Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо избрах вегетарианството?


arsenala

Recommended Posts

granat1, много  забавно разказваш за цветовете на зюмбюла, това ме навежда към спомените ми като 6 годишно хлапе, когато ядях питките на билката слез.Това ми беше много вкусно, нещо като завръз на цветето.Много  злоядо дете бях, още от детската градина. Моите родители гледаха козлета и когато трябваше да ги колят, се скъсвах от рев.Те не ме разбираха изобщо, правеха ми снимка с трите животинки наведнъж. А след това ме питаха"Ти защо ги ядеш сега, нали казваше да не ги колим?"Сега не мога да си представя, ден без сурово, без лук, моркови и лимони, все едно че чувствам соковете на природата.Наблюдавам хората около мен как се хранят с пържено, печено , меса,консерви, но им уважавам изборите, нямам право да им се сърдя.Замислям се само, че хапвам яйца от магазина, а те са от птици хранени със смески, хормони и нямам избор.Продуктите ни са  наше производство, по- точно зеленчуците, но се употребяват препарати, торове.  Много трудно се променя съзнанието,близките. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Отговори 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Мен от малка насила ме тъпчеха със месо. Винаги съм харесвала повече плодовете и зеленчуците. Станах вегетарианец защото немога да ям от тялото на някое същество. Аз много обичам животните зная със колко любов и радост могат да ни дарят. Още повече че има толкова много друга храна която не е имала очи преди да стане храна. Когато не се храниш със месо организма ти се изчиства и тялото ти е много по-здраво. По природа човека не е създаден хищник той трудно усвоява месото и винаги във организма има остатъчен материал при консумацията му който се натрупва във стомаха. Създават се гнилостни процеси които са предпоставка за различни заболявания.:3d_082:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На мен някакси отвътре ми дойде - опитвах на няколко пъти и постепенно спрях да ям месо.

Яйца и мляко ям, гледам да не се фанатизирам.

Съображенията ми са комплексни - поради морални и здравословни причини.

Моралните обаче, като се замисля малко куцат, защото нося кожени колани, обувки от кожа...

Не е много лесно да си вегетарианец в България, но не е и кой знае какъв проблем.

Дано да се множим - смятам, че ще намалеят значително проблемите в света, ако хората са вегетарианци!

А и месото е гадно:)

А, и да добавя - моля, хората, които ядат риба да не се наричат вегетарианци!

Редактирано от ropotamo
Линк към коментар
Share on other sites

Моята философия по въпроса е всеки да яде според собствените си предпочитания, не съм господар на никого и никой не ми е господар.

Със съвсем малки изключения в продължение на две години и половина бях /почти/ вегетарианка, рядко ядях риба /на няколко месеца веднъж/ и само от любопитство пробвах месо, понеже забравях защо всъщност ме отвращава. Чувствах се много добре физически, болежките ме изоставиха, кожата ми беше по-хубава, чертите на лицето ми се измениха, стана по-фини, излъчването ми беше по-светло.

Преди около половин година се хванах с едно гадже месоядец и от съпричастност към него опитвах от месната храна, увлякох се и понастоящем ям каквото ми попадне. Промяната не ми харесва обаче. Отново ме болят ставите, уморена съм, кожата ми е в ужасно състояние, боледувам почти постоянно, а в лице скоро ще заприличам на нещо средно между пиле, теле, прасе и пуйка... с пъпки.

:3d_078:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Едно момченце на 16 години, което е убедено християнче, смята че е задължително да ядем месо. Сега го питах защо така мисли и чакам отговора му. Опазил ни Господ от такива вярващи. :3d_146:

crusader777 каза : "Всичко, що се продава на месарницата, яжте без никакво издирване за спокойна съвест; защото "Господня е земята и онова, що я изпълня. ...Ядете ли, пиете ли, или нещо друго вършите, всичко за слава Божия вършете." (1Кор. 11:26-27, 31).

"Който яде и пие недостойно, той яде и пие своето осъждане, понеже не различава тялото Господне." (1Кор. 11:29)

"Не това, що влиза в устата, осквернява човека, а онова, що излиза из устата, то осквернява човека" (Мат. 15:11).

Има ли сред вас вегетарианци и ако има,защо са избрали да бъдат такива?

--------------------------------------------------------------

аз казах : Крусдер, според теб, хората длъжни ли са да ядат месо ?

------------------------------------------------------

crusader777 каза :Да,според скромното ми мнение.

-------------------------------------------------------

аз казах : И защо ?

---------------------

Всъщност май се разбрахме с момчето. :hypocrite:

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

През последните 50 години яденето ни се е променило повече отколкото през последните 10 000. Но образите, с които ни продават храната, още са образи от аграрна Америка. Отивате в супермаркета и виждате фермери, дървената ограда, силоза, селската къща и зелената трева. Все същите пасторални фантазии.

В съвременния супермаркет има средно около 47 000 продукта. Там няма сезони. Целогодишно има домати от другия край на света, откъснати още зелени, обгазени с етилен, за да узреят. Да, изглежда като домат, но това е по-скоро въображаем домат, т.е. това е идеята за домат.Вече няма кокали на щанда за месо. Спусната е завеса между нас и мястото, откъдето идва храната ни. Индустрията не иска вие да знаете какво наистина ядете, защото ако знаехте, може и да ви се отяде. Ако се върнете по пътя на тези опаковани в найлон парчета месо, откривате съвсем различна действителност. Действителността е фабрика. Не ферма. Фабрика.

Месото се обработва от огромни международни корпорации, които нямат почти нищо общо с ранчото и фермера. Сега храната ни идва от огромни конвейери, където се малтретират както животните, така и работниците. А храната е станала много по-опасна, но това нарочно остава потулено. Има малка група международни корпорации, които контролират цялата хранителна система. Контролират храната от семената до супермаркета. Не става въпрос само за това какво ядем. Става въпрос за това какво ни е позволено да говорим и да знаем. Не само здравето ни е изложено на риск. Компаниите не искат фермерите да говорят. Те не искат тази история да се разчува.

Всичко е наука. Сметнали са го. Ако можеш да отгледаш пиле за 49 дни, защо ти е такова, което се отглежда за 3 месеца? Това са повече пари в джоба ти. Тези пилета не виждат дневна светлина. Почти през цялото време са на тъмно. Тук е гнусно. Навсякъде има прах. Пълно е с фекалии. Това не е фермерство. Това е серийно производство- като заводски конвейер. Започвате с пиленце и след 7 седмици получавате 2,5 кг пиле. Костите и вътрешните им органи не смогват на бързия растеж. Много от пилетата тук правят по няколко крачки и се тръшват на земята. Просто не могат да носят тежестта си. Това е нормално. В храната им се слагат антибиотици, които, разбира се изяждаме с пилето. Бактериите стават резистентни и антибиотиците вече не действат. Когато в помещенията е тъмно, пилетата се отпускат. Не се съпротивляват толкова, когато ги хващат. Няма значение дали пилетата са болни. Всички пилета се обработват в завода.

Голяма част от индустриалната храна е просто хитро преработена царевица. Царевицата завладя света по много начини. Тя е забележително растение. Преди 100 години американските фермери добивали около 200 кг на декар. Днес и 2000 кг не са проблем. Това е удивително постижение, за което трябва да благодарим на селекционерите, на производителите на изкуствени торове и на пестициди. Произвеждаме много царевица, затова измислиха какво да я правим. Сега конструираме храните си. Знаем какво да направим, за да имаме дадено качество – вкус, аромат. Сглобяваме парчетата и конструираме нови храни, които не се развалят в хладилника, не гранясват. Разбира се, най-големият напредък в последните години беше високофруктозният царевичен сироп. Предполагам, че ако погледнете по рафтовете на супермаркетите 90% от стоките съдържат царевица или соя, обикновено и двете. Царевични продукти: кетчуп, сирене, кексчета, батерии, фъстъчено масло, крекери, дресинг, кока кола, желе, подсладител сироп, сок, въглища, бебешки пелени, ибупрофен, месо, бързи храни. Царевицата е страхотна суровина. Вземете това огромно зърно нишесте, разбийте го и го пренаредете. Можете да си направите високофруктозен сироп, ксантанова гума, малтодекстрин, диглицериди и аскорбинова киселина. Всички неясни вещества на преработената храна – забележително е колко от тях се правят от царевица. И, освен това, с нея може да храните животни. Царевицата е основна част от хранителните смеси – пилета, прасета, добитък – каквото си искате. Все по-често даваме царевица и на риби-тилапия, сьомга от развъдник.

Учим рибата да яде царевица. Фактът, че имаме толкова много евтина царевица, ни позволява да понижим цената на месото. Кравите са еволюирали, за да ядат трева, а не зърно. А ние ги храним със зърно, защото то е много евтино и от него наддават бързо. Диетата с много зърно води до киселиноустойчиви бактерии E. coli. Това са по-вредни щамове на E. coli. Животните са затънали до глезените в тор, по цял ден. Щом едната крава го има, и другите го прихващат. Когато отидат в кланицата, кожите им са покрити с тор. И ако в кланицата се колят по 400 животни на час, как пазиш месото, за да не се замърси с тор? Така месото се замърсява с тор. И никому неизвестната бактерия влиза в системата за храни….

(откъси от филма Food Inc.)

http://www.zemianaza...es/232#more-232

Не желая да участвам в това ...Не желая да участвам в убийството на животните,защото ги обичам.

Това,че някой ги убива вместо теб не те оневинява...

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

мислех вече да си лягам. но преди да го направя минах за по-напряко през facebook. и какво да видя? на стената на един от приятелите ми : снимка на храна. сготвен гъши дроб с екстри. под него коментар пак на приятел(ка). и две различни становища. за месото в нашата чиния. и там ли му е мястото? и после още куп коментари на будни защитнички на месото. какво да ти кажа? един срещу всички. всички срещу един. и реших да се включа. защото аз избрах живота. преди 2 години станах вегатарианка. всичко се случи бавно, постепенно. решение, което взех със сърцето си. и решение, с което съм щастлива. и въпреки, че понякога правя коментари. като цяло съм толерантна към всеки и неговия избор. просто знам, че не е лесно да се откажеш от нещо, с което си захранен. с което, поне нашето общество, те облъчва всекидневно. и пак от опит знам, че не е лесно да си различен. знам и още нещо, когато веднъж поемеш по този път, нещо в теб се променя.

това бе въведението. а сега съществената част. няма да те убеждавам (за) или (против). а ще те питам? колко дни в седмицата хапваш месо? и склонен ли си да опиташ един ден без? ...идеята не е моя. идва от известния Бийтълс, Пол Маккартни. той призовава веднъж в седмицата (в понеделник) да хапваме без месо. и така всички заедно да допринесем за борбата с промените в климата.

paul_mccartney.jpgРеалността е, че много хора не ядат месо всеки ден. Не трябва да бъдеш вегетарианец, за да не ядеш месо един ден в седмицата. Това е нещо, което всеки може да направи. казва Стела Маккартни и аз се присъединявам към нея.

повече инфо има на Meat Free Monday, Понеделник без Месо и във facebook.

и минавам към заключението. в началото на всяко пътешествие е първата крачка. драсни един коментар какво си мислиш (ти). и пълен напред към крачка номер две. менюто за понеделник.

Източник:

http://www.jenite.ne...k-bez-meso.html

Забранената реклама на РЕТА:

http://www.petatv.co...ve_500x280_high

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Един филм в няколко части,изгледайте го,заслужава си,особено ако прохождате в поемане на отговорност за собственото си здраве.

 

http://vbox7.com/play:459012c1

 

 

http://vbox7.com/play:a2f64d78

 

http://vbox7.com/play:804038d4

 

http://vbox7.com/play:18317b52

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...