Jump to content
Порталът към съзнателен живот

България. Ще я бъде ли?


Guest Христо

Recommended Posts

Мдам, интелектуалците трябвало да отидат на запад, за да се научат да работят. Мдам. Пък българите дето са останали в БГ значи са ограничени неинтелектуалци само и мързели. Личи си, че го е писал някой велик теоретик. Защо не стъпвам в българския културен институт в Берлин? Защото е ПЪЛЕН с интелектуалци. :3d_146:

Изобщо много велики станахме напоследък. Всичко знаем, особено кой какво трябва да прави (е, може и да не ни е съвсем ясно ние какво трябва да правим, ама нейсе). Всеки има нужда от хоби. Та затова е полезно човек да си седи и да разсъждава кой кво трябва да прави. Това Е мързеливо, съгласна съм. И е много типично българска черта, ако говорим за народопсихология. Това да. Това е нашият израз на мързела (не че немците не ги мързи примерно, да ги прости и тях Господ, човещинка). Но иначе това за тия дето трябвало да си идат и тия дето трябвало да останат, ще ме прощават тези богове, които са го писали това и всичките им запалянковци, но нека се изразя простичко тук: Пълни тъпотии.

П.П.

Интересно е, че поклонниците на този тип мислене не са стъпвали за по-дълго в чужбина. И вместо да погледнат себе си, пак емигрантите дъвчат, плюс братята си в БГ и тяхното тегло. Смятам че писанията и цитатите им преди всичко за тях самите са поучителни.

Мдам, ще се обединим българите, no problem! Когато се научим да гледаме себе си - преди всичко. И да си вършим нашата работа - а не да мъдрим тая на другите.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 736
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не, просто опитах да помогна един млад македонец и на една млада македонка да преоткрият българските си корени. B) Помислих си, че някой би могъл да разбере това което ти си разбрал( поне на думи). :D Мръсно подсъзнание. :lol:

m021.gif съзнанието е, ама все още работи...

Етносът е въпрос преди всичко на самосъзнание, а не на гени. :)

?? EM_YoCi191.jpg

Защо все се дъниш така?

Относно мисиите и така нататък, никога нищо не съм твърдял със сигурност, просто съм бил чел разни неща и съм питал хората в сайта, какво е тяхното мнение. :)

Тъй де, ама във въпросът ти има отговор. Щом питаш каква ни е мисията, значи твърдиш, че такава има m052.gif

"българите ще се изравнят като население с малцинствата. И какво от това? "

...

Ще трябва една камара дървета да засадим за пречистване на въздуха. :3d_065:

...

Стана модерно хората да се правят на национални нихилисти и да отричат родолюбието, просто защото е модерно и искат да са "оргинални", както биха казали някои наши съграждани. :lol: Гледам че и Ворфак следва тази линия на ...поведение, просто за да е "оргинален" и за да говори напук на другите. :D

Освен да се подиграваш с най-голямото етническо малцинство в България не съм ти прочел стойностна позиция за българите. Мисля, че бях пределно ясен когато защитавах книжовният ни език, българщината и патриотизмът, но нещо не видях твои изказвания тогава, а неадекватната ти и неаргументирана позиция сега!

Само като споменеш, че съм предоставил безплатно в интернет пространството 6 000 музикални файла на български език и още 16 000 на чужд предназначени за българските деца и българското образование, би трябвало да се засрамиш. Чакам публично извинение за думите ти!

България няма да прокопса защото не цени това което има! Наскоро събирах в нета списък със световните шампиони на България. Такъв НЯМА. Никой не помни великите и в България е нужно да имаш големи цици или да биеш целият свят в спорта или друга дисциплина за да ти знаят името.

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

Азбуки я карай по-кротко. Не съм твърдял, че някой трябва да бъде екстрадиран, просто защото не е дошъл от другаде, а се е родил в БГ. Къде да бъде екстрадиран? Твърдя, че трябва да бъдат поощрени да посещават училище и някакви професионални квалификации, но държавата не е богата като Германия и не може да си позволи да плаща пари за тези неща и затова е трудно. По-лесно й е да им плаща някакви мизерни социални. Нали не ти се занимаваше с тези теми и нямаше време, а продължаваш да пишеш пространно и активно?! И изобщо ако всеки вземе да се прави на мъж и да говори колко не му пука и колко е откровен в израза си, къде ще му излезе краят? Хладен ум-мъдри мисли :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Максим, ако се зачетеш, ще забележеш, че не твоите изказвания съм имала предвид. Тях впрочем дори ги бях попропуснала малко. ;-)

Нямам време :)

С това ми се издигаш силно в очите. :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

мда, какви мнения, какво чудо...

Линк към коментар
Share on other sites

...Немецът е открит, той казва истината, той е точен, той си върши работата, българинът често гледа да хитрува, да мине метър, да не спази закон...ами не става така. Като има наредба да не се пуши в заведенията, в Германия наистина и немислимо да запалиш цигара в заведение, просто не се пуши! В България на едната маса не се пуши, на съседната се пуши...

Абсолютно на същото мнение съм! Но има много причини, поради които у нас законността все още не е голяма ценност. Обнадеждена съм, че сега като част от ЕС наистина ще започнем да уважаваме законите, почтенността и честността. Трябва да бъдем оптимисти, не ни липсва потенциал, доказателство е този форум, примерно.

... Много разпространена гледка е опърпан немец по улицата с бутилка алкохол в ръка. Това в България го няма.

Пак съм съгласна, в България много рядко ще срещнеш на улицата немец, всъщност изобщо няма голям наплив от чужденци у нас било с бутили било без.:3d_146:

/Шегичка Максим, Германия е много хубава държава и най-вече за германците, те са си я създали. Да се надяваме, че и ние ще успеем да направим нашата си Родина едно по-добро и приятно за живеене място. С Божията помощ всичко е възможно. И с малко вяра и позитивизъм.

п.п. Като оплюваме другите народности, нима това ни прави българите по-добри? Максим, не бъди сигурен, че еди кой си те бил убил предишен живот. Дори да е вярно, тръгнеш ли по веригата ,кой знае ти пък какво си му причинил в по-предишен. В тия кармични дела никога не знаеш кое е за добро и кое не е, най-малкото нещата "не са такива, каквито са", поне не и от нашата материалистична землянска гледна точка в момента.

Ако намериш време, ето една съвсем друга гледна точка към доброто и злото в тази любима притча .

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Германия е хубава и тя е отражение на хората, които живеят там. За съжаление България е отражение на част от хората също, колкото и да е непирятно да го кажа. Постоянно и навсякъде обикалят там полицаи, не защото има нещо опасно, а защото това им е работата! В България какво правят полицаите изобщо??? Веднъж карайки колело в Бремен, се ориентирах по ГПС-то на мобилния си телефон, когато един полицай ме видя и ме спря. Не се заяде с мен, целта му беше да си свърши работата, да ми обясни че не бива да говоря по телефон, докато карам колело, че това е забранено. Аз му обясних, че не говоря по телефона, а ползвам ГПС системата за ориентация, той нито ме глоби, нито нищо, съвсем интелигентен и добронамерен, с усмивка, това веднага предизвика ответна реакция на извинение от моя страна и си продължих. Така се прави. Табелите са обмислени така, че да откликнеш. Например "благодарим, че затваряш вратата след себе си или, че пазиш чисто"...В България какви са надписите, ако изобщо ги има "Заваряй вратата, не хвърляй по земята..." Заповедно...Там е обмислено абсолютно всичко. Никой не се натиска по магазини, не граби, шофьорите спират внезапно още като те видят, че стоиш на 1 метър от пешеходна пътека, дори без да имаш намерение да пресичаш, когато нещо не са разбрали питат винаги с Битте, никога с Was (какво)...Човешката личност е на пиедестал! Неслучайно те много по-често използват за окачествяване на някого думата Нетт(мил), за разлика от нас българите.

Линк към коментар
Share on other sites

Мдам. Наскоро си говорихме с една приятелка германка, че "nett ist gleich Scheiße". Всичко е nett. Толкова я използват тая дума, че вече ако нещо наистина ти харесва, по-добре избери някоя друга. Das ist nett. Тва всички го казват и нищо особено не значи - в повечето случаи. Sehr aufmerksam, sehr lieb - това по има някакво значение, ама по-рядко го казват. ;) За разлика от nett, което го блъскат навсякъде. И да, някой слабо владеещ нюансите на немския веднага се вторачва в тая дума, незабелязвайки, че тя често нищо не значи или по-скоро значи това, което е малко по-добре от нищото.

Германия е държава като всяка друга, а ти си личи, че отскоро си тук. И те е друснал вече синдромът на скорошния пришелец. Разбира се, възторжен си и сравняваш. Познато. Или ще те от-друса или няма. Има хора, които така си остават.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Да, Германия е хубава и тя е отражение на хората, които живеят там. За съжаление България е отражение на част от хората също, колкото и да е непирятно да го кажа. Постоянно и навсякъде обикалят там полицаи, не защото има нещо опасно, а защото това им е работата! В България какво правят полицаите изобщо??? Веднъж карайки колело в Бремен, се ориентирах по ГПС-то на мобилния си телефон, когато един полицай ме видя и ме спря. Не се заяде с мен, целта му беше да си свърши работата, да ми обясни че не бива да говоря по телефон, докато карам колело, че това е забранено. Аз му обясних, че не говоря по телефона, а ползвам ГПС системата за ориентация, той нито ме глоби, нито нищо, съвсем интелигентен и добронамерен, с усмивка, това веднага предизвика ответна реакция на извинение от моя страна и си продължих. Така се прави. Табелите са обмислени така, че да откликнеш. Например "благодарим, че затваряш вратата след себе си или, че пазиш чисто"...В България какви са надписите, ако изобщо ги има "Заваряй вратата, не хвърляй по земята..." Заповедно...Там е обмислено абсолютно всичко. Никой не се натиска по магазини, не граби, шофьорите спират внезапно още като те видят, че стоиш на 1 метър от пешеходна пътека, дори без да имаш намерение да пресичаш, когато нещо не са разбрали питат винаги с Битте, никога с Was (какво)...Човешката личност е на пиедестал! Неслучайно те много по-често използват за окачествяване на някого думата Нетт(мил), за разлика от нас българите.

У нас табелките най-често са проява на лична инициатива, а съдържанието им е от типа "Внимание Гараш!!! Спираш- пукам гуми!!!"

В това отношение, България е била и ще пребъде в национално-етническо отношение като народ, чиято сплотеност се проявява най-добре чрез принципа на отрицанието, заплахата, отхвърлянето...Всичките "подвизи" от общонароден тип са свързани било с отхвъпрляне на някакъв вид робство, някакъв вид култура или религия, която не ни е угодна...Но, поединично, българинът в стремежа си към самоутвърждаване е успял да постигне много неща, които по отношение на чялото човечество представляват важни, ключови неща най-вече в областта на приложната наука. Народът ни е съвкупност от индивиди, които вероятно в сравнение с индивидите от други нации имат по-голям потенциал по отношение на личностното утвърждаване, но точно поради високия коефициент на националното качество да отрицава, възстава и т.н., практически е много малко вероятно българин да постигне утвърждаване на егото си в национален мащаб- но за сметка на това пък, светът е голям...и във всички други нациии българския индивид се усеща къде-къде с по-голяма свобода на действие...защото, първо- не си губи времето да противодейства, и второ- спрямо него не проявяват противодействие или нещо от сорта "Я си изобретил нещо- я сме ти спукали гумите!!!":3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

...знаех ще разлая кучетата:3d_146:

ако утре ми прати Господ дете, ще го гледам. На какво ли? На ВЯРА и ЛЮБОВ. Вярвам, че тази душа няма да дойде просто ей тъй неподготвена при мен. Вярвам, че Господ си знае работата и не му се меся много-много. Вярвам, че е важно колко любов ще й дам, а не колко пари!

Да, една хубава мисъл за майчинството.

Тя съвпада с мисленето на патриархалните общества, което е досущ като твоето: децата са от Бога. След като той ги праща, той ще се погрижи да им прати храна и дрехи. Да, децата се раждат заради любовта към тази душа която идва да живее на земята.

Друг случай беше социализма, за много - нещо като обществото на богатите хора. Човек можеше да не си прави сметка с какво ще отглежда децата си. Училища и университети бяха безплатни, парите за храна и дрехи, символични. Неприятният момент беше материализмът.

Децата на българите се раждаха обикновено при нанасяне в нов апартамент. Изключително позорно, нещастно и масово явление беше абортът.

Споменах в предишния си пост че децата в Канада се планират, включително от финансова гледна точка. Има един известен софтуерен гений, Стив МкКонел, известен със забележителните си книги за изкуството на програмирането, за управление на проекти и на оценяване на време за извършване на сложна интелектуална работа. Той казва, като пита шефът за колко време можем да направим един проект, да не отговаряме преди да седнем и с познанията които имаме, не пресметнем всеки етап. Тоест трябва да се изчислява, и то добре!

Ти не би ли направила астрологично изследване за подходящия момент на зачеване на бъдещото си дете? Защото това е най-важният момент, а не момента на раждане. Да знаеш че можеш да родиш дете винаги усмихнато, гениално в музика, изкуство и живопис? Защо да не му дадеш тези качества от самото начало? Или човек трябва да бъде воден само от избликналата страст? Не мисля.

Двете деца са изчислени по една формула за запазването на жизнената енергия с която няма шега.

Знаех я и преди да прочета същото у Учителя Беинса Дуно.

Азбуки, изречението ми не беше адресирано до теб.

Великите Учители казват истината, за разлика от средния човек.

Аз не съм изчислявал за децата си. Родиха се сами, да са живи и здрави. Но не мога да отрека правилното мислене на западните хора.

Божидар, плащаме $600 на месец за училището на малката и 300 за спорт. Плюс доста други неща. Тук не се парадира с това. Наши приятели плащат и повече. Тя сама си избра училище където отидоха с други нейни приятелки. Cлед вяла съпротива, отстъпих. И съм много доволен от това. Мисля че в това училище всички деца учат сериозно и така се стимулират едно друго. Отношенията между тях са изключително учтиви и уважителни. Не е винаги така в безплатните училища. В тях често учат децата на много по-богати хора. Всеки прави изборите си по важност и никой не му се бърка.

Преди мислех западните хора неспособни да разберат що е себедисциплина. И тук съм съдел прибързано. В Монреал сега стават промени които ме убеждават всеки път че разумът трябва да ръководи човека в здравето, семейството, образованието, обществото и всичко останало. Тук вече има не само обикновеното рециклиране на хартия, пластмаси и метал, което е по домовете и в публичните места. Събират се и хранителните отпадъци за да се преработват за торове.

Внушителен брой хора всеки месец минават към вегетарианство и стават непушачи, спират марихуаната и пр. И невегетарианците също ограничават месото по количество, спират свинското и телешкото, намаляват алкохола и то само бира и вино. Бързо расте броят на хората които се занимават с йога, тя дори се рекламира по светлинните табла. Интересът към звездите играе роля също, защото те често споделят големите положителни ефекти от минаването им към вегетарианство или йога. Всичко това толкова ме радва, след много години в които бях се примирил че ще остана в изолирано малцинство.

Разумът не е несъвместим с любовта нито с духовността. Когато човек изостави материализма, той може свободно да избере своя начин на живот в съответствие със своите духовни идеали. Той може да жертва големи суми пари за образователни програми, за изследвания и др. Животът е уравнение за мъдрия и разумния. Работата трябва да е ръководена от мисълта за целта. Същото е и в духовния живот. Лодката на духовния човек се клати много, защото цялата карма се превръща в нищо на тласъци. За да не потънем в реката трябва да се държим за Ръката.

В йога, целта на живота е достигане до Мукти, свобода от карма, преди физическата смърт.

Подобно е било състоянието на няколко десетки ученици на Учителя.

Това са моите герои и аз ниско се прекланям пред техния подвиг.

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, плащаме $600 на месец за училището на малката и 300 за спорт. Плюс доста други неща. Тук не се парадира с това. Наши приятели плащат и повече. Тя сама си избра училище където отидоха с други нейни приятелки. Cлед вяла съпротива, отстъпих. И съм много доволен от това. Мисля че в това училище всички деца учат сериозно и така се стимулират едно друго. Отношенията между тях са изключително учтиви и уважителни. Не е винаги така в безплатните училища. В тях често учат децата на много по-богати хора. Всеки прави изборите си по важност и никой не му се бърка.

.....

Внушителен брой хора всеки месец минават към вегетарианство и стават непушачи, спират марихуаната и пр. И невегетарианците също ограничават месото по количество, спират свинското и телешкото, намаляват алкохола и то само бира и вино. Бързо расте броят на хората които се занимават с йога, тя дори се рекламира по светлинните табла. Интересът към звездите играе роля също, защото те често споделят големите положителни ефекти от минаването им към вегетарианство или йога. Всичко това толкова ме радва, след много години в които бях се примирил че ще остана в изолирано малцинство.

Валентин, тъй като знаех, че така ще се получи, то затова в предишния си пост съм добавил цитата "но не всеки е последовател на Учителя и в България (а и по света) тези въпроси или по-точно опитите за решаването им се израждат и стигат до неподозирани отклонения".

Тоест, изрично те изключих от отклоненията smile.gif

И очевидно съм прав, тъй като си оставил избора на щерката, а не на принципа "родителите знаят най-добре".

Това, което казаваш, че при вас хората се ориентират към духа е много важно.

Все повече си мисля, че Западния свят започва да се ориентира към духовните ценности.

И това е просто наложително, иначе човечеството може и да не оцелее.

П.С. Абе каква е тази формула за изчисляване на зачатието, така че се получава запазването на жизнената енергия.

Интересно ми е дали е един ден или рендж от дни. Ясно е, ако е един ден, то има безброй начини съдбата да попречи на това зачатие, ако не е било писано :)

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

:dancing yes:България, че я няма никаква, няма я. Българите, че се изливат като пълнаводна река в чужбина, изливат се.

Нека всеки се чувства добре там където е избрал.

Но аз си мисля, колко силни и духовно извисени са тези хора които успяват да живеят с УСМИВКА в подобна страна, като България. Игнорирайки, материалната бедност за сметка на духовното богатство. Побеждавайки всеки ден с усмивка и положително отношение, сивотата от намръщени физиономии. Изпълняващи дълга си, доста често, не за пари, а за лично удовлетворение.

Често си мисля, защо трябва тези хора да са тук, отговора е, защото те така искат.

И факта, че успяват да го правят в цял един живот ги издига в очите ми много повече от колкото групи духовни общества, красиво подредени държави и "осъзнати" нации.

Лесно е да бъдеш добър и подреден в добра и подредена държава, трудно е да се събудиш сутрин и да намериш смисъл и сила да бъдеш усмихнат сред хаоса на една объркана и разпиляна общност.

И който успява да го прави всеки ден - тук в България или в друга подобна "трудна" държава, получава моето дълбоко възхищение и :feel happy:.

Днес в facebook ми се падна късмет който ще споделя тук, всъщност иска ми се да виси като надпис на много места из България, защото тук много хора имат нужда точно от това.

"

Ако имаш нужда от прегръдка - аз те прегръщам! :) Усмихнете се!

:dancing yes:

Линк към коментар
Share on other sites

Азбуки, може да съм попаднал в такава среда, за каквато говоря, не мислиш ли? Ако ти не си случила, това не означава, че трябва да генерализираш и да правиш характеристики... Това, че тук там има арогантни, които са написали на стената на къщата си "тук е забранена играта на деца" много малко ме трогва. Знам, че в България идиотщините са повече, отколкото тук и не гледам с розови очила, а реално. Вече бях писал за пропаднали немци с бутилка алкохол в ръка, които са типична гледка. Ако хората бяха лоши, що стоиш там, а не се върнеш в България, а? За ориентирането на запада към духовни ценности съм съгласен също. Католическите и евангелистки църкви са пълни с хора, включително и млади, но не това е най-важното, те просто живеят повече човешките ценности в своя живот...В Бремен сега има великденски панаир, на разпети петък той просто не работеше! Защото е траурен ден, хората не ламтят да вземат печалба още един ден, а спазват правилата. Хората, в чиято среда съм тук, не се занимават с духовни учения, нямат иси понятие, но те ядат много по-радко от българина месо, предпочитат вегетарианското ястие, и много по-малко и рядко пият алкохол, от обикновения българин. Не слушат чалга или диско, а слушат класическа музика и джаз. Има разлика нали!?

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

"Това е нещо, което е наистина добро и помага за интеграцията, в България малцинствата умишлено се държат в изолация. " Да, за да са удобни гласоподаватели. Но и от вън може би има интерес да е такава ситуацията, за да се създава етническо напрежение. Има и друго :нали са им били давани безплатни жилища, какво е станало с тези жилища ? Превърнали са ги в кочини. :lol: Абе вълкът трудно си мени нрава ( ако приемем, че го мени).;)Съгласен съм за външните условия, но и от вътре трябва да ти идва.

"A, това е много хитро - и аз съм съгласна така, нека и в България да го приемем: който не знае българския език поне на ниво Б1 да се екстрадира от България Публикувано изображение " Добра идея. :) Също така да не му се дава да гласува на български избори, в случай че има българско гражданство.

"Мисля, че бях пределно ясен когато защитавах книжовният ни език, българщината и патриотизмът, но нещо не видях твои изказвания тогава, а неадекватната ти и неаргументирана позиция сега!" През повечето време не съм си у нас и може и въобще да не съм ти видял коментарите. По принцип влизам за малко в една зала. :) И аз съм ги защитавал многократно, и то НЕ само в този сайт. Сигурно нямам чак такъв принос като твоя, но пак е нещо.;)Това че дори не си прочел всичките ми коментари в този сайт, които са по тези въпроси, това си е друго нещо. :)

"Чакам публично извинение за думите ти!" Ти пък. :D Защо да се извинявам, какво съм казал? Ти ме подразни с твои думи и аз реагирах, както намерих за добре.Ето ги думите :

" С тези темпове през 2020 (може и да греша) българите ще се изравнят като население с малцинствата. И какво от това?Всички живеем в глобалното село наречено Земя, а родината е там където се чувстваш уютно." Този ти коментар ми навява чувството, че на теб не ти дреме за българското, не ти дреме дали ще се запази и т.н., навява чувство на безродие, нихилизъм . :)

"България няма да прокопса защото не цени това което има!" Склонен съм да се съглася. :)

Посветил съм част от блога си на България. :) Може и да не е много, но е нещо. :)Вирът се прави от много капки. Някои неща са мои разсъждения/стихотворения, други съм ги копирал/преписал/преразказал. :)

http://www.sibir.bg/blog/momchev/index.php?catID=15766

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Подразни ме следното : в сайта ми се струва, че има поне един човек, който от всичките му коментари, които съм чел ( а те не са малко), досега не е казали нищо добро за България/българите, а само критики !!! :rolleyes: Поне една похвала да беше казал този човек ! :angry: Но не ! А за един друг етнос много похвали прави ! Макар че в минал живот сигурно не му е било до това ... ;)

Както казах, нямам време да чета всички написано по темата. Видях че някъде се говори за расизъм. Според мен най - големите Растисти от край време са си Евреите. :)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Да, една хубава мисъл за майчинството.

Тя съвпада с мисленето на патриархалните общества, което е досущ като твоето: децата са от Бога. След като той ги праща, той ще се погрижи да им прати храна и дрехи. Да, децата се раждат заради любовта към тази душа която идва да живее на земята.

Това е моя мисъл. Ти я наричаш патриархална, аз не. Просто е моя, от сърцето ми.

Човек можеше да не си прави сметка с какво ще отглежда децата си.

Човек може и сега, ако има достатъчно вяра.

Споменах в предишния си пост че децата в Канада се планират, включително от финансова гледна точка. Има един известен софтуерен гений, Стив МкКонел, известен със забележителните си книги за изкуството на програмирането, за управление на проекти и на оценяване на време за извършване на сложна интелектуална работа. Той казва, като пита шефът за колко време можем да направим един проект, да не отговаряме преди да седнем и с познанията които имаме, не пресметнем всеки етап. Тоест трябва да се изчислява, и то добре!

Щуротии.

Ти не би ли направила астрологично изследване за подходящия момент на зачеване на бъдещото си дете?

Не. Защото не искам да намесвам съзнанието си в тези свещени процеси. За важни неща в живота си никога не правя хороскопи.

Аз не съм изчислявал за децата си. Родиха се сами, да са живи и здрави.

Добре че не си. Вероятно затова са живи и здрави.

Максим, единственото, което ти намекнах е, че много отскоро си в Германия и просто съм наблюдавала състоянията, през които преминават емигрантите тук (и то във всякаква среда!), за да знам, че е прекалено рано, за да правиш подобни генерализиращи изказвания и те са вероятно плод на първоначалния ти възторг и повърхностни впечатления. Още ти е много плитка картината. Това, което ти казах за думата nett, беше само един пример в тази насока.

И това общество си има кирливите ризи. Няма "по-добро". И България е също толкова добра. Зависи ти какво избираш.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Винаги е така, с всяко ново нещо. И с йога, и с Бялото братство, с всяко нещо, докато е ново, го виждам красиво, раздуваме хубавите моменти и се правим, че не забелязваме лошите, а после започваме да виждаме все повече лошите и да игнорираме добрите, така е често и в партньорството. Само че, аз вече знам че няма идеални неща. Каквото има да видя, ще го видя, по-добре е да не ми внедряваш в съзнанието насила неща. Само знам, че имам братовчед, който живее в Берлин доста по-дълго от теб, вече 14 години и е напълно щастлив. Дори не се сеща за България.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не раздувам лошите неща в Германия. Правила съм го само в дискусии, в които е било омаловажавано миналото й едва ли не като нещо несъществуващо и недаващо отпечатък върху съвремието й. Уроците на миналото не бива да бъдат забравяни. Подчертавах ги точно тук, защото за българите тази проблематика е малко чужда и понякога се отнасят доста повърхностно и лекомислено към нея, тъй като не ги е касаела много. Но има и въпроси, които засягат цялото човечество. Не става дума само за "нас" и "вас". Единствено в този контекст са били изказванията ми.

Иначе за мен немците са това, което са. Нито дяволи, нито богове. Има и пълни идиоти, и много свестни хора. Донякъде кармичните ми обвързаности с Германия са затруднявали виждането ми за последните, затова започнаха да се появяват в живота ми едва когато се освободих от доста предразсъдъци, но никога, през целия си престой тук, не съм казвала, че "никога няма да простя" (както ти се изказваш за турците) и не съм обосновавала това с миналото, защото за мен това е глупаво. Казвала съм, че ми е трудно да простя и че ми трябва време, но съм съзнавала, че прошката може да бъде единствената ми цел и затова съм тук. Тоест кармичната вендета никога не ми е била осъзната професия.

Пояснявам го само, не че е толкова важно, но гледам че някои хора са останали с впечатлението, че за мен всички немци са "рунгели" и аз затова искам да си ходя в БГ. Искам да си ходя в БГ, когато му дойде времето, защото там ми е мястото. А връзките с Германия няма да ги прекратя. За живота си искам да постигна едно отношение към всички народи, което ми позволяпва да ги виждам такива, каквито са, да общувам с тях, да се обогатявам от тях, но да не ги деля на "добри" и "лоши". С това искам да се доближа до Бога - защото за него "добри" и "лоши" деца няма. Искам да се освободя и от привързаностите си към този или онзи корен. Ако избирам в един живот да се свържа с един корен, то е с цел свършване на някаква работа, която съм избрала да свърша, а не поради някакви влечения и предпочитания.

Много съм благодарна в тази връзка на еврейския корен и на множеството си връзки с него през минали животи. Разбирането ми за тази култура, както за силата и мъдростта й, така и за силно негативните й аспекти, ми дават възможност истински да черпя от нея, без да съм заслепена. Дават ми свобода. Изказвания като: "По-големи расисти от евреите няма", са признак за несвободност на техния автор. Това е човек, който, в който и етнос да се прероди, едни ще издига на пиедестал, други ще има нужда да развенчава. Този човек има още много да научи, докато се освободи от пристрастията и зависимостите си и се научи да обича всички етноси и божествения смисъл, който е вложен в тяхната различност, вкл. и слабости.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм ги защитавал многократно, и то НЕ само в този сайт.

Лапе, думите бледнеят, делата остават.

Ти освен да си чешеш езикът, направил ли си нещо за страната си, за да твърдиш, че я обичаш?

Щом цивилизованата част на Европа се налага да учи българите на толерантност към малцинствата и законност, обеща милиарди субсидии които ни отказа, защото не можем да отговорим на клаузите от ЕС и ни се присмива на най-ниският жизнен стандарт, може да преосмислиш митовете за българското трудолюбие и прочие.

Лесно се обичат българите, ако си въобразяваш, че са пример за подражание и цвете за мирисане, трудно е да ги приемеш такива каквито са. Като пораснеш ще научиш този урок.

На мене не ми се налага да се правя на интересен, защото съм си, но напъните ти да оригиналничиш са гола вода.

Нямаш доблестта да се извиниш за клеветата си и привеждаш нова лъжа за това "само" какво съм бил правил. Преразгледай си поведението и постовете ми, току виж България спечелила един нормален гражданин.

Приеми и приятелският ми съвет да се научиш малко на BBC кодове (че човек лесно ще се заблуди кой какво е казал в постовете ти), и значението на думи като "нихилизъм", защото България ще я бъде, само когато гражданите и ги бъде. Ако искаш да промениш света, трябва да започнеш от себе си.

Ето ги думите :

" С тези темпове през 2020 (може и да греша) българите ще се изравнят като население с малцинствата. И какво от това?Всички живеем в глобалното село наречено Земя, а родината е там където се чувстваш уютно." Този ти коментар ми навява чувството, че на теб не ти дреме за българското, не ти дреме дали ще се запази и т.н., навява чувство на безродие, нихилизъм . :)

Като престанеш избирателно да привеждаш извадки за да подкрепиш безмислиците си, ще видиш началото на мисълта ми:

Българите отдавна са покорили света с миграционните вълни които го залива.

и нейният завършек, че България не е парчето останало ни след Националните катастрофи:

Когато българите станат повече извън границите на България, тогава къде е България?

Късметлия си, че ме дразниш и си запилях половината пост, та дори и се налага да възстановявам една част от него.

Ти пък. :D Защо да се извинявам, какво съм казал?

Имам огромна тема за прошката. За седмица ще я прочетеш и едно от нещата които ще научиш е че извинението ти не може да промени мен, но може да промени теб.

Само като споменеш, че съм предоставил безплатно в интернет пространството 6 000 музикални файла на български език и още 16 000 на чужд предназначени за българските деца и българското образование, би трябвало да се засрамиш. Чакам публично извинение за думите ти!

................

В този сайт няма ли гражданска позиция, че някой който си призна, че не ме е чел може да си приказва с оправданието, че живота още не го е блъскал и не му е увряла главата?

Аз съм това, което е живота. Живота не е замръзнала усмивка.

Администраторска бележка: Моля не използвайте подобен стил на изразаване във форумите на портал. Спазвайте дух на уважение и разбирателство.

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Е вече ми стана ясно защо азбуки говори така за немците. Е, аз съм свободен от такава кармична обремененост и ги харесвам! За разлика от някои други народи. Каквото е било е история. Сега вече българите сме по-националисти от тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Е вече ми стана ясно защо азбуки говори така за немците. Е, аз съм свободен от такава кармична обремененост и ги харесвам! За разлика от някои други народи. Каквото е било е история. Сега вече българите сме по-националисти от тях.

О, да, на принципа парен каша духа, немците са много по-внимателни на тема толерантност към други етноси и има много изказвания, които никога не си позволяват, защото са видели до какво толерирането на тяхната привидна безобидност може да доведе. Наистина този народ не се е освободил напълно от кармата, която носи, но и много е научил от нея.

И да, поради липсата на подобни горчиви опитности в България, българите не приемат тази тема насериозно, а напротив, напоследък се вихрят разни настроения от сорта на "циганите, турците и евреите на сапун". Даже един ден си седях на плажа във Варна с една приятелка еврейка, която живее в Германия, и чух някакви (всъщност доста мургави българи, ама нейсе) да си говорят на висок глас и много грубо, и единият рече: "Циганин, турчин или евреин, това е псувня." И после му рече на този до себе си, за да го обиди: "Ей, евреин!"

На мен ми стана много неудобно, а мойта приятелка след пет минути мълчание каза само: "Колко са агресивни хората тук..."

Това в Германия няма нужда да пояснявам, че не само по отношение на евреите ами и на други етноси никой няма да си позволи да каже, а ако го направи, както веднъж чух някакви неонацита в трамвая да ругаят чужденците, има най-малкото реакции като "ВЪН!", което им извика от възмущение един по-възрастен мъж. Има някакво съзнание и реакция от страна на обществото към това поведение като към нещо силно нередно.

Но толерантността е такава само, когато е приложена към всички. Дали немците казват, че техните деца са по-умни от еврейските, или един българин ще каже 60 години по-късно, че българските деца са по-ученолюбиви от турските - все едно е. И това е нещото, което при нас българите минава незабелязано - стереотипи, с които живеем и за които вярваме, че не вредят. Тук не става дума за това някои групи на база етноческия си произход да се ползват с привилегии. Но тези "привилегии" възникват в резултат на мързела и неразумността на собствените ни управници - това не бива да се забравя. В Германия няма партии на етнически принцип, защото немците не са го допуснали. В Германия младите турци, родени тук, говорят немски и са доста интегрирани. И не могат да заобикалят законите заради това, че са турци. Създава им се някакво съзнание на граждани на тази държава - а за това се иска усилие, мисъл и труд. Проблемът на българина обаче е, че обича да вдигне ръце и да започне да се вайка, вместо да работи конкретно, уверено и целенасочено за решаване на проблемите без ексцесии обаче. Ето това някак си не го можем - да имаме принципен подход към всички и така да накараме всички да се почувстват равнопоставени като граждани, вкл. и по отношение на отговорността. Вместо това в процеса на тези мерки все се проявяват разни партийки, групички по интереси, мафийки, които се обособяват и започват да използват законите за собствени облаги. А с това подкопават и общественото доверие в държавата и в законността и оттам се започва саморазправата между отделни етнически и други групи, разделението и хвърлянето на вината на другия.

Немецът действително има чувство за ред и е безкомпромисен, понякога дори прекалено, в спазването му. И е такъв към всички. Няма черни и бели. И понеже не се допускат пробойни в системата, както винаги става в България, хората развиват доверие в това, че тя наистина работи за тях и развиват оттам гражданско съзнание. Добре е да се учим от немците и от други, но все пак българинът си е българин и за неговите условия и манталитет има нужда от специфични и подходящи за него мерки и методи. С което казвам, че идеите и опитът на другите са хубаво нещо, но копирането не винаги води до добри резултати.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...