Jump to content
Порталът към съзнателен живот

11.09.2008 г. - Щом се запознаеш с доброто, злото иде като сянка.


Recommended Posts

Мисъл на деня - 11 Септември 2008 г.

“Щом се запознаеш с доброто, злото иде като сянка. Щом се запознаеш с Любовта, омразата идва като сянка. Да ви не смущава тази сянка. Дръжте се за тази реалност на живота, която ще даде стабилност на вашето сърце, стабилност на вашия организъм, на вашия ум.”

Из Рабство и приятелство, 24-та НБ, 16.V.1937 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Доста мислих...

Да се запознае човек с доброто значи да нарече нещо в света около себе си с думата добро и да го усети като добро. Обаче светът е различен до противоположност - както има покълнало семе, така и изгнило; както има слънце, което дава живот, така има и слънце, което го изгаря...

Сянката на доброто - доброто, което е в недостатъчен или неподходящ вид за мястото и момента. Плодът, който сме опитали преди да е узрял или когато вече е изгнил...

Омразата - липсата на безусловност в любовта...

Да се държим за това, което дава стабилност - за разбирането, че където има добро и любов, неизменно има и тяхната сянка, недовършената картина, недозрелият плод или плодът, който е определен да даде сила на корена... Това разбиране може би е Тихият глас:

Вслушвайте се в тихия глас, които говори на сърцата ви. Това е гласът на Бога. Няма човек на земята, комуто този глас да не говори.

Изворът на Доброто - Тихият глас

Линк към коментар
Share on other sites

Има и още един момент. Когато човек реши да развие в себе си някакво положително качество, той попада в ситуации в които силно се провокира неговата отрицателна противоположност. Това е нужно за изпитание и утвърждаване на въпросното положително качество.

Линк към коментар
Share on other sites

А също и да покажат колко слаби и ограничени сме ние, хората, сами по себе си.

И как, когато дойдат изпитанията, имаме нужда от Божията помощ.

"Бог променя характера" - ми каза един човек наскоро, виждайки скритото ми желание и колко ми е трудно да се променя. Бог може да промени всичко, стига да е во волята Му. Стига да е за добро. Под добро аз разбирам това, което е най-благодатно за всички като Цяло, не само по отношение на мене. Доброто понякога боли, понякога страда...

"И всяко зло за добро". Злото е учител.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...