела,през всичките ни тела.

Природата е сбор от разумни същества,които проявяват своята деятелност.

Под думата "природа"се разбира съвкупността на всички онези разумни същества,които работят в света.

Когато не разбирате Природата,вие мислите,че е жестока.Тя не е жестока,но е строга и разумна...Тя е много справедлива,дава точно,ни повече,ни по-малко.Тя всичко е направила много разумно.В Природата всичко е определено точно,строго,отмерено.

Има много учени хора-може да четете техните книги,но ще се намерите в голямо противоречие...

Ще благодарим на Бога за всички блага,които ни изпраща тук.Ако знаеш къде да стъпиш,всичко в природата ще те вдъхнови.

Природата е намислила да създаде от вас нещо много хубаво,не й противодействайте.И като се радвате,и като страдате,и като падате,и като ставате,и като се раждате,и като умирате,и каквото и да става с вас,имайте пълна вяра,че което тя прави,е за ваше добро."

Петър Дънов

Енциклопедичен речник

Природа-стр.556

"Всичко това чрез Него стана

и без Него не е станало нищо

от това,което е станало."

Св.ев.от Иоана гл.1

гнозис=знание=познание

Според същите тези гностици кой дава познанието на човека!?! :1eye::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Тяло в тяло в Кармичния кръг.

Същност в същност в Царството Небесно.

Вярваме в същността Му не в проявленията.

:):feel happy::)

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Проявленията на Същността не са ли тя самата, приспособена за нашето съзнание и сетива? .... Стар спор.... :( Замислям се сега защо е необходимо да ги делим...

Хипотеза:

Същността е безусловна, неподдаваща се на оценка, непреходна, единна....

Ако отделим проявленията и от нея, това веднага ни дава право и основания

да поставяме субективни условия на приемането им,

да ги оценяме като добро или зло по нашите субективни критерии,

да проявяваме претенции и критика, както и властта си да ги "поправяме",

да ги присвояваме......

:hmmmmm: Примамлива перспектива.

Ако не отделим проявленията, то ще ни се наложи да смирим гордостта на Егото си и

да приемаме безусловно всичко в себе си и извън себе си - с Любов, без условия,

да се откажем от критериите си за добро и зло и от оценянето на себе си и света си,

да забравим за претенциите си и да осъзнаем безмислието и агресията на недоволството и желанието си да "поправяме",

да останем без "собственост", да забравим ИМАМ и да остане само СЪМ....

:hmmmmm: На Егото ни това никак няма да му хареса :thumb down:

Линк към коментар
Share on other sites

Проявлението не можем да познаем, а какво остава за Същността тогава! Има и нива на проявлението...

Субективизираме, но субективността ни е придобите. И как да не определяме критерии за дуалности като самото ни Жизнено поле е дуално - това всъщност доказва и известната му раздалеченост от Същността! И помислете, преди да кажете, че ние го определяме като дуално, защото в нашата природа всичко възниква с противоположността си! Обективното физично раждане на елементарна частица е най-явен и значим пример - частицата се проявява като отделна само като се отдели от нейната античастица и нейното възниква определя и възникването на антидругарчето...

Обективното Добро е само Любовта, но тази, излъчвана от Създателя, която не е от тази природа! За да я усетим трябва и ние да преодолеем зависимостта си от природата, за да започнем да се храним от Другата... С Любов... И Един Първороден Син вече каза: " Аз съм в Света, но не съм от Света! ", не от този... А Той бе роден от Мария, Маре - Морето на Любовта! Ние сме родени от Плът и трябва да се Новородим от Мария - Тя е жената, която спасява Света! Били сме първородени от Нея на времето, но не забравяйте, че умряхме по наше желание за нея и сега сме само плътски! Ако сте забравили, спомнете си! Праспомена - той води...

Линк към коментар
Share on other sites

:) Същността не беше ли Непознаваема? ;)

Това:

"...да приемаме безусловно всичко в себе си и извън себе си- с Любов,без условия,да се откажем от критериите си за добро и зло и от оценяване на себе си и света си,да забравим за претенциите си и да осъзнаем безсмислието и агресията на недоволството и желанието си да "поправяме",да останем без "собственост",да забравим"ИМАМ" и да остане само "СЪМ"..."

и това:

"Той бе роден от Мария,Маре-Морето на Любовта!Ние сме родени от Плът и трябва да се Новородим от Мария-Тя е жената,която спасява Света!"

не е ли едно и също?

Учителят затова казва,че в Новия век ще се оценяваме по-добре.Сигурно защото по-добре ще се вслушваме в другите,тогава и по-добре ще се разбираме.

Любовта,Онази,Другата,излъчваната от Горе,няма ли да я усетим само,ако я погълнем,тогава и сянката й не ще видим,щото сенките ги правим ние,като заставаме на пътя на лъчите й с плътта си.Но,за да я погълнем,ще трябва най-напред да се изпразним от себе си и да погледнем през очите на "антидругарчето" си.Щото всички сме от Онзи,но и от този свят сме също,щом дишаме още.Като бях по-малка и аз го презирах този свят,ненавиждах го,отвращавах се от него.Сега зная-голяма грешка е било,трябвало е да го приема,да не го съдя!!!Сега,като не го отричам този,по-лесно ми е да обичам Онзи,щото преди се оказа,че съм обичала Онзи като една химера и несъзнателно съм ги разделяла двата свята.Пък той бил ЕДИН!Проявление,същност-Едно са!!!

Той и Яворов беше казал:

"От други свят съм аз-не си виновна ти,

дете на прах-земя,на прашните мечти,

не си виновна ти,от тебе исках аз

не сажди на страстта,а дух кристален мраз."

И аз така казах преди време,като Яворовия герой, върха гонех.

КЪМ ВЪРХА

"Нагоре,към върха!"И глъхне далече

зад пътника глъчка и шум нетърпим,

и чезнат равнища пребулени вече

зад него,там доле,от пластове дим.

И пресния въздух на утрото хладно

гърдите поемат дълбоко и жадно.

"Нагоре,към върха!"И с кърви нозете

пътека бележат по урви,скали:

човек-на орела той няма крилете,

но ей го надминал самите орли.

И в адския задух на пладня гореща

от радост безумец умора не сеща.

"На върха,на върха!"И движи той бледен

с усилия сетни нозе и ръце,

трепери да бликне възторга победен,

задържан от скрита тревога в сърце.

На ранната вечер посред тишината

съмнение гнетно изпълня душата.

А ето и върха!Надоле окото

напразно през облак ще дири простор,

отгоре еднакво далеч е небото,

загадка бездънна пред слабия взор...

Пустиня без ехо и зима всевечна,

и нощ без начало-и нощ безконечна.

............

И като осъзнал последното взел,че написал:

ЩЕ БЪДЕШ В БЯЛО

Ще бъдеш в бяло-с вейка от маслина

и като ангел в бяло облекло...

Аз мисля днес:света прогнил от зло

не е,щом той е твоята родина.

И ето усъмних се най-подир

в невярата тревожна-искам мир.

И с вяра ще разкрия аз прегръдки,

загледан в две залюбени очи.

И тих ще пия техните лъчи,-

ще пия светлина,лечебни глътки.

И пак ще се обърна ПРОСВЕТЛЕН

света да видя цял при ярък ден.

И нека съсипни се той окаже!!!

(Веднъж ли съм се спъвал в съсипни,

залутан из среднощни тъмнини?)

Аз бих намерил и тогава даже

обломки,от които да създам

НОВ СВЯТ за двама ни,и СВЯТ и ХРАМ.

Нещо не ми се прави разбор на това...

Линк към коментар
Share on other sites

тяхно име - Булгри - а, сега кажете, че нямат връзка с богомилството, което около
А нима има някой, който да твърди обратното?( Че катарите са наследници на Богомилите!) Това се знае от векове :D

Обаче като говорим за катарите и съвършенния свят трябва да отбележим какво те мислят по въпроса. Според " облечените " този формат на Света е създаден от Сатана,

Дааааааааааааааааааааааааааааа, ама неееееееееееееееееее!

Имат много здраве!

Сатанаил да е създал този свят? Или какъвто и да е формат на света?Айде бе!

Ами да вървим да се кръстим в Сатана тогава! Я мисли преди да редиш празни приказки!

Линк към коментар
Share on other sites

Много ви благодаря за мъдростта която научих от вас днес.

Може би ще е от полза да потърсим корена на думата?

Както знаем, в началото бе Словото.

Love в английския е като Low (закон)

Учетелят ни казва че рябва да живеем по закона на Любовта.

Amour на френски е като Ame(душа)

любов в момента е доста похабена дума в българския, асоциира се често с физическа страст

знае ли някой от какъв корен произхождат любя и обичам?

на мен любя ми прилича на "люде", също намирам връзка с думата любородна, тоест любовта дава живот

определено съм сигурен: Бог е любезен

Според мен душите , както и природата са родени или сътворени от Абсолютното Съзнание на Бог.

люцифер, сатана и пр. идват по-после на Земята, както и Учителят споменава

Линк към коментар
Share on other sites

Я мисли преди да редиш празни приказки!
Ако беше наистина приказаката празна едва ли би предизвикала подобна реакция! Караш ме да вземам трудни за мен решения, но всяко нещо си има граници! Може би аз съм ги преминал, но то е поради непознаване на всяка една душа поотделно, а и поради непознаване на душите - моята! Агресия обаче у мен предизвиква само самата агресия, не и разни проявления. Затуй и хора се заблуждават виждайки я в мен, но притежавам безспорно специфичност на изказа и разсъжденията. А Кой не?! ........ :sleeping:
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен цитирането на историята не е празни приказки.

И аз съм чувал богомилите да смятали земята за творение на сатаната.

За мен те са в грешка, но че по някое време тук са дошли демоничните сили и са изкривили и осквернили природата, в това не се съмнявам.

Вселените от ум и материя не се управляват директно от Бог, а чрез съответните им управляващи йерархии, или божества.

Тук на форума видях съвет от Учителя:

Като вдишваш, кажи мислено "Любов",

като издишваш - "Божията Любов"

Учителят говори че имаме 12 тела. Има съответствие между тела и центрове, т.нар. чакри на изток. Той говори за център в горната част на мозъка, "без който Любовта към Бога е невъзможна"

според мен се касае за по-висок център от Сахасрара на йогите, 7-ми поред.

Може би 11-и?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...