Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Самозаблудата


Мозата

Recommended Posts

Здравейте, Венци и Силвия :) Извинявам се, че се намесвам, но като ви четох постовете възникнаха разни въпроси в мен, а и малко се пообърках. И на мен не ми беше ясно много какъв смисъл се влага в

Новораждането от Вода и Дух
и тъкмо както се чудех намерих тази беседа от Учителя което хвърли светлина в объркването ми и реших да сложа линк тук и за други като мен :D
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравей,Лиле!Благодаря за беседата от Учителя,изчетох я с голямо внимание и интерес и както винаги останах възхитена.Особено от онова изречение по-към края,където се казва,че да влезем в космическото съзнание,означава да отворим широко вратата си за своя приятел с братска усмивка,със светъл ум и с чисто сърце.Съжалявам,че съм внесла объркване във възприятията ти,тук няма спор,ние говорим за едно и също нещо,но с малко по-различни думи,той затова животът е интересен-шарен един такъв,не сив.Мога с чисто сърце да ти гарантирам моята добронамереност-я погледни какви ухилени човечета,че и сърца съм лепнала в постовете си,ти също,което означава,че сме на една вълна.За Венци съм повече от сигурна-само като видя броя на постовете му,знам,че ни е приятел,иначе нямаше да фигурира тук.Всички в този форум,аз ги възприемам като приятели,братя и сестри,каквито всъщност сме. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Бог не е природата, а и вселената не се намира и в човешката душа. Той е отвъд тях. Да не смесваме твореното с Твореца.

"Не си прави кумири и никакво изображение на онова що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи"

Втора Божия заповед

Да не се привързваме към сътвореното е начина да служим на Бог!

Линк към коментар
Share on other sites

Мога ли да те попитам, как Твореца твори без да участва Сам Той в творбата си?

Това не е като художник и картината му.

Не сравнявай Божиите творби със човешките.

Всичко сътворено от Бога е живо, а ти, колко живи неща сътвори.?

Не вкарвай нещата в ума си,защото той е неспособен да побере Безкрайното.

"ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

ГЛАВА 1.

1. В начало беше Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото.

2. То беше в начало у Бога.

3. Всичко чрез Него стана, и без Него не стана нито едно от онова, което е станало."

Той е всичко и навсякъде!

Нека духовните ти практики не бъдат по-малко от мисловните.

Желая ти това!

Бъди здрав и буден!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Тъкмо щях да питам и аз за същото Виктор,но ти ме изпревари,Синева,еднакво мислим :thumbsup2: .Но все пак ще го попитам.

Вики,братле,първо да ти кажа,че човешката Душа е необятна Вселена.

А Бог е точно в природата,той не е безучастен наблюдател :hypocrite: ,може да не се намесва директно,но си има неизброимо число помощници,които са и наши и, които точно чрез гласа на птичките,цвета и уханието на цветята,чистотата на езерата,песента на потоците,свежестта на горите,висотите на планините,красотата на звездите ни говорят за Неговото съвършенство.

Нима можеш да кажеш,че не те вълнува това?Или ако не те вълнува,как да го разбирам?Мисля,че,ако човек иска да се развива,не значи да отрече всичко,което го заобикаля,а да надгражда над него.Например,ако Духът иска да стигне високо,трябва първо да стъпи на широкото на Душата,иначе има опасност да си остане един Дух,стъпил на пясък. :)

Линк към коментар
Share on other sites

По кой друг начин може да се добие някаква, дори и минимална представа за Твореца, ако не чрез неговите проявления.

И тъй както, Той е и Всичкото и Нищото, така е и това което е и това което не е, и вакуума и материята, защото друго няма.

Той е.

Линк към коментар
Share on other sites

Нека да си припомним темата . Възможностите за самозаблуда са много, но вероятно има някои по- фатални и по- основни. Например желанието ни да смесим творението с твореца е много силна и неполезна заблуда, и като си я правим сами и упорстваме в това- явно изпадаме в самозаблуда.

Да не смесваме твореното с Твореца.

Наистина това е много важно! Но не се проумява лесно защо това да е заблуда! На всичкото отгоре хората (част от творението) често си създават образ на творец според собствените представи. И с ентусиазъм започват да служат на тази своя представа. Остава ни надеждата, че Творецът е заложил някъде из нас възможност все пак да стигнем до прозрението, че творението не е Твореца. Тогава има шанс да проумеем, че

Да не се привързваме към сътвореното е начина да служим на Бог!

А като си измисляме други начини да му служим, се самозаблуждаваме, че те са по- добри. Тъжното е, че светът всячески ни показва, че това е голяма самозаблуда, но ние упорстваме ли, упорстваме... Излиза, че хем искаме да служим на Твореца, хем така го правим, че това да не стане.

Линк към коментар
Share on other sites

хората (част от творението) често си създават образ на творец според собствените представи. И с ентусиазъм започват да служат на тази своя представа.
За съжаление, е вярно. :( Но не се ли случва това именно тогава и именно защото отделяме Творението от Твореца? За мен (споделям схващанията на Силвия и Синева) Творението е проява на самия Творец, пригодена за нашето състояние и развитието на нашите сетива и съзнание.

Защо ще ни е необходимо да си измисляме Творец, ако усещаме, че той е в нас, и навсякъде около нас сега?

Защо да се кланяме и служим на идоли, ако осъзнаваме, че най-добрият начин да обичаме Бог и да му служим е да живеем с Любов Живота, който той ни е подарил тук и сега?

Да не се привързваме към сътвореното е начина да служим на Бог!

Напълно подкрепям! А какво означава да се привързваме към нещо? - Да страдаме дори само при мисълта, че можем да го загубим.

Ако осъзнаваме единството на Твореца и Творението и себе си като част от всичко това, загубата и страданието се обезмислят. Няма какво да загубим (освен ако не загубим Любовта в Душата си)! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

За Твореца и творението може да се говори, така както за Духа и формата. Духът създава формата т.е. формата без Духа не може, но Духът без формата може. Формата, материята е едно от проявленията на Духа. Те са цяло само когато Духът се прояви :blink:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря Ви приятели за включването в дискусията. :)

Багира отговори вместо мен. Не бих могъл да добавя друго.

Не може да се изживее Бог и добие представа за Него чрез видимата природа и вселена.

Възкресението в Господа е именно това - отделяне от сетивната в свръхсетивната същност на нещата. Свръхсетивното не е от познатия ни свят.

Зад втората Божия заповед не се крие отричане, а опит за привличане към действителността.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност с предния си пост май подхващам една друга тема за неща, които човешкия ум не може да проумее поради неговото невевежество и ограниченост. Просто лично мнение изразих, (малко чела недочела) :D. Приемете горния ми пост като изразяване на мнение на пълен невеж, какъвто всъщност съм. Затова смятам да продължавам да търся отговори на въпросите си в учението на Учителя и да продължавам да се уча :smarty:

Иначе съм съгласна с Виктор и Багира :)

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Да........ :thumbsup: Морето съществува и вълните съществуват.Морето може да бъде море и без вълни, но вълните не могат да бъдат вълни и без море.

Когато попитат някой - Какво представлява морето? -несъмнено в отговора ще присъстват и вълните, но морето не е само вълни то е и вода, и сол, и дълбина, и течение .

За Твореца и творението може да се говори, така както за Духа и формата. Духът създава формата т.е. формата без Духа не може, но Духът без формата може. Формата, материята е едно от проявленията на Духа.  Те са цяло само когато Духът се прояви.

Да това е вярно. :thumbsup: Всичко е Негова проява.Но....?

Кое държи живо всичко?От къде идва енергията? Какво представлява и кой поддържа жив безкрайния космически организъм? Защо Слънцето свети?

Кое държи земята и останалите планети в орбитите им?

Ще кажете - Светия Дух. Но били могъл Светия Дух, да съществува без Твореца и не е ли Той част от Него?

Защото Всичко е Едно.

Когато събереш пръсти и се молиш, казваш - В Името на Отца и Сина и Светия Дух! - Защо не са разединени пръстите ти?Събрани те синволизират единството.

Защото Е и Алфа и Омега, и мисъл и проява, и тишина и шум и всичко, защото друго няма.

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Ето намерих нещо, което хвърля известна яснота :)

„Издишването на непознаваемото Начало ражда Света, а вдишването го кара да изчезне. Този процес продължава вечно и нашата Вселена е само една от безкрайните поредици, които нямат начало и край."

Легендите на древността полагат в основата на мирозданието тази величествена Причина за всичко съществуващо. Всички древни народи са се покланяли на това Единно Божествено Начало под различни названия, съответстващи на всеки народ, на всяка страна. Ето как славослови това велико понятие един от химните на Абсолюта - Парабраман:

Ти си Единен, начало на всички числа и основа на всички творения,

Ти си Единен и в тайната на Твоето Единство се лутат най-мъдрите сред хората, защото не го познават,

Ти си Единен и твоето Единство никога не намалява и никога не се разрушава и не може да бъде променено,

Ти си Единен, но не като елемент от изчисления, тъй като твоето Единство не допуска умножаване, изменение или форма.

Ти съществуваш, но съзнанието и зрението на смъртните не може да възприеме Твоето съществуване, нито да определи Твоето Къде, Как и Защо.

Ти съществуваш, но в Самия Себе си, тъй като никой друг не може да съществува с Тебе.

Ти съществуваш преди всички времена и извън всяко място.

Ти съществуваш, и Твоето съществуване е толкова дълбоко и съкровено, че никой не може да проникне в Твоята Тайна и да я открие.

Ти си жив, но извън Времето, което можем да установим или знаем.

Ти Живееш, но не със силата на духа или душата, защото Ти Самият си Душата на всички Души!

Във всички легенди и химни се посочва, че този Вездесъщ, Вечен, Безграничен и Неотменим Принцип надвишава възможностите на човешкото разбиране. Той може само да бъде смален с човешки изрази и сравнения. Ето защо се счита, че всякакви разсъждения за него са невъзможни. Така Сократ се отказал да обсъжда тайната на Световната Същност. Абсолютът е безкрайност, затова всякакви разсъждения за него неизбежно ще се окажат Негови ограничения. Величието и Красотата на Безкрайността не се вместват нито в нашите ограничени представи, нито в нашите термини, и те трябва да остават в пределите на Неизказаното. Ето защо непознаваемата причина на Космоса си остава най-великата, никога недостижима тайна. Ние можем да достигнем само до различни аспекти и проявления на този Абсолют, на тази вечно невидима Душа на Космоса.

Във всички легенди Парабраман или Абсолют е чисто философско понятие - принцип, закон или начало, върху което се гради Битието и Небитието на Космоса. Но служителите на религиите са персонифицирали това философско понятие, като го преиначават в идеята за „Единния Бог", „Твореца на Земята и Небето". С такова смаляване това велико понятие е било сведено до бога-личност, до „Властелина на Вселената".

източник: "Седемте велики тайни на космоса" Николай Рьорих

Това си остават недостижими неща с нашия ум, това имах предвид. Аз лично тази идея за "Единния Бог" никога не съм я разбирала, защото не съм запозната с нея. :smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Но служителите на религиите са персонифицирали това философско понятие, като го преиначават в идеята за „Единния Бог", „Твореца на Земята и Небето". С такова смаляване това велико понятие е било сведено до бога-личност, до „Властелина на Вселената".

:thumbsup2::thumbsup2: Благодаря ти Lila!

Ето защо било необходимо да отделяме Твореца от творението му! Ако Те са единно цяло, Величествена Причина и Принцип за всичко съществуващо, не бихме могли да им намерим Наместник на Земята! Не бихме могли да накараме простолюдието да му се кланя и да изпълнява Неговите Закони вместо всеки да живее свободно и свързан с останалите равни на себе си същества по закона на Любовта - както се проявява Величествената причина!

Линк към коментар
Share on other sites

Ето това е заблуда - да правим разделение на Неделимото, за да можем по лесно да го поберем в главите си!

Ех, Донке "фенера" ти осветява добре в тъмнината!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Ех, приятели, съжалявам, че насочих разговора в тази посока, сгреших. Тези въпроси не са за нашите глави.

Бог е Любов! Бог е Всемъдър! Бог е Всеблаг!

Нека бъде волята Му!

Амин

Линк към коментар
Share on other sites

Не,Лиле,не съжалявай,че насочваш размишленията към тази тема,та това си е Темата на Темите,а пък ако си мислиш,че ние не се лутаме,грешиш,аз поне не мога да си обясня някои неща и ще съм много благодарна,ако по-вещите тук по въпроса ми помогнат,сериозно ви казвам.Много съм далеч от мисълта за опит дори да проумея Непознаваемия,но,ако изхождам от ученията за плеромата,т.е.пълнотата на Твореца и Неговото Битие и кеномата,т.е.пустотата на неговото творение-небитието,в което битуваме ние,тотално се обърквам :blink: .

Защото като погледна в очите на хората,които ме заобикалят,особено на дечицата :feel happy: ,никак не виждам пустота,откривам пълнотата на цялото Божие Битие,кой ще ми обясни този парадокс?Благодарна ще съм му да ме спаси от заблуда! :)

Линк към коментар
Share on other sites

"Никой не може да обхване необятното" - казва Козма Прутков. И аз се присъединявам. Той констатира нещо, което не е лошо, или грешно. Просто е така. Ако не ни харесва, можем да си сменим главите. Но преди това трябва да сме наясно какви точно глави ни трябват. И после- как да ги сменим. И дали само тях. Обаче и за това има указания. Само да ги искаме...

Линк към коментар
Share on other sites

Не е приятно да се чувстваш объркан, така че с радост бих ти помогнала да не си, ако можех. Но: 1. Колкото ти можеш да обхванеш необятното- толкова и аз; 2. За да получим добър отговор, трябва да зададем правилен въпрос (имаше такава тема мз форума), а в основата на въпроса ти в постинга стои предположение за "пустотата на Неговото творение-небитието, в което битуваме ние" - положение, което за мен не е разбираемо, не си представям, че битуваме в небитието. Може и да има смисъл подобно твърдение, то може и да е част от по- голямо и съвсем верно твърдение, но в този си вид не е много ясно, ще да го изясним след куп обяснения, в които може и да забравим откъде сме почнали и къде искаме да стигнем. Нещата би трябвало да са по- прости. В тази си форма, с тези "глави", възприемаме нещата по принцип непълно, ограничено. За да ги възприемаме по- пълно, ни трябва структурна промяна. Образ на този проблем може да се намери в Библията: Ако предположим, че изгоненото от рая човешко същество възприема ограничена част от света (Божието творение), живее в ограничена част от света; за да се завърне в Царството Божие, му трябва структурна промяна. Все пак твърди се, че "плът и кръв не могат да наследят Царството Божие". Или трябва да си мислим, че тези думи не се отнасят за нас (а за кого ли са?), или да търсим начин за тази промяна. Но е ясно, че в един постинг, че и в един форум, този въпрос не може да бъде изяснен. Поне можем да намерим отправни точки.

Линк към коментар
Share on other sites

Виктор, Виктор, знаеш, с теб съм, но имаме малко разминавания с други... Дано бъдат градивни!

Някой не се ли е питал защо има две сътворения на човека?! Може и да е полезно...

Полезно може и да е познаването на корените на съвременните окултно-религиозни течения... Херметизма ни учи, че Твореца сънува и нашата действителност като собствено съществуване и цялата изявеност са нещо като илюзия, само ментални образи. Не пропуска да спомене, че това не е най-подходящото разбиране за човека в пътя му на развитие, но донякъде разширява представите...

Друго полезно може би, въпреки че са външни изрази става въпрос са някои фундаментални различия в изявени философо-религиозно системи. Пример: в Кабала битието произлиза чрез трансформация от небитието, докато при катари, богомили, манихеи и др. това са основните противопоставящи се първопрояви в дуалистичното творение - врагове...

Насоки, имащи отношение към настоящата тема според мен...

Вярно, че не ментално-астралната дейност ни освобождава, но по тези теми има преимуществата си...

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...