Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За Истината и Лъжата


Мозата

Recommended Posts

Благодаря ти Велина - докато четях постовете си мислех да напиша нещо подобно.

Да, разбира се, много е красиво, когато нашата искреност и безрезервно приемане на човека пораждат в отговор същата искреност...Но...

но за съжаление този принцип не сработи, на два пъти
А защо го абсолютизираме? Не се ли опитваме пак да натикаме живите хора, които обичаме в Прокрустово ложе, па макар и то добро, красиво.... Очевидно те не са готови за нашата искреност, още по-малко за своята. .. Лъжите им може би "поправят" по своеобразен начин света им и ти показват къде е слабостта им - от какво се страхуват, какво желаят, какви очаквания имат към твоето поведение. Понякога е много полезно да разберем защо и по какъв начин някой се опитва да ни манипулира. И това не предизвиква у мен отвращение, а благодарност .... Звучи странно, но ако се замислите...:)

аз не съм била човекът , който може да предизвика промяната в тях

А защо смяташ, че така трябва да бъде? Ти отговаряш за промените в себе си - те - за своите. Нямаш право да искаш промени у другия - това нарушава личната му свобода. Не можеш да искаш от себе си способности и сила да предизвикваш тези промени - това е работа само на силата, която наричаме Бог.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Отговори 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Никога не бих лъгала, ако нямаше причина, ако не бях провокирана да излъжа, за да отстоявам своите решения и избор.

Лъжем, за да запазим спокойствието, да не предизвикаме бурни реакции на неодобрение и всякакви неприятни последици. Но ако в момента лъжата помага, за вбъдеще пречи, същата тази лъжа, не друга.

Линк към коментар
Share on other sites

На по-фин план въздействието на лъжата си е едничко, няма бъдеще и настояще, а просто резултатът. Правете си сами изводи за него...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Да се опитаме да обобщим? :)

Лъжата е страх и корист!

Лъжем, защото ни е страх от нещо, или от някой!

Лъжем, защото искаме да спечелим, или придобием нещо, което не можем по друг начин!

Какво мислите вие? Има ли някой съгласен с мен?

Линк към коментар
Share on other sites

Не винаги трqбва да казва6 истината, може и да нарани6 някой стра6но много. По някой път трябва да си премълчаваме някои работи та и да не питат да не казваме истината. По някой път се налага да излъже6, стига това да не е тъпа лъжа, или да не и е мястото там... или да е изли6на.

Някой път казвам лъжи на ба6та ми за да му спестя притиснението за мен, има слабо сърце и не бива да рискувам.

Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от модераторския екип.

Линк към коментар
Share on other sites

Лъжата е страх и корист!

Лъжем, защото ни е страх от нещо, или от някой!

Лъжем, защото искаме да спечелим, или придобием нещо, което не можем по друг начин!

Понякога в центъра на тези мотиви не сме ние, а някой друг, на когото държим. Лично аз не умея да лъжа и считам това за свой недостатък, понеже понякога наистина се налага. Мисля, че законът на Любовта е над закона на истината. Любов на всяка цена, не истина на всяка цена! Понякога се налага да изберем по-малкото зло. Не е хубаво да се лъже, но се налага в някои ситуации. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Разбирам те и се съгласявам, Латина!

Но ЛЮБОВТА, не е ли това ИСТИНА?

Само теоретизирам. Опитвам се да мисля. Ако не сме искрени с ЧОВЕКА, в който се кълнем, не правим ли грешка! Страх ни е, че няма да ни разбере? Ако твърлдението ми е вярно, не трябва ли да се замислим върху много неща от живота си! Най-малкото, не е ли по-труден този начин на действие? Аз лично, постоянно ще съм напрегнат, притеснен! Ще загубя спокойствието си, а по моите схващания за живота и щастието си!

Линк към коментар
Share on other sites

Кажете нещо за т.нар. "благородна лъжа" , може ли лъжата да е благородна, двете понятия не си ли противоречат.......

Знаете ли, напоследък, когато ми се налага да излъжа /защото, признайте си, има такива ситуации/, прибягвам до йезуитско решение - скривам истината, не лъжа, но и не споделям. Не че ви съветвам да следвате моя пример, но ми се струва безболезнен. Освен това става дума за дребни неща от ежедневието, коите не засягат свободата, чувствата и доверието на другите около мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Подходът просто да се премълчи истината е най-лесен. Ако някой обаче ти зададе ребром въпрос, на който не желаеш да отговориш с истината, моментното колебание в една такава ситуация е доста издаващо. Аз съм прилагала друг трик. По възможност използвам такива думи и изрази , които да са верни, но зная, че човекът насреща се подвежда и ги отнася за друго. Просто и за двете ситуации звучат вярно. Това направо си е изкуство и се иска специално вдъхновение, не винаги се получава.

Преди се изказах доста общо, но и аз съм твърдо убедена, че при едни близки лични отношения честността и доверието наред с любовта са основен градивен материал. Ако се градят отношения върху лъжи, те са нетрайни. Освен това много хора се заблуждават, че истината може да бъде скрита 100%. В отношенията не всичко е слушане на думи. Близката комуникация позволява да се обменя информация и по други начини. Понякога лъжата просто се усеща, макар логически да изглежда неопровержима истина. Тогава този, който е излъган, застава нащрек, има едно наум, включва си радара и все някога засича лъжльото. Е, понякога човек предпочита да е сляп и да го лъжат, понеже измамният свят за него е за предпочитане пред реалния по някакви причини.

Но ЛЮБОВТА, не е ли това ИСТИНА?
Мисля, че Любовта е повече от истината, тя я съдържа в себе си, като два кръга, вписани един в друг. Най-добре се чувствам, когато се намирам едновременно и в двата.

Ако не сме искрени с ЧОВЕКА, в който се кълнем, не правим ли грешка! Страх ни е, че няма да ни разбере? Ако твърдението ми е вярно, не трябва ли да се замислим върху много неща от живота си! Най-малкото, не е ли по-труден този начин на действие? Аз лично, постоянно ще съм напрегнат, притеснен! Ще загубя спокойствието си, а по моите схващания за живота и щастието си!

Съгласна съм, понеже и аз съм устроена по този начин - честна и вярна в любовните отношения, независимо от обстоятелствата и трудностите. Случва се отношенията отдавна да не са любовни, но принципите за честност и вярност остават, докато не приключи връзката. Може да е глупаво от моя страна, но така ми е чиста съвестта. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, за нас ограничените... Обаче не! Любовта, Истината, Мъдростта, Волята са прояви на едно нещо, което обаче за сега е безкрайно отдалечено от нас. Обаче съвършенството няма как да си противостои... Но ние хората така или иначе живеем с илюзии...

Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли колко поразии може да причини човек, който е решил винаги да говори истината на всяка цена? Самото казване на на нещо носи след себе си последици, за които човек е отговорен. Предизвикват се действия и от страна на други хора, които не се знае на какъв акъл са.

Казваш истината на някой ревнивец, че жена му хойка, на него му причернява и я убива. А сега ми кажете, трябвало ли е да се казва тази истина? Този, който си е отворил устата да я изрече, невинен ли е? Ако искате да си направим едно гласуване?

Не се притеснявайте толкова за Истината, Бог я знае и това е най-важното. Тя, Истината, си е непоклатима и нейното съществуване и пребъдване не зависи от нашите човешки преценки.

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Латина, за коя истина става дума?

Ами съответната жена от твоя пример няма да е съгласна с твоята истина.Тя може да е влюбена, с много проблеми, които са в процес на решение!

Това е неточен пример!

Истината не е намеса в личния живот на себеподобния!Истината не може да се постига с почти клюкарски методи!

Истината е по-сложен процес от това, да "откриеш" на незрящия, че слепотата му е голяма загуба за него!

Линк към коментар
Share on other sites

Изглежда казваш същото със свои думи. Не съм сигурна, че съм разбрана правилно. Какви клюкарски методи?! Нали и аз срещу тях говоря?

Линк към коментар
Share on other sites

Да и примера е неуместен, защото познаването на обективната истина изключва подобни интеревенции в личния живот на другите... Не са ли донякъде мъдростта и истината обвързани дори тук долу?!

Линк към коментар
Share on other sites

Изместихме фокуса. Обективна истина, Истина, истина, мъдрост... Темата не беше ли за лъжата?

Примерът, който дадох, си е просто пример, факт от живота. Що се отнася до жената в него, няма доволна-недоволна, съгласна-несъгласна, понеже умря!

Дали примерът е уместен? За нечия друга теория има вероятност да е така, но за моята си е на място.

Предназначението на теориите е да обясняват фактите. Ако се тръгне по обратния път, може да се окаже, че има доста неуместни за такава теория примери. Какво ще правим с тях ли? Лесна работа! Ами просто ще ги игнорираме, ще кажем, че са неуместни, ще се направим, че ги няма и готово! Що се отнася до въпросната теория, колко струва, щом част от нещата в живота не може да обясни?

Ако поради недобрия ми начин на изказване не сте разбрали позицията ми, ще я кажа направо:

Понякога истината трябва да се каже, понякога - да се премълчи, а понякога направо се налага да се излъже. За добро или за зло.

Лъжата лична интервенция ли е в живота на другите? Да. Казването на истината лична интервенция ли е в живота на другите? Да. Удрянето на шамар лична интервенция ли е? Да. Публичното изказване по адрес на някой лична интервенция в живота ли е? Да. А дори само мислите и чувствата по адрес на някой лична интервенция в живота ли са? Да. И тъй нататък...

По отношение на лъжата не може да има универсално решение. Правилното действие е различно според случая. И когато избират как да постъпят, хората може да сгрешат по различни причини, това е неизбежно. Както виждате, решението не е просто. Не може винаги само да казваме истината, нито само да лъжем.

Учудвам се, че като хора с афинитет към съзнателното и добронамерено поведение и духовно израстване , стремящи се към Истината, Доброто и Любовта, говорещи на един и същ език, не можем да се разберем. Следващия път като четете мое писание, много ви моля, спомнете си, че се опитвам да бъда добър човек като вас и в светлината на това отношение изтълкувайте написаното!

Латина

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте :)

Латина е права, че не сме дефинирали понятията за истина и лъжа в темата и очевидно стигаме до недоразумения.

Предлагам следното тълкуване на понятието лъжа:

1. Осъзнавам ясно определена реалност на света около мен и в самия мен, пречупена през призмата на моите лични представи (тя в никакъв случай не може да съвпадне с реалността на другите).

2. Осъзнаването на тази реалност не ме удовлетворява, защото не съвпада с представите ми и човешките ми желания за нея и решавам да я променя, но не искам да променя себе си, защото смятам представата си за правилна и добра, а света за неправилен и лош.

3.1. Конструирам нов свят, който съответства на представите ми и се опитвам да убедя обкръжението си, че това е истината. Лъжа себе си, а заедно със себе си и най-близките си хора.

3.2. Според моите представи света, какъвто го осъзнавам, ще засегне болезнено друг човек. Решавам да му спестя болката и "за добро" скривам от него елементи от тази реалност, които би трябвало да избистрят неговата картина и да коригират неговото поведение. Забавяме пречистващата болка и така я правим много по-силна. (Все пак не предлагам да "завираме" насила тези елементи, а да не ги прикриваме, когато той сам стигне до тях посредством нас).

3.3. Най-лошият вариант! Промяната на моя свят в съответствие моите желания и представи включва манипулиране поведението на обкръжаващите ме хора. Съзнателно изкривявам неговия свят с грешна информация, за да предизвикам изгодното за моите желания и планове поведение.

Простете за дългия постинг и ви благодаря предварително за корекциите и допълненията на дефиницията :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

много интересна тема , понеже еднозначен отговор не може да има.

Аз лично мразя да лъжа, предпочитам да мълча, да скрия истината отколкото да лъжа.

Така или иначе всеки носи отговорност за това, което изрича, и то не малка отговорност, защото понякога думите ни могат да променят живота на някого, и по -добре да го променят в положителна посока .

Глупаво е да се лъже за да не отидеш на работа, като кажеш че си болен, глупаво е защото наистина може да се разболееш.

Една лъжа повторена сто пъти става истина.Хиляди лъжи хората са повтаряли на децата си, те на своите деца, докато се стигне до пълната забрава на това Кои Сме, Откъде Идваме и Накъде Вървим.

И последно- не крийте Истината от децата, те трябва да знаят че Бог ги обича.

:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

те го усещат като деца, родителите трябва да им помагат да не го забравят докато растат, заради измислени истории. Това ми беше мисълта :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Когато тръгнеш в пътя на истината, си като едно духовно малко дете да се закрепи на краката си и тръгне по пътя на възрастните, на Космическия Живот на космическите хора. Начални опити, пълни с много болезнени падания, последвани от възправяне и искрени стремежи, отново падания и душевни рани ... докато това вътрешно духовно дете не се научи да ходи в пътя на светлината, заякчи нозете си и ако не друго, поне започне да бяга из краката на Небесните си Майка и Баща, на по-висшите същности, към които се стреми... Често другите духовни деца от съвременното инфантилно човечество, които нямат ни най-малък стремеж да се научат да ходят, а се задоволяат да пълзят в калта на обичайността, осъждат тръгналото да се учи да ходи дете. Те го наричат странно, укоряват го за напразните му опити, сочат с пръст детското си общество и казват: ”Виж, всички лазят, това е нормално!” Когато детето падне и рани коленете на съзнанието си в твърдото си и неподатливо подсъзнание, другите възрастни по тяло, но духовни деца, го обявяват за различен. Когато търсещото дете се изправи отново и с неуверена походка направи няколко стъпки към живота на големите космически хора, събратята му лазещи деца го наричат чудак... нали привичното лазене в невежеството на посредствеността е толкова удобно и напълно се вмества в рамката на сивия делник. Без падане няма и ставане, което води до все по-уверено встъпване в пътя на Реалността! Кое е истина и кое лъжа - зависи от гледната точка.

Линк към коментар
Share on other sites

"Все има нещо, от което човек се страхува. Кое отличава човека от животните? – Неговото съзнание и съвестта му. Центърът на съвестта в човека, т.е. различаването на правото и кривото, се развива върху центъра на страха. Дето е страхът в животното, там е съвестта в човека. Значи съвестта е присадка на страха. Лъжата се ражда от страха. И двете – страхът и лъжата, са анормални прояви в човешкия живот. Днес навсякъде чувате да се казва: „Без лъжа не може. Лъжата ще оправи работите“. – Това е криво разбиране – абсурд! Защо не може без лъжа?..."

"Няма човек на земята, който говори напълно истината. Сегашният век е на страха."Хората се страхуват да говорят истината. Няма смели хора днес. Има смели хора, но скрити зад картечницата, да не се виждат главите им. "

"Истината не се нуждае от много доказателства. Сега аргументират, доказват, разискват кой е крив и кой прав. Няма криви неща, но има един червей у хората – съмнението. Той се дължи на друг недъг в тях – страха. Ако вярваш в Бога, Който живее във всички хора, няма защо да се съмняваш. Като казвам, че Бог живее в хората, нямам предвид техните тела, а тяхната разумност... "

"В света трябва да има един велик принцип, на който хората да поставят живота си. Нужна е една реалност, на която да се разчита. "

Линк към коментар
Share on other sites

Има една прекрасна поговорка, че на Лъжата краката са къси, както и времето до разкриването на истината някак се скъсява. Е, не винаги, но в случая грешката е вярна.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...