Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Силата на внушението. Внушение и самовнушение.


Recommended Posts

:3d_023: Истината за песимиста и оптимиста дава отговори на повечето от психологическите , философските и дори езотеричните въпроси ! :3d_092::3d_061:
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всичко е вид внушение - ако играем на думи.

Спонтанните идеи (интуиция) биха могли да се нарекат внушения.

Негативизма който е прикрепен към тази дума се проявявя от идеята, че всеки на всеки би могъл да внуши (и негативизми) ала това са просто различни форми на телепатия.

Самовнушението е на същия принцип с тази разлика, че телепатията е приведена на вътрешно ниво.

Като отново позитивният или негативен характер не се съдържа в самата дума, а в естеството на внушението (идеите/представите, които са внушени).

Линк към коментар
Share on other sites

Спонтанните идеи (интуиция) биха могли да се нарекат внушения.

По отношение на интуицията, впечатления е по точна дума от внушения. На базата на тези впечатления, абстрактния ум изгражда идеи, които конкретния ум в последствие възприема и препраща към мозъка със или без да ги изкривява. Изкривяване може да се получи и от емоциите. Източникът на тези впечатления също може да бъде твърде различен.

Иначе при внушението и самовнушението абстрактния ум не взема участие, а се въздейства на конкретния ум и емоциите.

Линк към коментар
Share on other sites

Спонтанните идеи (интуиция) биха могли да се нарекат внушения.

По отношение на интуицията, впечатления е по точна дума от внушения. На базата на тези впечатления, абстрактния ум изгражда идеи, които конкретния ум в последствие възприема и препраща към мозъка със или без да ги изкривява. Изкривяване може да се получи и от емоциите. Източникът на тези впечатления също може да бъде твърде различен.

Иначе при внушението и самовнушението абстрактния ум не взема участие, а се въздейства на конкретния ум и емоциите.

Така е има впечатления - особено ако търсим иформация интуитивно. Като логичния ум те води в концентрация или те насочва само за да остане на заден план и да позволи на абстрактния да функционира. Стремежа е към балансиране на двете полукълба на мозъка.

Информациата придобита интуитивно без насочваща концентрация би могла да се възприеме като впечатление (усещане) в зависимост посредством кое сетиво достига до нас. Всичко останало е вид внушение поради телепатичната си основа. Комуникоцията с висшето съзнание е интуитивна ала и то има логична функция като насочва, внушава, избира информацията, която ще предаде.

Линк към коментар
Share on other sites

АКо си внуша, че мога да полетя, дали ще полетя?

Когато бях дете, много често си внушавах, че мога да летя и ..... скачах от 3-тия етаж за ужас на всички. Е, нищо ми нямаше, опитите продължиха, докато не разбрах, че НЯМАМ КРИЛЕ.

Линк към коментар
Share on other sites

АКо си внуша, че мога да полетя, дали ще полетя?

:3d_146:

Аре на бас, че не можеш!

Но това не ти пречи да пробваш и от 8- мия етаж. Голем сеир ще е ... :3d_077: Искам да го гледам това внушение ... ти можеш всичко мис Вертолетче ... :3d_097: с тебе съм, но само за гледането, поне за сега.....

Линк към коментар
Share on other sites

Като малък често си представях, че съм камък и стоях с часове на едно място, ако искаш може да чакаме да ни обраснат мъхове заедно.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Вендор, нямаш проблеми с мен никакви. Дори и храсти да станем, пак ще е нещо.

А на Ян-Бибиян му благодаря, но нека първо той да опита внушение от осмия етаж:-)))

от мис Вертолетче, мис Совалка и мис Внушение и Самовнушение

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2:

Някои хора като, че ли объркаха внушението със съзерцанието?

Е чак толкова луд не съм.

Сега съзерцавам как ми съхнат крилцата. И като изсъхнат... отлитам от камъните.

Ааа.. да не пропусна, точно Ян Бибиян хвърчи след като е "пипнал" дяволската опашка... :thumbsup2: и това не е внушение изобщо.

Редактирано от Ян
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Здравейте, аз съм нова тук и искам да ми простите за наивността.

Искам да попитам повече за самовнушението с аудио запис? Дали ако си запиша: "Ти си супер! Обичам те." и други подобни, които хората си говорят в огледалото за самовнушаване и получаване на по-голямо самочувствие на диктофон и заспя ще има ефект? Какво ще се получи?

Редактирано от lili_sot
Линк към коментар
Share on other sites

Естествено, че ще има ефект, най-вече ако това е собствения ти глас. Но е най-добре и да се гледаш в огледало; казвай си го сутрин и си напиши текста предварително, докато го научиш наизуст, го чети или пък импровизирай. Прекрасна идея и широкоизползван психотерапевтичен метод.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Да, но нямам време дори сутрин. Значи считам, че за такива като мен най-добре е през нощта, че не виждам кога иначе. А в будно състояние действа ли? Аз смятам да пробвам. А ето сега след малко ще се запиша на диктофон и си лягам. Само че не знам какво да запиша? Фразите е по-добре да се повтарят, нали?

Редактирано от lili_sot
Линк към коментар
Share on other sites

lili_sot, ще има резултат. Пробвай да промениш и фразата на "Аз съм супер" примерно. Мисля, че е важно лицето, което използваш. Ако искаш да е насочено към теб би трябвало да започваш с Аз форма, но това е само мое мнение. :feel happy:

А иначе по време на сън, мозъка работи на други вълни и тогава възможността да се помни е по-голяма. Успех. Ще се радвам ако споделиш после какъв е бил резултата при теб.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво ще кажете за това, как да кажа, построение:

"Следете за мислите си, защото стават ваши думи,

следете за думите си, защото те стават ваши действия,

следете за действията си, защото те стават ваши навици,

следете за навиците си, защото те формират вашата същност (характер, личност),

следете същността си, защото тя става ваша съдба.

Следователно вашата съдба зависи от вашите мисли."

ИМА ЕДНА КНИГА ,КЪДЕТО МНОГО ХУБАВО Е ОБЯСНЕНО НА РАЗБИРАЕМ ЕЗИК-"КАК ДА ФОРМИРАМЕ

СЪБИТИЯТА В СВОЯ ЖИВОТ",АВТОР АЛ.СВИЯШ

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

В друга тема бях написала за едни книги, които и в тази пасват отлично :"Законът на привличането" на Естер и Джери Хикс; поредицата на руския физик Вадим Зеланд "Пространство на варианти". Има и много други, разбира се, но тези четох скоро.

Линк към коментар
Share on other sites

Книгите на Вадим Зеланд ме намериха в един много труден за мен момент и ми дадоха обяснения за много "необясними" неща в моя живот. По-късно попаднах на един филм - Something The Lord Has Made (http://zamunda.net/details.php?id=95803), който горещо препоръчвам на всички. Ако бях издател на Зеланд, бих го продавала с този филм. Когато силно желаем нещо, го получаваме - дори да е след време и по странен начин. Както пише Зеланд - не ни е дадено да знаем кой е най-краткият път до реализирането на нашето желание, а колкото по-силно е то, толкова по-трънлив може да е пътят. Във всеки случай мисълта е реална сила, когато се използва правилно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Когато сте неразположени духом, ще направите следния опит:

мислено ще си представите десет оки вълна;

ще вземете една голяма харания и мислено ще започнете полека да изпирате тази вълна.

Ще я изперете един, два, три, четири, пет пъти, докато стане съвсем чиста.

След това вземате един от циганските дараци и започвате да я влачите.

Като я влачите така около половин час, направете я на къдели.

След това я турете на големи дараци и я направете на големи къдели.

От готовите вече къдели вземете една и я турете на хурката да предете.

Аз бих желал да ми опишете този процес, да ми опишете какви чувства ще изпитате, докато започнете да предете. Ще ми направите едно описание, подобно на това, което прави естественикът, когато наблюдава под микроскоп известен процес. Наблюдавайте след всяка къделя каква мисъл ще ви дойде. Тази формула за влачене и изпридане на вълната ни е дадена от окултизма и за половин час тя ще допринесе много повече, отколкото един педагог за цяла година. Този опит с вълната ще го направите най-малко четири пъти в месеца.

Малък разбор - беседа от книгата Великата майка

Често разбираме внушението и самовнушението само като послание, изразено с думи. Всъщност не по-малка, дори бих казала значително по-голяма сила имат внушението и самовнушението, ако са ангажирани няколко сетива едновременно. Известно е влиянието на цветовете, на музиката. Засега е малко известно влиянието на въображаемите действия, които на пръв поглед нямат нищо общо с нашия живот и състояние. Както упражнението, дадено от Учителя по-горе.

От обяснението преди упражнението става ясно, че вълната се асоциира с горещите желания, а ръцете с разумната воля. Активните (макар и само във въображението) действия с ръцете по обработването на вълната в няколко последователни етапа стимулират различаването на желанията, волята, действията. Действията са подбрани много точно - почистване, разчепкване (обмисляне) и навиване на къделя (овладяване и канализиране) - на горещите желания.

"Хурката означава Божествения свят. Тази изпредена нишка показва откъде иде енергията. Къделята представлява Слънчевата система. Хурката се закрепва в пояса. Млечният път означава пояса на човешкия дух. Слънчевата система се стреми към този пояс. Всеки трябва да има къделя. Престане ли да се върти вретеното, липсват ли къделя и хурка, всичко се обръща с главата надолу.

Не задържай желания и мисли, които нищо не допринасят. Въртете постоянно вретеното, нишката му да слиза постоянно отгоре и така навивайте две-три вретена. Такъв процес трябва да започне да се извършва в умовете ви. "

(от същата беседа)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Когато мислим и говорим за внушение и самовнушение, като че ли се съсредоточаваме най-вече в съзнателни процеси и влияние върху ума и емоциите.

Съвсем не по-маловажно е внушението и самовнушението, което не контролираме и дори не осъзнаваме. Реално точно то играе значително по-голяма и определяща поведението и мисленето ни роля.

Замисляли ли сте и улавяли ли сте моменти, ситуации, в които се намирате под сугестивното влияние на средата и ситуацията, на някакви предмети или хора - без да има преднамерено внушение или самовнушение и от двете страни? Какво значение има осъзнаването на внушенията и самовнушенията, на които е подложено нашето психично поле?

Съвременният човек непрекъснато общува с и с посредничеството на техника, работеща с електормагнитни полета и излъчвания. Какво влияние могат да окажат според вас тези полета върху внушаемостта на нашето съзнание - увеличават ли го или го намаляват? А върху способността и възможностите ни да осъзнаваме въздействието на внушенията и самовнушенията, на които сме подложени?

Линк към коментар
Share on other sites

Да, разбира се, общо погледнато, ние непрекъснато се намираме в положение на внушение и самовнушение. При всяка ситуация - обстановката, хората около нас, чути/прочетени думи и т.н. неизбежно ни влияят, а същевременно нашия светоглед пречупва през собствената си призма всичко това и си самовнушаваме най-различни неща (които може да нямат нищо общо с действителността, а просто да са израз на нашите си предразсъдъци)...

При някои хора това е много силно (и дори забележимо отстрани), при други е в по-слаба форма - това зависи от типа човек: по-силно или по-слабо поддаващ се на влияние от вън.

Също зависи и от еволюционното ниво на човека. При по-високо развит човек, дори ако по принцип е от силновлияещите се, се предполага, че ще може да забележи тези процеси и съзнателно да се отграничи, ако пожелае.

Линк към коментар
Share on other sites

Хората, които лесно се поддават на внушение, обикновенно са по-неспособни да мислят самостоятелно; мисълта им е слабо развита, както и това което наричаме "будност на съзнанието". Те приемат идеи/мисли/усещания от обкръжаващата ги среда, без да ги асимилират, т.е. осъзнаят и разберат в достатъчна степен. Те приемат тези идеи за свои, но в действителност те не са - те само биват повтаряни почти автоматично от самия човек. Тук може би е необходимо да се спомене и другата крайност, тази на силния индивидуализъм, самообособеност, водещи до неспособността да се приеме нищо идващо "отвън".

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

За силата на самовнушението в психотерапевтичната литература е описан следния случай:

-Девойка била болна от болест , която е в напреднал стадий и прогресира.

Било началото на есента.До прозореца на девойката имало дърво, на което листата падали.

Тя всеки ден брояла листата и свързвала окапването им с намаляването на дните , които й оставали да живее.

Лекарят разбрал , че окапващите листа внушават песимистични мисли на девойката и посъветвал родителите да й вдъхнот надежда за живот.

Те нарисували същите листа, изрязали ги и всеки ден на мястото на окапалите листа поставяли нарисуваните зелени листа.

Появата на зелените листа , символ на зараждащия се живот подействало положително внушение на момичето.

То започнало да се настройва оптимистично и повярвало , че в него също се заражда нов живот и ново здраве в нея.

Появила се надежда , и вяра в живота и здравето и жизнените функции на момичето започнали да се подобряват.

Линк към коментар
Share on other sites

Иво Величков, психолог – психотерапевт

Иво разказа за опита си с балийската школа по вътрешни бойни изкуства Санди Мурти.

Иво разказа накратко и за филипинските лечители хирурзи, които без помощта на разрез или инструмент, с голи ръце проникват зад стомашната стена и буквално оперират пациента – без раняване, разрез, отвор и психофизическа травма от какъвто и да е вид, тези лечители извършват хирургически интервенции.

Първа национална конференция по хипноза и хипнотерапия

Орлине, благодаря за интересната и полезна информация.

Би ли разказал или насочил към някого, който може да рзакаже повече за цитираните по-горе прояви на силата на мисълта?

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Ето линк към Санди Мурти школата в Б-я. Нещата са реални, няма шега! Според знаещите става дума за въздействие върху огледалните нервони в мозъка, а не толкова за силово поле.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

274.(3 ноември). Макар че човек е постоянен обект на своите и чуждите внушения, той не умее, а главно не иска да се възползва съзнателно от този метод на въздействие. Смятат, че за внушението са необходими някакви специални условия и напрежение, макар че всичко това е извънредно просто. Най-лесно от всичко е да се пребориш чрез внушение с привичките. Например, прииска му се на човек да запуши, или да си пийне, или да се подразни, или да продължи да прави хиляди ненужни и вредни неща. Как да се освободи от тях? С внушение, тоест с помощта на самовнушението. Трябва да се избере спокойно време, когато никой не пречи и да се съсредоточи мисълта върху това, което иска волята. Трябва да се създаде отчетлив образ на желаното действие и да се потопи в подсъзнанието с мисълта, че когато дойде моментът да се действа, ще действа силата, вложена в желания образ. През време на мисленето трябва да се помни, че в момента не ти се иска нито да пушиш, нито да пиеш, нито да се дразниш, че това действие се отнася за бъдещето, а в този момент не трябва да се отказваш да пиеш и не трябва да се отказваш от нищо, и не трябва да се бориш с нищо. Трябва да се заложи в дълбочината на съзнанието ясната, отчетлива и силна мисъл, че желанието за алкохол, никотин или дразнение няма да възникне, когато обикновено възниква и че внушението подсича това желание в самия корен. Необходимо е само силата на мисълта за това да превъзхожда силата на желанието за привичното действие. Такава сила е възможно да се прояви, защото изкушението да се подчиниш на силата на привичката ще възникне по-късно и в момента на внушението не е необходима енергия за борба със самата привичка. По този начин е възможно да се събере такава сила на противодействие срещу вкоренената привичка, че желанието да угодиш на своята слабост може и изобщо да не се появи, когато настане времето тя да се прояви. Но трябва да се вложи цялата сила в мисълта на внушението. Вместо безплодни мечти за освобождаване от нежеланите привички, за самоусъвършенстване, за възпитание на характера и волята, вместо всички тези безплодни опити, може да се използва по-полезно времето за съзнателно и ефективно прилагане на метода на самовнушение. Късно е да се бориш с изкушението и слабостта, когато те се проявят вече в действие. Обикновено такава борба е непосилна. Но когато в тишина и мълчание, неизмъчван в този момент от силата на привичката, човек събере цялата си мощ и я насочи към унищожаването на загнездилия се в неговата същност израстък на духа, кристализирал във формата на тъмен мисловен образ на привичка, то огнената сила на съсредоточената сила може да я разруши до корен. Повтарям, не в момента на проявяване на нежелателната привичка, слабост или изкушение трябва да се бориш със тях, а тогава, когато тяхната сила се намира в бездействие. Защото човек не пие и не пуши, и не се дразни постоянно. И моментите на покой ще бъдат най-благоприятни, тъй като силата на внушаемата мисъл ще бъде насочена не за борба с изкушението, изправено в целия си ръст, а към неговата изкристализирала форма, впита в аурата на страдащия от дадената привичка човек. Полето на приложение на внушението е широко. То може да бъде приложено не само за изкореняване на нежеланите привички, но също така и за затвърдяване на желаните качества. Колко добри мисли и мечти са били предназначени за едно или друго качество на духа и все пак желаното не е било утвърдено. Грешката е била в това, че не е било приложено самовнушението. Трябва да се усили въздействието на мисълта с прилагане принципа на самовнушението. Може да се добави при това, че когато човек се научи да внушава на самия себе си необходимите мисли, то и другите хора ще се подчиняват лесно на въздействието на неговата мисъл. Но трябва да бъдем много внимателни с това въздействие, тъй като то е оръжие с две остриета и обратния удар не може да бъде избегнат. Чуждата воля е свободна и да се посяга на нея е недопустимо. В момента на въздействието могат да се съберат всички отрицателни свойства на изкореняваната привичка, за да се предизвика по-голяма сила на противодействието на тази привичка. Тя трябва да бъде не потисната, а изкоренена и заличена от аурата на носителя й. В Надземния свят привичките са като вериги на каторжник, прикован към вагонетка или към стената на затвора. Борбата с тях се води в името на свободата на духа. Може да се използва плодоносно свободното време за тази борба. Волята ще укрепва с всяка победа. Няма предел за развитието на огнената воля. Няма предел за растежа на могъществото на духа. Но трябва да се започне, трябва да се стъпи върху пътя за развиване на тази огнена мощ.

ГАЙ, 1960 г. – Б. Абрамов

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...