Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пари - Психотерапия


Recommended Posts

Аз не мисля, че Орлин не е разбрал подкрепата ми, но все пак благодаря за защитата. :P

П.п. Аааа, сега видях че всъщност не е разбрал смисъла на мнението ми. :D Мнението ми е било в подкрепа на него, а не обратното.Мнението ми беше Проорлинско. :3d_114:

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

О'к, Хриско, сори! Явно аз виждам телета под воловете ;) !

Чебурашка, ти с тези гуш, мечо, обичам те - направо сякаш три години сме правили голямото издърпване... Какво да ти кажа...

Та, по темата за парите и психотерапията. За мен психотерапията е едно невероятно вълнуващо пътешествие - в душите на хората и в собствената ми душа! Всеки човек, дори и с едно и също психиатрично разстройство да е, има свои си особености, свои си преживявания, опит, параметри. Това е едно постоянно експлориране на непознати земи - чувствам се като капитан Магелан, като някой от древните мореплаватели. Защото след цялото ми запознаване с постиженията на съвременната психология и психотерапия, виждам, че всички знания са само "може би" и "според мен", често си противоречат и взаимоизключват дори - според школите и визиите. Невероятно пътешествие е това психотерапията - като едно ежедневно гмуркане в психичните коралови рифове, пълни с много красота и бисери, но и с акули, баракуди и какво ли не... Та, когато правиш това, което обичаш, парите идват! Идват, защото вътре в теб любовта към занятието ти вече те е направила богат!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Здравейте!

Интересна тема, интересен разговор от ваша страна... Изкуших се да се включа, макар и да не открия Америка с изказването си...:rolleyes:

Все още съм в процес на обучение и не работя като психолог. Досега съм работила в областта само с пари, спонсорирани по проект (т.е. не директно от клиенти). Замислих се доста, докато четох постовете ви.... Амиии... смятам, че задължително тази услуга трябва да бъде платена (не само защото се надявам някога да работя това...:P). Тъпото е, че държавата кара специалистите ни да се чувстват по начина, описан от Орлин и някои от останалите, а именно - да се срамуваш, да се чувстваш "лош" само защото бедният човечец срещу теб няма с какво да ти плати, за да му помогнеш, а това е твоята професия, с която изкарваш хляба си все пак.

За мен наистина звучи добре варианта с насърчаването на клиенти с повече възможности, да оставят допълнително пари, които да помогнат за работата с хора, които нямат тази възможност. Интересно ми е дали това е РЕАЛНО приложимо обаче?! Има ли тук в този форум работещ психолог, който го е постигал? Далеч съм от мисълта, че няма добри хора с пари, които биха помогнали... просто си мисля, че едва ли са много? Надежди, че скоро здравната каса ще поеме ДОСТАТЪЧНО от разходите (т.е. не колкото да замаже очите на хората), да ви кажа нямам (а смятам себе си за оптимист като цяло!:)).

Напълно съгласна съм с Орлин, че трябва да се вложат МНОГО пари, за да изгради психотерапевтът (или психологът изобщо) себе си като можещ и знаещ такъв. Което съответно предполага възвръщане (поне) на тези разходи. Наясно съм що за професия е това и че на първо място трябва да бъде призвание, но и за това, както за всяко друго нещо важи, че хубавото (в случая успешното и работещото) струва пари. Аз, като бъдещ специалист в областта, вероятно също ще направя много компромиси и бих предпочела да не изкарам "надницата си" (гадна, но често употребявана дума...), пред това да тежи на съвестта ми човеки живот. Но това не означава, че определям това като правилно!:3d_134:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Лиа, благодаря ти за включването и за меннието ти на бъдеща професионалистка в областта!

Психотерапията според личната ми опитност е дълбока връзка с всички нива в човека - поне така, както аз я водя. Колкото по-добре резонирам с дълбоките душевни нишки, зад външните когниции, толкова по-успешна е терапията! Такъв подход обаче въпреки, че се практикува в социално - икономическия контекст, излиза от него чрез връзката с онова по-вечно и по-идеално и могъщо вътрешно пространство на общуващите души. Както и да звучи това... Самото това дълбинно общуване, когато се случва, вече е възнаграждение само по себе си! Май си важи приказката на древния юдеин: "Божието Богу, кесаревото кесарю!".

Линк към коментар
Share on other sites

"В моите продължителни разговори с Бог, ангелите и Исус, аз съм убедена, че Бог не желае ние да страдаме по никакъв начин. Бог, като всеки любящ родител иска ние да бъдем щастливи, да бъдем миролюбиви, и да ценим живота. Бог иска да фокусираме нашето време и енергия във помагане на другите, като използваме нашите естествени таланти и интереси. Когато ние помагаме на другите, Той ще има грижата да ни осигури достатъчно време, пари, разум, творчество, и всичко друго, от което ние се нуждаем. Бог знае, че ако ние се тревожим да имаме достатъчно, ние ще прахосаме време и енергия, което би могло да се използва за по-полезни неща."

Откъс от книгата

ЛЕКУВАНЕ С АНГЕЛИТЕ

КАК АНГЕЛИТЕ МОГАТ ДА ВИ ПОМОГНАТ ВЪВ ВСЯКА ОБЛАСТ НА ВАШИЯ ЖИВОТ

доц. Дорийн Виртю

Много правилно, Димитър.hypocrite.gif Но първо да помогнем на себе си, тогава ще можем да помагаме и на другите. Най-малкото тези около нас ще са също добре, като ние сме добре. Аз да ти кажа, сама си провеждам "психотерапия": поставям себе си пред себе си, и си говоря. Ефекта е добър, защото 1. Не давам пари, 2.Излизам наясно със себе си относно ситуацията, изправям се срещу проблема без да се отъждествявам с него, и се уча да си помагам сама.hypocrite.gif Ангелите помагат незабележимо, недоловимо, но помагат. Те не могат да се месят в нашия живот. Понякога и една усмивка от "по-висшата интелигентност" върши работа.

Линк към коментар
Share on other sites

Блестяща звездичке, привет! :)

Хубаво е сами. Добре е да нямаме нужда от помощ от друг човек. Психотерапията принципно е насочена към широк кръг от проблеми. В Б-я обаче се ползва преди всичко от хора с невротична симптоматика. Те дълго време са пробвали да се справят сами. Едва когато дълго време не са успявали, те търсят психотерапия. Така че - радвам се, че нямаш нужда и можеш и сама, с молитва и с помощта на светлите същества. Това е чудесно, но е извън контекста на темата... Темата е насочена към връзката между ползването на психотерапия от хора, които се нуждаят от нея, тъй като не се справят сами и заплащането за тази терапия. А не се справят не защото са слаби, мекушави или глупави, но просто влагат усилията си в различна от водещата към щастието им посока. Та така...

Линк към коментар
Share on other sites

Блестяща звездичке, привет! smile.gif

Хубаво е сами. Добре е да нямаме нужда от помощ от друг човек. Психотерапията принципно е насочена към широк кръг от проблеми. В Б-я обаче се ползва преди всичко от хора с невротична симптоматика. Те дълго време са пробвали да се справят сами. Едва когато дълго време не са успявали, те търсят психотерапия. Така че - радвам се, че нямаш нужда и можеш и сама, с молитва и с помощта на светлите същества. Това е чудесно, но е извън контекста на темата... Темата е насочена към връзката между ползването на психотерапия от хора, които се нуждаят от нея, тъй като не се справят сами и заплащането за тази терапия. А не се справят не защото са слаби, мекушави или глупави, но просто влагат усилията си в различна от водещата към щастието им посока. Та така...

Здравей, Орлине.thumbsup.gif Да, човек търси помощ, когато не може да се справи сам. При мене , не че не съм имала нужда от помощ, имах нужда, но ситуацията беше такава, че изискваше да изляза от това положение сама. Помощ и да бях търсила, нямаше в този случай да има ефект. При всеки е различно... а за темата, какво точно обсъждаме - дали трябва да се заплаща за психотерапия?hypocrite.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

а за темата, какво точно обсъждаме - дали трябва да се заплаща за психотерапия?hypocrite.gif

Не! Объждаме дали психотерапевтът трябва да кара само мерцедес висок клас или заслужава хеликоптер! ... :) :) :)

Линк към коментар
Share on other sites

rolleyes.gifrolleyes.gif

а за темата, какво точно обсъждаме - дали трябва да се заплаща за психотерапия?hypocrite.gif

Не! Объждаме дали психотерапевтът трябва да кара само мерцедес висок клас или заслужава хеликоптер! ... smile.gifsmile.gifsmile.gif

Ха-ха. Ами остава вие психолозите да си решите дали ще се задоволите с мерцедес, или ви трябва хеликоптер.rolleyes.gif

Писал си тука, че би работил и без пари. Че човека "Х" дори няма и 20 лева да си плати таксата. Поправи ме ако не съм го прочела правилно, ти обичаш да поправяш хората. Пиша съвсем добронамерено и доброжелателно. Е, ако работиш самостоятелно, би могъл например, на човека "Х"и други като него които нямат пари, да не им вземаш такса. За сметка на това като дойде някой богат фирмаджия с пари, на него да вземаш по-висока такса...нещо такова...отново, не ми е много ясно какъв е въпроса за "връзката на психотерапията и заплащането"...Дали заплащането за психотерапия е малко, или е много? Какъв ти е въпроса...и какво да ти кажа, пазара и търсенето определят. Едно нещо струва толкова, колкото може да се вземе за него...ако съм аз, сигурно бих взела пари само когато видя резултат от моята работа...когато видя, че наистина съм му била в помощ...много е трудно, трудно е да помагаш на някой който не може или не иска да си помогне сам...случва се понякога, както беше разказал Максим, човека отива там да си поговори,, отива за морална подкрепа която няма откъде другаде да получи, и не получава нищо. Но таксата си върви предполагам. Е, радвам се, че пак се видяхме.3d_146.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Ха-ха. Ами остава вие психолозите да си решите дали ще се задоволите с мерцедес, или ви трябва хеликоптер.rolleyes.gif

Писал си тука, че би работил и без пари. Че човека "Х" дори няма и 20 лева да си плати таксата. Поправи ме ако не съм го прочела правилно, ти обичаш да поправяш хората. Пиша съвсем добронамерено и доброжелателно. Е, ако работиш самостоятелно, би могъл например, на човека "Х"и други като него които нямат пари, да не им вземаш такса. За сметка на това като дойде някой богат фирмаджия с пари, на него да вземаш по-висока такса...нещо такова..

Да, възможно е - но това вече е обсъждано в темата! Ти прочете ли я?

.отново, не ми е много ясно какъв е въпроса за "връзката на психотерапията и заплащането"...Дали заплащането за психотерапия е малко, или е много? Какъв ти е въпроса...

Това "какъв ти е въпроса" много ми прилича на "какъв ти е проблема?" :) . В началото на темата съм писал за противоречието, което ме накара да я отворя тази тема - ако имаш желание, прочети... :) Заради него и сега държа таксата си доста ниска. А проблем няма. Дори въпрос няма, нито пък търсене на съвети на кило, които някой да дава... Има разсъждение, което е желателно да бъде на място и добре обосновано!

Благодаря ти за включването! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ха-ха. Ами остава вие психолозите да си решите дали ще се задоволите с мерцедес, или ви трябва хеликоптер.rolleyes.gif

Писал си тука, че би работил и без пари. Че човека "Х" дори няма и 20 лева да си плати таксата. Поправи ме ако не съм го прочела правилно, ти обичаш да поправяш хората. Пиша съвсем добронамерено и доброжелателно. Е, ако работиш самостоятелно, би могъл например, на човека "Х"и други като него които нямат пари, да не им вземаш такса. За сметка на това като дойде някой богат фирмаджия с пари, на него да вземаш по-висока такса...нещо такова..

Да, възможно е - но това вече е обсъждано в темата! Ти прочете ли я?

.отново, не ми е много ясно какъв е въпроса за "връзката на психотерапията и заплащането"...Дали заплащането за психотерапия е малко, или е много? Какъв ти е въпроса...

Това "какъв ти е въпроса" много ми прилича на "какъв ти е проблема?" smile.gif . В началото на темата съм писал за противоречието, което ме накара да я отворя тази тема - ако имаш желание, прочети... smile.gif Заради него и сега държа таксата си доста ниска. А проблем няма. Дори въпрос няма, нито пък търсене на съвети на кило, които някой да дава... Има разсъждение, което е желателно да бъде на място и добре обосновано!

Благодаря ти за включването! smile.gif

Всички коментари не съм чела. Прочетох само твоите 2 първи изказвания. Прочетох ги 2-3 пъти, преди да пиша тука. Иначе как бих си позволила да пиша. За съветите на кило не знам какво и кого визираш. Аз не давам съвети, само исках да споделя...не е ли форума за това...за включването, за пореден път съжалявам, че го направих.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, споко - за писане е форума... :) Но и за обогатяване на вече съществуващите мнения с нов, различен поглед, оригиналност, развитие на темата... В случая темата е от пет страници - как очакваш адекватно включване при положение, че си прочела две мнения от нея?! Иначе се получава просто бъбрене без много смисъл, преповтаряне, обяснения, спамене - което сега и правим ... :)

Но, да сме живи и здрави, просто споменавам, казвам и аз нещо ...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей,

Посещавам терапевт от година и половина и плащам за това 40лв, срещаме се веднъж в седмицата, по едно време много взе да ме наранява този процес и реших, че сме на погрешен път и се срещнах с друг (пак толкова)...допаднахме си, но не изоставям първия...станахме си близки :), та ми се събира един разход за терапия около....ти ще си го сметнеш. Много бавно като че ли влизам в контакт с дълбоко изтласкани неща...не мога да кажа, че се е случило чудо, по скоро мечтая по-малко...това е, понякога мисля, че е нещо като сурогатно (скъпо) приятелство. Кой може да си го позволи? Звучи като каприз. Забавното е, че и козметика и фризьора взимат по толкова :D, вероятно това те обижда, но такъв е пазара...

Линк към коментар
Share on other sites

Няма какво да ме обижда. Такъв е пазарът. Работим това, което иска душата ни. За някой може да е фризьорство, за друг психотерапия, мозъчна хирургия, градинарство или метене на улици. Или метене на души. Или когнитивно градинарство. Кой каквото му харесва. Знаем предимствата и недостатъците на професиите си. Знаем какво биха ни донесли или не в един или друг план. И правим информиран избор при професионалната си насока.

Сурогатно приятелство можеш да имаш и с фризьорката си, и с доверения си лекар и с адвоката си и т.н. Когато посетиш фризьорката си обаче, независимо евентуалното ви приятелство, тя има такса за работата си...

Просто така работи икономическата социална система и ако не я следваш, отпадаш от социума, изтласква те. Това не значи, че такава социоикономическа система е кой знае колко добра. На мен лично не ми харесва - твърде бездушна е безсердечна е. Но такава засега.

Някои помагачи от по-висок ранг излизат от социалната и икономическа система, като създават собствена система. Например гуровците. Някои от тях официално не изискват заплащане за работата си. Обаче мощната им харизма е силен магнит за финансите на учениците им, с които те тънко разполагат чрез достъпа си до психичните движения на последователите си... Разбира се, и тук имаме позитивно ползване на харизмата и гореспоменатите процеси за добро, както и злоупотреби. Зависи от "чистотата" на харизмата!

Ето няколко реда за едно еврейско момче, което овладя изкуството да бъдеш бог... :) Разбира се, тук вече освен чистото анализиране на поведенчески, когнитивни и социални методи, придвижвани от мощна харизма, говорим и за вдъхновение от различен качествено и количествено вид и мащаб! Както и за познание отвъд това на малкото ни човечество...

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Орлине,

Мисля си, че в стремежа бързо да отговориш на Lounge, пропускаш една важна подробност.

Тя го е писала – Посещавам терапевт от година и половина и плащам за това 40лв, срещаме се веднъж в седмицата, по едно време много взе да ме наранява този процес и реших, че сме на погрешен път и се срещнах с друг (пак толкова)...допаднахме си, но не изоставям първия...станахме си близки

Жената наистина само посещава психотерапевт, но тя не прави психотерапия. Ти сам знаеш, че по определение психотерапията е целенасочена комуникация между клиент и психотерапевт, при която последният, чрез използване на специфични техники, помага на клиента да реши проблема си. В никой от постовете на Lounge не личи тя и терапевтът да имат някакви цели, не пише за пътя, който извървява, за да ги постигне, не споменава за техниките, през които е преминала или прави. Няма го и напредъка. Ако искаш прочети и предните и постове и ще се убедиш и от тях, че жената само си посещава човека, говорят си или правят нещо, но каквото и да е то - не влиза в рамките на понятието психотерапия.

Искам да подчертая за всеки, който чете поста ми- Lounge плаща пари за нещо, което не е психотерапия. Тя може да си мисли , че е, но от всичките и постове не проличават критериите, за да се нарече това което прави психотерапия. То си е наистина само посещаване на психотерапевт.

Орлине , поста който тя е написала, ми прилича по скоро на …..вижте ме колко съм богата, та мога да харча толкова пари за едното нищо.

Или –вижте колко съм зле, че двама утвърдени психотерапевти не могат да ми помогнат.

Как мислиш кое от двете я е накарало да пусне поста си или може да има и друго ?

Тук се сещам за една история, описана от Джей Хейли- един от най-известните краткосрочни терапевти в света: На екскурзия в Европа една вечер той седнал да вечеря на една маса с двойка милионери. От дума на дума се стигнало до това какво работи Хейли. ,,Още помня презрението в погледите им, когато казах, че съм управител на клиника по психотерапия, в която хората се лекуват с помощта на психотерапия 2-3 месеца. Двамата се спогледаха –пише Хейли – и мъжът сърдито каза: ,,Аз ходя вече 12 години на терапия , жена ми 8 г. и краят и не се вижда, на кого ги разправяте тия за два –три месеца. Така разговорът ни приключи.’’

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност в предния си постинг съм дал линк именно към текст на Джей Хейли: "Властовите тактики на Исус Христос". Но не знаех, че има нещо общо с психотерапията. Просто ми хареса текста - демитологизира, анализира безпристрастно, сваля воали, показва как самият Йешуа прилага собствените си думи "Ще ви направя ловци на хора!" - явно той самият един добър ловец на когнитивни механизми. Описаното в текста поразително ми напомни нлп принципите за рапорт и повеждане например. Чак си помослих неволно: брей, какъв психо езиков програмист бил този персонаж. Само искам да отбележа - научното анализиране на религията не изключва духовното присъвствие, вдъхновение и пр. надхвърлящи го измерения на познанието. Просто смело стига до където са му силите, не и повече!

Относно краткосрочната психотерапия. Мислиш ли, че е приложима и при личностови разстройства? Как си представяш терапията при хистрионно, бордърлайн р-во, параноидна личност и т.н?

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да ти дам отговор .Отдавна думите за които ме питаш не са в речника ми. Това са психиатрични диагнози които не ни дават някаква полезна информация. Използвам понятието проблем.

Така чувайки проблема на клиента и заявката му мога да преценя възможно ли е аз да я изпълня или не мога.Например ако Lounge беше дошла при мен и казала, че иска да си говори с мен плащайки ми 40 лева седмично не бих се съгласил.Аз съм деен човек .Обичам заедно с клиентите си да гоня и постигам успехи и седенето и празното приказване не ми носят удоволствие. Всъщност аз се зареждам с енергия от успехите на пациентите си и не мога да си представя как мога да седя и нищо да не правя пък дори и срещу 240 лева месечно.

Най -общо - има две диагнози при които краткосрочната терапия има много, да не казажа никакво приложение –БАР и Шизофрения.

Рдактирам поста си, защото в стремежа да ти отговоря, не съм видял, че ти самият не си ми отговорил, за това: от какво мислиш e продиктуван последния пост на Lounge?

Редактирано от hip
Линк към коментар
Share on other sites

Ами не знам дали е етично точно така директно и открито да обсъждаме участничката, затова не отговорих.

Мога да кажа някакво мнение по принцип за подобни случаи. Задоволяване на вторичната полза от получаване на внимание и грижи, извинения при неприемане на отговорности чрез самото разстройство и продължаване на това задоволяване и в психотерапията. Задоволяване на характеропатията, вплитането на терапевта в това задоволяване. Терапията се превръща от решаваща проблема в поддържаща го! Аз също обичам да работя с фокус в цел и обичам да виждам промените - разбира се, на много по-ниско ниво като професионализъм от теб, по-малък ми е стажът. А и още си имам "залитания" по психоаналитична работа, по-специално в схема фокусирано направление (Джефри Йънг). :) Може би защото съм нов, поживем увидем. :)

Има хора, които ходят на психотерапия с години не за да решат проблема си и да се научат сами да управляват ума си, но като на масаж или като на фризор... Има терапии, които и не учат човека как сам да се справя, но го държат зависим чрез самия си неефективен метод... Тоест, и за неефективните терапии си има подходящи клиенти: терапията е разводнена, безцелна, плаваща, носи се от трансфер към контратрансфер... :) , пациентът получава илюзията, че нещо се случва. Но такъв пациент и не иска промяна всъщност. Според една класификация, това е пациент оплаквач, а не купувач! Терапевтът от такъв тип пък е дълбоко зомбиран от актуалността на метода си, вероятно е симпатичен, владее добре терминологията, говори добре... И реката на илюзията тече... Имам приятелка, която от години ходи на психоанализа, при супер мастит батко :), преподавател в голямо уч. заведение, аналитик, драматист, невероятен оратор... Разбира се, всичките и проблеми са си на мястото си, но за сметка на това пък може да се похвали, че "психотерапевтът ми каза, че аналната ми фиксация е нужно да бъде преодоляна, за да разреша кризите си"...

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат - Ами не знам дали е етично точно така директно и открито да обсъждаме участничката, затова не отговорих.

О, далеч съм от мисълта да обсъждам който и да е .Не мисля, че обсъждайки мотива за дадено поведение обсъждам личността на човека. Между личностата и нейното поведение има голяма разлика.

Редактирано от hip
Линк към коментар
Share on other sites

Признавам че малко обичам да дразня с ролята на "глезла". Особено добри и сериозни хора. Благодаря ,че отговорихте така подробно и компетентно. Защо мислите че не съм мотивирана, като всъщност нямам програма, научена да съм да следвам планове и съм от "правещите" хора, но в случая няма нищо такова. Това е непозната за мен област, нали консултанта трябва да изгради план за мен? Може би някои очевидни разтройства се овлядяват бързо с техники, но ако клиента функционира добре в живота, но иска да подобри качеството на личния си живот ако е самотен защото не обича истински себе си (не се паникьосва, не пие, не скача с бънджи и не е пристрастен към виртуално порно, просто иска да обича някого и да умее да получи отговор? Има ли помагало за това? Как се свалят невротичните защити които ни пречат в пълноценното общуване с "мотивиране" и "програма" ако просто напомпаме егото и "нахъсим" пациента и той с ентусиазъм се втурне към живота, може би ще изглежда успешно всичко, но симптома премахнат ли е или временно изтласкан, за да изкочи като психоза на по-късен етап? Ако може,би било чудесно и искам час при Вас.

Редактирано от lounge
Линк към коментар
Share on other sites

Въпросите са интересни.Ще се опитам да отговоря на базата на моя стил на работа.

Психотерапията има точна и ясна цел (без нея всичко си е празно говорене), към която терапевт и клиент трябва да се стремят. От предните Ви постове не ми стана ясно каква е тя. И от този пост не ми стана ясно, но нека предположим, че е „аз съм самотна” или „аз не обичам себе си.” Нарочно ги разделям, защото между това да не обичате себе си и това да сте самотна, не винаги има връзка. Може просто да нямате комуникативни умения. Към мен се обръщат често програмисти. Те доста добре обичат себе си, но поради това, че от години повечето време прекарват пред компютъра, нямат социални умения и им е трудно да проведат един разговор, особено с човек от другия пол. Това определено ги прави самотни, без да има нищо общо със самата им обич към себе си.

Между това да обичам някого и да обичам или не себе си, също няма пряка връзка. Аз обичам и ценя себе си, но не винаги съм обичал непременно някого(oт другия пол). Всичките тези неща ги нахвърлям набързо, но при реална терапия аз и клиентът трябва да ги изясним на първата среща. Защото ако преценим, че човекът е самотен поради липса на комуникативни умения, аз бих му препоръчал групова, а не индивидуална терапия. В група наистина по-добре се тренират различни форми на поведение.

Ако вие дойдете със заявка „не обичам наистина себе си”, аз ще поискам да си изясня много точно ситуацията и двамата ще отделим време за да получа изчерпателен отговор на два въпроса;

  • Как ти разбираш, че не обичаш себе си? Кое те кара да мислиш така? Защото това може да са само думи, а всъщност цялото ти поведение да е продиктувано от истинска любов към себе си.
Ако и двамата се убедим, че има моменти в поведението ти, които могат да се приемат като доказателство, че не се обичаш достатъчно,аз бих задал втория си въпрос;


  • Как ти би разбрала вече, че наистина обичаш себе си? И тук ще дискутираме много. Ще се спрем на новите форми на поведение, които според теб трябва да добиеш. Например ти смяташ, че израз на обич към себе си е да казваш смело на шефа си, когато греши и те кара да правиш глупости(примерът е истински). Ще уточним и какво от старото ти поведение би трябвало да отпадне, за да може смело да кажеш: ”да, аз обичам себе си”-например, извиняваш се, въпреки, че си права. Уточнявайки тези неща накрая заедно ще ги обобщим и това е целта към осъществяването на която, аз ще трябва да те водя. Тук ще перефразирам отговора на Антъни Хопкинс от филма „Да срещнеш Джо Блек”: Там смъртта (Брад Пит) го пита какво е любовта?- Любовта, това са хилядите малки неща, които правим за другия. Отнесено към тебе, то ще звучи така:”Любовта, това са хилядите малки неща, които правя за себе си” И когато от разговора знаем какви са тези хиляди малки неща, които ти включваш в понятието истинска обич към себе си, ще напрявим и план как да ги постигнем и ти ще тръгнеш по пътя към осъществяването им.

Мисля, че грешно си ме разбрала. Планът се прави от терапевта, не от клиента. Подчертавам, че той може да търпи развитие, корекции и промени, но е нещо, без което не може да се говори за психотерапия изобщо. Всичко- от вселената до компютъра, на който пиша, първо е било план, после е станало действителност.

Като обобщение: целите на терапията се дават като заявка от клиента. Психотерапевта само подпомага изясняването им и точното им формулиране. Пътя, който се набелязва за осъществяването им, е негова работа. Имал съм и немалко случаи, в които след като формулираме точно и ясно целите, на клиента да му „просветне” и разбере сам какво да прави, за да ги осъществи. Скоро ми писа жена, която помолих подробно да ми опише оплакванията и това, което иска да постигнем с работата си. Отговорът и беше, че след като е написала писмото до мен и го е прочела, сама е стигнала до решението на проблема си.

” Как се свалят невротичните защити които ни пречат...”-честно казано, не знам какво е невротична защита, защото това е термин от психоанализата, която аз не съм учил. „Его”-то не знам как се помпа, защото егото е също някакъв психоаналитичен термин, който ми е много непонятен и сложен, за да го употребявам. Това, което правя аз, се изразява в едно изречение: помагам на хората да открият сами решението на проблема, за който са дошли и направят реални практически стъпки по пътя към справянето. Не съм виждал никой да се „защитава” или да „помпа” или „изпомпва” някакво „его”.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте hip и Орлин!Работата ми е свързана по -общо казано с две групи хора : социално - уязвими хора и другата група -млади хора на възраст 17-21 г. От моята практика стигнах до извода , че всички тези хора по една или друга причина се нуждаят от психологична помощ.Първата група , за да приемат по -леко нещата, които им се случват , а втората група, за да "намерят себе си"- най- общо казано. Тъй като съм изучавала обща и детска психологоя, включвам по нещо в общуването си с тях, но не съм специалист. Много често младите хора започват да ми споделят много лични неща и аз виждам,че се нуждаят от хора, които са професионалисти.Или -искам да кажа, че психотерапията е сложна "процедура" ,изискваща компетентност и себеотдаване. Поради това, че работи с душата на човека и поради трудността е нормално да е скъпо платена. Но имайки предвид ситуацията в страната- липса на финанси у хората, а в същото време крещяща нужда от помощ, мисля, че е крайно време поне малкото да се направи и за двете страни - психотерапевт и клиент, т.е. да се поема услугата от здравната каса.Но така като прочетох последните мнения си мисля, че психотерапията в нашата страна е добре да бъде и с профилактична цел. Нещо като профилактичните прегледи, но Профилактични консултации например. Защо ли? Ами защото има хора, които наистина осъзнават, че има проблем и не могат да го разрешат сами и се нуждаят от професионалист, но има хора които въобще осъзнават ,че имат такъв, все още не могат да намерят себе си, да се осъзнаят. А по този начин психотерапевта би им посочил "пътя" без да "нахъсва пациента", а да му подскаже защо е в "ролята на глезла", а пациента съответно без да "дразни добри и сериозни хора".Във времето в което живеем ми се струва, че това е вече крайно необходимо-осъзнаването.И ще бъде в помощ не само за Разумната Природа, но и за самати хора, тъй като всички заболявания са психосоматични...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Отварям тази тема с ясното съзнание, че е възможно да породи много противоречиви мнения, по много причини. В самия мен има противоречия по този въпрос. В българите като нация има откровено противоречие по въпроса за заплащането в психотерапията. Дори в някои терапевти с по-фини сетива има такова противоречие! В България психотерапията е новост, за разлика от развитите държави, където тя се развива от 110 г. в съвременен вид. Затова около нея има доста неразбиране. Пишете какво мислите, обосновано и реалистично, но и добронамерено!

Ами мисля че е редно да се взимат пари ,ако човека се занимава профисионално с психотерапия ,разбирасе когато цената е разумна за стандарта в който живеем ,като стандарта е различен за всеки регион .Между друго тука и разбиранията ни са други ,хората не ми се вярва да желаят да посещават психоаналитик или психиатър ,защото така ще признаят че не са наред ,Егото ни е по голямо в случия и не ми се вярва много хора да се решат ,все едно хомосексуалистите да си признаят че са психично болни :) .Пък и в едно от предзказанията на Маите ,се казва че след 2012г. на хората няма да са им нужни учители и водачи от типа гуру а сами ще могат съзнателно да работят над себе си .Но не съм сигорен какъв период от време ще е нужно за това преобразяване ,и ми се струва че търсещите психотерапевтична помощ ще намаляват ,така си мисля де .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...