Jump to content
Порталът към съзнателен живот

„Аз по-напред съм си изпратил душата си при Бога ...“ - Васил Левски


Guest Христо

Recommended Posts

" Аз по - напред съм си изпратил душата си при Бога и тогава съм тръгнал по този път."

Това са думи на Левски, преди той да се заеме с революционното си дело. Мислите ли, че това дело е утежнило неговата и на народа ни карма или то е било желано от Бога ? Нали е казано : " Който нож вади, от нож умира." :hmmmmm::hmmmmm: От друга страна нали българският народ има някаква мисия свързана с духовното развитие на човечеството, ако бяхме загинали като народ, това нямаше да е добре за осъществяването на мисията. :hmmmmm::hmmmmm::hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

" Аз по - напред съм си изпратил душата си при Бога и тогава съм тръгнал по този път."

...

Думи на човек посветил се със сърце и душа на една мисия, отдал се изцяло на едно свято дело. С дълбока вяра и гореща молба към Бог за подкрепа, той залага не само живота си, а и своята Душа.

Защото, както простичко го е обяснил Апостола , "Ако губя, губя само себе си, ако печеля, печели цял народ".

Така ги разбирам аз тези думи, Хриско.

Васил Левски - светиня за България.

Линк към коментар
Share on other sites

Питам и вас, понеже съм имал колебания по този въпрос. Повечето хора занимаващи се с духовното се изказаха одобрително. Но един кришнар каза, че Левски се е прекланял не пред Бога, а пред предците си( не това бяха думите, но смисъла - да), че се е борил за политическа свобода, а важна е духовната и че към нея трябва да се стремим, към освобождаване от материята и т.н. и т.н.Даде и пример с това, че Левски е зодия рак и е привързан към черупката си . :) Има ли смисъл в твърдението : "Левски е служил на егото на народа."

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

" Аз по - напред съм си изпратил душата си при Бога и тогава съм тръгнал по този път."

...

Думи на човек посветил се със сърце и душа на една мисия, отдал се изцяло на едно свято дело. С дълбока вяра и гореща молба към Бог за подкрепа, той залага не само живота си, а и своята Душа.

Защото, както простичко го е обяснил Апостола , "Ако губя, губя само себе си, ако печеля, печели цял народ".

Така ги разбирам аз тези думи, Хриско.

Васил Левски - светиня за България.

Аз не бих приела никакво мнение от Кришнар. Извинявам се ако съм остра. За мен Левски е СВЕТИНЯ на България!

Редактирано от Tina
Линк към коментар
Share on other sites

hrisko_89

...Даде и пример с това, че Левски е зодия рак и е привързан към черупката си .

А ти защо не му кажеш, че и Учителя (Петър Дънов) - най-превежданият и четен български автор в света, е също зодия рак!? И въобще си мисля,че човек, който може да изразява подобно мнение и да се мотивира толкова елементарно, не би могъл да е много отворен към духовното. Та нали пътят към Бога, извисяването на душите ни минава точно през отношенията ни към най-близките!?

Аз по - напред съм си изпратил душата си при Бога и тогава съм тръгнал по този път."

За мен тези думи означават,че Левски е бил наясно и с греховете, и с жертвите на земния си живот, в името на висшата цел, която си е поставил. Да не забравяме също,че той не е говорил за царство, а за братство между българи, турци, гърци, сърби ... което още повече го "изважда от черупката му". "Изпратил е душата си при Бога", за да я запази чиста и с това делото му надхвърля човешките измерения - съзнателно е отдал живота си, а преди това съзнателно е "изпратил душата си" – поискал е прошка от Бог предварително, защото е съзнавал греховността на средствата, с които е трябвало да си служи, в името на мисията, която е усещал, че трябва да изпълни.

Учителят често говори за това,че всичко в растителния и животинския свят е устроено според природните условия. Нежната тревичка не вирее в груби условия. Не бихме ли могли това да отнесем и към условията, в които Апостола е трябвало да устоява идеята си, да оцелява, а заедно с това – да спасява цял един народ...

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

И за мене Левски една Светиня в българската история. Както Христос е умря на кръста, жертвайки се за човечеството, така и Левски е пожертван (или се е самопожертвал).

Иван Вазов в стихотворението си "Левски" това и представя

Той беше безстрашлив. Той беше готов

сто пъти да умре на кръста Христов,

да гори, кат Хуса или кат Симона

за правдата свята да мре под триона.

Линк към коментар
Share on other sites

Душата, заедно с емоциите си е двигателната сила която води човека и в зависимост от емоциите човек може и се подведе и постъпи лошо или несправедливо. Но когато душата е при Господа и е водена от него, то човека не може да сгреши и да се отклони от Божията воля. Аз така го разбирам. Нали си имаме и една народна приказчица: "Господи ти пред мен и аз след теб!"

Линк към коментар
Share on other sites

" Аз по - напред съм си изпратил душата си при Бога и тогава съм тръгнал по този път."

Това са думи на Левски, преди той да се заеме с революционното си дело. Мислите ли, че това дело е утежнило неговата и на народа ни карма или то е било желано от Бога ? Нали е казано : " Който нож вади, от нож умира." :hmmmmm::hmmmmm: От друга страна нали българският народ има някаква мисия свързана с духовното развитие на човечеството, ако бяхме загинали като народ, това нямаше да е добре за осъществяването на мисията. :hmmmmm::hmmmmm::hmmmmm:

Човек не трябва да наврежда на други същества, но това не означава, че няма право да защитава себе си или други хора в нужда. Карма може да се натрупа и от бездействие, т.е. да не направиш нищо в ситуация в която имаш възможност да помогнеш. В такива случаи, когато се извършва насилие срещу някого с бездействието си ти подкрепяш това насилие.

Линк към коментар
Share on other sites

Моника, няма смисъл да му казвам за учителя, защото той и на него намери кусури. :D Аз понякога съм се чудил как такъв човек критикуващ постоянно другите религии, освен своята, отричащ националните ценности, критикуващ и един точно определен етнос може да се има за духовен, но не съм могъл да стигна до категорично мнение, поради големите му окултни знания, посланията в клиповете за мир и любов и т.н.Хора всякакви. Явно той не осъзнава своето поведение. :) Негова си работа. Някой спомена за духовни водачи напътствали политически фигури, това е интересно. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ще узнаете нещо за живата връска между Учителя и Васил Левски ,като прочетете стр.287 от книгата на Светозар Няголов "СВЕТЪЛ ЛЪЧ към човешките души".

Линк към коментар
Share on other sites

Питам и вас, понеже съм имал колебания по този въпрос. Повечето хора занимаващи се с духовното се изказаха одобрително. Но един кришнар каза, че Левски се е прекланял не пред Бога, а пред предците си( не това бяха думите, но смисъла - да), че се е борил за политическа свобода, а важна е духовната и че към нея трябва да се стремим, към освобождаване от материята и т.н. и т.н.Даде и пример с това, че Левски е зодия рак и е привързан към черупката си . :) Има ли смисъл в твърдението : "Левски е служил на егото на народа."

Освобождаване от материята?Как можеш да отричаш че си дошъл на тази земя с тяло и благодарение на това тяло имаш възможност да се развиваш.Каквото е трябвало да стане е станало и Левски действал според това,което му е диктувало неговото сърце,той е постъпил искренно.Благодарение на него ние живеем тук-свободни-българи.

Линк към коментар
Share on other sites

Този човек не се отрича от тялото си. :) Той просто не вижда смисъл в борбата за политическа свобода, както и в делото на Левски. Като аргумент изтъква това, че целта на земния живот е освобождаване от кръга на преражданията, от материята ( в този дух му бяха думите).

Линк към коментар
Share on other sites

Като аргумент изтъква това, че целта на земния живот е освобождаване от кръга на преражданията, от материята ( в този дух му бяха думите).

Не точно от материята, а от низшите желания, привързващи духа към материята. Човек се преражда заради ненадживените си желания.

Линк към коментар
Share on other sites

Това са аргументите на въпросния господин, омаловажаващи Левски.Доста ме подразни... Пускам цитати, защото не бих могъл по - добре да ги изкажа. Някой ако желае да коментира :

На 24.02.08 в 16:47 u_raj каза:

Васил Левски не е вярвал в Бог, а -в ЛУННИТЕ ПИТРИ(ПРЕДЦИТЕ НИ)!

"Който нож вади-- от нож умира"

Исус Христос

Васил Иванов Кучнев е 'Слънце в Рак', архетип: конспиратор#1(Тихите води с най-дълбоки). Следва го Скорпиона. Рак се характеризира с архетипа на най-големите домошари и родолюбци.

..................................................

На 24.02.08 в 20:09 u_raj каза:

Ако вярва в Христос мечът не е за него. Той иска да спаси рода и родината...това не е Христос.

Ако вярва в Христос пази 'заповедите'....иначе свободни уговорки не става...комунизъм...поДнимаеш?...:)

....................................................

На 24.02.08 в 21:35 u_raj каза:

Има една книга за 'Левски и масоните'...намери и прочети, ХрисТко...;=))))

........................................................

На 25.02.08 в 6:17 u_raj каза:

Колко е простичко: Ако вярваш и следваш инструикциите на Кришна няма да ти се налага да мислиш за род и държава и да нагаждаш Бог към тях. Бог не се нуждае от 'свободен род и държава', Той иска душата ти да е свободна, но някои се обвързват с род и държава и после плачат 'защо Бог не им помагал'...И за това ристенството е фалшиво, не за друго...

ХрисТко, пак те връшам на момента, когато ристенството станало 'лунно(хванало луннта риби от чифта на Исус) и Кришна им изпратил исляма като контратеза за неутрализация на материалните енергии....Кришна винаги така прави.

.....................................................................

На 03.03.08 в 18:34 u_raj каза:

'Равните права' дали водят до равни задължения?..:)..Според мене идеите на Левски са типично масонски, едното,което противоречат на 'Божието царство', че 'Бог е демократ-републиканец' и второ са директно внедрени в експериментът наречен 'социализъм'(комунизъм).

Хората са равни като душИ, но само в Духовния свят! В материланият свят 'равни права' имат само в психиатричните клиники и моргите....;-))) Дори в казармата(униформеност на формата с тенденция-към съдържанието!) нямат 'равни права'.

Иначе като утопия кореспондира с идеите на Томас Мор...

;)

................................................................................

.

На 03.03.08 в 21:13 u_raj каза:

ХрисТко, ти ще разбреш по-късно, че не имало 'робство' в смисъла, който се опитват да предствят другарите, както и руско-турската война е имперска война на Русия(която е масонска по онова време, православието е прието заради алкохола),както и след това е платена със злато от България.

................................................................................

....

На 06.03.08 в 7:23 u_raj каза:

( Това е обръщение към друг участник в дискусията, не към мен). Ястреб,ако се интресуваше малко повече и четеше повече от 1 черна книга, то щеше да разбереш, че т.нар. 'освобождение от турско робство' Е КОМУНИСТИЧЕСКА(МАСОНСКА)инициатива на имперска Русия и че после 'освобождението е ПЛАТЕНО със злато от държавата 'България' на 'братска' Русия. И после пак комунистите-евреи внедриха в учебниците митове за революционерите Ботев и Левски(конспиратори), просто защото си падат по бунта. 'Тайни организации', заговори, вечери и ..........резби...;-)

А аз ти давам пример с това, че идеите на т.нар. 'осовбождение' са УТОПИЧНИ, същото и както идеите на 'освобождението на евреите от робството е Египет'.

ПРОСТО ЗАЩОТО ЕВРЕЙСКОТО СВЕТОУСЕЩЕНЕ Е ПРИМИТИВНО:

-ИЛИ 'ГОЛ НИХИЛИЗЪМ'

-ИЛИ 'СВОБОДА В МАТЕРИЯТА'

Евреите, бидейки в Ниския Астрла и ниска класа хора, не разбират(тъй като имат стеснено светоусешне), че 'робството' иде от пребиваване в материалния свят, но 'освобождаването' не става с груба сила или 'разпятия'...

.................................................................

На 06.03.08 в 15:57 u_raj каза:

ХрисТко, да ти кажа ли лафа на батето?: "Не ме занимавай с глупости, бе младеж"!;))))))) Водолей си-добре, само, че със свежо 'ЕГ Не'...Моето също е свежо, но нали ти казах, че е 'ЕГ Да'. Това ще рече че не робува на кръвни доктрини.

Душата НЕ Е МАТЕРНА, ХрисТко.

Имаш време да се освободиш от кръвните доктрини. Те между другото, имат характер на старозаветния демон яхова(йешива). Всички демони обожават ведическия Шива.

Аз обожавам КРИШНА, ОТВЪД МАТЕРИЯТА, КРЪВТА, ГЕНИТЕ...

....

споко-имаш време да го осъзнаеш...не бързай много, да не счупиш нещо ей...;-))))

Линк към коментар
Share on other sites

Докато четях написаното по-горе, в ума ми беше беседата, която четох по друг повод вчера - Дали може

“Дали може сляп сляпаго да води?" Този въпрос се отнася повече до умствената слепота, отколкото до физическата. Може ли умствено слепият да учи и да ръководи другите хора? Кой може да води физически слепият? Само онзи, който вижда. Същият закон има отношение и към Духовния, и умствения свят. На физическия свят лесно се познава кой е сляп и кой не, обаче, опитайте се да кажете на някого, че е духовно или умствено сляп. Колкото и да го убеждавате в това, даже и да е сляп, мъчно ще го убедите.

Много поводи за размисъл дават разсъжденията нататък.....

За да разберем защо и как Левски е "изпратил душата си при Бога" - по-напред- ни е нужна чистота на очите и мъдрост на зрението. Имало една киномашина на времето - поглежда човек в нея, и вижда шарен свят.... но спира да вижда истинския.... На това ми приличат тълкуванията през призмата на някакви учения...

Да виждаш нещата само физически, това значи, да виждаш формата им; да ги виждаш духовно, това значи виждане по съдържание; да ги виждаш умствено, това значи, да виждаш смисъла на нещата. Обаче, човек трябва да вижда и в трите свята – по форма, по съдържание и по смисъл. Това значи външно и вътрешно виждане.

Дали може

Само с вътрешно и външно виждане може да бъде разбран Левски и животът му. А дали може разбраното да се изкаже с думи.... засега не намирам в себе си такива...

Линк към коментар
Share on other sites

Хриско, безсмислено е да се занимаваш с фанатици. Няма значение, колко разумни аргументи ще им изложиш, те винаги ще намерят начин да оправдаят възгледите, думите и действията си.

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина не искам никой да съдя, но понякога наистина сериозно съм се замислял как е възможно да не осъзнава, че той обвинява в фанатизъм хора ( православни, протестанти), а той е същия. И съм се аргументирал ( без агресия)защо мисля че е като тях, той не вярва. :) Какво да се прави. Е, и аз не съм много обективен по отношение на родното ( макар че се стремя, по - обективен съм от много други), леко съм си пристрастен. :feel happy: Но просто съзнанието ми не може да възприеме, че е възможно делото на Левски да е напълно безсмислено, както той ме убеждаваше.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес се навършват 136 години от обесването на Левски.

Девет годин той

скита се бездомен, без сън, без покой,

под вънкашност чужда и под име ново

и с сърце порасло и за кръст готово,

и носи съзнанье, крепост, светлина

на робите слепи в робската страна.

Думите му бяха и прости и кратки,

пълни с упованье и надежди сладки.

Говореше често за бунт, за борба,

кат за една ближна обща веселба,

часът на която беше неизвестен;

изпитваше кой е сърцат, сиреч честен,

участник да стане във подвига свят;

всяк един слушател беше му и брат.

В бъдещето тъмно той гледаше ясно.

Той любеше свойто отечество красно.

Той беше скиталец и кат дете прост

и като отшелник живееше в пост.

Горите, полята познати му бяха;

всичките пътеки кракът му видяха,

пустинята знайше неговия глас,

хижата го знайше и на всеки час

вратата й за него отворена беше.

Из Левски

Още тук

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Днес се навършват 172 години от раждането на Васил Левски

Една от най-светлите личности в българската история, според мен.

180px-Levski3.jpg

"Приятелят ми Левски, с когото живеем, е нечут характер! Когато ние се намираме в най-критическо положение, то той и тогава си е такъв весел, както и когато се намираме в най-добро положение. Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и все весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее. Колкото и да се намираш в отчаяност, той ще те развесели и ще те накара да забравиш всичките тъги и страдания. Приятно е човеку да живее с подобни личности ... "

из писмо на Христо Ботев

Любен Каравелов го нарича “пръв български светия”.

В личния бележник на Васил Левски освен насоки за революционна дейност може да се намерят и съвети за лечение, за боядисване и ...

Искам, мамо,

да те видя

и вси мили

у дома,

но знамето ме

не оставя.

До кога ли ще мога,

до [кога?].

--------------------

Сбогом, мила,

кой знай дали

щеш ме видиш

вече жив.

Но, драга, не щеш ме

забрави,

ако падна аз

убит.

-------------------

Сал за тебе

мисля, мамо,

и се готвя за боя.

Пред вразите ни

рамо с рамо

във кръв ще се

облея.

-------------------

Сбогом, мила,

кои знай дали и пр.

[?]

стр. 21-22

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

И тъй, щом сте в Божествения свят, ще се стремите към следния закон: вие трябва да реализирате всичко онова, което е определено от Бога. Всеки трябва да разбира защо е дошъл. Изпълнете програмата, която е дадена за вас и не се бойте! Сами не си правете никаква програма. Изпълнете вашата програма, която е определена от природата, и животът ви ще тече по мед и масло. Мнозина се спират пред идеята, защо са се родили на земята. Споре мен, това е смешен въпрос. Отивам в училището да уча и питам, защо съм дошъл. - Да уча разбира се. (Беинса Дуно)

Левски е имал мисия, следвал е идеала си, изпълнил е това, за което е дошъл. Сещам се за една мисъл от филма "Смело сърце"-Всички умираме, но не всички живеем достойно! Идеалистите са движили света, те са носели светлината, вярата в по-красив и хармоничен живот.

Ако всеки изпълни мъничкото, за което е дошъл на земята светът би бил по-красив :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Вие, последователите на Учителя, мислите ли че ако живеехте по времето на Левски, можеше и да го заклеймите, дори да го предадете, за да не създава насилие, а не както сега да се изказвате положително за него, с уважение ? Дори се правят намеци, че той може да е имал духовен учител. Мислите ли, че щяхте да смятате същото ако бяхте съвременници на Левски, ако я нямаше дистанцията на времето, ако всичко това не беше история ?

Понеже Левски е включвал употребата на насилие в своите идеи, а насилието май е несъвместимо с религиозните учения и това на Учителя в частност ? " Ако ти ударят едната буза, обърни си и другата" - това при абсолютно всички случаи ли трябва да се прилага и буквално ли трябва да се тълкува ? Кой може да прецени кога насилието е допустимо от Бог и как да прецени, и как другите да му повярват, както са повярвали на Левски ?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Насилие ли е създавал Левски? Това не предполага ли средата да е била хармонична? Колкото до заклеймяването и предателството те също с в разрез с духовното развитие, така че... Не може да престъпиш една духовна норма, за да се предпазиш от престъпването на друга. Освен това е казано ако те ударят по едната буза да обърнеш другата, но никъде не е казано, че ако ударят някой друг, не трябва да го защитиш.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами нали революцията е свързана с убийства, макар и да е с благородна цел, това не е ли насилие ? В такъв контекст ми беше въпроса. Аз вас питам, дали има изключения от правилото.

" Това не предполага ли средата да е била хармонична?" - Ако знаех, нямаше да питам.

" заклеймяването и предателството" - Ок, може би несъгласие.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Все пак непосредствено преди да започне революционната си дейност, Левски е бил дякон- логично е, че с това изказване обвързва по-нататъшния си път с духовното, приема, че това е неговата мисия. Нищо негативно не виждам в изказването му, напротив- още едно свидетелство, че за времето си това е било изключително трудно, и в същото време правилно, решение :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...