Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Атеизмът


Guest Христо

Recommended Posts

Аз приемам атеистите - много от тях са хора достойни за уважение.Понякога един атеист е много по-човечен,добър и почтен отколкото някой вярващ.За мен няма никакво значение кой в какво вярва или не - важни са качествата които човекът притежава.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Спред мен тези които невярват в Бог ,са решили така защото светът им се вижда несправедлив ,че не става така както те искат ,защото страдат и т.н. ,това са според мен някои от причините ,които ги карат да смятат че несъществува Бог и всичко става случайно :) .Всеки е свободен да си мисли каквото си иска :) .

Линк към коментар
Share on other sites

59.gifда! това е една от причините. Друг важен момент е силното чувство за отговорност за собственото поведение, мисли и чувства, за своя живот. Което е добро, според мен. Такъв тип хора знаят, че сами трябва да си вкарат в кошарата стадото. Бедата е, че понякога започват да се чувстват отговорни и за съдбата на другите. Също много трудно приемат провалите си, защото нямат механизъм и основание, с които да ги трансформират в ползи за себе си и останалия свят.

Има атеисти, които са повече свързани с Бог, отколкото вярващите, но просто не го наричат така. Случвало ми се е при разговор да ми кажат "ама ти това ли разбираш под Бог? Че това не е Бог, това си е светът такъв какъвто е..."

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Вярващите има по - голяма вероятност да са добри, особено ако имат страх от наказание или ако вярват, че просто всичко се връща. Това не е гаранция за доброта, но е по - голяма гаранция, отколкото ако не вряваш, че има възмездие и смяташ, че животът няма смисъл и можеш безплатно да пиеш и ядеш. Естествено че Бог помага, но в кошара не вкарва и че сме отговорни за поведението си. Има атеисти, които ръсят глупости във връзка с Бог, без да знаят че вярата в Бог не изсключва личната отговорност, че има обяснения за несправедливостите и т.н. Даже някои от тях и не искат да се запознаят с по - различни възгледи от атеистичните.

А относно вечната работа ? Как мислите, това дето написах така ли е ?

Линк към коментар
Share on other sites

И оттам започва не вечно блаженство, но вечна работа.
Багира, но предполагам, че ще ни е удоволствие да я вършим, щастие. Няма да имаме умора и желание за почивка. Иначе ако се уморяваме или пък ни се почива, вечната работа ще си е вечен ад. Ще бъде по - добре да не се развиваме духовно, ако ще е вечен ад. :lol:

Животът е движение. А работата може да се разглежда като творчески процес (или поне като част от творчески процес). Умората е неизбежна, но затова е почивката. Или ти си представяш вечна работа без почивка? Всичко е циклично. След деня идва нощта, след активността идва почивката... Всичко се движи в своя ритъм и това може да бъде забелязано навсякъде. Няма нищо по-лошо от вечност прекарана безцелно и в бездействие.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

. Или ти си представяш вечна работа без почивка? Всичко е циклично. След деня идва нощта, след активността идва почивката... Всичко се движи в своя ритъм и това може да бъде забелязано навсякъде. Няма нищо по-лошо от вечност прекарана безцелно и в бездействие.
Опазил ме Господ и от вечно безделие и от вечна работа. :lol: Но все пак вечното безделие е по - малко зло. Зачудих се дали има вечна работа, понеже Багирка спомена за това. Чел съм, че в по - фините светове няма спане, защото не ни се доспива, тоест будни сме постоянно, значи не се уморяваме ? Защо тогава да ни е почивка ?

Има атеисти, които са повече свързани с Бог, отколкото вярващите, но просто не го наричат така. Случвало ми се е при разговор да ми кажат "ама ти това ли разбираш под Бог? Че това не е Бог, това си е светът такъв какъвто е..."
Правилно казваш "има атеисти", а не "повечето атеисти". Аз имам чувството, че вярата в Бог ме облагородява постепенно и че ако не беше тази вяра, нямаше да се получи това облагородяване. Наблюдавал съм поведение на определени хора на живо, които според мен или са пълни атеисти или са почти атеисти, иначе Няма Начин да се държат така. Говоря за постоянен стил на поведение. По форумите като Цяло вярващите (от един или друг вид) се представят по - прилично от хора афиширащи се като атеисти. Има и такива дето уж са вяващи ( или поне се правят), но се изкарват такива явно заради традицията, за да не изглеждат рушачи на традицията. Вътрешно надали се замислят много за Бог, пък и Стилът им на поведение не изглежда приближаващ се към Бог, по - скоро обратното ...Естествено че това, че някой е атеист не го прави лош човек, сред тях има много добри хора. Сигурно пълни атеисти почти няма на този свят. Обаче ми се струва, че без божественото, човек по - трудно би се променял към по - добро.

"ама ти това ли разбираш под Бог? Че това не е Бог, това си е светът такъв какъвто е..."
Донче, стана ми интересно. Бих се радвал да дадеш пример. :angel:
Линк към коментар
Share on other sites

. Или ти си представяш вечна работа без почивка? Всичко е циклично. След деня идва нощта, след активността идва почивката... Всичко се движи в своя ритъм и това може да бъде забелязано навсякъде. Няма нищо по-лошо от вечност прекарана безцелно и в бездействие.
Опазил ме Господ и от вечно безделие и от вечна работа. :lol: Но все пак вечното безделие е по - малко зло. Зачудих се дали има вечна работа, понеже Багирка спомена за това. Чел съм, че в по - фините светове няма спане, защото не ни се доспива, тоест будни сме постоянно, значи не се уморяваме ? Защо тогава да ни е почивка ?

Запознат ли си с индийското летоброене. Там се говори за дни и нощи на Брама, за редуване на периоди на активност (манвантари) и покой (пралайя). Щом Брама си почива...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6
Запознат ли си с индийското летоброене. Там се говори за дни и нощи на Брама, за редуване на периоди на активност (манвантари) и покой (пралайя). Щом Брама си почива...
Да, наскоро прочетох тези идеи. Но сякаш в същата книга се споменаваше, че в отвъдното не спим, защото нямаме нужда ...Трябва да погледна. Бая са му дълги дните на Брама. :lol: И все пак, това може би са човешки представи, няма как да сме сигурни че е така, няма как да сме сигурни, че Брама наистина се уморява. И все пак : трудно ми е да си представя, че винаги е имало вселени и никоя не е била първа. :31:
Линк към коментар
Share on other sites

Има ли смисъл в това дали си вярващ и да постъпваш неправилно и си атеист и постъпваш правилно?Хората сме първо хора,вярата независимо от всичко, никой не може да ни я отнеме,дори по някога да не правим това , което трябва.Да си атеист е разбираемо,но си мисля, че е доста трудно и неприятно,но дори това е път и то друг път освен към вярата ,макар разбирана по какъвто и да е начин, няма.Преди се ядосвах на хора ,които показват ,че са силно вярващи,а постъпват толкова противоположно на това ,в което вярват,повече от колкото някой да спори ,че атеизма е най-правилното разбиране за нещата.Просто пътища ,хора ,време,богове...във всичко има смисъл.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6
Да си атеист е разбираемо,но си мисля, че е доста трудно и неприятно,но
Защо мислиш, че е трудно и неприятно ? :) Мислиш ли, че "Ако атеист гледа с насмешка на вярата, това изпитание ли е за вярващия ? :)"
Линк към коментар
Share on other sites

В живота човек се изправя пред безброй въпроси.Ще ти отговоря първо на лесния въпрос.За мен в настоящия момент ,това не е изпитание.И се сблъсквам всеки ден с хора, които имат такова мнение.Просто не ги убеждавам в това , в което аз вярвам и замълчавам не споря.Човек не може да бъде убеден в такова нещо от друг,убеждава се сам.Дори да убедя някого,по скоро го разбирам като подвеждане и манипулация.По правилно е той да се манипулира и подвежда.Все пак не вярвам, и че моите виждания по въпроса са безпогрешни и да съм толкова напред с материала,че да обяснявам на някого какво е най-правилното.За мен беше достатъчно, че се научих да приемам, мнението на другия и да го уважавам независимо от това дали е противоположното на моето.Е не винаги се получава,дори да не е свързано с вярата:3d_146: и ми прави впечатление, че в такива моменти разсъждавам неразумно и ограничено,и не виждам много неща.

Да според мен на истина на атеистите им е трудно и неприятно.В религията има много мъдрост и ние имаме възможността да се докоснем до нея и да я прилагаме,ако успеем да я разтълкуваме правилно да се нахраним с плодовете й,тя дава насока и ...много неща.А атеиста тръгва по пътя проба-грешка.Те също са хора като нас и изпитват същите чувства на страдание и радост,а често ни радват и натъжават едни и същи неща.На кой му е по лесно?Кой е по-щастлив, аз мога да се зарадвам на почити всичко, което е около мен чистосърдечно?Освен това нигога не се чувствам сама,защото не съм.Вечер винаги мога да си поговоря с Него на спокойствие,и по всяко време.Мисля даже,че направо сме облагодетелствани с вярата ни,макар че дори не съм кой знае колко праведен и добър човек, конкретно аз.Никой не може да ми я отнеме,едно от малкото неща които са 100% сигурни и то много силно,красиво и добо.И още толкова много неща...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Имах предвид : ако атеист се отнася с насмешка към вярата ти, това дали е изпитание. :)По принцип за вярващите дали е изпитание. Не става въпрос да убеждаваш някого. :) Да, съгласен съм за вярата : не мога да си представя да съм атеист. :31:

------------------------------------

Има някакви много практични хора дето смятат, че е глупост да се чете нещо за удоволствие на душата и всичко измерват в пари, търсят от всяко нещо да има пряка материална полза. :ph34r::31:<_<

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Имах предвид : ако атеист се отнася с насмешка към вярата ти, това дали е изпитание. :)По принцип за вярващите дали е изпитание. Не става въпрос да убеждаваш някого. :) Да, съгласен съм за вярата : не мога да си представя да съм атеист. :31:

------------------------------------

Има някакви много практични хора дето смятат, че е глупост да се чете нещо за удоволствие на душата и всичко измерват в пари, търсят от всяко нещо да има пряка материална полза. :ph34r::31:<_<

Няма смисъл да ги убеждаваме тези "практични" хора - ще разберат истината сами,когато му дойде времето!:)

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

Един атеист е неосъзнато защитен от лъжовни представи и когато направи първите си стъпки по пътя на своята вяра, няма да му тежи товара на сравнението и съмненията. Чашата му ще е празна и истинския Бог ще може да налива в нея.

(често си мисля, че малките деца са атеисти, защото помнят нещичко от Създателя си и като деца са далече от влиянието на... "книжниците", за които говори Иисус, когото ние не познаваме...)

Линк към коментар
Share on other sites

Един атеист е неосъзнато защитен от лъжовни представи и когато направи първите си стъпки по пътя на своята вяра, няма да му тежи товара на сравнението и съмненията. Чашата му ще е празна и истинския Бог ще може да налива в нея.

(често си мисля, че малките деца са атеисти, защото помнят нещичко от Създателя си и като деца са далече от влиянието на... "книжниците", за които говори Иисус, когото ние не познаваме...)

Мдааа. Нещо наистина важно. Един атеист няма да стане редактор на Бог и да го критикува за щяло и нещяло.

Докато повечето вярващи точно това правят. Атеистът, който се е обърнал към Бог, е много по-празна чаша от убедения вярващ, който е затрупан с илюзиите на вярващите.

Защото вярващите си имат своите илюзии. Не може да се каже, че са нещо повече от атеистите.

Дори може да има убеден атесист, който несъзнавано е по-вярващ и по-духовен чочвек от повечето "вярващи".

Атеистите са изложени много по-малко на възможността за духовни грешки, докато вярващите могат тоооолкова много да грешат, че в един живот да си навлекат много по-лоша карма от атеистите. Да си вярващ е отговорност, не е забавление или нещо, заради което човек да се гордее или самоизтъква.

Всъщност да се самоизтъкваш, че си нещо повече от атеистите заради това, че си вярващ, си е пак нарушение на Вселенските закони...по-голямо от атеизма :)

......защото хем знаеш, че си едно с другите, хем се самоизтъкваш да си повече от някои от тях....

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Един атеист е неосъзнато защитен от лъжовни представи и когато направи първите си стъпки по пътя на своята вяра, няма да му тежи товара на сравнението и съмненията. Чашата му ще е празна и истинския Бог ще може да налива в нея.

(често си мисля, че малките деца са атеисти, защото помнят нещичко от Създателя си и като деца са далече от влиянието на... "книжниците", за които говори Иисус, когото ние не познаваме...)

А от къде знаеш, че първите му стъпки ще са правилни ? Хора атеисти са ставали различни видове вярващи ? И защо да му тежи това на сравненията ?

често си мисля, че малките деца са атеисти,
Да не си правила статистическо проучване та знаеш, че малките деца са атеисти ? Това звучи много много обобщено. Аз от малък съм си вярващ, без да съм получавал религиозно възпитание. Вярвах в едни неща, постепенно вярванията ми се измениха, но си останах вярващ.

Божидар Зим : Един атеист няма да стане редактор на Бог и да го критикува за щяло и нещяло.

Ако вярващият е достатъчно силно вярващ, няма да прави това. Освен това, ако критикуващият вярващ разбере някои неща, може да спре да критикува Бог.Божо, аз виждам по форумите мнения на атеисти, които не вярват в Бог, защото мислят, че щом нещо става или не става, няма как да има Бог, понеже ако има Бог, видиш ли той не би допуснал еди какво си. ;) Критикуват Бог, някои от по - малките дори се подиграват с него.;)

Атеистът, който се е обърнал към Бог, е много по-празна чаша от убедения вярващ, който е затрупан с илюзиите на вярващите.
Да бе да ...Все едно атеистът не е чувал/чел това или онова за Бог, все едно не е израснал в определена среда. Да не би да искаш да ми кажеш, че всички атеисти станали вярващи, придобиват една и съща вяра ?

Атеистите са изложени много по-малко на възможността за духовни грешки, докато вярващите могат тоооолкова много да грешат, че в един живот да си навлекат много по-лоша карма от атеистите.
Не съм съгласен. Може би нещата са индивидуални ...Ако си вярващ, вероятността да се придържаш към определени морални правила, вероятността да се стремиш да обичаш и приемаш другите каквито са, ще е малко по - голяма. Така ми се струва на мен. Мисля че ако бях атеист, щях да съм по - лош и бездуховен.

Всъщност да се самоизтъкваш, че си нещо повече от атеистите заради това, че си вярващ, си е пак нарушение на Вселенските закони...по-голямо от атеизма :)
И в случая не виждам къде е станало въпрос за самоизтъкване. Ни в клин, ни в ръкав ми говориш за самоизтъкване. Все едно пишеш, просто за да се изкажеш по темата. :) Все пак благодаря. Съгласен съм, че вкопчването в духовността е по - опасно от вкопчването в материята. ;)Ако толкова те е страх от отговорността да си вярващ, и ако за по - добър вариант смяташ атеизма : стани атеист. Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

......И в случая не виждам къде е станало въпрос за самоизтъкване. ....

Хе хе. Оооо, става въпрос за самоизтъкване и още как :) Виж си само аватара и подписа и си кажи честно....без да се обиждаш безпричинно :)

....макар че не мислех за теб, докато писах горното.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Преди малко си доредактирах поста. Ако искаш коментирай отговорите ми. :)

Хе хе. Оооо, става въпрос за самоизтъкване и още как :)

1. Първо, подписът ми е шега.

2. Какво общо има подписът ми с вярата ми в Бог ? Един атеист се бъзика, пишейки така : " Да, има Бог. Аз съм Бог на мравките". Постоянно го повтаря ( щот постоянно му го трият). Да не би това да произтича от вярата му в Бог ? Той е атеист, но все пак в шегата му има религиозен мотив. Трябва ли дадена шега да бъде тълкувана в контекста на вярата ? Какво общо има шегата ми с отношенията между вярващи и атеисти ? И с това дали някои вярващи се фукат с вярата си ?

3

без да се обиждаш безпричинно :)
Да не се стремиш да ме ядосваш за удоволствие ?

4.

Виж си само аватара
Знаеш ли какъв смисъл влагам, слагайки си този аватар ? Щом споменаваш аватара ми и го смяташ като самоизтъкване, вземи да обясниш какъв смисъл влагам, пък после аз евентуално ще обясня какъв смисъл наистина влагам. Защото не съм сигурен, че знаеш какво имам предвид с него. Ти си вторият човек, за когото знам, че си прави изводи за мен във връзка с този аватар. Опровергах тълкуванието на първия човек във връзка с аватара ми, дай сега да видя какво е твоето тълкувание, след като смяташ аватара ми за признак на самоизтъкване. Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Имам предвид аватара с религиите по света. Не този с робокоп. Това с религиите се води снимка де ...Ааа, ясно. Ти имаш предвид аватара с робокоп ( същинския аватар, другото нали го водят снимка...). Ами отговорът ми за този аватар ( с робокоп) е същият като за подписа ми.

-------------------------------------------------------

Божидар Зим: Ами за мен няма значение какъв аватар си слагаш. Тука пак го обърнахме на аватари.
Ами ти го обърна. :lol: От къде знаеш, че няма атеисти, които да гледат с високомерие на вярващите, може би има много такива атеисти? Не казвам, че високомерието е хубаво нещо.

-------------------------------

Освен това : ако приемем аватара за самоизтъкване, това значи ли, че ако бях атеист, нямаше да се изтъквам ? Както казах по - горе, според моето лично усещане : ако бях атеист щях да съм по - лош и може би по - бездуховен. Това не значи, че всички атеисти са такива и че няма атеисти по - духовни и добри от вярващи. Говорех за мен, за мен как ми се струва, че щяха да стоят нещата. И все пак : ако наистина вярваш в определени морални правила и природни закони, вероятността да ги нарушаваш става по - малка, отколкото ако вярваш, че всичко е Безнаказано.

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Дори може да има убеден атесист, който несъзнавано е по-вярващ и по-духовен чочвек от повечето "вярващи".

Атеистите са изложени много по-малко на възможността за духовни грешки, докато вярващите могат тоооолкова много да грешат, че в един живот да си навлекат много по-лоша карма от атеистите.

Атеизмът е неизбежна стъпка след безбройните разочарования в рамките на един или повече живота... Бих го сравнила с непрогледна нощ, в която са проникнали първите лъчи на зората : ) Всеки човек в един или друг момент има съмнения дали пътя му е правилния и търси... Търсещия се докосва, но само сърцето може да му покаже - ето, това е за теб. А търсене без обвързване (догматично например) разбира се трупа по - малко карма заради липсата на здрави връзки с... каквото там, представяно им за нещо друго.

Самото понятие обаче е доста странно. Някои будисти са атеисти според религиозно обвързаните, защото нямат богове. Аз лично бих отнесла атеизма като понятие към останалите религиозни такива, но какъв атеизъм в езотериката или в някои философски течения. Освен ако не решим, че атеист означава буквално безбожник, което автоматично ме изстрелва от темата : ))

Ето например - аз дълбоко вярвам в онова, в което вярвам, но то не е нито егрегора в църквите, нито подобния им другаде... и категорично избягвам да имам допир с така наречения от някои Бог, а те биха отговорили на това с - Атеист! ли? А може би с Анатема...?

Божидар... благодаря за хубавото и размислящо мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Чел съм, че атеист е човек, който не само, че не вярва в Бог, но не вярва и в нищо свръхестествено. Тоест отрича Бог, духове, отвъдно и т.н.Това е атеист.

------------------------------------

Щом сте въвели гласуване, може да направите опция и за отрицателно гласуване. :lol:

Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм, че атеист е човек, който не само, че не вярва в Бог, но не вярва и в нищо свръхестествено. Тоест отрича Бог, духове, отвъдно и т.н.Това е атеист.

------------------------------------

Щом сте въвели гласуване, може да направите опция и за отрицателно гласуване. :lol:

Ако в Бог от хорските представи - и аз не вярвам, нито вярвам в духове, отвъдно, окултно или какво още. Значи съм атеист. Обаче за мен е само Христос....

Дилема явно.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Христо6

Ако в Бог от хорските представи - и аз не вярвам, нито вярвам в духове, отвъдно, окултно или какво още. Значи съм атеист. Обаче за мен е само Христос....

Дилема явно.

В смисъл, не вярваш, че съществуват такива неща и смяташ, че всичко приключва с гроба ли ? :)

Обаче за мен е само Христос....
И други хора твърдят така, но са догматици. :lol: Не разбирам какво искаш да кажеш с това.Може би искаш да кажеш : "За мен е само любовта." Но съм сигурен, че може да се намерят хора, които да отрекат сравнението ти на Христос с любов или да го сметнат за ограничително. Така че явно нещата са относителни.Това твоето не е ли човешка представа ? И ти си човек и за теб е "само Христос". Това е твоята идея.

--------------------------------

За едни Бог може да е белобрад дядка, за друг "само Христос". Бог не може да бъде обхванат от човешкото съзнание, той е необясним, можем да се докоснем само до отделни негови аспекти. Човешките представи за него постоянно се разширяват, но никога не могат да обхванат Безграничния. Белобрад дядка, или Светлина, или Христос : това са все понятия, означения на ума, те не могат да го обхванат и обяснят напълно, те са променливи.

------------------------------------

не... каза : Дилема явно.
Явно имаш предвид, че се стремиш да се ръководиш от любовта, божествената любов. Редактирано от Христо6
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...