Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Условия на труд в България


Иво

Recommended Posts

Според вас има ли условия за труд в България?

Отговарят ли условията на работа в нашата страна на Европейските норми и тенденции?

Доволни ли сте от условията на работата ви в момента?

Какво трябва да се промени?

Какво зависи от нас и какво не?

Линк към коментар
Share on other sites

Според вас има ли условия за труд в България?

Отговарят ли условията на работа в нашата страна на Европейските норми и тенденции?

Доволни ли сте от условията на работата ви в момента?

Какво трябва да се промени?

Какво зависи от нас и какво не?

Аз лично съм по-оптимистично настроена за по - големите фирми с чуждастранно участие. Там може би може да се говори за по-добри условия на труд или въобще, че ги има.

При мен лично не може да се говори за условия на труд, защото аз работя през повечето време в къщи и от мен зависи какви ще са те. Вярвам, че за в бъдеще нещата ще се подобряват и не само в по-сериозните фирми ще има добри условия на труд, ами и в малките такива. От нас работещите за някого зависи да изискваме, а не само да даваме. А от нас работодателите зависят условията на труд, които предлагат. Значи е двустранно, но донякъде.

Трябва да се промени начина на мислене на българина в ролята му на работодател. Да се знае, че за да получиш качествен и квалифициран труд е нужно да дадеш и добри условия за това, а не да криеш осигуровки и данъци и да спестяваш от условията за тред на работниците си за сметка на собствената си гуша. Ето това трябва да се промени.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: Един мой роднина на два пъти работи срещу висока заплата в международни фирми, базирани у нас - и двата пъти напуска по свое желание. Оказва се, че работите си ги проваляме най-вече самите ние, българите. Например, в едната фирма той основно направи някои важни разработки, фирмата спечели милиони, но разни хора около него направиха така че не той, а те да оберат премиите... И като той напусна се оказа, че няма достатъчно добър за нови разработки и на другите също им се стъжни... Каквото си направим/ не си направим ние - друг не може да ни го направи! Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

''... Каквото си направим/ не си направим ние - друг не може да ни го направи! ''
Toчно!

Според вас има ли условия за труд в България?

Естествено че ще има иначе би било немислимо.

Макар че работника по цял свят винаги е неоправдан и тук не прави изключение.

Отговарят ли условията на работа в нашата страна на Европейските норми и тенденции?

Да, но само на книга, поне повечето.

Доволни ли сте от условията на работата ви в момента?
Да , защото сам си ги създавам.

Какво трябва да се промени?

Има за промяна, но не зависи пряко от мен.

Какво зависи от нас и какво не?
Е стига въпроси това ми заприлича на предизборна анкета. B) Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

Въпросите са много добри!

Вярно, че много зависи от нас самите, но в едно общество има и външни условия , които не всеки може да надскочи или прескочи просто ей така.

bee,bg бих се радвала, ако споделиш как ти го правиш, за да си създаваш добри условия на труд. (От друга страна желаеш промяна, но това не зависи от теб.)

Аз имам усещането, че за да настигнем Европа, сме тръгнали от зората на зверския капитализъм. И от перестройката до днес само затвърждаваме позициите му, (с някои особености, продиктувани от външна и вътрешна политика, които не променят картинката като цяло). Срещам плътно неоценяване, неразбиране или използвачество, доста използвачество! (Хората от този форум са изключение :). )

Опитвам се като светлината да проникна и през най-тънкия процеп, .......... а кой има силата да уголеми процепите?

Линк към коментар
Share on other sites

Опитвам се като светлината да проникна и през най-тънкия процеп, .......... а кой има силата да уголеми процепите?

:rolleyes: Може би единствено Еволюцията?!

Която обаче не бърза... :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Какво да кажа, когато за работа оператор на компютърен клуб при 12 часова заетост на ден и 60 часа седмично(което е над допустимото по кодекс!) заплатата е просто 200 лв. При това осигуровки на 4 часа, работиш 12 часа а те осигуряват на 4...Или куриер на 6 часа 165 лв. заплата с перспектива на 8 ч. за 220 лв...колко щедро... И това се случва в България в 21 век в Европейския съюз през 2008 г., подигравка с човешкото достойнство! :angry:

Искам да работя, ръцете вече искат да бъдат заети, но няма достойна работа за мен. Скъсах се да ходя по екскурзии и събори, та дори и веднъж в чужбина докато се шляя без работа за да не ми е скучно :D Ако ще работя каквото и да е поне да знам защо, да изкарам пари колкото и грубо да звучи, Испания бране на маслини и мандарини за 40 евро надник на ден и спане в палатка като скитник е май по-добре, отколкото тук да си давам времето от по 12 часа труд за 200 лв на месец. Вече загубих надежда за добра перспектива, и може да съм поредния изтекъл кадър от страната...

Линк към коментар
Share on other sites

Готови рецепти няма.

За да си създадеш сам условия на труд по относително честен начин не става от раз, нужни са години инициативност и малко смелост т.е да си сложиш главата в торбата...

Линк към коментар
Share on other sites

Какво да кажа, когато за работа оператор на компютърен клуб при 12 часова заетост на ден и 60 часа седмично(което е над допустимото по кодекс!) заплатата е просто 200 лв. При това осигуровки на 4 часа, работиш 12 часа а те осигуряват на 4...Или куриер на 6 часа 165 лв. заплата с перспектива на 8 ч. за 220 лв...колко щедро... И това се случва в България в 21 век в Европейския съюз през 2008 г., подигравка с човешкото достойнство! :angry:

Искам да работя, ръцете вече искат да бъдат заети, но няма достойна работа за мен. Скъсах се да ходя по екскурзии и събори, та дори и веднъж в чужбина докато се шляя без работа за да не ми е скучно :D Ако ще работя каквото и да е поне да знам защо, да изкарам пари колкото и грубо да звучи, Испания бране на маслини и мандарини за 40 евро надник на ден и спане в палатка като скитник е май по-добре, отколкото тук да си давам времето от по 12 часа труд за 200 лв на месец. Вече загубих надежда за добра перспектива, и може да съм поредния изтекъл кадър от страната...

Само не бъди такъв скептик.

Има достатъчно сериозни компании, за които, ако работиш, взимаш добра заплата.

Има изключителна липса на специалисти и то в средните управленски кадри - мениджъри и асистент мениджъри. Ние много се хвалим, но на ниво - практика, сме почти лаици. Всяка една работа изисква време и рутина и себедоказване и най-вече търсене на възможности - и за по-добра заплата, и за по-високо ниво в йерархията съответно, предполага също пормяна на местожителство и рискови моменти.

За да искаш нещо, трябва и да си подговен. Тук не говоря за кредитни милионери и подобни властови приближени, а за сериозна работа.

Според мен, възможности има, нужно е да бъдеш адекватен и да си готов за предизвикателства, дори това да коства много време, търсене и усилия, преди това.

Като цяло, условията на труд у нас, не са добри, но и колко от българите се борят за гражданските си и най-вече конституционни права?

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Всичко това е вярно. Да не забравяме, че съм зодия риба, а тази зодия е ужасно непрактична, нас ни интересува всичко друго само не и земното, практичното. Винаги съм се водил от копнежа на сърцето във всичко което правя и никога не съм търсил сметката. Презирал съм парите. Абсолютно никаква практичност няма в мен. Ходил съм по планини, ашрами, помагал съм за благотворителни дейности и никога не съм се сещал "а какво ще получа аз, трябва да спечеля и аз пари, да имам кола, хубави дрехи...". И затова ги нямам, защото не съм ги искал. Настоящето е логичен резултат от миналото ми. Всичко е на място. ;) Когато почнах работа на морето ей така да видим как ще се вградя, те ми казаха "ти си особен, добър човек си, но си различен, особен" вече имах клеймо че съм особен и автоматично съм извън групата само защото не поддържам празни приказки, не се събирам на чаша алкохол и цигара с останалите. :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Да както го пишеш наистина си малко по така, ще ти задам един въпрос малко е личен

ако искаш не отговаряй, с какво мечтаеш да се занимаваш(работиш) ?

За това дето е от сърцето питам, направи го ако ти стиска въпреки трудностите и ще ти харесат условията на труд в България.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ти отговоря директно, с география и климатология. Това е моето нещо. Знаел съм го винаги и съм го преследвал, станах доктор точно по същото, но се оказа че точно такива специалисти в България никому не са нужни. Методично следвах сърцето и стигнах до титла пред името, обаче не мога да печеля от него под никаква форма. Това не е атрактивно, от него не могат да се печелят пари и затова е запратено в девета глуха. При други условия щях да съм перфектно реализиран преподавател в университет или научен работник-климатолог в научен институт. Само че в България сега има 12% съкращения в научните институти, а в университетите има също стагнация и не можеш по нормалните законни начини да заемеш такова място. Оказва се, че тези 8 години учене 5 висше(по старата 5-годишна система бях) + 3 години докторантура отиват по дяволите и де факто съм неквалифициран за каквато и друга работа да кандидатствам. Жалко. Заложник на тъжната реалност в България.

Линк към коментар
Share on other sites

Алтернатива не мисля че е невъзможна.

Има много работа свързана с географията е не е точно за един доктор, но все пак се почва от някъде.

Наистина за твоята професия трябва апаратура... другия вариант е чужбина което не е толкова страшно

границите мисля че вече са символични.

Линк към коментар
Share on other sites

На 30 разбрах, че условията сами си ги създаваме и се заех с това ............ееееех доста е трънливо и бавно но поне се отказах от това другите да са ми виновни и така американците и извънземните вече нямат пръст :))

Линк към коментар
Share on other sites

На 30 разбрах, че условията сами си ги създаваме и се заех с това ............ееееех доста е трънливо и бавно но поне се отказах от това другите да са ми виновни и така американците и извънземните вече нямат пръст :) )

:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Ще ти отговоря директно, с география и климатология. Това е моето нещо. Знаел съм го винаги и съм го преследвал, станах доктор точно по същото, но се оказа че точно такива специалисти в България никому не са нужни. Методично следвах сърцето и стигнах до титла пред името, обаче не мога да печеля от него под никаква форма. Това не е атрактивно, от него не могат да се печелят пари и затова е запратено в девета глуха. При други условия щях да съм перфектно реализиран преподавател в университет или научен работник-климатолог в научен институт. Само че в България сега има 12% съкращения в научните институти, а в университетите има също стагнация и не можеш по нормалните законни начини да заемеш такова място. Оказва се, че тези 8 години учене 5 висше(по старата 5-годишна система бях) + 3 години докторантура отиват по дяволите и де факто съм неквалифициран за каквато и друга работа да кандидатствам. Жалко. Заложник на тъжната реалност в България.

Макс, да разбирам ли, че желаеш непременно научна работа или просто да бъде по специалността ти, свързана с география и климатология?

Ако е второто, можеш да се заемеш с доста печеливша дейност - проучване на геоклиматичните условия за поставяне примерно на ветрогенератори и други алтернативни източници на енергия. Напоследък в България се събуди интерес към подобни инвестиции, в Европейския съюз също подкрепят добиването на енергия от възобновяеми, природни източници. Инвестициите са доста сериозни като размер и едно проучване е много необходимо, защото далеч не навсякъде е икономически изгодно да се постави примерно ветрогенератор. Ако инвеститорът работи с кредит от банка тези проучвания са задължителни.

Не зная дали е необходим някакъв лиценз или друго някакво разрешително за извършване на такава дейност, защото в крайна сметка се прави изследване и след това се издава официален документ до какви заключения е стигнал в случая специалистът-климатолог (както примерно работят оценителите на имоти).

Точно във вашия регион тази дейност започва да просперира. Доколкото знам в Шабла вече има изградени доста големи ветропаркове, а само във Варна функционират няколко фирми, които предлагат услуги, които изискват специалист като теб. Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Жалко,че ще трябва да цитирам Макс и с риск той отново да се подразни, му се извинявам предварително и му казвам, че нямам нищо лично спрямо него.

ЩЕ ПИША ПРИНЦИПНО!

Условията на труд в България и написаното: "Заложник на тъжната реалност в България..." е много тягостно и зловещо. Поне на мен ми действа така. Как стига човек до тази "реалност"? Какви са причините? Отговорите можем да открием в изрази като: "Знаел съм го винаги и съм го преследвал, станах.../нещо си/", "Методично следвах сърцето и стигнах до...", "При други условия щях да съм перфектно реализиран, но...", и в противовес на това изрази от рода на "Винаги съм се водил от копнежа на сърцето във всичко което правя и никога не съм търсил сметката. Презирал съм парите. Абсолютно никаква практичност няма в мен..." Много често срещан случай на раздвояване между нуждата от материални блага, от една страна и презирането им и отричането им от друга...

Извода винаги е един: Импулса,който идва отвътре - от чувствата /сърцето/, съчетан със стремеж към духовност и безкористна работа, винаги изиграва лоша шега и довежда личността до привидна безизходица и изкривено приемане на "реалността", която фактически ние сами сме си изградили. Решение на този проблем? - Първо човек трябва да разбере, че работата е просто един инструмент, който се ползува от Небето, за да може да се изпълнят законите на битието, които пък се знаят много добре от всички присъстващи тук. Изхождайки от това, как може да се реализираш в една област и определени колективи, ако там няма хора, с които да изчистваш своята карма, например...? Не може просто така "случайно" да отидеш и до работиш.

Поне всеки е чел за "монади от души", които се прераждат с определени цели, а материалните нужди и работата са най лесният начин да събереш на едно място хората, за да си свършат определените им задачи с Висше... Не е ли логично това?

Разсъждавайки така можем да намерим много лесно и отговор на въпроси от рода на, Защо българите се разселваме така интензивно по света търсещи "препитание"?, Защо много от нас са доволни повече от реализацията си навън?

Отговорите не са много сложни - чрез тези хора на запад и изток, север и юг трябва да се разбере, че има България, а след това като научат за "благата вест" по безпроблемно да я приемат и осмислят! /егото все пак си е голяма контра, когато някой непознат те поучава, нали?/ :) В този ред на мисли, всеки българин работещ в чужбина си е на точното място, но важното е да разбере окултният смисъл на своето пребиваване там,...което става много рядко на практика!

А защо има толкова чужденци, които купуват имоти тук, живеят или искат да правят бизнес с България - всеки може сам да си направи по-задълбочена медитация и ще "види" отговорите на всички възникващи въпроси... Нещата са принципни и аналогични!

С риск да стане мнението доста дълго искам да добавя, че реализацията на някой хора в България се дължи понякога единствено на проявената НЕБЛАГОДАРНОСТ. Имал съм много лични опитности с хора, на които съм помагал и дефакто те получава това, към което са се стремели... След време обаче, тези хора следвайки закона на мечо Пух "Колкото повече-толкова повече", се провалят. За такива писах в друга тема и за това, че се нуждаят от план, в който да дефинират какво искат... и да го следват стриктно!

Накрая може и да се изненадате, но съм имал случаи когато дарявам на "нуждаещи се" организации доста големи суми за нашият стандарт,а в замяна не съм получавал не само стандартното "Благодаря!", а дори и известие за получени преводи. Е всеки е отговорен за действията си - аз не съжалявам за моите и бих дарил пак..., Мисля си обаче, че повечето хора, които дават пари за нещо няма да им е приятно от такова отношение...

Поздрави и Светлина на всички!

р.р. Макс извинявай още един път, че те цитирах, но просто ти ме вдъхнови за това мнение. Нищо лично,... а и така може да сме полезни с опитностите си на някого.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Първо, при сегашните условия имате най-добрите условия да се учите. Защото вие по навик на вашето минало, което изпъква, казвате: „Нямаме условия.“ Условия може да нямаш, но имаш възможности. Тогава чрез възможностите създавай условията. Може възможности да нямаш, но имаш условия. Чрез условията създай възможности. По двата начина работи. Ако нямаш условия, значи имаш възможности. С възможностите ще създадеш условията. То е право на човека. Пък може да нямаш възможности, имаш външни условия. От условията създай вътрешните възможности. Пък ако имаш и вътрешни възможности, и външни условия, тогава въпросът върви по-добре. Тогава приложение ви трябва."

Налягане и напрежение

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва всички да си сменим отношението към работодателите в БГ...Живеем в Европа , а ни управляват средновековен тип чорбаджии.Смятат се за господари на света.Земетресението в Стражица тази година според Алена беше да ни предупреди,че има хора които искат да продължат да живеят на чужд гръб ,но ние трябва да ги спрем.Според мен е същото предупреждение беше и земетресението усетено в Тутракан няколко дни по -късно.На скоро 1 приятел гледа как работят работниците на роден на 18.07.1962 който по съвети на такива като нас си промени датата на раждане на 21 без да се промени.Той каза "Сега ми е ясно как са направени пирамидите".Днес излезе статия ,че който остане без работа отива в София.А къде да отиде?Нека да мислим тук и сега кое е справедливо ,кое е по Божията воля и тогава да даваме оценки и да искаме рестрективни мерки спрямо търсещия прехрана в София.Трябва нещо да се промени ,но не това е пътя.С разделение и намиране на виновни там където ги няма ,няма да се оправим.

Имам познат циганин или ром досега крадеше или береше билки.Сега е голямата работа работи като строител в София.Взима голяма заплата и я харчи доволно когато се върне в Тутракан.Ако го изгоните от София няма да има какво да краде тука,защото няма какво вече.Нищо чудно да коли софиянци,да ги търси избирателно и без това тука битува мнението ,че шопите крадат БГ.Не ни трябва дрига социална революция.;Не е тайна за никого ,че софиянци живееха добре на гърба на провинцията по време на бай Тошо,че дори и до скоро.

Някои от май си мислят че са богоизбрани. Хванали са Господ за шлифера.

Не важно какъв изглеждаш а какъв си.

Линк към коментар
Share on other sites

mihailo, не всички софиянци сме гадове :)) На всички познати от провинцията съм помагала и съм казвала кое е плюс тук и кое минус. Между другото много млади хораа си продават жилищата в София и се изнасят в провинцията. В София е трудно за хора с фин усет към живота. Съсед си продаде къщата тук и отиде в едно Врачанско село и сега е истински щастлив, каза ми че се родил отново и си има всичко докато тук гладуваше заедно с цялото си семейство. Никога не съм имала чувството, че съм богоизбрана точно поради факта, че съм родена и живея в София. Живеенето в София е доста натоварващо. Всички близки решили да прогресират в София се разболяха един от множествена склероза друг от тумор на хипофизата и т.н. Хора свикнали на тих и нормален ритъм на живот най-малкото което могат да си докарат е невроза тук...а щастие с пари не се купува

Линк към коментар
Share on other sites

Не си и мисля че някой е гад.Просто казах много неща.И аз не съм в София защото имам работа тук.Ни най малко желая да разделям хората.И на мене не ми допада живота в столицата.Но не трябва забрана а мъдро решение на въпроса .И въпроса с боклука можеше да бъде решен но нямаше кой да плати точната цена, някои само се се имат за повече мъдри.Преди много време казах  че цяря не ни трябва ,но и за  другия близнак можем да платим дори по голяма цена.Не му стигна разбирането да плати по лъвски.

Редактирано от mihailo
Линк към коментар
Share on other sites

"Първо, при сегашните условия имате най-добрите условия да се учите. Защото вие по навик на вашето минало, което изпъква, казвате: „Нямаме условия.“ Условия може да нямаш, но имаш възможности. Тогава чрез възможностите създавай условията. Може възможности да нямаш, но имаш условия. Чрез условията създай възможности. По двата начина работи. Ако нямаш условия, значи имаш възможности. С възможностите ще създадеш условията. То е право на човека. Пък може да нямаш възможности, имаш външни условия. От условията създай вътрешните възможности. Пък ако имаш и вътрешни възможности, и външни условия, тогава въпросът върви по-добре. Тогава приложение ви трябва."

Налягане и напрежение

Колко много си прав и колко е трудно.

Линк към коментар
Share on other sites

Живеенето в София е доста натоварващо. Всички близки решили да прогресират в София се разболяха един от множествена склероза друг от тумор на хипофизата и т.н. Хора свикнали на тих и нормален ритъм на живот най-малкото което могат да си докарат е невроза тук...а щастие с пари не се купува

Направо се чудя как хората живеят там, в София. Целият този ритъм, всичкото това натоварено движение, задръстванията, претъпканите сутрин и привечер автобуси и трамваи, почти постоянният смог който се диша, големите разстояния... Всичко това изяжда от ценното време и здраве на хората. Това не е живот. Друго си е в спокоен Шумен, достатъчно голям за да не е скучен, достатъчно малък за да е спокоен, достатъчно чист въздух и достатъчно близка природа.

Линк към коментар
Share on other sites

Направо се чудя как хората живеят там, в София. Целият този ритъм, всичкото това натоварено движение, задръстванията, претъпканите сутрин и привечер автобуси и трамваи, почти постоянният смог който се диша, големите разстояния... Всичко това изяжда от ценното време и здраве на хората. Това не е живот. Друго си е в спокоен Шумен, достатъчно голям за да не е скучен, достатъчно малък за да е спокоен, достатъчно чист въздух и достатъчно близка природа.

Така си е общо взето, но ето в новата екологична телевизия съобщиха, че и в Шумен има наднормени експозиции на прах и някои газове, особено в ценътра. А в Родопите има места с много левкемия, рак на гърдата и др., особено по хода на секретните едно време пътища на урановите руди и разните редки (силно отровни) метали... Човек може и стрес да си създаде където и да е, ако е вътрешно дисбалансиран... и все пак е вярно, че София се очертава като най-критичната зона; аз вече сериозно се замислям да се махам и то трайно, обмислям варианти... Защото не само вредностите са проблем, а и фактът, че това, заради което до голяма степен дойдох в столицата преди близо 20 г, вече почти не е валидно като плюс. Тогава имаше повече хора, споделящи интересите ми, имаше информация, трудно достъпна където и да е другаде в бг, обстановката беше не така напрегната... Но времената се менят и ние или трябва да се меним съобразно с тях или - ако това ни се вижда неприемливо - да видим как ще си обираме крушите! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...