Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Променя ли се Вашият мироглед?


Диана Илиева

Променя ли се Вашият мироглед?  

30 гласа

  1. 1. Бихте ли променили мирогледа си?

    • Да, възможно е, дори съвсем кардинално.
      19
    • Да, но сигурно ще е нещо близко до сегашния.
      7
    • Не, само бих го допълнил/а.
      3
    • Не, вече съм открил вярната теория за живота.
      1


Recommended Posts

Забелязвам, че доста хора са отговорили, че светогледът им може да се промени и то съвсем кардинално. Това аз го разбирам изоснови. Самото ядро, около което нечий светоглед е изграден да се промени. Аз все си мисля обаче, че основата трябва да е твърда и неизменна. Ако човек се съмнява в основата на своите възгледи, значи още не я е намерил, т.е. строи върху пясък, а не върху скала. Излишно е да казвам, че единствената нерушима основа виждам в Божественото - вярата в Бог, в доброто, в любовта, в разумността, в бъдещето, в справедливостта, в сплотеността и др., и в тяхната безкрайност. Каквато и промяна в светогледа да се извърши извън тези неща, колкото и голяма да е, според мене, тя няма да е кардинална. Въпрос на лично тълкуване. Освен това за мене истинската промяна в един човек, означава повече промяна в характера му, в неговите качества, което не изключва промяна във възгледите, но в същото време е нещо повече; възгледите по-лесно се променят, но да промениш себе си (действията си, мислите, чувствата, думите, желанията) според тези възгледи, всеки знае, че не е лесно, нито пък може да стане бързо.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Основата на човека не е неговият мироглед, а нещо много по-дълбоко, по-трайно, по-важно. Не мога да отъждествя мирогледа с моето истинско Аз.

Излишно е да казвам, че единствената нерушима основа виждам в Божественото - вярата в Бог, в доброто, в любовта, в разумността, в бъдещето, в справедливостта, в сплотеността и др., и в тяхната безкрайност.

Тази основа е заложена във всеки човек, но не във всеки е изявена.

ДА! И аз смятам, че мирогледа не се променя, а само падат "воалите".

Според мен това, което не се променя не е мирогледа, а нещо съвсем друго. Той е по-скоро във „воалите“. През тях се пречупва истината за света и се предава на нашата действителна същност.

Абсолютно съм съгласна с втория пост на Еси.

Само не съм сигурна, че всяка душа избира къде да се роди. Има развити души, които го могат и други на които май някой друг трябва да им помогне.

Приемам казаното от Добромир:

А иначе светогледът е най-общо система от възгледи за света и мястото на човека в него. От тук всеки определя и фундаменталните си въпроси, те могат за някои и да не са точно цитираните. Що се касае до изказаното по-горе от някои мнение, че светогледът не се променя, а само се разбулва - отчасти е вярно, но тук има според мен объркване на понятията. Развитието на душата става именно чрез разбулване, но именно признак за това е постепенната промяна във възгледите за света, живота и самите нас си.

Аз правя разлика между душата, нейното развитие и светогледа.

Каквато и промяна в светогледа да се извърши извън тези неща, колкото и голяма да е, според мене, тя няма да е кардинална. Въпрос на лично тълкуване. Освен това за мене истинската промяна в един човек, означава повече промяна в характера му, в неговите качества, което не изключва промяна във възгледите, но в същото време е нещо повече; възгледите по-лесно се променят, но да промениш себе си (действията си, мислите, чувствата, думите, желанията) според тези възгледи, всеки знае, че не е лесно, нито пък може да стане бързо.

Промяната на характера е по-сложна тъй като е генетично заложена. Чувствата – също, донякъде. Те естественно се влияят от мирогледа, но не са идентични с него. Мирогледът на малкото дете се изгражда на базата на заобикалящата го среда – семейство, приятели, училище. Тази среда може да свали „воалите“, но може и да го „забули“ още повече.

Понякога човек си остава така забулен до дълбока старост. Предполагам, че познавате такива хора. Хора, смятащи, че всичко знаят, че всичко им е ясно. Такива има и сред материалистите – последователи на майката партия, която според тях е права дори когато греши, и сред различните религиозни общности. В този случай „воалите“ за които пише Еси са се превърнали в черупка или още по-зле – в непроницаема броня, която вече не пропуска нищо към душата. Ако един човек каже, че вече всичко му е ясно, то той или е приключил със задачите си в тази инкарнация или просто се е вкостенил. Но това, както казва Станимир е въпрос на лично тълкуване, на моя светоглед. :)

Редактирано от Ани
Линк към коментар
Share on other sites

Като Станимир мисля че теоцентричият фундамент, ако го има, не може да бъде променен. Той е базата върху която строим съществуването си, конкорда. Той е еонософичен-неизменяем, вечен, за хората обърнали се към Доброто, към Изначалната Любов. Но като създания, произхождащи от чисто материалното, принципите, идеите ни търпят промени, понякога кардинални, в комулативна прогресия , следствие на натрупаните знания, човешкия опит.

Т.е "воалите" се свличат един по един и преоткриваме света и светогледа наново, приближаваме се към знанието. Твореца.

Тук е мястото да благодаря отново на създателите на този форум, както и на всички, които споделят така откровенно "себе си" в него. Аз смятам, че за краткото време, в което влязох в този форум, благодарение на всички вас, много нови идеи, много нови рекурси се появиха като откритие за мен. Плюс факта, че намерих в себе си покой и повече светлина. За което БЛАГОДАРЯ на всички ви.

Бъдете щастливи и Весели празници.

Линк към коментар
Share on other sites

"Не се променят само най-големите глупаци и най-големите мъдреци"

Кой го е казал -> не знам, но е вярно :)

Аз се променям, мирогледа ми се променя -> средата, в която живея се променя, хората които са край мен...абе всичко

И е нормално. Ние сме хора, развиваме се.

Всеки ден ставаме все по-осъзнати (или поне някои сме така) и така в един момент без да се усетиш си станал съвсем друг човек :)

Поздрави

Редактирано от arsenala
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Променя ли се Вашият мироглед?

Много общо поставен въпрос, което до голяма степен обезсмисля усилията да се дава някакъв отговор…

Все пак ще ползвам като ориентир параметрите на bee_bg

„Всеки мироглед се занимава с поне тези три въпроса:

1) От къде произхождаме? (И защо сме тук?)

2) Кое е погрешното в света?

3) Как ние можем да поправим това? ''

В този ред на мисли мирогледа можем да го разглеждаме като една позиция, която заемаме и която отстояваме… На базата на това моите отговори на анкетата са - на първите два въпроса бих отговорил с: „Не, вече съм открил вярната теория за живота” , а на третия въпрос бих отговорил с : „Да, възможно е, дори съвсем кардинална промяна”…

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Да си представим един атеист, преживял клинична смърт и завърнал се обратно. Доколко би могъл да се промени мирогледа на човек в тази максимално екстремна ситуация? Мисля, че това е горе-долу отговорът на въпроса доколко можем да променим мирогледа си.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен мироглед или светоглед означава система от възгледи, разбирания, схващания, мнения за света, който ме заобикаля и за събитията в него.

Променят се непрекъснато заедно със света и събитията... Не мога да стъпя два пъти в една и съща река... Не мога да виждам света по същия начин като вчера, защото нито светът е същият, нито аз.

Когато открих Портала, прохождах още несигурно в Учението и почти всичко ми беше в мъгла. Откривах нов свят, съвсем различен от стария и търсех приложение и доказателство на прочетеното, обмисляното... Продължавам и досега - всеки нов участник, колкото и кратко да остане и колкото и малко да напише, предизвиква определена промяна в някои разбирания, мнения. Особено съм благодарна за развитието на моя светоглед на приятелите, с които сме вече много време и с които работим и живеем заедно тук. Толкова е много, че е невъзможно да се разкаже...

Например, промени се моето мнение за степента на доверието в напълно непознат човек. Развиха възгледите и уменията ми за общуване и съвместна работа със съвсем различни хора, без да съм зависима от някакви очаквани резултати и без да е зависимо отношението ми към всеки от тях от тяхното лично и групово отношение към мен и към общата ни работа. Промени се значително схващането ми за взаимността в човешките отношения, за смисъла на отдалечаването и сближаването.... Промени се разбирането ми за искреността....

Бих могла да изброявам още много неща. И аз благодаря на Диана, че ни провокира да се замислим над своето развитие...

Това, което не се промени и след всички изпитания знам,че няма да се промени - безусловната ми обич към хората и вярата в Божествената искрица във всеки от тях. Вярата ми, че всичко е промислено за наше добро...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...