Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Учението на Петър Дънов. Какво представлява? С какво да започна?


pe6k0o

Recommended Posts

Бих искала да споделя с вас и един малък цитат от книгата, за която писах по-горе.

По спомените на Галилей Величков, в личен разговор с Учителя:

"Учителю, а как се осъществява контактът на душите от учениците в Школата?" ...

"Вдигни глава и запомни! Контактът на душите от учениците в Школата може да става само чрез Словото на Великия Учител, защото това е Божественият хляб, слязъл от Божествения свят и предназначен за идното човечество от Шестата раса. Контактът на душите на учениците на Школата може да става на всяко място, по всяко време, но само чрез Словото на Великия Учител. Словото на Великия Учител слиза само там и пребивава само там, където е Светът на Чистотата - чистота в мисли, чистота в чувства и чистота в постъпките. Само чрез изявената и проявена чистота на учениците може да слезе Словото на Бога в тях и те да направят общение със Словото на Бога. След като направят общение със Словото на Бога, те могат да направят вече общение помежду си като души. Това е пътят: първо - общение със Словото на Бога и после идва общението между душите. Защото Словото на Бога обхваща всичко, което е на Небето и което е на Земята. ... "

По нататък авторът разказва за това, кой е стенографирал беседите още от самото начало, както и процесът свързан с редактирането и издаването им. Преди трите стенографки е имало и други бързописци.:

"1. Първото оригинално Слово на Учителя представлява Неговата кореспонденция с приятелите от провинцията. Тя трябва да се издаде в отделни томчета, заедно с материала на онези ученици, за които е предназначена.

2. Първите записани думи на Учителя са дадени на съборите. Правени са протоколи, водени от Димитър Голов, който е бил бързописец и писар в Градския съд в София. Тези протоколи са точно и автентични.

3. От 1912 година, Учителят започва да говори на гражданството и на българския народ, защото Той вече е станал Миров Учител. В Него е Божественият Дух и Христовият Дух. Само Мировият Дух може да дава и говори Словото на Бога. Тези беседи са записани от Гълъбов, който е бил стенограф в Народното събрание. Той лично дешифрира целия материал и го подготвя за печат. Излизат томчетата озаглавени "Сила и живот", от 1 до 5-та серия включително. Това Слово е автентично и неподправено ,защото е работил професионалист-стенограф. Той е имал опит и знание и не е посягал върху Словото на Учителя. При един разговор с Учителя Той бе запитан: "Учителю, какво да предложим на онези българи, които се интересуват от Учението?" Учителят отговорил : " "Сила и живот" от първа до пета серия. Вкратце там е дадено цялото учение." Чрез тези серии от беседи аз лично влизам директно в Словото на Учителя. В тях е запазен Духът на Словото на Учителя"

И оттук нататък започва описанието на работата на стенографките - Паша Теодорова, Савка Керемедчиева и Елена Андреева.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте.

Работата ми над една беседа "Трапезата на Новия Завет",освен другите изводи ,които си направих ме доведе и до извод свързана с тази тема.

С днешна дата мисля,че Учението е най-добре да се изучава така ,както е преподавано -в последователност на беседите,като се започне от неделните,защото те са за най-широк кръг аудитория и следователно най-неподготвена такава.Слагам себе си тук и го твърдя на база кратка опитност.Аз започнах да се занимавам постоянно и последователно от 68 беседа.Т.е имам пропуск от номер 1 до 67 на неделните беседи.Ето,че в беседата ,която се заех да разработвам стигнах до нещо,което не разбирах -числото 11.Можех да подмина текста,като несъществен спрямо общата идея на тази беседа,но нещо ме караше да си мисля все върху него.

В една друга тема видях,че съфорумец е публикувал цитат от друга беседа на Учителя,от който цитат успях да разбера смисъла на това,което не разбирах.Другата беседа е минала преди тази над,която аз работех.Т.е нещо веднъж казано ,ако ученика е бил в час ще го ползва и в следващите беседи.

Моля,гледайте на това мнение като на споделен опит,а не като подканяне .Всеки човек влиза в темата по свой начин.

Хубав ден.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Започваш според както те води Духът!

После всичко само се разкрива пред тебе. Идват и подходящите хора, ситуации. 

Пътят е вълшебен! Приказен!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Много мразя тъпи цитати, ама много.

Иначе, всичко започва с психография на личността - времето, в което живее, какво е чел човека, от какво го е боляло и за какво е страдал, за какво е копнял, на какво се е надявал, как е обичал близките си, откъде е тръгнал, къде е стигнал, високо ли е челото му, взорът му - далек ли е, очите му - обемащи ли са, душата му отвъд тях - разбираща ли е ...

Направила съм вивисекция на Петър Дънов, без да чета заучените фрази на последователите му, това никога не е имало значение за мен.

Пред себе си имам един мъж, май всички забравят това - красив и добър, с тъжна усмивка и понякога се чуди какво се случва с онова, което е завещал ...

И сам не разбира.

Нали рабирате, че и без да висиш на Рилските езера и да търсиш спасение, ти вече си намерил. Просто ти си роден с това.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Какво представлява новото учение ?

Цитат

Ето защо Учителят на зададеният въпрос каза: „Когато ви питат какво представлява новото Учение ще кажете с една дума „Чистота". Ако ви искат още две думи, ще кажете: „Чистота във всичко". Ние замълчахме, защото никога не бяхме се сетили, че има такъв отговор. После той добави: „Чистотата е един обширен свят, а да стигнеш до нея трябва да работиш години и години".

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...