Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Самозаблудата


Мозата

Recommended Posts

Исус Христос според вас какво е имал предвид под "плодовете им"?

Плодът на Духът е любов,радост, мир,дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание: против таквизи няма закон. Гал.5:22,23

Според мен това е имал предвид Христос. Да сме в постоянна връзка с Божия Дух. Само тогава няма опастност да се самозаблуждаваме, когато вършим Божията воля. Всичко друго ще ни води до самозаблуда.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Плодът на Духът е любов,радост, мир,дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание

Да. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Плодът на Духът е любов,радост, мир,дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание: против таквизи няма закон. Гал.5:22,23

Според мен това е имал предвид Христос. Да сме в постоянна връзка с Божия Дух. Само тогава няма опастност да се самозаблуждаваме, когато вършим Божията воля. Всичко друго ще ни води до самозаблуда.

Да, ама знаем ли я? И вършим ли я? Резултатът- животът който водим, показва ли, че така правим? И защо иначе апостол Павел ще казва (послание до римляни- глава 5, ст. 19) " Защото не доброто, което искам правя, а злото, което не искам, него върша"

Линк към коментар
Share on other sites

Когато изпълнявам задълженията, си в света има опасност от себеутвърждение, да утвърждавам егото си, навлизам в царството на заблудите, но ако им се вържа, тогава започвам да създавам , свое такова царство "Царството на САМОзаблудата"

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здарвейте, приятели!

Да се реша и аз да се разпиша по темата...

Да сме в постоянна връзка с Божия Дух. Само тогава няма опастност да се самозаблуждаваме, когато вършим Божията воля. Всичко друго ще ни води до самозаблуда.

Кой ли заземен човек може да е в постоянна връзка с Божия Дух :sleeping: значи всичко си е само заблуда :sleeping:

Да, ама знаем ли я? И вършим ли я? Резултатът- животът който водим, показва ли, че така правим? И защо иначе апостол Павел ще казва  (послание до римляни- глава 5, ст. 19) " Защото не доброто, което искам правя, а злото, което не искам, него върша"

:huh: не винаги я знам +не винаги я върша :unsure: щом даже апостол Павел споделя, че все злото което не иска - него върши(слаба воля значи и той )...какво да се прави казва ли някъде апостола, то всичко май е самозаблуда :1eye: за всичко щом съм благодарен и доволен ( няма значение дали страдам или добрувам ), туй значи ли че върша Божията воля :sleeping:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Ама не е от слаба воля, а от силната човешка. Каквито и правила да прилагаш, щом е от човешката ти воля, то ти утвърждаващ егото.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup::thumbsup::thumbsup: Точно!

Според мен всяко правило, което държим да спазваме както ние и другите, е проява на силно его и още повече го засилва.

Въпрос:

Има ли "правило или правила" които не са от егото и не го укрепват, а го поставят на мястото му и с ролята му? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос:

Има ли "правило или правила" които не са от егото и не го укрепват, а го поставят на мястото му и с ролята му?

Его - Егоизъм, мое, твое, собственическо чувство, търсене на лична облага, човек гледащ само за себе си...

Тези правила, които не се свеждат и не носят лична облага, изгода не са от егото. Винаги има възвращаемост. То по тази логика и стремежа към Бог може да се приеме като егоистичен. Защо ти е Бог - за да ти е добре в любовта Му? Животът е като бумеранг. Не трябва да се живее с мотото - "за да получиш трябва да дадеш", ами заради самото даване, което впоследствие те прави щастлив, но не и да даваш заради облагата от следващото го въпросно щастие. Трудно е да се излезе от този кръговрат. Трудно е да се преодолее необходимостта от щастието. Може да станеш и студено-безразличен към щастието. Но... А може би в него, в щастието се състои смисълът? Иначе живота - живот ли ще е, ако не усетиш тръпката му и ако останеш безразличен към него? Може би това безразличие е другата крайност, която също е грешна? Може би в средата е Истината? Точно това сигурно се има в предвид, когато се твърди, че егото и супер-егото са необходими в допустимо количество и че те не трябва да изчезват напълно? А знаете ли, кои са студени и не усещат щастието?

А... Донка, ти нали не питаш за готови формули за успех и духовен напредък, които да не нарушават моментното ни мързеливо темпо? Както се вика - "От вратата за краката." А? :lol:

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

:D голямо вдъхновение си :thumbsup2: много ми е готино това за моментното мързеливо темпо...ММТ...моментът ми е любима мерна единица за време :D щото е неопределена :lol: или съм в самозаблуда :1eye:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

моментът ми е любима мерна единица за време

Какво съвпадение! И на мен. :feel happy:

Не, не питам за готови формули, защото за мен те са си Самозаблудата .

Затова ги сложих в кавички.

Питам за нещо, каквото и да е, което да не е от егото и да не го усилва. Нещо, което да не води до самозаблуда... Е, имам варианти мои, но все още са в процес на доуточняване и споделянето много ми помага... :)

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Питам за нещо, каквото и да е, което да не е от егото и да не го усилва. Нещо, което да не води до самозаблуда...

:) Смиренoмъдрието +Вечно ще съм ППППР = Признателен + Послушен +Покорен + Предан Раб на Господа Исуса Христа, Сина Божий! Амин

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

:D

Какво съвпадение! И на мен.  :feel happy:

Не, не питам за готови формули, защото за мен те са си Самозаблудата .

Затова ги сложих в кавички.

Питам за нещо, каквото и да е, което да не е от егото и да не го усилва. Нещо, което да не води до самозаблуда... Е, имам варианти мои, но все още са в процес на доуточняване и споделянето много ми помага...  :)

Отдавна не се беше показвала в яснота. :)

Таман започнах да се чудя - Коя си ти?.

:lol:

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Въпрос:

Има ли "правило или правила" които не са от егото и не го укрепват, а го поставят на мястото му и с ролята му?

Молитва. Самонаблюдение. Самоанализ. Самоконтрол.

Преклонение, любов, благодарност към Бог и Духовен Учител.

Мислене за Бог. Търсене на Бог. Пребиваване в компанията на Бог.

Посвещаване на храната, водата, интелекта, мислите, думите и действията на Бог.

Живота си, който посвещаваме на Тебе за доброто на нашите братя и ближни,

Ти благославяй.

Добрата Молитва 1900

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:):v::thumbsup2: единомислие

Молитва. Самонаблюдение. Самоанализ. Самоконтрол.

:) Самонаблюдение+ Самоанализ + Самоконтрол ...= САМООСВОБОЖДЕНИЕ

:) Любовта на Отца + Благодатта на Сина + Причастието на Светия Дух с нас, в нас, около нас. Амин

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Благодаря.

Колко е хубаво всеки като стига до изчистването на егото от самозаблудата му по своите си лични начини дето са му най-близки на душата. :angel:

Мен малко ме е "срам" да си кажа моя начин да си слагам Егото на мястото му и да го чистя от самозаблудите - някак ми е "несериозно-детски" но действа безотказно.

Ами .... смея се и си пея... дори и на ум. :D:harhar: А, да забравих - и като слизам по стълби подскачам ... :harhar: И докато го правя се самонаблюдавам с радост.

За молитвата - да - но това е в друга тема. Все пак зависи от молитвата. Егото лесно може да се "настани" в нея.... чувала съм и съм набюдавала такива "молитви".

Линк към коментар
Share on other sites

:( Дам ,такава молитва изглежда като роза обвита в плевели и бодли , обърнати към нас самите . Жестоки са тези молитви за нас самите . Лично аз , когато съм започвала такива молитви , точно на третата дума /или по - скоро мисъл / се спирам и казвам : Добре , Господи , пак ще си помисля и пак ще дойда да Ти се помоля . Надявам се да ми Простиш моята неспособност да бъда така , чиста в мислите си , че да бъда достойна да отправя молитва към Теб .

И привършвам с бодливата молитва . <_<:)

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

действа безотказно.

Ами .... смея се и си пея

да. :thumbsup:

И привършвам с бодливата молитва
:lol::thumbsup: Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

It hurts too much .I can't stand it . /незнам защо на английски го казвам , просто по - леко ми е като го кажа така / :D

Линк към коментар
Share on other sites

И аз в началото на Пътя "опирах" до "бодливите"молитви...

Изкушението да опиташ Силата,докато "чиракуваш",е голямо, :smarty:

:hmmmmm: но си има време за всичко.

Мъдростта идва с времето.

А егото няма как да се "настани" в тази молитва:

Да бъде Твоята воля,Господи,не моята!

Бог знае кое е най -добро за нас ,и ни го дава.

:hypocrite::hypocrite::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

:):thumbsup1::thumbsup2: единомислие

Ама не е от слаба воля, а от силната човешка. Каквито и правила да прилагаш, щом е от човешката ти воля, то ти утвърждаващ егото.

:) така си е, много е силна волята на плътта, а ние сме средни слабаци, много е силен капана на земното електромагнитно поле.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

и още "не питай старило, а патило" :)

Тази поговорка ме подсеща, дали човек в повечето случаи трябва да си изпати, т.е. да премине през различи трудности за да може да помъдреее

Линк към коментар
Share on other sites

Със сигурност разумното страдание води нагоре. Т. е. Да разбираме какво ни се казва, какво трябва да променим. Това е придобиване на опит. С Любов и постоянство :thumbsup::yinyang:

Линк към коментар
Share on other sites

:D Скъпи приятели , със сигурност , колкото по - нагоре се качваме , все по - големи грешки ще доспускаме , но нали затова ,сме тръгнали да се учим .

Не мисля , че има друг начин за учене освен по пътя на страданието и грешките или с други думи - опитността .

Ако не сгрешите няма как да се научите , не може все белички да си стоим , трябва , да паднем , да се изправим и да продължим нагоре по планината .

Стигайки до върха знаете ли колко окаляни ще стигнем .

Не познавам човек , който да се учи по някакъв друг начин освен от грешките си и опитността си .

Ако вие познавате добре , ще се радвам да чуя за този човек - феномен .

Линк към коментар
Share on other sites

:D Скъпи приятели , със сигурност  , колкото по - нагоре се качваме , все по - големи грешки ще доспускаме , но нали затова ,сме тръгнали да се учим .

  Не мисля , че има друг начин за учене освен по пътя на страданието и грешките или с други думи - опитността .

  Ако не сгрешите няма как да се научите , не може все белички да си стоим , трябва , да паднем , да се изправим и да продължим нагоре по планината .

  Стигайки до върха знаете ли колко окаляни ще стигнем .

Не познавам човек , който да се учи по някакъв друг начин освен от грешките си и опитността си .

  Ако вие познавате добре , ще се радвам да чуя за този човек - феномен .

:feel happy:

Да, като най-важното е наистина да се учим от тях и дано не са фатални разбира се :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...