Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Любимите ви романи. Кои са те?


Guest Fut

Recommended Posts

Guest Антон Каро

El coronel no tiene quien le escriba, Gabriel Garcia Marquez

/мой превод на заглавието - На полковника няма кой да му пише/

http://www.michael-smith.us/stuff/pdf/coronel-lect.pdf

(резюмето е за тези, които се интересуват от испански език и литература)

Линк към коментар
Share on other sites

Много ми допадаше и една книга на Джон Стайнбек "На изток от рая" пресъздаден е периода на заселването на англичаните на американския континент.Дълбоко изстрадани истини с две думи.Не се възприема лесно, не беше от леките четива, но за сметка на това много стойностна.Просто класика и много си ми харесва!:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

И на мене ми хареса "На изток от рая", но иначе имам много любими романи, един от романите,които обичам да препрочитам през годините е "Финансист" от Теодор Драйзер, "Римлянката " на Алберто Моравия също ме впечатли навремето. Нещата, които обичам да чета сега, не бих нарекла романи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Два са, три са: Книга на безпокойството на Фернанду Песоа, 100 години самота на Маркес и Островът от предишния ден, Умберто Еко.

Стигат за 300 години живеене на ръба.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

За всички, които се занимават с теория на композицията препоръчвам един удивителен автор - Рудолф Арнхейм.

Препоръчвам ви последното преработено издание от 1974 г., книгата се казва Art and visual perception, A psychology of the creative eye

На български няма превод, знам, че има на руски. Невероятни анализи за възприятията и композицията, като навсякъде е даден пример от история на изкуството, който подкрепя дадени тези. Книгата е разделена на няколко секции, обвързани с определени средства на композицията.

     И още една българска авторка на подобна тематика - Добрина Желева-Мартинс Тектониката като теория на формата и формообразуването.Това е книга от интердисциплинарен характер, която има научен инструментариум, но и чисто изкуствоведски качества.

Един много добър паралел между математика, геометрия, архитектура и изкуство.

     И последно още една книга на Брадли Куин, книгата не е преведена на български език, английски в оригинал - Fashion Futures, останах изненадана, че за цялостния дизайн и графично оформление на книгата са използвали модел на българска дизайнерка, която живее и работи навън разбира се. Но пробив все пак, нали ?

За Брадли Куин може да се говори много. В момента един от най-рейтваните модни журналисти и критици. Също препоръчвам на тези, които искат да се занимават професионално с мода и теория на модата. Текстът е прекрасен, академичен английски, но с изключително съвременна терминология и специфика на текста, според мен един от най- сериозните автори от модния свят. Фотографиите са от последни колекции, изобщо целия подбор на информация е съвременен и отразява всички трендове в съвременния моден лексикон.Невероятно красива и ценна книга за модата на бъдещето и високите технологии.

А романи не съм чела сигурно от 4 години.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Романите са предназначени за четене по време на почивка, но в тази тема се препоръчват и книги свързани с работата затова и аз ще препоръчам една подобна. Тя е български превод на Флоренский "Анализ пространственности и времени в художественно-изобразительных произведениях", писана е преди 100 г. Издадена е наскоро от "Изток-Запад", казва се "Пространство, време, творчество" и струва към 10 лв. В нета я има на руски, но материята не е лесна и затова превода спестява усилията при разбирането. Показва връзките на концепсиите на пространството и времето като интуитивни и измерими понятия. Има малко математика, но не особено трудна, вързана около теоремата на Гаус. Не е много леко четиво, затова е добре да се прегледат началните страници, в издателството са дали такава възможност с първите 29 страници на

http://iztok-zapad.eu/uploads/materials/Florenski.pdf

Редактирано от Диан Георгиев
Линк към коментар
Share on other sites

41KTxUB8e8L._SY300_.jpg41DeE2BsuPL._SY300_.jpg41MFC2k%2B7dL._BO2,204,203,200_PIsitb-st

 

Pattern magic е една поредица от три книги за истински скулптурни вълшебства в кроенето и моделирането в съгласие с японските традиции, принципи от оригами са приложени върху дрехи, както и свободно скулптиране. Поръчвам ги още днес. Не са големи книги, с меко корици са, около 100 стр.Препоръчвам на всеки, който има интерес към интелектуалния тип мода!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Напоследък "Метро 2033".

 

"- Хайде, още малко! - Извика Улман.

С рязко движение той вдигна Артьом на крака, взе сака му, метна го на рамото си и тръгна напред.

Артьом не помнеше колко е продължила последната част на изкачването. Стъпалата и стените се сляха в едно мътно цяло, лъчите и петната светлина върху обзорните стъкла изглеждаха като сияещи облаци и известно време той си отвличаше вниманието като се любуваше на дъгоцветните им преливания. Кръвта пулсираше в главата му, студеният въздух раздираше белите му дробове, а стълбите все не свършваха. Артьом на няколко пъти сяда на пода, но го вдигаха и го заставяха да върви.

Заради какво правеше това?

За да продължи животът в метрото? Да.

За да може във ВДНХ да продължат да растат гъби и да се отглеждат свине и за да живеят мирно там вторият му баща и семейството на Женя, за да могат непознатите му хора да се заселят отново в "Алексеевска" и "Рижка", и за да не затихва неспокойната търговска суетня на "Белоруска". За да се разхождат брамините в своите халати из Полиса и да шумолят с книжните страници, да научават древните знания и да ги предават на следващите поколения. За да строят фашистите своя райх, като улавят враговете на расата и ги измъчват до смърт, а хората на Червея да отвличат чужди деца и да ядат възрастните, а жената на "Маяковска" да може да продължи да търгува със сина си, за да заработва за хляба на двамата. За да не престават плъховските надбягвания на "Павалецка", а бойците от революционната бригада да продължават нападенията си над фашистите и воденето на смешни диалектически спорове. И за да могат хиляди хора из цялото метро да дишат, да ядат, да се обичат едни-други, да дават живот на децата си, да изпразват червата си и да спят, да мечтаят, да се борят, да убиват, да се възхищават и да предават, да философстват и да мразят и за да вярва всеки в своя рай и своя ад...

За да може животът в метрото, безмислен и безполезен, възвишен и изпълнен със светлина, мръсен и неспокоен, безкрайно разнообразен и именно затова толкова вълшебен и прекрасен - за да може човешкият живот да продължи."

Редактирано от Nano
Линк към коментар
Share on other sites

Един любим разказ от Филип К. Дик - "На Земята е прекалено скучно".

 

Те се реят над полесраженията. Валкирии, които отнасят душите на мъртвите...

Защото за тях е живота, а те го обичат.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Като човек, прочел стотици книги, имам самочувствието да напиша следното.

Най-блестящите книги на всички времена, за мен са две: Сто години самота на Габриел Гарсиа Маркес и Одисей на Джеймс Джойс

 

Романи, в които можеш да живееш 100 живота с милиони бележки покрай текста, както и да бъдеш на 300 години и да си жив. Или да пропътуваш 3000 страници, а да е минал единствено предиобеда ти.

Титани на словото. И двамата. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Като човек, прочел стотици книги, имам самочувствието да напиша следното.

Най-блестящите книги на всички времена, за мен са две: Сто години самота на Габриел Гарсиа Маркес и Одисей на Джеймс Джойс

 

Романи, в които можеш да живееш 100 живота с милиони бележки покрай текста, както и да бъдеш на 300 години и да си жив. Или да пропътуваш 3000 страници, а да е минал единствено предиобеда ти.

Титани на словото. И двамата. 

Повтарям - Одисей.

И нищо друго.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Die_junge_George_Sand.jpg

Любима авторка от ученическите ми години е Жорж Санд. Романът "Мопра Орас" беше издаден от издателство "Народна Култура", категория - класика, стоеше в библиотеката на баба ми необезпокояван. Един ден бях привлечена от странното заглавие и името на авторката, изчетох го много бързо, едва по- късно в часовете по литература научих коя е била Жорж Санд, попадна ми и един страхотен френски филм за живота и любовта и с Шопен. Бях истински впечатлена от идеите й , толкова напредничави за 19 век. Решила съм, че един ден пак ще се върна към нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...