Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Смисълът на родолюбието и националното самочувствие


Guest Христо

Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

Толкова ли няма с какво реално свое качество да се гордее човек, че трябва да опре до там да се гордее, заради това, че в даден живот е решил да се роди на определено място?

Ако приемем, че по време на еволюцията си даден дух е бил 10 пъти французин, 8 пъти турчин, 3 пъти китаец, 6 пъти руснак, 4 пъти немец... и само 1 път българин - дали този дух няма да има вложена любов към китайци, руси, французи и турци?

Много вероятно.

Ми оставете го човека на мира! Докато не се е боядисал в жълто и не си е дръпнал очите назад, всичко е наред!

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво е да се знае ,че сме велик народ и сме дали нещо на човечеството ,били сме много пред останалите държави ,благодарение на по висшите идеи ,които сме имали като цяло .Успехите които сме имали се дължат може и банално да звучи но точно на Любовта ,Мъдроста ,Истината и Правдата които са имали нашите владетели ,на духът на народът ни ,и сме губили когато всички тези цености са отсъствали ,и когато сме вървяли срещу тях .А вече настина смисълът се губи по някакъв начин да се прави разграничаване на различни народи ,всички сме хора и няма нужда от никакви граници ,напрактика те са излишни ,всички нации могат да живеят като един народ ,не е толкова сложно ,но някои народи поне за сега може да нежелаят да се откажат от високият си стандарт и да го заменят с малко по нисък например ,но въпреки това мисля ,че такъв народ би потдържал добър висок стандарт на живот .Надявам се в този си живот да стана свидетел на много положителни промени на Земята .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Който не разбира истината на прераждането или не иска да я приеме, почва да си измисля или се привързва към нереални идеали като: национална гордост, караща хора, които никога не са се виждали да изминават хиляди километри с целта да се убиват...

Линк към коментар
Share on other sites

Който не разбира истината на прераждането или не иска да я приеме, почва да си измисля или се привързва към нереални идеали като: национална гордост, караща хора, които никога не са се виждали да изминават хиляди километри с целта да се убиват...

Мисля че няма значение дали се прераждаш или не ,всъщност ако говорим за истината никой не ти дава гаранция ,че ще се преродиш .Това което тласка народите да воюват не е националната гордост ,на първи етап е пропагандата към някои страни ,като например англичаните са ги карали да мислят ,че германците са какви ли не изроди ,и че при тях отсътва човещината и добротата ,също и немците са ги обработвали по подобен начин ,за някаква игра на политици .Дори има много интересен случай през първата световна война когато на бойното поле се среажават англични и германци ,точно на Коледа боевете спират защото и двете страни празнуват този празник ,всъщност англичаните чуват как немците пеят коледни песни и те с тях започват ,после идва към техните окопи невъоръжен немец с елхичка ,и двете страни се сприятеляват ,започват и игри по футбол ,разменят си храни и т.н. ,оказало се че нито англичаните нито германците са такива ,каквито са ги описвали ,след Коледа отново продължава премирието ,на никой не му се започва войната ,а на политиците им отнема доста усилия да ги накарат да воюват отново ,но чрез заплахи от разтел и други подобни успяват да натделеят и след няколко дни отново започват сраженията .Между другото е интересно ,че страните които воюват се финансират от едни и същи банки ,страните получават огромни дългове а банките инкасират невероятни печалби .

Всъщност човек ако мисли право ,каквото и да става не би наранил някой ,както и да го убеждават да го направи .Между другото Лечителят Петър Димков е участвал във войната ,и мисля че е бил полковник или подполковник ,имали са сражения но интересното ,което споделя Петър Димков ,е че при тях той е стрелял над войниците и не е убивал човек ,като също са печелили и лесно битките .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

, отколкото между един българин, работещ в строителството като общ работник и един българин, работещ като реставратор на фрески във Ватикана... и двамата българи ще висят по сгради, но единият ще има съвсем различни мисли в главата от другия, който ще мисли главно за хляб, салам и водка...

Нещо неразбирам!!!Защо делите хората,нали светът щял да се глобализира и всички сме''щяли да станем едно семейство" .....Та дали реставратора не мисли за,хляб, салам и водка???? ТОЙ ДА НЕ Е НА ФОТОСИНТЕЗА...

Съгласна съм с Рамбо.

Във всеки човек има светлинка.

Загледайте се! :)

П.П. Мислите не са всичко. Спомнете си кой е бил най-добрия ученик според Учителя - един овчар, който не бил чувал за него ;)

Има и друго - обзалагам се, че в главата на този овчар никога не би възникнал въпрос от типа - Учителю, кой е най-добрия Ви ученик?

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пък съм искрено удивена как сте извадили думите от контекста на тема, обсъждана преди месеци в съвсем различна светлина. Рамбо в случая. Изрязал си едно шарено парченце и го зашил за своята измислена дреха от тълкования. И после се чуди защо изглежда зле. А пък после другите коментират неговия коментар. Странна работа.

Линк към коментар
Share on other sites

Смисълът на родолюбието-да помня от къде съм тръгнала.Та без корени,накъде?Просто си я обичам Родината такава каквато е.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Поканили гръцкия историк Плутарх да се премести от родния си град Херонея в Атина. На поканата той отговорил с думите: "Живея в малък град, който ще стане още по-малък, ако аз го напусна.".

Не бива да се смесват чувството (патриотизмът / родолюбието) и политическата доктрина (национализмът). Крайна форма на национализма е шовинизмът (когато се желаят чужди земи).

Линк към коментар
Share on other sites

Случило се преди 30, 40 години...

Радостен един човек възкликнал пред приятели.

Имам за вас една радостна новина.

- Повече виетнамци няма да идват в България!

Изумени приятелите му попитали.

- Защо?

Отговорил.

- Ем, защото последният дойде днес!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 years later...

Това е един от възможните отговори. Има и други. Един от отговорите е, че националното самочувствие може да бъде не само патерица, но и нормална, интернализирана част от личната самооценка. Здраво родолюбие.

Линк към коментар
Share on other sites

Моля да различаваме понятията народ/култура и нация/държава. Аз си имам здрава народна закваска и корени, но определено не приемам национализма - той не ми е нужен. Досега само е убивал народността. 

Линк към коментар
Share on other sites

Нацията непременно и само с държавата ли се свързва, не може ли и с рода и културата му? А етносът според теб към рода ли се числи, или може да бъде определящ и за нацията? 

Линк към коментар
Share on other sites

Ами така определят термина - нация - което означава, че българите, не-живеещи на балканския полуостров между Дунав и Родопите, не са по националност българи, но ако пазят езика, обичаите, културата си, те са българи по народност навсякъде по земното кълбо. Аз лично приемам на 100% това разграничаване.

Линк към коментар
Share on other sites

Доста ми е размито. Оказва се, че народът включва в себе си етноса, нацията и населението, а че понятието нация означава освен племе и народ. Тоест, разбирам те какво влагаш, но етимологията сама по себе си е неточна.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, ние с теб знаем, че неточността никак не е случайна. Това е начина да се промият мозъците на "масите". Кое ни обединява? Ако сме нация - това е границата, политическата ни уредба (класа) и търговските ни отношения с другите субекти - нации. Удобно за манипулиране, нали? Ако не си с нас (политиците и търговците, които влстваме в тези граници), значи не си българин, враг си. Това, че се покланяме и слугуваме на други "нации" - отделен въпрос.... 

 

Линк към коментар
Share on other sites

малко ми е странно това  ,,промиване" . На практика се осъществява от такива като мен . Имащи някакво правдоподобно верую , но с липса на визия за общата картина . На ,,нас" ни се пусне мухата с ,,правилната" идея и отговорноста е наша въпреки неразбирането ни . Мисля проблема идва от навика за надмощие . Нали ,, те" са опортюнистите :) . Тогава да ги елиминираме :) , може и само  оплюем ...Продължавайки в същата носока идва и мисълта за полезноста на това рушащо действие . Нали и колото да са те заслепили , когато се изправиш срещу ,,брата си" можеш да се светнеш за вечните духовни истини , за братството на душите . Възможност има . Тогава идва истината че враг е термин от ниските нива . И е само идея , която излъсква Човека . Очиства го . И не е само  ,,враг"  , а всичко което разделя .

Пиша това защото импулса/мухата може да идват от реален субект . Но може да се генерира и от глупоста/неразбирането на разпространителите . На практика това не е от значение . Важното е че действието е реално и човек може да се възползва от него . Да започне да вижда в разделението само красота . Шарения :) .

Знам че съм банален . Но използвам момента да туширам предишни спомени .:3d_142: ...Друго си е като го кажеш .

Линк към коментар
Share on other sites

Ако се светнеш.... И ако дойде... Грижат се редовно да не се случи... 

Линк към коментар
Share on other sites

преди 2 часа, Донка каза:

Ако се светнеш.... И ако дойде... Грижат се редовно да не се случи... 

 От този факт ,тръгна мисълта ми ... Казаха ми : ,,Ето , евреите ръководят света . Ти сега без да знаеш работиш за тях ". Подразни ме зависимоста  и това че  я навират в  очите . Доколко това е вярно и каква е връзката му с моя избор , как да живея живота си ? Евреите , които нямаха държава ? Ако това е истина не си ли заслужава да съм близо до тях ? Може да попия нещо :)

  За отношението ми към другите , има един въпрос който ме мъчи . Трябва ли да се измъчвам заради нещастието ?За моето е лесно , но за приятелите . Какво може да се направи когато си мислят че проблема е техен и ни приемат , ни предват ,Или пък искат нещо неправилно според мен ......Това също е към темата . Около деветдесета година , един приятел бе ходил в някакви Б.Г.турски села . И ми обясняваше как в магазина не искали да го  обслужват , защото не говорел на турски . Тогава не можех да изкопча подробности и не можах да реша процента на реалното . После се разбра кое как е , нищо че го замърлявиха :) и едните и другите .

 

 

 
Цитат

 

Според вас има ли смисъл от родолюбието и националното самочувствие ? Ако да - защо ? Ако не - защо ? Какъв е смисъла ? Наблюдавайки форуми предимно във ви бокса, забелязвам че много млади българи показват голяма загриженост към бъдещето на страната си, но за съжаление при по - голямата част от тях ( или поне от пишещите активно) родолюбието е примесено с омраза към чуждото. Опитвал съм се да изказвам по - умерени мнения, да им дам един по - умерен поглед върху нещата, но те не са ме разбирали, вместо това са ме смятали за предател, заблуден и тем подобни глупости. От друга страна пък има и много млади хора, които не само че не са родолюбци, но не им дреме за България. Съществуват и двете крайности. Не ми допада нито едната от тях, но тези дни надниквайки отново сред коментарите на загрижените за БГ , отново ми стана неприятно от нарастващата в тях агресия, това ми подейства някак си отблъскващо от патриотизма. Какво е вашето мнение по въпроса ? Самият аз съм забелязъл, че замисляйки се прекалено върху историта на България, моята любов към нея и съвременната политическа реалност ..., в следствие на едни или други фактори изпитвам раздразнение, което не е хубаво. Но пък и не мога да не обичам България. Срещал съм фразата : " Защо човек да се гордее от националната си принадлежност, след като няма заслуга за това ?"

 

 

Мисълта ми е  , родолюбието е в основата на собствената жизненост . А отхвърлянето , преклонението пред чуждото , както национализъм , шовинизъм са  пътеки на глупоста . Липса на трезва мисъл . От йога знам моралните принципи . Но от Дънов нещата станаха ясни и лесни . От училище знам , че живота се нарежда според мисленето . Но от беседите се разбира  точно как става това ...

Та въпроса е , как да се научат всички да мислят или  поне да разпознават реалното ? Малко изкуствен въпрос , отнасящ се и за мен , тъй като начините са много .Ако оставим основната истина за силата на любовта и потърсим нещо друго , може да видим какво . Човек кипи от енергия . :) Само гледа , къде да се прояви и започва битка :) .Битка след битка докато му опадат зъбите :) . Освен ако не му ги избият и докато лежи , започне да мисли . :)  

,, Грижат се редовно да не се случи...  "   лошото е в силата на човека , която изчерпват неусетно .

Вижте интервюто с Борислав Михаилов в ,,120мин" тази вечер .

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Току-що, АлександърТ.А. каза:

Около деветдесета година , един приятел бе ходил в някакви Б.Г.турски села . И ми обясняваше как в магазина не искали да го  обслужват , защото не говорел на турски .

Тогава ако го е имало това, е било много по-рядко и слабо. Сега е открито. За обслужване - парите ще ти вземат. Но ако си българин от Кърджали, Търговище, Разград и т.н., не говориш ли турски, вероятността да не те вземат на работа, е голяма... Имал съм мнозина клиенти от тези градове и българи и определящи се като турци, та знам за това от преки източници. Уважавам дружелюбната лоялност, работливостта, комшулука и уважението, на което бг турците са способни. Но факти като споменатия говорят, че каквото ние си направим, никой не може да ни го направи ... Защото такива факти са следствие от политика, водена и разрешавана от българи... 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Това е нормално следствие  дивия капитализъм . Взимат те на работа според какви дивиденти носиш . Нали :) . Без правна защита , в бизнеса няма братя . Съгласен съм с познатата фраза  за лошия материал . Невъзможно прецизни трябва да са законите , за да не се заобикалят . В това отношение сме стигнали дъното . По на долу  са само масовите трагедий като напр. в оръжейните заводи/бивши ,спуканите язовирни стени и т,н, . Хем тъжно , хем поучително , като протеста на майките . Може би просветлява , С мъка .Отговорноста е конкретна , само трябва да се разровят ниските властови позиций . Без да има значение каква е истината за кметицата от кв.Младост , няма никой от несвързаните със случая да е очуден от подобно обвинение . Много показен факт за нормалноста в ежедневието ни .

Българин да се наричам , първа радост е за мене ! В духовен смисъл българин е този който отива в Бога . Опитвам се на  това да давам значение .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Пример за национализъм. Премиер си на страната Х. Държавата У предлага икономически проект, който е много добър за страната ти. Обаче държавата Z чувства своя интерес застрашен от реализацията на проекта на държавата У. Чувства застрашени своите икономически интереси, своето влияние в страната ти Х. И започва да те натиска да се откажеш от проекта. Но ти отказваш да откажеш изгодния проект, поемайки съответните рискове. 

Друг пример за национализъм. В държавата У, идват на власт хора, които решават да забранят на твоите сънародници живеещи там да учат в училищата майчиния си език, искат водени от краен национализъм (или по - точно казано силен етнонационализъм) да им отнемат това право, понеже желаят тяхната асимилация. Ти търсиш някаква форма на противодействие на тази неправда, която освен че нарушава човешките права на сънародниците ти е същевременно и срещу демографската банка на народа ти, защото увеличава вероятността съответните хора лека полека да бъдат претопени сред по - голямата общност, в която живеят.

Трети пример за национализъм: по радиостанциите в страната, която управляваш звучат само чужди песни и ти търсиш начин това поне частично да се промени.

Ето и един пример за национално достойнство: https://gong.bg/football-sviat/mondial-2018/multimedia/video/bivsh-hyrvatski-selekcioner-natri-anglijskite-nosove-496190.

Редактирано от Кон Миролюбиви
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен примерите са по-скоро за патриотизъм. Тази статия ми допада - ясно разграничава понятията. В горните случаи национализъм е по-скоро поведението на държавниците от Y и Z. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...