Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За Истината и Лъжата


Мозата

Recommended Posts

Да къси са, особено когато застанем пред себе си и се замислим, за мотивите си :))), там грешка няма (ако имаме съвест естествено-тя може да е доста прегоряла)!

P.S. Има маневри които целят да открият Истината! В крайна сметка в Любовта и на война всичко е позволено!

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

P.S. Има маневри които целят да открият Истината! В крайна сметка в Любовта и на война всичко е позволено!

Поздрави!

Лъжата и манипулацията част от тези маневри ли са, според теб, Лагорда?

Линк към коментар
Share on other sites

" ...Ако вярваш в Бога, Който живее във всички хора, няма защо да се съмняваш. Като казвам, че Бог живее в хората, нямам предвид техните тела, а тяхната разумност... "

"В света трябва да има един велик принцип, на който хората да поставят живота си. Нужна е една реалност, на която да се разчита. "

Да така е най-лесно ,но за търсенето на истинските отговори и това ,че не трябва да се поставят под съмнение не съм съгласен.

Според мен е не добре да вярваш сляпо макар и това е истината и друга да не съществува . Осъзнаването е нелеко мисля и не всеки го търси или намира .

Линк към коментар
Share on other sites

"В света трябва да има един велик принцип, на който хората да поставят живота си. Нужна е една реалност, на която да се разчита. "

Това е основата, а да си търсач, наистина не е лесно, всъщност това е най-трудният път, в него си сам
:)
, но никога самотен. Въпроса е не да се примиряваме и да вярваме на лошите неща които всеки един от нас е натрупал в себе си с течение на времето, а да се опитваме да направим връзка с Божественото което е в основата на всичко.

[Лъжата и манипулацията част от тези маневри ли са, според теб, Лагорда?

:hmmmmm:
Като се замисля, май не съм те лъгала по простата причина, че не съм разговаряла с теб, а как да те манипулирам
:blink:
та ти си психолог, а един психолог би трябвало да усеща тези неща.Май нямаш причина да се оплакваш от мен мисля
:)
.

Линк към коментар
Share on other sites

Кого манипулираш, не знам. И не ме интересува.

Но знам, че лъжеш и използваш чужди снимки и то на хора от портала. После, ти коя си по-точно: Бенита или Бенита-Лагорда, как става това раздвояване, освен по подразбиране? Не ми харесва да ме правят на маймуна, а ако на другите им допада подобно бърборене, много моля. Не съм в цирка. Не съм идеална, но има принципни неща, едно от които е да не се използват два или повече ника и да се спекулира с чужди снимки, само защото някой е обсебен.

Basta!

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм -
Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче
. Е, Баста!
:feel happy:

И дори, за миг не ти мина през ума, че може да е станала грешка със снимката нали ? Каквото и да ти кажа няма да ме разбереш, защото не искаш, е няма да се оправдавам.

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

P.S. Има маневри които целят да открият Истината! В крайна сметка в Любовта и на война всичко е позволено!

Поздрави!

"Целта оправдава средствата"-Кант

Не знам каква Истина гониш, но видях маневрите, BENI!

В Банско се пее една песен:"Има ли Господ на тая Земля

И ако има - има ли ора?"

И ако господ имаше очи,

ако Господ имаше уши,

да ме види, да ме чуе

каква песна ке му запевам ?"

Верно ли, Господи, любовта е война между хората?

Къде е истината: В любовта или във войната?

Стана карнавал без правила! Маскарад, нали ?

Линк към коментар
Share on other sites

Охххххххххх не мога да си пусна "пачата" т.е. лицето в акция, нещо не разбирам много как стават тези неща
:blink:
.Иначе и с псевдоним и без, все тая
:feel happy:
аз съм си аз. Тя Истината винаги излиза наяве, а за другите неща осъзнах, че при една добра защита няма проблем. Приятно ми е Ива!

Въпросният човек много добре знае какъв "компютърен специалист " съм, сам той ме наричаше "хакерка", знае също, че съм шемет и съм разсеяна до безобразие
:)
. Така, че сори, а Дина, за другите неща хах наистина - де го чукаш, де се пука исках да покажа точно маските и карнавала който се разигррава
:)
... Да, добре стана, и пак казвам, не очаквам да ме разберете!

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...2213&st=200

Линк към коментар
Share on other sites

и пак казвам, не очаквам да ме разберете!

http://www.beinsadouno.com/board/index.php...2213&st=200

Не очакваш, но искаш нещо/какво е ти си го знаеш/ и за това го правиш публично. Сега свали и маската на новото име, моля!

Линк към коментар
Share on other sites

Често се случва в ежедневието човек да е обект на лъжа и манипулация.

В мое присъствие са изкривявали думите ми и смисъла, и то не защото са имали някаква причина, просто така.

Аз отказвам да приема това за мой проблем. Винаги се замислям ЗАЩО ме лъжат, и каква е прочината за "изкривяването".

И тогава разбирам, че става въпрос на комплекси и страх. Такива хора не могат да ме засягат.

За другата лъжа, май някой ме пази. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Този който трябваше да ме разобличи го направи и неговият подход е несравним, така че - взимам си поука: "Двама благородни хора лесно могат да уредят сметките си, лесно могат да оправят своите погрешки, но двама глупави хора – не могат: единият ще настоява на своето и другият ще настоява на своето."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

В крайна сметка когато лъжем с цел(изключвам благородната лъжа)

освен че лъжем другите най-много вредим на себеси т.е създаваме си въздушни кули и измислени истини .

Линк към коментар
Share on other sites

В крайна сметка когато лъжем с цел(изключвам благородната лъжа)

освен че лъжем другите най-много вредим на себеси т.е създаваме си въздушни кули и измислени истини .

А какво ще кажеш за това, че няма благородна лъжа
:)
))))))). Лъжата си е лъжа, дори да сгрешиш по- добре е да кажеш Истината пък дори и да се изложиш яко
:D
. Хора сме
:feel happy:
грешим, но стремежът ни трябва да бъде към пречистване. Предположих, че имаш предвид мен и ти казвам разкрих се да знаеш
:)
))))). Приятна вечер и споко
:thumbsup:

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

Благородните лъжи са необходимо "зло" в нашия свят. Те, разбира се, са хлъзгава почва, тъй като лесно могат да прерастнат в неблагородни. И все пак другата крайност ми се вижда по-лоша: казването на истини - при това често само предполагаеми истини - по неподходящ начин, в неподходящо време или на неподходящи хора може да е разрушително за не една съдба. То не би било такова, ако истините се посрещаха с храбро и отворено себеотдаване на Реалността/Бога. Но колцина ги посрещат така? Освен това раздаващият правосъдие често стимулира своето его чрез гръмогласното изискване за "истина на всяка цена".

Максималното, което можем да направим за изпълнение на принцип като ненасилието в тоя свят, както всеки се е убедил, не е достатъчно, за да го спазваме напълно. Защото тогава ще си мислим, че можем на 100% да спазваме и истинността? Стремежът е едно, а възможностите - други. Нека да се стремим възможно в повече неща да сме истинни и ако последствията се очертават да са справедливи, макар и с известно неудобство, да продължаваме да бъдем искрени - за това съм "да" съвсем определено. Но в случаи, когато явно навреждаме чрез казването на т.нар. "истина" - не бих заложил на теорията, че въпреки това казването е по-доброто - може би на оня свят или в неразгадаемите нишки на кармата - само поради абстрактния принцип. Така че, ако някой е твърде раним и може да се самоубие, ако научи някоя истина, не му я казвам. Вярно е, че сакатият е сакат, но ако му викнеш: "Хей, куц урод такъв!", това няма да има много общо с духовното. Както и други хубави идеали, Истинността е прекрасна като стремеж и реалистично премерена практика, но фанатизмът я превръща и нея в нещо опасно. А нима Бог на всекиго от нас веднага разкрива цялата Истина? Не чака ли той да я постигнем стъпка по стъпка, чрез проби и грешки и в хармония с голям брой изработени душевни качества? :yinyang:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Да, затова нека се молим Бог да ни даде мярка за нещата по вътрешен път
:)
. Наистина по-хубаво е да замълчим вместо да изговорим някоя лъжа, а има и друг метод, когато не можеш да кажеш Истината и в същото време не можеш да замълчиш е най- добре да говориш вярно
:thumbsup:
. Всичко е на степети
:)
дори и Истината и Бог наистина ни учи посепенно, въпроса е да има желание/стремеж.

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

"Помнете: Истината дава, лъжата взима. Когато Ева вкуси от забранения плод, веднага се роди лъжата. Щом вземеш нещо без позволение, лъжата идва. Ева мислеше, че като яде от забранения плод, всичко ще научи. Това беше първата лъжа. Не само че тя нищо не научи, но изгуби и това, което знаеше.

Който мисли, че като се роди, ще научи всичко, той се самоизлъгва. Като дойдеш на земята, можеш да станеш и цар, но един ден ще те детронират. Ако си виден учен, един ден ще изгубиш знанието си. Това не трябва да ви обезсърчава. Радвайте се, че като минавате от едно положение в друго, все ще научите нещо. Радвайте се на малките придобивки, а не на големите.

Кой е изходният път? Как може да се освободи човек от лъжата? – Като я впрегне на работа. Учен човек е този, който знае как да впрегне лъжата на работа. Разумен човек е този, който се учи от истината. Тя му говори на особен език, съвършено различен от човешкия. Чрез истината човек придобива прави възгледи за живота и за смъртта. Той знае вече, че формата, в която се е облякъл, като мъж, жена или дете, е временна. С нея той може да разполага най-много 120 години. Щом свърши работата си на земята, човек напуска формата, в която е живял, и отива в друг свят, както младежите отиват в странство да се учат.

Трябва ли да жали човек за старата си дреха? Трябва ли да плаче за света на относителните понятия?

Животът на земята е относителен, поради което и възрастните хора, като децата, изпадат в противоречия. Някое дете бръкнало в гърнето с меда, облизало пръстите си и веднага го наказват. Големият брат ял от същия мед, но никой не го наказва. Детето се чуди на това противоречие. Идва бирникът и срещу дълг задига вола на селянина. Селянинът мълчи, нищо не казва. Влязъл апаш в двора на селянина, взел вола му – всички го погват, дават го под съд. Има ли някакво противоречие между постъпката на бирника и на апаша? Привидно има противоречие, но има вътрешна причина за това противоречие. Бирникът взима вола на селянина и го освобождава от задължението му към държавата. Апашът взима вола, но, вместо да облекчи селянина, повече го натоварва. Някой се наема да съгради къща на едного, взима парите, дава срок, когато къщата ще бъде готова, но задига парите и избягва. Това наричаме престъпление. Така гледа и природата на нещата. Тя дава на човека кредит, да свърши някаква работа, но той задигне парите, изяде ги и не изпълнява обещанието си. Тази е причината, където човек е длъжен на природата във всички светове – и в умствения, и в духовния, и във физическия. За да изплати задълженията си към природата, човек трябва да бъде изправен и към най-малките си задължения и прояви. Дойде ли в ума ви една мисъл – колкото и да е малка, приложете я. Влезе ли някое чувство в сърцето ви, дайте му път, да се изяви навън, да свърши някаква работа. Искате ли да направите едно малко добро на физическия свят, веднага пристъпете към работа.

Следователно не се обезсърчавайте, че не можете изведнъж да се справите с лъжата; не се обезсърчавайте, че не сте дошли още до истината. Лъжата слагате на работа, а от истината се учите, в каквато степен и да се изяви тя. Ще дойде ден, когато лъжата, във всичките ѝ форми и цветове, като бяла и черна, ще изчезне от лицето на земята. Но докато дойде този ден, използвайте я като слуга, да ви работи.

Обичайте истината и лъжата ще отстъпи мястото си и ще се прибере в архивата на живота.

Казано е в Писанието: „Възлюбил си истината в човека“.

Само светлият път на мъдростта води към истината.

В истината е скрит животът."

Източник:Красивото в живота

Линк към коментар
Share on other sites

Ето го и доказателството :feel happy:

" Тройката, т.е. детето, взима от майката, от двойката. Имаме процеса 2-3. Така е в динамичния свят, а не в статичния. Това показва, че ние живеем в относителен свят, в който нещата са верни по отношение на едно положение, а неверни – по отношение на друго. Благодарение на относителността на нещата, не може да се говори за абсолютни величини, за абсолютна истина. Съществува една реалност в света, която нито се доказва, нито се отрича. С нея не може да се работи, понеже е мярка на нещата. Обаче дойдете ли до работата, ще започнете с това, което отричате и доказвате. Някой отрича истината. Защо? – Защото допуска лъжата. И лъжата има своето място в природата, като полюс на истината. Истината показва пътя към лъжата; лъжата показва пътя към истината. Като възприемете истината, виждате с какви неверни понятия, криви разбирания живее човек. Затова казваме, че човек трябва да чисти речта си, да се освобождава от лъжливите и криви понятия, които е наследил от далечното минало. "

http://triangle.bg/books/1941-08-24-05.199...1-09-19-05.html

Следователно не се обезсърчавайте, че не можете изведнъж да се справите с лъжата; не се обезсърчавайте, че не сте дошли още до истината. Лъжата слагате на работа, а от истината се учите, в каквато степен и да се изяви тя. Ще дойде ден, когато лъжата, във всичките ѝ форми и цветове, като бяла и черна, ще изчезне от лицето на земята. Но докато дойде този ден, използвайте я като слуга, да ви работи.

Обичайте истината и лъжата ще отстъпи мястото си и ще се прибере в архивата на живота.

Казано е в Писанието: „Възлюбил си истината в човека“.

:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

"Прилежанието, като сила, има три посоки на движение: нагоре, надолу и хоризонтално. В кое от трите посоки то е най-силно? Казвате за някого, че е прилежен, но как се проявява прилежанието му, не знаете – не правите анализ. Казвате за друг, че е учен, че знае много, но в какво се заключава неговата ученост, пак не знаете. Много неща знае човек, но не може да се ползва от знанието си. Истинско знание е това, което може да се използва при всеки даден случай. За пример, намираш се в някаква мъчнотия – ще си помогнеш с знанието. Не можеш ли да си помогнеш, знанието ти не е на място. Какво знание е това, което не може да ти помогне във време на мъчнотии и изпитания? Какво добро е това, което не може да ти помогне в трудни моменти? Същото можем да кажем и за злото. Когато се говори за злото, хората имат особена представа за него. Те го разглеждат като отрицателна сила, която руши. Това не значи, че злото няма приложение. Когато скулпторът чука камъните, да извае от тях една красива статуя, зло ли върши той? За камъните е зло, но за него е добро. Значи не всякога злото е зло. Не всякога правото върви по права линия. Казваме, че право е онова, което не ощетява никого. Пътят на правото е правата линия. Какъв е пътят на извора или на реката? Водата обикновено криволичи, но пътят ѝ е строго определен. Тя има една цел – да се влее в морето. От това гледище, реката, както и да криволичи, върви в прав път, защото отива към морето. Кой човек е по-силен, който криволичи или който върви по права линия? Представете си, че една река тече и срещне на пътя си голяма канара. Какво трябва да направи? – Или да пробие канарата, или да я обиколи. Ако започне да я пробива, трябва да спре движението си – това е невъзможно. Нищо друго не ѝ остава, освен да обиколи канарата. Реката внимателно ще ѝ се извини и ще я обиколи – ще се отбие от пътя си. В случая реката е по-слаба от канарата, затова тя ѝ се извинява. Ако беше по-силна, реката щеше да я отнесе, без никакво извинение, и да продължи пътя си. Ако слабият не се извини и не се отбие от пътя си, главата му ще се пръсне в силния. Обикновено слабият обикаля, отбива се от пътя си и криволичи, а силният или стои на едно място, или върви по права линия.

Мнозина искат да бъдат силни. Като канари ли искат да бъдат силни? Ако сте силни като канари, ще стоите на едно място и ще отбивате хората от пътя им. Какво особено може да направи онзи, който е силен като канара? Нищо особено. Привидно водата е слаба, обикаля, лъкатуши, но много полезни работи върши. Понякога върши и пакости, но повече добри работи прави. От човешко гледище, водата върши пакости, но от гледище на природата тя върши работа, която отговаря на свойствата и способностите ѝ."От същия източник :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

И тъй, когато погледнете на външната природа, като ученици, вие ще знаете, че предназначението на тази природа е да създаде вашия субективен свят, т. е. всички ония принципи, които го съставляват, да имате принципално схващане. За всичко трябва да имате много правилни схващания. Мярката за истината, отношението към хората, как да съдите, всичко туй да е правилно. Някой иска да ми покаже, че имам една погрешка. Мога да го изоблича един човек по няколко начина. Мога да го изоблича тъй силно, че да му направя една операция! Ако онзи лош лекар, който реже цирея, изреже от здравото месо два пъти повече, отколкото от болното, неговата операция не е на място. Трябва да бъдеш майстор, да кажеш истината тъй, че от здравото месо нито една клетка да не се отреже, нито една клетка от Божествения организъм. С казването на истината да не повредиш нито едно Божествено цвете. Най-после в окултната школа не се позволява никакво изобличение. Истината може да кажеш, но изобличения – не. Изобличи ли един – изключват го. Всеки, който се осмели да изобличи, изключват го, и с хиляди години може да седи отвън. Строго наказание! И когато искаш да изобличиш, ти ще се спреш, ще кажеш: „Ако е за истината, ще кажа тази истина“, ни повече, ни по-малко. Туй е един велик Божествен закон. И аз ви предупреждавам да не си създавате ненужни страдания. Досега вие сте вървели по пътя на изобличението. Ако светът с изобличение можеше да се поправи, досега щеше да се поправи. На един човек ще му кажеш само истината и ще му покажеш начините, методите, пътищата, чрез които той може да поправи своята погрешка.

http://triangle.bg/books/1922-02-24-19.199...5-11-19-30.html

Линк към коментар
Share on other sites

Във всички духовни учения е застъпен принципа за ненавреждане. Това означава да не навреждаме на никое живо същество чрез мислите, желанията и постъпките си, нито пряко, нито косвено. Това дали ще кажем истината или не, също е от значение, но то трябва да е подчинено на този принцип, т.е. трябва да казваме истината само ако не навреждаме на другия. Същото важи и за премълчаването и лъжата, въпреки че последната винаги носи известни негативи, но те понякога са неизбежни.

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкият разум в този си дегенерирал вид НЯМА КРИТЕРИЙ за истина и лъжа. Това е така, защото мисловният процес се извършва на базата на ВЪНШНИ наблюдения, създавайки предполагаем опросен модел на наблюдаваните предмети и явления. Едва с активиране на ВЪТРЕШНИТЕ сетива това може да се промени.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...