Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е успех?


Иво

Recommended Posts

Аз същто бях,впечатлена от мисълта за деня (16.06).Наистина само силната воля не стига за да успее човек в духовното.Тя помага повече при материалните успехи във физическия свят.Но пък без воля нищто не става.Както се казва в математиката-тя е необходимо,но не е достатъчно условие.Споделям това, тъй като аз имам големи проблеми с волятя.Затова разбирам тези духовни школи,които акцентират върху нея.

Имам въпрос,който може би ще се стори на някои от вас наивен,но на мен не ми е ясно,какво разбира Учителят под това-"Доброто , интелигентността , силата на човека са колективни.Хиляди и милиони същества са работили преди него в това направление." (още не мога да се ориентирам за цивилизовано добавяне на цитатите).

Не съм наясно какви са тези същества. :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Многото хора това са предците ни , тези на които дължим възпитанието си.

Не само те ,а всички добри хора, които са допринесли да се превърнем самите ние в по- добри,-спазвайки моралните ценности ние се превръщаме в добри и успели хора. Да придобиеш нещо материално с огромна сила на волята не означава , че успял. По не аз така мисля.

Татяна

Линк към коментар
Share on other sites

Освен това, схващането на Юнг за колективното несъзнавано е много интересно и подходящо да бъде застъпено тук - във връзка с темата за доброто, което не е наша собствена придобивка, но ни е достъпно, когато се свържем с колективната душа.

Не знам дали ще ви е интересно, защото няма да го цитирам, но смятам, че мога да бъда обективна относно неговите разсъждения.

:smarty: Идеята за колективната душа, ако не се лъжа, се ражда още в естествените науки. Някои учени са схващали инстинктите, чрез които животните оцеляват като израз на потопеност в една обща душа - т.е. някакво поле, в което индивидите пребивават, и което ги свързва в един огромен общ организъм, регулиращ тяхното отделно функциониране.

Юнг смята, че напредъкът на един човешки индивид може от разстояние, по духовен път да повлияе върху напредъка на всички останали хора. Не ви ли се е случвало, например в училище, да напишете нещо в съчинението си и да ви кажат, че сте го откраднали от еди-кой си известен философ. Според Юнг това не е случайно. Постиженията, достигнати в културното мислене могат да се усвояват не само чрез прякото възпитание на децата, но и по генетичен път. Той говори не само за физиологично, но и за духовно унаследяване на определени тенденции. Архетипите са основните форми на човешката психика, които от древността до днес са приемали много нови съдържания.

Според Юнг никой от нас не се ражда с празно съзнание, не е табула раза в психичен план, тъй като ние сме отворени структури, които поемат от духовната си среда.

Мислите и действията на нашите предшественици вече са ни определили по някакъв начин, ние сме в едно общо информационно пространство с много линкове към всичко, което вече е било направено, помислено, изпитано.

Не ви ли прилича това на схващането за акашичните записи, които са нещо като архив на всичко, което се е случило, както и на източната идея за обща световна душа - океанът, в който се вливат всичките ни мисли, чувства, емоции.

Това, което е постигнато вътре в човека, няма как да е добро, ако противоречи на законите, по силата на които съществува и се развива доброто изобщо.

Линк към коментар
Share on other sites

Истинският успех подразбира такава придобивка, която никога да не се губи. Човек я занася със себе си и на онзи свят.

За кой ли път се убеждавам, че Учителят ни е казал всичко толкова просто и ясно.

Какво можем да отнесем със себе си на онзи свят? - очевидно нещо, което има ценност не по човешката, а по божествената скала, но се придобива в рамките на човешкия живот.

Какво бихме могли да придобием към божествената си същност в човешкото си битие? Според мен това е стъпка напред към съзнателното хармонизиране на човешкото ни Аз с Божествената ни същност;

а може би постепенно узряване на божественото ни аз до състояние на непреднамерено сближаване на човешките параметри и проявления на любовта ни към божествената любов...?

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност успеха в живота лично според мен се състои в умението човек да се научи да се радва на малките си успехи и да не спира да иска да се развива.Ето,това вече е успех-да не се обезсърчаваш лесно:-)))))))))))))

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Какво е упех?

За мен да правиш това, което обичаш, е равнозначно на успех!Само тогава можеш са де радваш на живота със спокойна душа и мир в сърцето! Всичко останало е суета и завист!А когато суетата се включи в живота ни, край на спокойствието и хармонията в душата! Нри това положение какво ме интересува, кой какво е постигнал? Ако нямам хармония и спокойствие, не ми е нужен никакън успех! КАКВО ДА ГО ПРАВЯ?

Искам да правя това, което ме забавлява, това, което ми харесва.......тогава успеха е на лице!

АСТРОНОМА ИСКА ДА ГЛЕДА ЗВЕЗДИТЕ, ЛЕКАРЯ ИСКА ДА ЛЕКУВА, УЧИТЕЛЯ ИСКА ДА УЧИ ДЕЦАТА......АКО ГО ПРАВЯТ, УСПЕХА И НА ЛИЦЕ!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

При успеха липсва думата иска. За Буда например, развитието се състои в освобождаване от желанията, дори и висшите...

Ако се замислим, за прекъсване на кармичния цикъл е наложително да е прав...

Линк към коментар
Share on other sites

А пък Християните казват така , ....

" ...Да си разпънем страстите на Кръста ( този в основата на гръбначния стълб, в центъра на кръстеца ) и то така , че да постигнем Възскресението и влезем в Новата Зема ...в Идеалния свят , в който няма смърт и болка . Иначе напразно е било всичко , ако го няма крайния резултат." :)))))) ..."Венциславе_ " !!! Другото е празнословие според мене - лично виждане само .

При Буда е точно така ... безжелателен ,ама защо..........а бе... така за идеята само .... да има .... :))))))

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте Redpoppy.gifвсички,

Аз така както виждам нещата, от много философстване и много Будизъм Индия е

цъфнала и вързала. /Също целия този район на света ./

По степен на нищета и мизерия те не са 3-ти свят ами четвърти и пети... СВЯТ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Една мисъл по темата от американския автор Зиг Зиглър: "Успех е максимално използване на способностите, които имаш". :thumbsup2:

Сега остава да разберем обаче кои са максималните ни способности. :P

В дебелите книги пише, че ние сме повече от това, което мислим че сме, даже и повече от това, което можем да си представим.

Линк към коментар
Share on other sites

Успех спрямо Бога и Божественото, или успех във връзка с общественото мнение и обществото - или и двете? Добре е и в двете направления човек да е успяващ - защото са неделими части от единното цяло! Едновременно да се стреми човек към вътрешната хармония и да успява в овладяването на собственото си съзнание и развитието му, и същевременно да успява в човешкият социум, който неслучайно се гради на правилото за подбор и оцеляване и налагане на по-способният!!! Както казва един еврейски философ, психолог, душевен лекар: "Обичайте Бога и ближния си!" Тоест -развивайте съзнанието си и го прилагайте в ежедневието си!

Линк към коментар
Share on other sites

Успехът е временно състояние, постигнато при осъществяването на дадена цел. Нещо, което желаеш, се увенчава с хубав край. Да се стремиш да имаш високи оценки, защото те индикират степен на знание, да влезеш в някое училище, да те приемат студент, да положиш успешно изпитите, да се реализираш в сферата, в която си най-добър, да се утвърдиш...- всеки според мерките на своите желания и стремежи. Успехът също се дефинира и от признанието, одобрението, положителната оценка на другите.

А колкото до предположението на Иво за общ корен между "пея" и "успявам", трябва да река, че за съжаление на това му се вика народна етимология. Деленето на морфеми /най-малките ЗНАЧЕЩИ единици от думата/ става така, че да се отдели представката, корена, наставката и евентуално окончанието, ако има такова. Представка УС- в български, а в другите слав. езици няма, нали Иво :) Смисълът на нашата думичка е малко по-друг. За по-лесно нека се насочим към глагола - успея: в старобълг. успяти / срвн. рус успеть / . Коренът спят/спйет в някои слав. езици все още си е пълнозначен глагол и означава "бързам нанякъде, устремил съм се, насочил съм се, приближавам се към нещо" срвн. рус. спешать. Енергично напредване към определена цел.

Та успехът е резултатът от цялото това трепане :D

Линк към коментар
Share on other sites

В наличната среда доста трудно се съчетават успехи в тези две области. Дискретност и откритост не са в противоречие и по пътя на придобиване на добродетели ще си ги наберем, но духовните ни стремежи не трябва да се крият ( естествено и демонстрират ), обаче сме далеч от времето в което обществото ще ги разбира и оценява... А и нашият Учител предупреди, че за Името му ще сме преследвани...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:) Благодаря ви , всичко написано е много вярно.

Успех за мен е когато след свършена работа всички сме доволни и ни е леко.

Както приказката за войната и битките , целта е войната да е успешна. А успехът - зависи от толкова много неща :v:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Здравейте приятели,

За мен най- големия успех е, че успях да си разчета хороскопа.

Пожелавам го на всички!

Вече съм съвсем здрава, благодарение на това, че повярвах в Бога.

Благодаря ви, че ми помогнахте за това!

Обичам ви и ви желая щастие!!!

Таня

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога и не мисля, че е правилно да се използва думата успех в по-общ смисъл. Успешен живот - безмислица, от гледна точка на кой и какво я даваме тази дефиниция, според кои закони?

Успях да вземе изпита по математика, примерно. Супер, сега други изпити. Но дали си успял да издържиш житейския, жителйските изпити? Може и да не го разбереш в този живот.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен външният успех следва вътрешният! И външният успех е много относителен и зависи от вътрешният. Обикновено за успех се пиема доброто положение в очите на хората - налагането в обществото. Това може4 да е част от успеха, може и да не е! Има хора които живеят в пещери в Хималаите и които според глъбинното понятие на думата успех са много успешни в живота си! Понякога успехът - - истинският - този който е качество на съзнанието, принцип в нас, ниво на осъзнаване и преживяване на нещата е противоположен на външният успех в социума. Случва се външно всичко около човек да се руши и събаря, отвсякъде да е отритнат, но вътрешно да е изключително спокоен, радостен и да се наслаждава на всичко ставащо - защото има успех в единението си с онзи - другият социум - който е отвътре - обществото на напредналите души, със собствената си висша природа. И когато отминат външните привидности, които са винаги временни и ни служат само за тест - тогава следва успех и във външният живот. Но той винаги е относителен - относителен е спрямо Истината, защото зависи от малките мнения на малките съзнания на малките смъртни черупки(мозъци) на ограниченото общество. Не че е лошо обществото, просто е младо и незнаещо! Наистина щастието идва отвътре - а щастието е атрибут на успеха. А човек е истински щастлив - не по свински - грухтейки в сетивността на плътското щастие - а истински - когато следва законите на Духа - те са ни дадени - и външно - в думите на Великите водачи на човечеството, и вътрешно - има един нежен глас отвътре, който води човек по Истинските пътища! Той е много фин и често противоречи на грубият глас на рационалният интелект - но когато човек го следва - тогава той е Истински Щастлив! Това ми идва по темата - на мен, бедният грешен смъртен.

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Здравей Орлине,

Чета мненията ти по различните теми във Форума и съм удивена от трезвия ти поглед върху нещата от живота.

Надявам се, че ти също намираш смелост да си истински щастлив.

Пожелавам ти го!

Таня

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

А дали за да постигнем някаква цел, да имаме успех, дали не трябва първо да започнем от себе си? Махатма Ганди беше казал: "Ние трябва да се превърнем в промянта, която искаме да видим в света." А оратора Ле Браун казва: "Вие не можете да очаквате да постигнете нови цели или да се придвижите отвъд условията освен ако не се промените".

Може би просто трябва винаги да спазваме мотото: Започни от себе си

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...