Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Братската къща в Арбанаси. Можем ли да помогнем?


Recommended Posts

Явно идеята е харесала на духовни хора от няколко български града. Те сами са се организирали помежду си и обединяват усилията си за довършването на салона.

Имат достатъчно модерни идеи за събиране на средства и за строителството.

Оказа се ,че съм имал интуиция ,когато предложих да се събираме да празнуваме в Арбанаси на 22 септември или около тази дата.Това вече се прави от няколко години от нашите търновски приятели.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Много благодаря за добронамерените поздрави!

Скритият девиз на кампанията е ''Заедно можем много!''Не е измислен от мен /използван е и при светски прояви/ , но отразява желанието и мечтите ми.А те са ЗАЕДНО да построим салона и да си направим един прекрасен духовен празник по този повод.

АМИН!

Линк към коментар
Share on other sites

Не е трудно да помогнем, ако наистина имаме желание да създадем в Арбанаси духовен център. Достатъчно е само всеки от нас да задели този месец една десета от своя месечен доход, да го нарече за Бога и да го изпрати на съответната банкова сметка за строителната дейност в Арбанаси. Дали това ще са 30, 50 или 100 лева това не е толкова важно. Важното е, че тези пари са благословени!Законът е: Който щедро дава (за Бога), щедро и бива даряван! А на скъперника - затворената шепа си остава празна!

Линк към коментар
Share on other sites

За жалост ,както се очакваше .появиха се хора ,които се опитват да използват кампанията за събиране на средства за Братското място в Арбанаси за лично облагодетелстване.Има телефонни разговори с наша позната ,при които е използвано име на организатор на кампанията/не съм аз/с цел да се ''измъкнат'' пари.Жалко!Но това е реалността в България.Това е и една от причините да се опитаме да се подсигурим юридически при създаване на банковите сметки.

И ако там братята и сестрите са се постарали ,то няма как да ви предпазим напълно от измамници по телефона или в интернет.

Затова предпочетохме банковите сметки да не се показват.Няма да се ползват телефон за връзка и пощенски записи.Макар че това ще ни струва по-скъпо и ще затрудни комуникацията.

Ако желаете да направите превод ,изпратете едновременно запитвания за банковите сметки на е.maili :vehadi@bratstvoto.net,parosan@abv.bg и на aдминистратора на този сайт.Ако получите еднакви отговори поне от двата източника/при два отговора/,можете по -спокойно да изпратите превода.

Тази процедура изглежда малко тромава ,но се опитваме паричният ви превод да бъде максимално защитен.Разбира се пълна гаранция може да има само ако Бог е с нас.Затова трябва всеки ден да се молим за успешен край на кампанията ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Предлагам наряд за успешен край на кампанията ни за построяване на Братския салон в Арбанаси.Примерните часове са 6,12 и 22/по възможност в един от часовете всеки ден/

1.Махар Бену Аба /песен/

2.Добрата молитва

3.Бог е любов /песен/

4.Отче наш/молитва/

5.На Учителя/песен/

6.Формула: ''Учителю благи,води ни!''/3 пъти/.

Нарядът завършва с триминутна тайна молитва в свободен текст за делото ни в Арбанаси.

Правете наряда с любов.Може и част от предложеното да не използвате ,когато нямате време.Важното е да положим и някакви духовни усилия.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече разполагам и с отчет за получените /от София и дарения/ средства за изграждане на салона в Арбанаси.Искам да подчертая ,че никой не оспорвал нито този факт ,нито безплатно положения братски труд.Има само една малка неточност.

Строежът е започнал още от септември 2004 г..Но това не променя факта ,че много се е забавил.Въпреки че често заявяваме ,че сме хиляди ,не можем да съберем средства и да построим салон, който може да бъде оприличен на една голяма селска кухня.Дали ако само едно селско семейство се беше захванало с такъв строеж , то той досега нямаше да е завършен?

Кампанията ми няма користни цели.Аз не искам нито да компрометирам някого , нито да придобия популярност.А и не знам дали въобще ще мога да ползвам тази база.

Но истината е една .Братското място и Братският салон в Арбанаси са жизнено важни за духовността на България.А и не знам друго населено място в нашата страна,което Учителя така горещо да е препоръчвал.Може би му съперничи само Изгревът в София.

Линк към коментар
Share on other sites

Кампанията за подпомагане на построяването на Братския салон в Арбанаси/със средства и труд/ ще продължи най-малко една година/ до 22 септември 2009 г./.Необходимо е не само да бъде завършена сградата , но и да бъде обзаведен салонът.Може да помислите дали имате нещо излишно и ново ,което може да бъде използвано за тази цел.

А тези ,които са добри майстори ,могат и да изработят нещо.

Нека бъдем малко по-активни поне около Нова година!

Краят на кампанията и резултатите от нея ще бъдат обявени във форумите на http://www.beinsadouno.com и на http://www.bratstvoto.net

Линк към коментар
Share on other sites

Вече сметките са открити.Те са в началото на тази тема.Който желае ,може да помогне.Някои вече го направиха.

А други още от вчера разполагат с нужната информация и искрено се надявам ,че ще се включат в благородното дело.

Линк към коментар
Share on other sites

Преди около 20 г.аз и моите приятели обичахме да пеем братски песни.Често свързвахме някоя песен с определен човек или събитие от съвместния ни братски живот.

Тази кампания аз я свързвам с песента ''Духът Божи".Ако този салон беше църква, бих му дал това име.

Може би това е и ключовата песен,която би трябвало да пеем по-често.Навярно това ще ни помогне да свършим по-добре започнатата работа на Братското място в Арбанаси.

Линк към коментар
Share on other sites

Познавате ли добри строителни работници от нашите среди ,които могат да помогнат за довършване на строежа на салона на Братското място в Арбанаси?

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички ,които се включиха през тази седмица в кампанията.Вече можем да отчетем първите добри резултати.Събрани са средства за качествени улуци.Но продължават да се търсят майстори, които да ги поставят .

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да информирам всички ,които искат да посетят Братското място в Арбанаси ,че без съгласуваност с приятелите от Търново ,това няма как да стане.Уличката е тясна и няма обозначения за име и номер.Вратата е висока и заключена.

Ще се опитаме да направим поне някаква схема за по-добра ориентация.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой реши да отиде в братската къща в Арбанаси ,може да получи инвормация за нея на вече посочените от мен е.maili.Ще му бъде изпратена карта на околностите и снимка на къщата.Има и телефони за връзка с нашите приятели от Търново,които най-често се грижат за това свято място.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече разполагаме и със сателитна снимка на Арбанаси. На нея е обозначено мястото ,където се намира къщата .Можем да ви я предоставим .Но без придружител от Братската група в Търново ,вие няма да можете да влезете в двора и къщата.За да не останете излъгани -не си правете експерименти.Това място не е известен паметник на културата със свободен достъп/както вече някои си помислиха/.

Линк към коментар
Share on other sites

Това място не е известен паметник на културата със свободен достъп/както вече някои си помислиха/.

Според мен подобно предположение от читателите на Портала е логично. Приканвани са да направят дарение и да помагат. Логично е това да е нещо обществено и общодостъпно. А и би било коректно в случай че това не е така то да е изрично споменато в апела за дарения - "можете да давате пари, но ако пожелаете да влезете, входът не е свободен". Просто този сайт е подобен на вестник - има всякакви читатели. Апелите за дарения би следвало да отчитат и тази особеност според мен.

Редактирано от Васил
Линк към коментар
Share on other sites

Кампанията е за строеж на салон и ремонт на къща.Всеки знае ,че в днешно време къщите и портите се заключват .

А и дори когато даваш пари за паметник ,понякога не знаеш подробности.

Нормално е ,който иска да посети братското място в Арбанаси ,да се обади на приятелите от Търново.

Естествено, те не могат да бъдат постоянно екскурзоводи ,които да са непрекъснато на разположение.Имат работа,семейства....

Въпреки заявеното желание на някои да работят за духа безплатно и да живеят на село ,много е трудно да се намери човек ,който да живее в къщата.А и нощуването в нея не е за всеки -духа,може да се срути...

Който беше добре прочел моите информации във форума ,на 18.10.2008 г нямаше проблеми.Приятелите го заведоха до Арбанаси.А останалиите....Те се полутаха и си направиха екскурзия до там.

Но,макар и късно,те имат вече необходимата информация/телефони,карта.../Разбрахме се,че при следващото им пътуване до Арбанаси,няма да имат проблем с посещението на мястото.

Но ,мисля че е време да отчетем нормално фактите.Аз помагам за Арбанаси от дистанция/150 км/.Приятелите от Търново понякога имат и свои лични проблеми и не могат да откликнат на всички ''импровизации'' през почивните дни.

През този месец се направи огромна крачка по отношение на събирането на парите и организацията.Но усилията са само от страна на няколко човека.

А проблемите си остават.Сега пари има ,а майстори -няма.Мисля,че е малко срамно за всички нас.

Линк към коментар
Share on other sites

A какво мислят приятелите от Търновската група за тази кампания?

Как по-добре да се организираме ,за да довършим строежа на Братския салон в Арбанаси?

Събраха ли се поне хиляда лева в банковите сметки?

Кога пак ще има бригади? Има ли майстори ,които ще ръководят строителството?

Защо никой от търновските приятели не посмя да изрази своето мнение по отношение на кампанията,след като част от тях са потребители на този форум?

Линк към коментар
Share on other sites

Aнализирайки постъпленията по сметките досега,стигам до извода ,че основният девиз ,който ни ръководи е:,,Можем да помогнем ,но не желаем''.

Но ,може би ,след като салонът стане готов,някои от пасуващите,първи ще се втурнат към Арбанаси .Така,както се е случвало много пъти.

Май ще по-добре да въведем френския принцип/на Михаил Иванов/.Според него ,който ползва базата ,плаща такса и работи по нейното поддържане.

Разбира се ,трябва да има изключения за болни,безработни или с много ниски доходи наши прятели.

Ще бъдат ''добре дошли '' и тези ,които са положили труд за построяването на салона.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече ще можете да получавате актуални отговори за дейностите ,свързани със строежа на салона на Братското място в Арбанаси ,ако пишете на e.mail: angelicev@abv.bg.Понякога може да се наложи да почакате/поради липса на постоянен достъп до интернет/.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Но ,може би ,след като салонът стане готов,някои от пасуващите,първи ще се втурнат към Арбанаси .Така,както се е случвало много пъти.

Май ще по-добре да въведем френския принцип/на Михаил Иванов/.Според него ,който ползва базата ,плаща такса и работи по нейното поддържане.

Сигурно е така.

Но чия е базата? Ако базата е на търновци и само те я работят и влагат средства, само те могат да кажат "другите не могат да остават безплатно тук, ще вземаме такса", но тогава нямат право да молят за помощ от други градове. Ако обаче не е тяхна, а на цяла България, тогава кой има право да забрани свободния достъп на останалите и по какви заслуги ще взема такса или ще иска труд??? Между другото вече съм чувал реплики от "домакини" относно тази база "който не помага няма да влиза тук, само ние ще я ползваме"... Но комент. Значи и вътре в учението ще се делим на наши и ваши, на вътрешни и външни??? Но да дискусионен е този момент. Във всички ашрами на нашата школа по йога е въведена такса престой в нея 10 евро на ден или работа (сева, служба). Така в тях няма нито един човек който да се размотава там без работа и без да участва в някакъв курс, който просто си спи там, медитира си, разхожда се и се храни от общата храна без да върши нищо. Така има пари и за ремонти, и за удобства вътре за всички, и за храна. Проблемът е решен по този начин.

Това е подходът към ашрама в Германия: http://picasaweb.google.bg/miglenat/Bad_An...291059274588866

самият Ашрам: http://picasaweb.google.bg/miglenat/Bad_An...291473384061826

и е обозначен като Академия Бад Антогаст: http://picasaweb.google.bg/miglenat/Bad_An...291516460745794

това е кухнята: http://picasaweb.google.bg/miglenat/Bad_An...287283269260466

това е вътре: http://picasaweb.google.bg/miglenat/Bad_An...287416192478274

това е залата за медитация: http://picasaweb.google.bg/miglenat/Bad_An...288230682296594

това е Ашрамът в Полша, пак на същия принцип са нещата: http://photos.privet.ru/user/akoale/photo/341519

Купуват един стар полуразпаднат санаториум от социалистически тип на ниска цена и изтеглен заем и с доброволен труд и работници го стягат, преръщайки го в перфектен йога-център, където започват да правят курсове, които са платени, от което успяват да си покрият първоначалните разходи по заема и имат страхотна база. В България разбира се няма Ашрам, Братството също жалко че няма една голяма хубава собствена база. Защо у нас нещата все не стават??? Хората в чужбина са дали примера.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз отдавна харесвам организацията на ашрамите,защото е справедлива.Тя ЗАДЪЛЖАВА пребиваващите в тях да дадат своя принос за общото благо/ с труд,средства/.От друга страна те подпомагат тези ,които заслужават да бъдат там и искат да го направят , но нямат средства .Щастливците са само задължени да спазват правилата и да се трудят.

Време е да се разбере ,че Братският салон в Арбанаси не е на търновци,защото те си имат своя база в града.

Омръзна ми в претендиращи за духовност среди да откривам едни модерни кукувици ,косове или лисици.

Нека се срещнат всички заинтересовани среди през месец ноември и да решат дали този салон ще го има или не.

Защото само си приказваме по групите или между приятели . И дори ,когато има събрани малко пари ,те трудно се използват ,когато и където трябва.

Вече световната икономическа криза е налице и ако почакаме ,след няколко месеца може би ше можем да купим със събраното няколко улука.

Къде са майсторите? Къде е стратегията? Изпълнени ли са всички изисквания в хода на строителството? Или сме организирани само ,когато сме на разходки ,братски обяди и др.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето още възможности за връзка с приятелите от Търново:

GSM 0897204071;

e.mail: mirnanil@abv.bg .

Mожете да ги използвате ,ако ви е необходима информация за бригадите в събота или неделя и ако решите да посетите Братското място в Арбанаси.

Линк към коментар
Share on other sites

Вече имате всички условия да питате каквото ви интересува относно строежа на братския салон в Арбанаси.

Има и пари за някои належащи дейности.

А аз ...вече мога да се моля само за разбирателство и...майстори.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Днес ще има професионален оглед на построената част от Братския салон в Арбанаси .Ще се направят професионални снимки и на Братската къща.

Надявам се,че след направените заключения и препоръки, строежът на салона ще се довърши качествено,а Общото събрание на Братството ще вземе правилното решение относно бъдещето на Братската къща.

Със събраните от кампанията средства ще бъдат закупени строителни материали ,за да бъде изпреварена инфлацията и поскъпването през 2009 г..

Напомням ,че кампанията продължава до 22.9 .2009 г..Тогава ще бъдат отчетени направените разходи.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...