Jump to content
Порталът към съзнателен живот

„Аз по-напред съм си изпратил душата си при Бога ...“ - Васил Левски


Guest Христо

Recommended Posts

Аз не говорех за конкретното изказване, имах предвид дейността му като цяло. Както и да е. :) Ще може ли в заглавието да бъдат написани целите думи на Левски, понеже аз съм ги постнал целите в първия с пост в темата, но не и в заглавието ? Така ще може всеки да ги вижда, без да се налага да гледа темата от самото и начало.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

В нашата България не ще бъде така, както е сега в Турско. В нея всички народи ще живеят под едни чисти и свети закони… и за турчина, и за евреина и пр., каквито и да са, за всички еднакво ще е… Така ще е в наша България. Ние не гоним турския народ, ни[то] вярата му, а - царя и неговите закони, с една дума, турското правителство, което варварски владее не само нас, но и сами[те] тур[ци].

В Българско не ще има цар, а “народно управление” и “всекиму своето”. Всеки ще си служи по вярата и законно ще се съди както българинът, така и турчинът. Свобода и чиста република.

Левски до чорбаджията Ганчо Милевв Карлово, 10.05.1871 г.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, това ми е напълно ясно и го харесвам . Дори съм го слагал в профила си във вибокс.ком, постнал съм го в блога си в сибир.бг. Но това не е конкретен отговор на въпроса ми, пък има и още :

“Ние не гоним турския народ, ни верата му, а царят и неговите закони, с една дума турското правителство, което варварски владее не само българите, но и самия турчин в Българско ..."

"Ние гоним царя и неговите закони!"

Нареда до работниците за освобождението на българския народ, септември 1871 година.

Подбуда и цел:

Подбуда – тиранството, безчеловещината и самата държавна система на турското правителство на Балканският полуостров; цел – с една обща революция да се направи коренно преобразование на сегашната държавна деспотско-тиранска система и да се замени с демократска република (народно управление) на същото това място, което са нашите прадеди със силата на оръжието и със своята свята кръв откупили, в което днес безчеловечно беснеят турски кесиджии и еничари и в което владей правото на силата, да се подигне храм на истината и правата свобода и турския чорбаджилък да даде място на съгласието, братството и съвършеното равенство между всичките народности: българи, турци, евреи и пр. щат бъдат равноправни в сяко отношение, било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото било – всички щат спадат под един общ закон, който по вишегласието от всичките народности ще се избере.

За враговете на демокрацията и републиката - смърт

Ако някой презре и отхвърли предначертаната държавна система демократска република и състави партии за деспотско-тиранска или конституционна [в смисъл монархична] система, то и такива ще се считат за неприятели на отечеството ни и ще се наказват със смърт.

``Ние чуждото не щем, но и своето не даваме!``

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Донке, благодаря, сайтът за Левски е интересен. Мисля да го поразгледам. :thumbsup1::feel happy: Идеите на Левски, които публикувах в горния си пост , ги пуснах с оглед на въпроса ми, пуснах ги в контекста на въпроса за делото му, а не че одобрявам смъртното наказание и революцията, съотнесени към днешното време. Не мисля,че има нужда от такива крайности. ;)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Ами нали революцията е свързана с убийства, макар и да е с благородна цел, това не е ли насилие ? В такъв контекст ми беше въпроса. Аз вас питам, дали има изключения от правилото.

" Това не предполага ли средата да е била хармонична?" - Ако знаех, нямаше да питам.

" заклеймяването и предателството" - Ок, може би несъгласие.

От тази гледна точка и законът за кармата, когато тя е негативна е насилие. Ще се върна на думите „ако те ударят по едната страна, обърни си другата“. Тука същественото е да се освободим от егоизма си и всички произтичащи от него чувства. Важното в случая е да не изпитаме омраза, а любов, разбиране и състрадание към удрящия ни, да не изпитаме желание за отмъщение, да не изпитаме желание да му навредим (и най-вече да не навредим на неговото развитие). Не става въпрос да се смирим пред злото – това никога не бива да допускаме, но да се освободим от собствения си егоизъм, от чувството за наранена чест и достойнство. На изток ненапразно всички аватари са от кастата на кшатриите (воините). В християнството се тачи св. Георги, говори се за ангелско войнство. Не друго, а именно воинство. Но ангелите са лишени от желанието да разрушават и нараняват. Те са еднакво загрижени както за собственото си благо, така и за благото на тези с които се сражават. Ако човек върши някакво зло, то да спре да върши това зло е преди всичко в негов собствен интерес.

Значи основното е да не изпитваме чувства свързани с нисшото ни его защитавайки справедливостта и доброто в хората. Ако можем да обичаме противника си вместо да го мразим, тогава и действията ни ще бъдат от духовно естество, въпреки че отстрани определени хора може да ги възприемат като насилие.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Вие, последователите на Учителя, мислите ли ...

Може би това ще ти отговори донякъде:

"Още същия ден при нас дойде един млад човек и ни каза, че и тяхната комуна, която била наблизо, пострадала. Ние разбрахме, че наблизо до нас има друга комуна, на анархисти. Ние им симпатизираме. Отличават ни само методите, с които осъществяваме своите идеали. Ние сме против всякаква принуда, а те все още имат насилствената експлоатация като средство за началото на новия безвластен живот.

Нашето импулсиращо начало е любовта, която виждаме във всичко. Тя е в тихия лазурен ден, в изобилието и в бурята. Съседите от анархистичната комуна считат, че вредните елементи на живота трябва да се отстранят така, както се отстраняват гъсениците от дърветата. Ние мислим, че методът на това „отстраняване” е вреден и гибелен за тия, които го прилагат и че нищо от това, което иде след „отстраняването” не носи добро, тъй като е положено върху кръвта, сълзите и страданията на хората. Ние вярваме, че всяко нещо, което човек изгражда отвън, трябва предварително да е осъществил в себе си. И отделния човек е един свят, който трябва да се устрои идеално, както смятаме да устроим нашия свят. По такъв начин отделната личност не се обезличава като безсмислен комар в обществото, а ще звучи като тон във великата мелодия на целокупния живот.:

Из спомените на Георги Томалевски

Надявам се, няма цитираното да бъде разбрано погрешно. Възхищавам се и се прекланям пред Левски.

Линк към коментар
Share on other sites

Станимире, Левски дори така да е разсъждавал, той е бил един. :D Както и да е, животът е бил тогава и особено в България, истинска джунгла. Борба или бягство - природен закон. Самозащита. По добре с мир да се отстраняват вредните елементи, но просто надали хората от онова време са щели да го осъзнаят, пък и като ти е теглото на главата сигурно е още по - трудно.Може би за онзи етап на съзнание на българите и Особено на завоевателите, особено на тях, май е било невъзможно без бойни действия да се избавим.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Направих съвременен вариант на Наредата на Левски до работниците за освобождение на България. :) Ще го пусна в сибир.бг, който иска ще му пратя линк било то в темата или на ЛС.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

"В едно свое писмо Ботев казва следующето за Левски, с когото намира подслон в една ветрена мелница накрай Букурещ: "Приятелят ми Левски е нечут характер. Когато ний се намираме в най-критическо положение, той и тогава си е тъй весел, както и кога се намираме в най-добро положение. Студ, дърво и камък се пука, гладни от два-три дена, а той пее и все весел. Вечер, дордето ще легнем, той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее. Колкото и да се намираш в отчаяност, той ще те развесели и ще те накара да забравиш всичките тъги и страдания. Приятно е човеку да живее с подобни личности!"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

За мен  името  на Левски е нещо много чисто и свято.Посветил  е живота си на божията воля.Да повдигне съзнанието на цял един народ, жертвайки лично щастие, семейство, благополучие.Дошъл е на този свят с ясното съзнание, че мисията му за "Свобода, равенство, братство"ще изисква да се плати с големи жертви.Готов е да ги направи и остава да живее в съзнанието на народа ни .Ако всички сме като него ще се оправи живота ни, ама най- трудно се променя съзнанието на човека.Да живее с ясното съзнание, че ще мине през изпитание на съдбата да убива дете, в името на идеята да помогне на народа си и накрая да даде живота си пред олтара на Отечеството си.Поклон пред такъв достойно извървян житейски път!

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина е нужно ясно, високо съзнание, за да служим на Бога. И стремеж да свършим това, за което сме дошли на Земята, колкото и мъничко да е, да е за Бога.

Ако нямаше хора като Левски, може би и ние днес нямаше да сме тук...

Линк към коментар
Share on other sites

Учителят много категорично го е казал - Белите братя донесоха свободата на България от османско робство. За тази кауза, те са работили чрез повечето български възрожденски родолюбци - революционери, духовници и общественици. Сред тях Левски е най-светлата личност и не случайно е наречен "Апостол на Свободата". Освен всичко Левски е и представител на определена възвишена ангелска йерархия.

Има един спомен от Ботев, който описва времето, когато заедно с Левски са обитавали една разбита воденица в най-лютата зима. През цялото време, въпреки оскъдицата и студа, Левски не е изгубил присъствие на духа. Нещо повече - пеел е. До края на живота си той е работил всеотдайно и безкористно за най-големия идеал - СВОБОДАТА.

Поздрави: Bethedismile.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Ами нали революцията е свързана с убийства, макар и да е с благородна цел, това не е ли насилие ? В такъв контекст ми беше въпроса. Аз вас питам, дали има изключения от правилото.

" Това не предполага ли средата да е била хармонична?" - Ако знаех, нямаше да питам.

" заклеймяването и предателството" - Ок, може би несъгласие.

хриско извинявай ама сме били под робство тогава - на хората им омръзва да са роби и се надигат с насилие като не става по друг начин ако тебе те заробят и ти връчат чалма да те питам

Линк към коментар
Share on other sites

Ако печеля, печеля за цял народ. Ако загубя, губя само мене си.

Левски

Левски е минал по пътя на монах, военен и политик търсейки как може да

бъде най-полезен на отечеството, как България да се освободи.

Той ме е вдъхновявал винаги със своята отдаденост на делото, смелост,

разум, мъдрост, самоконтрол, разбиране на хората, скромност, практичност, вяра.

Мисля че да би имало сега в България 5 политици като Левски, за

3 години щеше напълно да се оправи.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

хриско извинявай ама сме били под робство тогава - на хората им омръзва да са роби и се надигат с насилие като не става по друг начин ако тебе те заробят и ти връчат чалма да те питам

thumbup2.gif

Гарванче, мисля че Хриско тогава нямаше само да се сънува като супергерой и нямаше да пита "що е то насилие и има ли то почва у нас", ами щеше да хване камата и пищова biggrin.gif

n650048530_1494374_6465.jpg

"Българио, за тебе те умряха,

една бе ти достойна зарад тях,

и те за теб достойни, майко, бяха.."

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че да би имало сега в България 5 политици като Левски, за

3 години щеше напълно да се оправи.

:hmmmmm:Пък аз си мисля, че ще ги обесим... /народопсихология.../:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Истинският лидер преди всичко трябва да вдъхновява и мотивира. Какво обаче може да мотивира съвременния българин? Май е безсмислено да ни се изпращат възвишени същества да ни ръководят, преди бездуховността да ни е докарала до отчаяние. Преди да сме видели пропастта, все ще си вярваме, че пътят ще ни отведе донякъде.

Линк към коментар
Share on other sites

В нашата България не ще бъде така, както е сега в Турско. В нея всички народи ще живеят под едни чисти и свети закони… и за турчина, и за евреина и пр., каквито и да са, за всички еднакво ще е… Така ще е в наша България. Ние не гоним турския народ, ни[то] вярата му, а - царя и неговите закони, с една дума, турското правителство, което варварски владее не само нас, но и сами[те] тур[ци].

В Българско не ще има цар, а “народно управление” и “всекиму своето”. Всеки ще си служи по вярата и законно ще се съди както българинът, така и турчинът. Свобода и чиста република.

да ти кажа според мен в днешен ден още сме си роби ама не се усеща толкоз силно чувала съм за градове в България където са много силно ислямизирани дори на скоро гледах репортаж по друг повод - нейде от Разград - все едно даваха репортаж от Турско село не от Българско и като чуя как някой по телевизияата да казва "Родопите си отиват отиват неумолимо" и ми се доревава

Линк към коментар
Share on other sites

Пък аз си мисля, че ще ги обесим...

Левски е бил не само идеалист, но и реалист.

Не е хранел никакви илюзии за хората. Имал е верни помощници.

Постоянно е обмислял и привеждал в изпълнение плана си за въоръженото въстание, де факто

е ръководел комитета в Румъния, занимавал се е с фалшиви документи, купуване на оръжие и др.

Пет човека с подобни морални и организационни качества са голяма сила.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами нали революцията е свързана с убийства, макар и да е с благородна цел, това не е ли насилие ? В такъв контекст ми беше въпроса. Аз вас питам, дали има изключения от правилото.

" Това не предполага ли средата да е била хармонична?" - Ако знаех, нямаше да питам.

" заклеймяването и предателството" - Ок, може би несъгласие.

хриско извинявай ама сме били под робство тогава - на хората им омръзва да са роби и се надигат с насилие като не става по друг начин ако тебе те заробят и ти връчат чалма да те питам

Гарванке, сега не ми се връща да си чета старите постове, а и нямам време. Но ако прочетеш всичките ми мнения по темата, ще разбереш какво имам предвид. Въпросите ми са свързани с мнения на един кришнар,а и с желанието ми да получа някои отговори касаещи дейността на Левски от една страна и духовното развитие от друга. Питал съм хората в сайта, какво мислят по определени въпроси. Никъде не съм изказвал категорично мнение в една или друга посока, задавал съм въпроси, които съм имал в себе си. Както казах става дума за Духовно развитие, там нещата не са толкова очевидни и прости, затова са били и въпросите ми. Щом ще коментираш, не вади от контекста, чети всичко което съм казал/питал, вниквай във въпросите ми...

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

hrisko прочетох дискусията още преди да ти пиша - прав си попринцип в миналото по цял свят откакто свят светува е имало революции но такива са били времената у нас... извинявай че ти писах просто обърнах внимание на тези думи ама нямам нищо против никое мнение или думи просто и аз попитахй защо мислиш така :)

Редактирано от Гарванче
Линк към коментар
Share on other sites

"и аз попитахй защо мислиш така :) " За кое как мисля ? Религиите заклеймяват убийството, това се отнася за християнството в частност. Убийството по принцип е грях, трупа се карма с него. Та затова просто попитах. Не съм изказвал някакво категорично мнение в едната или другата посока, проверявах какво мислят хората. Все пак сме в духовен сайт.

"Мисля че да би имало сега в България 5 политици като Левски, за

3 години щеше напълно да се оправи." Няколко птички пролет не правят, по принцип. Но може би щяхме да сме се оправили, но щеше да е малко изкуствено като че ли.

"Учителят много категорично го е казал - Белите братя донесоха свободата на България от османско робство. За тази кауза, те са работили чрез повечето български възрожденски родолюбци - революционери, духовници и общественици." Бедеди, изникна в мен въпрос. Хем белите братя са подкрепяли българската революция за освобождение, хем Учителят е бил против войните ни за национално обединение след 1878г. ? Защо освобождението с революция да е било подкрепяно, а обединението с войни не ?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

Левски при всички положения е велик българин, голям политик, добър човек с различни полезни качества, самоотвержен родолюбец и т.н. Но образът му е превърнат в икона, тоест идеализиран е. Ако трябва да се гледа по - обективно на нещата, трябва да се отбележи, че Левски не е бил чак толкова скромен, колкото е изкарван : обичал е да се облича добре, за да е представителен пред народа, поне така твърдеше Божидар Димитров в едно предаване. Все пак Левски е бил главната фигура в националната ни революция. Историята не е литература, та да се хиперболизира.Иначе да : преправял се е на различни хора, дегизирал се е с различни дрехи, за да е по - трудно разпознаваем. Също така той има едно написано стихотворение : стихотворение посветено на самия него.Бях го прочел в една книга, но не можах да го намеря. :) Да, бил е скромен и честен, но не толкова скромен, колкото е бил представян от освобождението до наши дни.Може би и хората, обявени за светци, не са били толкова съвършени, колкото ги изкарва църквата. Явно хората, които имат и са имали духовна и политическа власт над народите, са преценили, че тези народи се нуждаят от едни идеализирани образи, образи икони. Но дори Левски да не е бил чак толкова скромен, все пак си остава велик българин и политик, човек с високи идеали, готов да се жертва, за да ги осъществи. :)

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...